ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انواع پارافیلیا | رابطه تجربیات جنسی کودک در بروز رفتار های پدوفیلیک

انواع پارافیلیا را بشناسید. پارافیلیا به رفتار های نا بهنجار و غیر معمول جنسی اشاره دارد. پارافیلیا انواع مختلفی مانند فیتیشیسم، سادیسم، مازوخیسم و ... دارد. بروز این اختلالات ریشه در مشکلات دوران کودکی افراد دارد و انواع پارافیلیا شیوه بیشتری در مردان دارد. این مقاله انواع پارافیلیا و دلیل بروز رفتار های پارافیلیک را بررسی می نماید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره جنسی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

پارافیلیا چیست؟ انواع مختلف پارافیلیا چیست؟

تعریف پارافیلیا از کلمات یونانی "بیرون" (پارا) و "عشق" (philos) گرفته شده است. به عبارت دیگر، پارافیلیا چیزی است که خارج از آن چیزی است که طبیعی یا معمولی برای رفتار جنسی تلقی می شود و در عین حال لزوماً به معنای اختلال نیست. پارافیلیا یک علاقه جنسی به چیزی است که معمولاً برای اکثر افراد تحریک کننده جنسی در نظر گرفته نمی شود. با این حال، پارافیلیا مبتنی بر هنجارها و ارزش های فرهنگی است. برای آشنایی با درمان پارافیلیا کلیک کنید.

پارافیلیا قابل تفسیر است و آنچه به عنوان پارافیلیا در نظر گرفته می‌شود ممکن است ماهیت بسیار سیاسی داشته باشد، بنابراین تعریف آنچه که فعالیت جنسی نامنظم را تشکیل می‌دهد در طول زمان با تغییر هنجارها و ارزش‌های فرهنگی تغییر می‌کند. به عنوان مثال، DSM تا سال 1973 همجنس گرایی را به عنوان پارافیلیک طبقه بندی کرد تا زمانی که روانشناسان در نهایت متوجه شدند که کاملاً در هنجارهای رفتار جنسی قرار دارد.

1-تفاوت اختلال پارافیلیک و علاقه پارافیلیک

با این وجود، بین روانشناسان در مورد اینکه چه چیزی اختلال پارافیلیک را تشکیل می دهد، توافق نظر وجود دارد، اما درجه بالایی از تفسیر وجود دارد. اختلال پارافیلیک با علاقه پارافیلیک بین دو بزرگسال موافق یا در یک فرد که هیچ عواقب مشکل زا ناشی از رفتار آنها ندارد، یکسان نیست. علاقه پارافیلیک زمانی به اختلال پارافیلیک تبدیل می شود که رفتارهایی که ایجاد می کند برای مدت بیش از شش ماه ادامه داشته باشد و با شدت کافی تکرار شود تا باعث ناراحتی یا اختلال بالینی قابل توجه در فعالیت های زندگی روزمره، روابط اجتماعی، توانایی های کاری یا سایر زمینه های مهم شود. عملکرد

برخی از پارافیلیاها شامل ضرب و شتم، گاز گرفتن، بستن، بریدن، کتک زدن و شلاق زدن هستند در حالی که برخی دیگر شامل اشیاء هیجان جنسی هستند که به عنوان هدف میل جنسی مانند پا، لباس، مو، کفش یا گروه خاصی از افراد مانند افراد قطع عضو عمل می کنند. بر اساس راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-V) بسیاری از افرادی که به اختلال پارافیلیا مبتلا هستند، قادر به انجام عملکرد جنسی بدون رفتار یا هدف پارافیلیک نیستند. در این مرحله پارافیلیا پاتولوژیک می شود.

2-میزان مبتلایان به  انواع پارافیلیا

به چند دلیل اندازه گیری تعداد افرادی که از پارافیلیا رنج می برند دشوار است. بسیاری از افراد مبتلا به یکی از انواع اختلالات جنسی در خفا یا سکوت از شرم رنج می برند، و برخی از آنها رفتارهای توهین آمیز جنسی انجام می دهند و بنابراین سرمایه گذاری می کنند که پارافیلیای خود را گزارش ندهند. بنابراین، بسیاری از برآوردها در مورد شیوع اختلالات پارافیلیک از تعداد افرادی است که به دلیل پدوفیلیا با سیستم عدالت کیفری درگیر هستند.

