ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

احساس تنهایی در تعطیلات | تبدیل چالش تنهایی به فرصتی برای رشد

احساس تنهایی در تعطیلات اگرچه سخت است اما این تنهایی زمان را کاملا در اختیار قرار می دهد. احساس تنهایی نه تنها تعطیلات را خراب می کند بلکه به سلامت روان و احساسات شما نیز تاثیر منفی می گذارد. اما  اینکه از آن برای بهبود خود و رسیدگی به نیازهای شخصی و لذت بردن از تنهایی استفاده کنید یا به افکار ناخوشایند روی بیاورید یک انتخاب است.  بسیاری از فعالیت ها درتنهایی به نتایج بهتری می انجامد که عملی کردن آن ها در تعطیلات بهترین گزینه پیش روی شما خواهد بود. از جمله پرداختن به کارهای عقب افتاده. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی روانشناسی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

احساس تنهایی در تعطیلات

با نزدیک شدن به تعطیلات غالب مردم با بمبارانی از عکس‌های دورهمی به بهانه های مختلف مانند مهمانی های خانوادگی یا دوستانه، مراسم عروسی، تعطیلات خانوادگی، تولد نوزادان و عکس‌ زوج‌ها در سال گذشته روبرو می شوند. سخت است که با دیدن چیزهایی که دیگران دارند و شما ندارید احساس تنهایی یا کمی افسردگی نکنید. اما رویارویی با تعطیلات در تنهایی پایان جهان نیست و در واقع دنیایی از احتمالات را به روی شما باز می کند تا قبل از آن هرگز به آن فکر نکرده بودید. تعطیلات همگانی که با تجمعات بیش از دو یا سه نفره به یک رفتار جمعی بدل می شود برای فردی که به هر دلیلی ناگزیر به گذراندن آن به تنهایی است گاهی باعث بروز حالت های و احساسات ناخوشایند می شود. ممکن است فرد در میان این همه شادی احساس انزوا بکند. تنهایی و سطح تخمین سلامت روان فرد یک مفهوم شخصی است. برخی از افراد برای شادی و سلامتی به تعامل اجتماعی زیادی نیاز ندارند. دیگرانی هم هستند که ممکن است همیشه با دوستان و اعضای خانواده در تماس باشند و همچنان احساس تنهایی کنند و باز عده ای دیگر اصولا اجتماعی بوده و در جمع شادتر هستند و تنهایی به هر شکل آن اسباب آزار آن ها خواهد بود. به هر روی تنهایی زمانی اتفاق می‌افتد که از نظر اجتماعی احساس انزوا کنید و به نوبه خود تأثیر منفی قدرتمندی بر سلامت روان شما خواهد داشت.  

دلایل احساس تنهایی در تعطیلات

از آنجایی که بیشتر فعالیت های تعطیلات افراد روی در کنار هم بودن با دیگران متمرکز است وقتی کسی را نداشته باشید که با هم تعطیلات را بگذرانید اوضاع ناراحت کننده می شود. از جمله دلایل بیرونی تنهایی در نوروز یا دیگر تعطیلات عبارتند از:
 • زندگی در یک شهر جدید و شروع کار جدید
 • جدایی و طلاق از همسر و یا خانواده
 • احساس غمزدگی از اینکه به اهداف خود نرسیده اند
 • مقایسه خود با زندگی "عالی" دیگران در رسانه های اجتماعی                                                                         مرگ
 • یکی از دوستان یا اعضای خانواده که به افسردگی یا اضطراب می انجامد.
 • نارضایتی از سبک زندگی فعلی خود. بسیاری از تنهایی هایی که در طول تعطیلات رخ می دهد را می توان در عوامل دیگری از قبیل مواردی جستجو کرد که در ادامه به شرح بیشتری از آن ها پرداخته شده است.

1-انتظارات و تصورات غیرواقعی

به راحتی می توان به این نتیجه رسید که دیگران بیشتر از شما سرگرم می شوند. مردم بیشتر اوقات خوشی های خود را به اشتراک می گذارند. اینکه در روزهای تعطیل چه می کنند به طور دائمی در قالب گزارش های روزانه مخصوصاً در رسانه های اجتماعی بازتاب می یابد. اگر دیدن پست‌های دیگران شما را آزار می‌دهد دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی را کاهش دهید یا آن را برای مدتی کاملاً ترک کنید. همچنین تعطیلات فعلی خود را با تعطیلات گذشته مقایسه نکنید. زمان حال را در چشم انداز اصلی خود نگه دارید زیرا سنت های جدید گذران وقت می توانند به اندازه سنت های قدیمی که از آن ها به خوبی یاد می شود راضی کننده باشند. برای آشنایی با عوارض اعتیاد به شبکه های اجتماعی کلیک کنید.

