ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ماری جوانا بنفش | همه چیز در مورد ماری جانا بنفش

ماری جوانا بنفش چیست؟ ماری جوانا یکی از رایج ترین مواد محرک محسوب می شود که این روز ها در بین نوجوانان و جوانان طرفداران زیادی پیدا کرده است. کسانی که به مصرف ماری جوانا رو آوردند در سال های اخیر به طرز صعودی رو به افزایش بوده و در نتیجه تعداد افراد مصرف کننده هم که به دنبال ترک این ماده هستند بیشتر شده است. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


ماری جوانا چیست؟

واژه ماریجوانا کمتر در کشور ایران به کار می‌رود و نوجوانان را با اسامی علف یا گل می شناسد اما واقعیت این است که تمام این موارد جزو خانواده ای از مواد روانگردان محسوب می‌شوند که نام کانابیس را به خود می گیرد. ویژگی ها تاثیرات و عوارض همه ترکیبات این خانواده تقریبا همانند یکدیگر است و تنها در شدت آنها تفاوت وجود دارد که به قدرت و نیرومندی این ماده بستگی دارد. ماری جوانا به شکل نر و ماده وجود دارد. جنس گیاه شاهدانه شامل یک گونه منفرد است که در سراسر جهان پخش می‌شود و از آسیای میانه سرچشمه می گیرد.

برای تهیه الیاف شاهدانه از پایه نر استفاده می گردد در حالی که گیاهان ماده با تنوع شاخه های کوتاه به عنوان منبع فراوان ماده روانگردان به شمار می‌رود. این گیاه گیاهی یکساله میباشد و گلهای آن فواید آرام بخش دارد که برای درمان در زمینه پزشکی مورد استفاده هستند. تفاوتهای مورفولوژیکی در اشکال وحشی و کشف شده شاهدانه سبب عدم قطعیت طبقه بندی آن می گردد. همه گونه های شناخته شده شاهدانه با کمک باد گرده افشانی می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ماده مخدر گل کلیک کنید.

 

روش های مصرف ماری جوانا

یکی از راحت ترین روش های مصرف ماری جوانا استفاده از آن به صورت تدخینی و کشیدن است. برای این کار یک برگ کاغذ سیگار و کمی ماده گل به‌سادگی نیاز مصرف کننده را پاسخگو است. بعضی از کسانی که ماری جوانا را توزیع می‌کنند این کار را بسیار راحت تر می کنند و آن را آماده مصرف پخش می کنند و به اصطلاح رول شده به دست مشتری می رسانند. تجربه های اجتماعی و مصرف با دوستان و دست به دست کردن آن نقش مهمی برای مصرف کنندگان دارد و آنان افزون بر کاغذ سیگار از راه‌های دیگر مصرف تدخینی همچون پایپ هم استفاده می نمایند. همچنین درمورد ماری جوانا صنعتی بخوانید.

روش دیگر استفاده از ماری جوانا خوراکی است. یکی از رایج ترین روش های مصرف خوراکی ماری جوانا کیک گل است که در این روش استخراج مواد با مواد دیگری همچون روغن و شکلات کاربرد دارد. روش های دیگری همچون دستگاه ویپر که مشابه آن در سیگار الکتریکی موجود است از راه های مصرف کانابیس ها میباشد. همچنین بعضی از فراورده ها به صورت زیر زبانی یا از طریق جذب پوست استفاده می شوند.

 

خواص شفابخش ماری جوانا

ماری جوانا با وجود اینکه ماده خطرناکی برای سلولهای مغزی به حساب می آید ولی دارای خواص شفابخش است. هرچند ماریجوانا بر روی کسانی که دچار بیماری‌های شدید عصبی همچون پارکینسون هستند تاثیر معجزه آسایی دارد ولی در صورت اینکه انسان سالم از این گیاه استفاده کند دچار عوارض غیر قابل جبران روی سیستم عصبی و سلول های خاکستری مغز خود می شود. کانابیس به گیاه گزنه شبیه است و ارتفاع آن به بیش از ۲ متر می رسد. از دانه های گیاه برای تهیه روغن های گیاهی و خوراکی استفاده می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض گل یا ماریجوانا کلیک کنید.
ماری جوانا بنفش