اکثر افراد مبتلا به این انحراف جنسی مرد هستند (3٪ - 5٪ از جمعیت مرد)، که تنها 1٪ - 6٪ از این افراد زن هستند. با این حال، زنان مبتلا به پارافیلیا کمتر تشخیص داده می‌شوند، که به اشتباه از سوی کسانی که رفتارهای جنسی آنها را ارزیابی می‌کنند، از شک و تردید برخوردار می‌شوند.

به جز مازوخیسم که در زنان بیشتر از بیست برابر بیشتر از مردان است، پارافیلیا در بسیاری از موارد منحصر به مردان است. بسیاری از افرادی که از یک پارافیلیا رنج می برند بیش از یکی از موارد این اختلال را دارا هستند. به عنوان مثال، حدود یک سوم پدوفیل ها به پارافیلیای دیگری نیز مبتلا هستند. بیش از نیمی از آنها به جای یک مورد، سه یا چهار نوع از این رفتارها را انجام می دهند. اکثر افرادی که به پارافیلیا مبتلا می شوند قبل از 13 سالگی شروع به تخیل در مورد آن می کنند

3-شایع ترین انواع پارافیلیا چیست؟

رایج ترین پارافیلیاها پدوفیلیا (تمرکز جنسی بر کودکان)، نمایش گرایی (معرض قرار دادن اندام تناسلی در معرض غریبه ها)، فضول گرایی (مشاهده فعالیت های خصوصی قربانیان ناآگاه) و فرورفتگی (لمس کردن یا مالیدن به یک فرد ناراضی) است. فتیشیسم (استفاده از اشیای بی‌جان)، مازوخیسم جنسی (تحقیر یا اجبار به رنج)، سادیسم جنسی (تحقیر یا رنج) و اختلال ترانسوستیک (تقاطی لباس‌های متقابل تحریک‌کننده جنسی) کمتر رایج هستند. همچنین دسته‌ای از پارافیلیاها - معروف به سایر اختلالات پارافیلیک مشخص - وجود دارد که شامل رفتارهایی می‌شود که توسط تشخیص‌های ذکر شده قبلاً پوشش داده نمی‌شوند، مانند مواردی که شامل اجساد، ادرار، مدفوع، تنقیه یا تماس‌های تلفنی زشت است.

 انواع پارافیلیا

علائم و انواع مختلف پارافیلیا

اگرچه بسیاری از پارافیلیاها خارجی یا افراطی به نظر می‌رسند، اما اگر به رفتارهایی فکر کنیم که در نسخه‌های کمتر افراطی، کاملاً رایج هستند، درک آنها آسان‌تر است. به عنوان مثال، داشتن یک شریک با "کثیف صحبت کردن" می تواند برای برخی افراد تحریک کننده باشد، اما زمانی که کثیف صحبت کردن تنها راهی است که می تواند برانگیختگی جنسی یا رضایت رخ دهد، این یک پارافیلیا در نظر گرفته می شود.برای آشنایی با درمان اختلالات جنسی کلیک کنید.

برخی از افراد می‌خواهند گاز گرفته شوند یا کتک بخورند، از تماشای انجام برخی اعمال شریک زندگی خود لذت ببرند، یا با دیدن یک فرد برهنه یا تماشای ویدیوهای غیراخلاقی جنسی تحریک شوند. اما این علایق جنسی - اگر با رضایت بزرگسالان انجام شود - به خودی خود نشان دهنده پارافیلیا نیست. برای اینکه پارافیلیا تشخیص داده شود، علاقه باید تا حد وابستگی روانی بزرگ شود و باید باعث ناراحتی قابل توجه فرد شود تا جایی که در زندگی یا روابط آنها تداخل منفی ایجاد کند.