2-غم یا افسردگی دلیل احساس تنهایی در تعطیلات

اگر برای یکی از عزیزان خود دلتنگ شده باشید این احساسات تنها به این دلیل که تقویم سالیانه اعلام‌می کند زمان جشن گرفتن و تعطیلات فرا رسیده است از بین نخواهند رفت. همین امر در مورد سایر شرایطی که شما را غمگین می کند نیز صدق می کند. به خود اجازه دهید که احساس غمگینی داشته باشید. از آن ها فرار نکنید و سعی نکنید نادیده بگیرید. در عین حال بسته ابزار ذهنی خود را برای استراتژی هایی که معمولاً احساس بهتری در شما ایجاد می کند بررسی کنید. این ابزارهای کمکی در طول تعطیلات نیز به کاهش حس تنهایی و بهبود حال کلی شما کمک خواهند کرد. دوری از اعضای خانواده می تواند ده ها دلیل متفاوت داشته باشد که امکان دیدار آن ها و دور هم بودن در تطیلات فراهم نباشد. خانواده های پرجمعیت تر طبعا تا آنجا که می توانند از اقوام خود دیدن می کنند. برخی از افراد باید در تعطیلات کار می کنند. تعداد کمی ممکن است شلوغی تعطیلات را پشت سر بگذارند و ترجیح بدهند برای استراحت اثر بخش جایی خلوت تر بروند. سعی کنید غیبت و عدم حضور اطرافیان خود را شخصی نکنید.

3-اختلال عاطفی فصلی دلیل احساس تنهایی در تعطیلات

برخی از افراد به طور منظم در طول ماه های زمستان و منتهی به بهار با افسردگی و خستگی خاصی دست و پنجه نرم می کنند که علائم اختلال عاطفی فصلی (SAD) را نشان مس دهد. دلیل بروز این اختلال در اثر سطوح کم نور خورشید ایجاد می شود. بدن با تولید ملاتونین کمتر، هورمون مرتبط با خواب و سروتونین کمتر، یک ماده شیمیایی مغزی که بر خلق و خوی تأثیر می گذارد به شرایط جوی پاسخ می دهد. اگر در روزهای درخشان زمستانی به دنبال نور خورشید باشید  احساس بهتری پیدا می کنید. در مجموع ابتلا به این اختلال ترجیحات خاصی برای حضور در اجتماع را برای فرد به وجود نی آورد که تنهایی یکی از نتایج آن خواهد بود.
 چند راه برای کاهش احساس تنهایی

عوارض احساس تنهایی در تعطیلات

کاملا طبیعی است که برخی از افراد در تعطیلات احساس تنهایی کنند و بسیاری در این شرایط غم و اندوه و تنهایی را با دیگران شریک هستند. تعطیلات می تواند بخش هایی از زندگی شما را که آرزو می کنید متفاوت باشد برجسته و پررنگ تر کند. بنابراین شرم آور نیست که در این زمان از سال کمی احساس ناراحتی کنید. در این میان از آنجایی که غالب افرادی که سنی از آن ها گذشته است حس تنهایی بیشتری دارند بسیاری از تحقیقات در مورد تنهایی بر روی افراد مسن متمرکز شده است اما هر شخصی در هر سنی می تواند احساس تنهایی کند. زمانی که از نظر اجتماعی احساس انزوا می کنید در واقع رویدادی است که از مغز و بدن شما نشات می گیرد و عوارض آن نیز دامن گیر جسم و روان شما خواهد بود.

1-فشار روانی ناشی از احساس تنهایی در تعطیلات

احساس تنهایی بدن شما را تحریک می کند تا هورمون کورتیزول اضافی که به عنوان هورمون استرس شناخته می شود ترشح کند. کورتیزول معمولاً در پاسخ به یک تهدید موقت آزاد شده و هنگامی که بدن برای مدت طولانی در معرض کورتیزول قرار بگیرد باعث بروز اضطراب و افسردگی می شود. همچنین ممکن است به سردرد، اختلالات خواب و مشکلات گوارشی مبتلا شوید. سلامت قلب شما نیز در این میان تهدید می شود و حتی اضافه وزن پیدا می کنید.