استفاده های دارویی

این گیاه تقریبا به عنوان ماده محرک و درمان مورد مصرف قرار می‌گرفته و امروزه در کشورهای غربی استفاده روزانه دارد. در طب سنتی به این نوع گیاهان دارویی، گیاه مقدس گفته می‌شود چرا که در درمان خیلی از بیماری ها و دردهای شدید و غم و افسردگی کاربرد داشته است. تاثیرات کانابیس می تواند برای سلامتی هم فایده داشته باشد و هم ضرر. مثلاً مطالعات نشان می‌دهد که این ماده می‌تواند سبب تسکین بعضی از مشکلات همچون درد اسپاسم ماهیچه ای و تهوع شود و همچنین مصرف آن به شکل طب سنتی برای درمان روماتیسم است ولی تاثیرات و عوارض جانبی آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

هنگامی که گیاه ماری جوانا به صورت سیگار استفاده می شود تی اچ سی موجود در آن به کمک ریه وارد جریان خون می گردد و در بدن انتشار پیدا می‌کند و مصرف کننده فورا بعد از مصرف تاثیرات آن را متوجه می‌شود و احساس سرخوشی و آرامش را دارد. همچنین این ماده باعث افزایش ادراک حسی فرد از جمله خندیدن زیاد، شفاف شدن رنگ ها و موارد این چنینی می شود. اگر ماری جوانا به صورت خوراکی و آشامیدنی استفاده شود تاثیرات آن یک ساعت دیرتر اتفاق می افتد چرا که از طریق سیستم گوارشی جذب و پخش آن در جریان خون به مدت زمان طولانی نیاز دارد.

 

عوارض جانبی ماری جوانا

هرچند مصرف ماریجوانا باعث سرخوشی و آرامش در برخی از افراد می‌شود اما عوارض جانبی آن را نمی توان انکار کرد. ماری جوانا باعث ترشح بیشتر ماده ای به نام دوپامین ( یکی از هورمون های شادی آور)در مغز می شود که فرد در لذت های معمولی آن احساس را نخواهد داشت. مثلاً ممکن است فردی هنگام غذا خوردن یا گردش این ماده در اب ترشح شود اما با مصرف ماری جوانا دوپامین بیش از حد در مغز بالا میرود. بعضی از مضرات ماری جوانا شامل موارد زیر هستند:

1-افزایش بیماریهای قلبی

ماری جوانا ضربان قلب و فشار خون را بیشتر میکند. در این حال مصرف مواد مخدر استنشاقی همچون سیگار ماریجوانا یا ترکیب این دو ظرفیت خون جهت دریافت اکسیژن را کم میکند. مصرف بلافاصله سیگار بعد از ماری جانا خطر بیماری های قلبی جدیدی همچون حمله قلبی را تشدید میکند. همچنین مصرف ماری جوانا برای کسانی که مبتلا به نامنظمی ضربان قلب هم هستند بسیار خطرناک است چرا که سیستم عصبی سمپاتیک را فعال میکند.

چند ثانیه بعد از مصرف ماری جوانا ضربان قلب ۲۰ تا ۵۰ ضربه بیشتر می‌شود و در واقع ممکن است این افزایش تا سه ساعت هم به طول بیانجامد. همچنین درمورد سم زدایی سریع گل از بدن کلیک کنید.

2-برهم زدن تعادل بدن و بی حسی

نکته قابل توجه این است که استفاده از ماری جوانا نیمکره های مغز را که سبب هماهنگی کارها درک وضعیت، تصمیم گیری صحیح حفظ تعادل و حرکت دست و پا و چشم هستند را از بین برده و از این رو فرد تعادل خود را به تدریج از دست خواهد داد. کانابینوئید موجود در درون ماری جوانا حس درد را در افراد کم خواهد کرد و بعد از مدت زمانی شخص دیگر درد را در هیچ کجای بدنش متوجه نخواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علل گرایش به ماریجوانا یا گل کلیک کنید.