1-نمایش گرایی

نمایش گرایی شامل افرادی است که اندام تناسلی خود را در معرض یک غریبه ناآگاه قرار می دهد. فرد مبتلا به این مشکل، که گاهی اوقات "فلاشر" نامیده می شود، احساس می کند که باید قربانیان خود را غافلگیر کند، شوکه کند یا تحت تاثیر قرار دهد. این وضعیت معمولاً محدود به قرار گرفتن در معرض دید است و هیچ پیشرفت مضر دیگری حاصل نمی شود. با این وجود، "نمایش دادن " غیرقانونی است. تماس جنسی واقعی با قربانی نادر است. با این حال، فرد ممکن است در حین افشای خود یا در حالی که در مورد افشای خود خیال پردازی جنسی می کند، خودارضایی کند.

2-انواع پارافیلیا| فتیشیسم

افراد مبتلا به فتیش، تمایلات جنسی مرتبط با اشیاء غیر زنده دارند. فرد با پوشیدن یا دست زدن به شی، تحریک جنسی می شود. به عنوان مثال، هدف یک فتیش می تواند یک کالای لباس باشد، مانند لباس زیر، لباس لاستیکی، کفش زنانه، لباس زیر زنانه یا لباس زیر. فتیش ممکن است جایگزین فعالیت جنسی با یک شریک شود یا ممکن است در فعالیت جنسی با یک شریک مشتاق ادغام شود. هنگامی که فتیش تنها موضوع میل جنسی می شود، اغلب از روابط جنسی اجتناب می شود. یک اختلال مرتبط به نام جزئی گرایی، شامل تحریک جنسی توسط بخشی از بدن مانند پا، سینه یا باسن است.

3-انواع پارافیلیا | فروتوریسم

با این مشکل، تمرکز تمایلات جنسی فرد روی لمس یا مالیدن اندام تناسلی او به بدن یک فرد ناآشنا و ناآشنا است. در بیشتر موارد کف تراشی، مردان ناحیه تناسلی خود را بر روی یک ماده، اغلب در مکان‌های عمومی شلوغ می‌مالند. تماس برقرار شده با شخص دیگر غیرقانونی است.

4-پدوفیلی

افراد مبتلا به پدوفیلی، تخیلات، اصرار یا رفتارهایی دارند که شامل فعالیت جنسی غیرقانونی با کودک یا کودکان است. کودکان درگیر معمولاً 13 سال یا کمتر هستند. این رفتار شامل درآوردن لباس کودک، تشویق کودک به تماشای خودارضایی آزارگر، لمس یا نوازش اندام تناسلی کودک و انجام اعمال جنسی به زور با کودک است.

برخی از پدوفیل ها که به عنوان پدوفیل های انحصاری شناخته می شوند، فقط جذب کودکان می شوند و جذب بزرگسالان نمی شوند. برخی فعالیت خود را محدود به زنای با محارم می کنند که فقط شامل فرزندان خود یا بستگان نزدیک می شود. برخی دیگر کودکان دیگر را قربانی می کنند. پدوفیل های درنده ممکن است از زور استفاده کنند یا قربانیان خود را تهدید کنند که در صورت افشای آزار، چه اتفاقی خواهد افتاد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از نظر قانونی موظفند چنین سوء استفاده هایی را از خردسالان گزارش کنند. فعالیت پدوفیلی به معنای تجاوز جنسی است و جرمی است که مجازات آن حبس است.

5-مازوخیسم جنسی

افراد مبتلا به این اختلال از عمل - واقعی، نه شبیه سازی شده - تحقیر شدن، ضرب و شتم یا رنج کشیدن برای رسیدن به هیجان و اوج جنسی استفاده می کنند. این اعمال ممکن است محدود به تحقیر کلامی باشد، یا ممکن است شامل ضرب و شتم، بند انداختن یا بدرفتاری باشد. مازوخیسم ممکن است با اعمالی مانند بریدن یا سوراخ کردن پوست یا سوزاندن خود، خیالات خود را روی خود نشان دهند. یا ممکن است به دنبال شریکی بگردند که از تحمیل درد یا تحقیر دیگران لذت می برد. فعالیت‌هایی که با یک شریک زندگی می‌کنند شامل اسارت، کتک زدن و تجاوز شبیه‌سازی شده است.