2-عملکرد ضعیف مغز و پیری زودهنگام

انزوای اجتماعی شیمی مغز شما را تغییر می دهد. این تغییرات کارهایی را که نیاز به تفکر دارند دشوارتر می کند. کارشناسان بر این باورند که این فرآیند منجر به کاهش توانایی شناختی و در نهایت زوال عقل به ویژه در افراد مسن شود. پیری سریع تر و مرگ زودهنگام در نتیجه عوارض ناشی از تنهایی رخ می دهد. تنهایی می تواند باعث شود سلول های بدن شما سریع تر از حد معمول پیر شوند. همچنین خطر مرگ زودهنگام به هر علتی را افزایش می دهد.
 احساس تنهایی و راه های رهایی از آن

چند راه برای پیشگیری از احساس تنهایی در تعطیلات

اگر متوجه شدید که تعطیلات بیش از اینکه باعث شادی شما باشد باعث ناامیدی شما می شود می تواند نتیجه چیزی باشد که به عنوان "اثر وعده های شکست خورده" شناخته می شود. به دنبال این اثر، انتظارات زیاد برای تعطیلات می تواند باعث شود که احساس کنید همه چیز باید بهتر از آنچه که هست باشد. اما شرایط تغییر نمی کند و شما همچنان مانند قبل احساس اضطراب می کنید. برای جلوگیری از افتادن در این تله سعی کنید انتظارات غیرواقعی در مورد تعطیلات و نحوه چگونه گذراندن آن نداشته باشید. چه تعطیلات مرتبط با سال جدید و چه تعطیلات معمول آخر هفته. برای آشنایی با علت تنهایی کلیک کنید. اگر متوجه شدید که اضطراب اجتماعی شما مانع از توانایی شما برای زندگی به گونه ای است که می خواهید برنامه ای برای کمک گرفتن تنطیم کنید. اگر نمی توانید در طول تعطیلات با عزیزان خود همراهی کنید برای شکل دادن ارتباط از فناوری های موجود بهره ببرید. لازم به ذکر نیست که امروزه تماس‌های تلفنی، ارسال پیامک، چت‌های ویدیویی، گردهمایی‌های زوم و اشتراک‌گذاری عکس می‌توانند شما را در جشن‌های یکدیگر حتی زمانی که نمی‌توانید با هم باشید شریک کند.

1-پیدا کردن اشخاص تنها

به سراغ دیگرانی بروید که ممکن است مانند شنا به دلایلی تنها باشند. تقریباً همه دوستان و آشناهایی دارند که در فصل تعطیلات تنها خواهند بود. با آن ها برای فعالیت های مفرح گوناگون که مناسب تعطیلات باشند برنامه ریزی کنید. یکی از راه های جالب که با کار گروهی و تیمی به خوبی پیش می رود و  برای حذف حس تنهایی بسیار موثر می باشد انجام کارهای عام المنفعه داوطلبانه است. وقت خود را برای یک هدف ارزشمند مانند این اختصاص دهید. در این رابطه مطالعه مقاله درمان تنهایی پیشنهاد می شود.

2-احساس تنهایی در تعطیلات | سبک زندگی سالم

به عادات سالم پایبند باشید. سعی کنید رژیم غذایی خوبی داشته باشید. مراقب مصرف الکل خود باشید. اجازه ندهید آب و هوای فصلی شما را خانه نشین کرده و از فعالیت بازدارد. وقتی هوا برای بیرون رفتن خیلی سرد است یک زمینه ارتباطی آنلاین پیدا کنید. ورزش یک فعالیت مفید برای بهبود خلق و خوی  است که می توانید انجام بدهید. نگرش درستی به جنبه های گوناگون زندگی از جمله تنهایی داشته باشید.