3-افزایش اشتها و چاقی، قرمزی چشم ها

مغز بعد از خوردن غذا به انسان هشدار سیری خواهد داد تا دیگر به غذا خوردن در ادامه ندهد و دست از آن بکشد اما با استفاده از ماری جوانا در بدن مکانیزمی فعال خواهد شد که دیگر فرمان سیری را متوجه نخواهد شد و فرد تا جایی که خسته شود غذا می خورد. از این رو کسانی که ماری جوانا مصرف می کنند معمولاً افزایش وزن قابل توجهی پیدا میکنند. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.

قرمزی چشم ها از جمله نشانه هایی هستند که فقط بعد از مصرف گل در فرد بروز پیدا می کند. مصرف قرص سبب گشاد شدن شاهرگ های خونی می گردد و از این رو چشم انسان بلافاصله بعد از مصرف قرمز خواهد شد.

4-تحلیل حافظه کوتاه مدت و اختلال در میل جنسی و باروری

مصرف ماری جوانا به تدریج حافظه کوتاه مدت انسان را دچار اختلال کرده و در نتیجه شخص در پردازش اطلاعات همیشگی خود به مشکل برمی خورد. همین امر سبب می شود که اگر کسی در حال تحصیل است یا شغلی دارد که لازم است مطالبی را به خاطر بسپرد یا موضوعات جدیدی یاد بگیرد متوجه افت عملکردش در زمینه  طی کردن مراحل یادگیری می شود.

مصرف ماریجوانا میزان تستسترون در مردها را کم می‌کند و به همین علت اسپرم ها پس از مصرف کاهش پیدا میکند. این فرآیند میل جنسی و احتمال باروری در مردان را با کاهش روبرو می‌کند. در زنان باردار هم استفاده از ماری جوانا سبب صدمه به ناحیه مغزی جنین می گردد و توانایی ذهنی آن را دچار اختلال می کند.

5-ضعیف شدن سیستم ایمنی، سرطان

ماده اچ دی موجود در ماری جوانا با صدمه به سلول ها و بافت های محافظ بدن سیستم ایمنی فرد را در برابر انواع امراض و بیماری ها و مخصوصاً عفونت ها و تومورهای مغزی ضعیف میکند.

مواد مخدر زیرشاخه ماری جوانا نسبت به دیگر مواد امکان ایجاد سرطان آن را بیشتر میکند. میزان سرطان پنج نخ سیگار ماری جوانا تقریباً برابر با یک بسته سیگار معمولی می باشد. طبق آمار و ارقام مصرف ماریجوانا ریسک سرطان را تا دو تا سه برابر افزایش می‌دهد. سرطان هایی که معمولاً در اثر مصرف ماریجوانا ایجاد می‌شود شامل سرطان گردن، سرطان سر و سرطان ریه هستند.

6-توهم و پارانویا

توهم یعنی ادراک آنچه که وجود خارجی ندارد. در حالت توهم احتمال اینکه فرد کارهای خطرناکی بکند مثلاً از ارتفاع بپرد و یا رانندگی بی ملاحظه و پر شتاب می کند، بسیار زیاد است. یکی از مهمترین و پر ریسک ترین عوارض ماری جوانا همین توهم که لازم است جدی گرفته شود. بیماری پارانویا نوعی بیماری روانشناسی است که سبب میشود فرد بدون دلیل خاصی به همه شک کند و فکر کند که دیگران قصد آسیب به او را دارند. کسانی که ماری جوانا مصرف می کند دچار همین نشانه ها می شوند و معمولاً دچار اختلال شخصیت و تحریف زمان و از دست دادن قدرت استدلال و مهارت های حل مسئله می شود.

 

ماری جوانا بنفش

ماری جوانا بنفش نوعی از ماری جوانا طبیعی محسوب می شود که دارای مقدار بالایی از مخدر تی اچ سی است. این ماده به علت بوی خوش و تاثیرات خشک کننده آن محبوب مصرف کنندگان در جهان است. ماری جوانا بنفش هم در گلخانه و هم فضای باز به راحتی رشد می کند. تاثیرات ناخوشایند آن به صورت خشکی دهان گیجی سرگیجه و خشکی چشم و سردرد می باشد. در علم پزشکی از آن به عنوان درمان بی خوابی و یک نوع داروی سردرد یاد می‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک ماریجوانا کلیک کنید.