فانتزی ها و فعالیت های سادومازوخیستی در میان بزرگسالان موافق غیر معمول نیست. با این حال، در بیشتر این موارد، تحقیر و سوء استفاده به صورت فانتزی انجام می شود. شرکت کنندگان آگاه هستند که این رفتار یک "بازی" است و از درد و آسیب واقعی اجتناب می شود. در این رابطه مطالعه مقاله درمان قطعی سادومازوخیسم پیشنهاد می شود.

یک فعالیت مازوخیستیک بالقوه خطرناک، گاهی کشنده، خفگی جزئی اتوروتیک است. با این فعالیت، فرد از طناب، طناب یا کیسه های پلاستیکی برای ایجاد حالت خفگی (قطع تنفس) در نقطه ارگاسم استفاده می کند. این کار برای تقویت ارگاسم انجام می شود، اما گاهی اوقات مرگ های تصادفی رخ می دهد.

6-انواع پارافلیا | سادیسم جنسی

افراد مبتلا به این اختلال فانتزی های مداوم دارند که در آن هیجانات جنسی ناشی از تحمیل رنج روانی یا جسمی (از جمله تحقیر و وحشت) به شریک جنسی است. این اختلال با اعمال جزئی پرخاشگری در فعالیت جنسی عادی متفاوت است - به عنوان مثال، رابطه جنسی خشن. در برخی موارد، سادیست‌های جنسی می‌توانند شریکی را برای شرکت در فعالیت‌های سادیستی بیابند.

در شدیدترین حالت، سادیسم جنسی شامل فعالیت های غیرقانونی مانند تجاوز جنسی، شکنجه و حتی قتل است که در این صورت مرگ قربانی باعث ایجاد هیجان جنسی می شود. لازم به ذکر است که در حالی که تجاوز ممکن است بیان سادیسم جنسی باشد، تحمیل رنج برای اکثر متجاوزان انگیزه نیست و درد قربانی عموماً هیجان جنسی متجاوز را افزایش نمی دهد. در عوض، تجاوز شامل ترکیبی از رابطه جنسی و کسب قدرت بر قربانی است. این افراد نیاز به درمان شدید روانپزشکی دارند و ممکن است به دلیل این فعالیت ها زندانی شوند. در این رابطه مطالعه مقاله بردگی جنسی پیشنهاد می شود.

7-ترانسوستیتیسم

ترنسوستیتیسم یا فتیشیسم ترنس وستیک به عمل مردان دگرجنسگرا برای پوشیدن لباس زنانه برای ایجاد یا تقویت برانگیختگی جنسی اشاره دارد. برانگیختگی جنسی معمولاً شامل یک شریک واقعی نمی شود، بلکه شامل این خیال است که فرد شریک زن نیز است. برخی از مردان تنها یک لباس مخصوص زنانه مانند لباس زیر می پوشند، در حالی که برخی دیگر کاملاً زنانه از جمله مدل مو و آرایش زنانه دارند. برای کسب آگاهی بیشتر مقاله دکتر برای درمان همجنسگرایی پیشنهاد می شود.

 

علل بروز رفتار پارافیلیک

مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد اختلالات پارافیلیک می شود. برخی از روانشناسان این نظریه را مطرح می کنند که فرد مبتلا به پارافیلیا در حال تکرار یا بازگشت به عادت جنسی است که در اوایل زندگی به وجود آمده است.

رفتارشناسان پیشنهاد می‌کنند که پارافیلیا از طریق یک فرآیند شرطی‌سازی شروع می‌شود. اگر اشیاء غیرجنسی به طور مکرر با فعالیت جنسی لذت‌بخش همراه شوند، می‌توانند تحریک‌کننده جنسی شوند. اعمال جنسی خاص (مانند نگاه کردن یا نمایش گرایی) که به خصوص لذت شهوانی شدیدی را فراهم می کند، می تواند باعث شود که فرد آن رفتار را ترجیح دهد. در برخی موارد، به نظر می رسد یک عامل مستعد کننده وجود دارد، مانند مشکل در ایجاد روابط فرد به فرد.