3-توجه به دستاوردها

به خاطر موفقیت ها و دستاوردهای بزرگ یا کوچک به خود تبریک بگویید. اگر احساس می کنید خوب کار کرده اید خود را تحسین کرده و پاداش دهید. مثلا سفری پرماجرا برای روزهای آینده رزرو کنید. حتی اگر اکنون قادر به سفر نیستید می‌توانید در سال‌های آینده سفر کنید. اگر متوجه شدید که معمولاً در تعطیلات تنها هستید این زمان را به تنهایی برای تحقیق در مورد چند گزینه سرگرم کننده اختصاص دهید که در زمان تعطیلی به آن ها رجوع کنید. تنها بودن فرصتی منحصر به فرد برای درون نگری صادقانه ارائه می دهد که اگر در کنار گروهی از افراد بودید به آن دست نمی یافتید.

4-استفاده از شیوه های خودیاری

برای برخی افراد تمرکز بر تنها بودن در تعطیلات اجتناب ناپذیر است. اما می توان از این زمان به عنوان فرصتی برای امتحان یک تکنیک رفتار درمانی شناختی استفاده کرد. هنگامی که یک فکر منفی به ذهن شما خطور کرد آن را شناسایی و ارزیابی کنید. با تمام‌جزییات به چند و چون آن و چگونگی تاثیر آن بر حال خود توجه کنید. سپس آن را به چیزی مثبت تبدیل کنید. برای مثال اگرچه شما در تعطیلات تنها هستید اما این بدان معنا نیست که سال آینده نیز تنها خواهید بود. در حالی که ممکن است احساس کنید تنها کسی هستید که کسی را اطراف خود ندارد که با او تعطیلات را پشت سر بگذارد، به یاد داشته باشید که بسیاری دیگر نیز در موقعیت شما قرار دارند و این یک واقعیت است. این تغییر ذهنی می تواند راه موثری برای مقابله با اضطراب اجتماعی ناشی از تنهایی در تعطیلات باشد. برخی از راهکارهای خودیاری برای کمک به گذراندن مفیدتر تنهایی در تعطیلات شامل موارد زیر می باشد:
 • تمرین شکرگزاری برای آنچه دارید و قدردانی از استعدادها و مهارت های فراوان
 • متعهد شدن برای افزایش اعتماد به نفس
 • ایجاد عادات سبک زندگی سالم مانند خوب غذا خوردن، خواب با کیفیت و ورزش منظم
 • تمرین رویارویی با موقعیت‌های چالش برانگیز به جای اجتناب از آن ها
 • تعهد برای ایجاد تغییر با دریافت کمک و مداخله حرفه ای برای علائم بیماری های احتمالی از جمله SAD
 • برقراری ارتباط با دیگران از طریق گروه‌ها و انجمن‌های پشتیبانی
 • کار بر روی بهبود مهارت های اجتماعی خود و شروع با نحوه ایجاد یک گفتگوی مفید با دیگران
 

سخن پایانی

بسیاری از افرادی که مبتلا به انواع اختلال سلامت روانی تشخیص داده شده اند تعطیلات را چالش برانگیز ارزیابی می کنند. حدود یک چهارم از آن ها شرایط خود در تعطیلات را بسیار بدتر ارزیابی می کنند. حدود دو سوم می گویند که در طول تعطیلات احساس تنهایی کرده اند. زمانی اعتقاد بر این بود که میزان خودکشی در تعطیلات بیشتر است اما تاییدی برای آن وجود ندارد. با این حال احساسات خودکشی را همیشه باید جدی گرفت. با پزشک، مشاور یا درمانگر خود روی طرحی برای کاهش استرس تعطیلات کار کنید. احساس تنهایی در تعطیلات بسیار رایج است و این چیزی است که اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود تجربه می کنند. آرزوی دوری از تعطیلات یا هرچه زودتر تمام شدن آن می تواند راه حل ساده ای به نظر برسد تا بتوانید بدون یادآوری مداوم وضعیت تنهایی خود به زندگی عادی و روال سابق بازگردید اما همچنین می توانید به آن به عنوان فرصتی برای توانمندسازی خود نگاه کنید که در آن مشغول و پربار بمانید یا فقط استراحت کنید و کارهای روزمره سرگرم کننده  را انجام دهید. از گذراندن مدت زمانی با خود نترسید اما اگر تمایل به اجتماعی بودن دارید با شخص عزیزی تماس بگیرید. تنها بودن در تعطیلات به معنای احساس تنهایی مطلق نیست. در واقع با تمرکز بر خود می‌توانید تعطیلات را در جهت تبدیل شدن به بهترین فرصت ارزیابی کنید. برای کسب آگاهی بیشتر در این رابطه با مشاوره روانشناسی صحبت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*