مصرف ماری جوانا بنفش سبب خواب آلودگی و بالا رفتن اشتها و حالت شک و تردید می گردد. ماریجوانا کش بنفش در آمریکا تنها با نسخه پزشک به فروش می‌رسد اما انواع گوناگون آن در کشورهای جهان سوم و ایران به عنوان ماری جوانا معمولی و یک مخدر تفریحی مورد استفاده میباشد. مقدار مخدر ‏تی اچ سی آن حدود ۳۰ درصد و مقدار سی بی سی آن ده درصد است.

 

اثرات روانی اجتماعی مصرف ماری جوانا

افسردگی، استرس، اختلالات شخصیت با مصرف ماری جوانا ارتباط مستقیم دارند. مطالعات به وضوح نشان دادند که ماری جوانا تاثیرات زیادی در زندگی اجتماعی و شخصی فرد به وجود می آورد.  ماری جوانابر توانایی یادگیری اطلاعات اثر می گذارند و مصرف آن سبب اشکال در مهارتهای اجتماعی شغلی و ذهنی می شود. دانش آموزانی که به مصرف این ماده رو می آورند نسبت به سایر همکلاسی هایشان افت تحصیلی بارزتری نشان می دهند و به احتمال کمتری می توانند مقطع تحصیلی را با موفقیت به پایان برسانند.

مصرف طولانی مدت و افراطی ماری جوانا می تواند باعث بیماری به نام سندروم بی انگیزشی شود که شخص با بی رغبتی انگیزشی مواجه می شود. این افراد معمولاً بی هدف و بی انرژی و بی حال و معمولاً تنبل به نظر می رسند. این نکته مهم را بدانید که مصرف ماری جوانا می تواند خود عاملی باشد برای اینکه افراد دچار اعتیاد های سنگین دیگری شوند و انواع مواد مخدر دیگر را استفاده کنند.

خطر استفاده از کوکائین در کسانی که ماری جوانا مصرف می کنند خیلی بالاتر از کسانی است که هرگز این ماده را مصرف نکردند مصرف ماری جوانا در نوجوانان که سن حساسی است آنها را در معرض آشنایی با کسانی قرار می دهد که مصرف کننده یا فروشنده این مواد هستند و بنابراین احتمال اینکه آنها بیشتر به سمت مواد دیگر کشیده شوند، افزایش پیدا میکند. در این زمینه آموزش های والدین و آگاهی آنها نقش زیادی در پیشگیری از اعتیاد به چنین موادی دارد.

 

ترک ماری جوانا

ترک گل در کسانی که مصرف مداوم و همیشگی آن را دارند امری غیر ممکن نیست. چرا که اعتیاد بنا به دلایل ناخواسته ایجاد شده است اما بر خلاف معتاد بودن می توان مصرف آن را به تدریج کم کرد و آن را برای همیشه کنار گذاشت. ترک گل نیاز به برنامه های ویژه ای دارد و در این زمینه مشاوره و سیستم های حمایتی و درمان های روانشناسی اهمیت چشمگیری دارند. درمان شناختی رفتاری یکی از درمان های روانشناسی رایج برای ترک اعتیاد می باشد که الگوهای فکر نادرست را اصلاح میکند و به افراد کمک می کنند تا افکار و احساساتی را که باعث شروع و اشتیاق برای مصرف مواد می شود شناسایی کنند.

 

سخن آخر درمورد ماری جوانا بنفش

مصرف ماری جوانا تاثیرات روانی و جسمانی زیادی بر روی فرد می گذارد و در زندگی شخصی و اجتماعی او مداخلات زیادی به وجود می آورد. از این رو درمان و ترک آن اهمیت زیادی دارد. اگر شما هم در اطرافیان خود کسانی را می شناسید که ماری جوانا مصرف می کنند و یا خودتان سابقه مصرف این ماده را دارید توصیه می شود در کنار هر درمانی از خدمات روانشناسی و مشاوره هم استفاده کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*