تاثیر تجربیات کودکی در بروز انواع پارافیلیا در بزرگسالی

مدل‌های یادگیری رفتاری نشان می‌دهند که کودکی که قربانی یا ناظر رفتارهای جنسی نامناسب است، ممکن است یاد بگیرد که از آن رفتار تقلید کند.مدل‌های جبران خسارت نشان می‌دهند که این افراد از تماس‌های جنسی اجتماعی عادی محروم هستند و بنابراین به دنبال ارضای از طریق روش‌های کمتر قابل قبول اجتماعی هستند. البته تربیت جنسی کودک نیز بی تاثیر نیست.

مدل‌های فیزیولوژیکی بر رابطه بین هورمون‌ها، رفتار و سیستم عصبی مرکزی تمرکز می‌کنند و توجه خاصی به نقش پرخاشگری و هورمون‌های جنسی مردانه دارند. شواهد به دست آمده از برخی مطالعات نشان می دهد که ناهنجاری های خاصی در لوب های مغز و گیجگاهی مغز با تمایلات پدوفیلیک مرتبط است. یک فرضیه در مورد فتیش پا از این واقعیت ناشی می شود که ناحیه ای در مغز که اطلاعات حسی پاها را پردازش می کند در مجاورت ناحیه ای است که اطلاعات حسی از اندام تناسلی را پردازش می کند.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که درگیر شدن در رفتارهای جنسی سادیستی، علاوه بر لذت جنسی، ممکن است ناشی از میل به احساس قدرت و تسلط باشد.

 درمان انواع پارافیلیا

درمان انواع پارافیلیا

رویکردهای درمانی برای اختلالات پارافیلیک شامل روان درمانی سنتی، تکنیک های رفتار درمانی و داروهای دارویی است. استاندارد برای درمان اختلالات پارافیلیک ترکیبی از رفتار درمانی و دارو است.

دسته ای از داروها به نام آنتی آندروژن ها که به طور موقت سطح تستوسترون را به شدت کاهش می دهند، همراه با این اشکال درمان استفاده شده اند. این دارو میل جنسی را در مردان کاهش می دهد و می تواند دفعات تصویرسازی ذهنی از صحنه های تحریک کننده جنسی را کاهش دهد. این امکان تمرکز بر روی مشاوره را بدون انحراف شدید از تمایلات پارافیلیکی فراهم می کند.

هورمون ها، به ویژه آنالوگ های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) می توانند میل جنسی و پرخاشگری را کاهش دهند. این هورمون‌ها می‌توانند با نعوظ کمتر، خیال‌پردازی‌های جنسی کمتر و شروع کمتر رفتارهای جنسی، از جمله خودارضایی و مقاربت، به طور کلی علاقه کمتری به رابطه جنسی داشته باشند. داروهای ضد افسردگی نیز به طور موفقیت آمیزی میل جنسی را کاهش داده اند اما به طور موثری تخیلات جنسی را هدف قرار نداده اند.

درمان شناختی انواع پارافیلیا

درمان های شناختی شامل بازسازی تحریف های شناختی و آموزش همدلی است. بازسازی تحریف‌های شناختی شامل تصحیح باورهای نادرست توسط بیمار است که ممکن است منجر به خطاهایی در رفتاری مانند دیدن قربانی و ساختن منطق اشتباه شود که قربانی سزاوار آن است که در عمل انحرافی شرکت کند. حساس‌سازی جانشین مستلزم نمایش نوارهای ویدئویی از رفتارهای انحرافی و پیامدهای آن است، مانند قربانیانی که انتقام مورد نظر را توصیف می‌کنند. آموزش همدلی شامل کمک به مجرم می شود تا دیدگاه قربانی را بپذیرد و بهتر با او شناسایی کند تا آسیبی که وارد شده را درک کند.

نتایج ممکن است متفاوت باشد. یک متاآنالیز از اثربخشی درمان شناختی رفتاری برای مجرمان جنسی مبتلا به اختلالات پارافیلیک تنها کاهش متوسطی را در تکرار جرم در بین مجرمان جنسی نشان می دهد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*