ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تکنیک های برنامه ریزی | راه های برای برنامه ریزی هرچه بهتر

تکنیک های برنامه ریزی چیستند؟ ممکن است برای شما هم پیش آمده که با وجود نداشتن مشغله زیاد  نتوانستید هیچ کدام از کارهایتان را انجام دهید و به خاطر انجام ندادن آنها با مشکلات زیادی روبرو شده اید در حالی که ممکن است دیگران با مشغله و کار فراوان به تمام کارهای خود رسیدگی کنند. احتمالا خودتان نیز می دانید مشکل از عدم برنامه ریزی است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید

تماس با مشاور


برنامه ریزی

برای این که بتوانید به تمام امور روزانه و همچنین اهداف کوتاه و بلند مدت خود برسید نیازمند یک برنامه ریزی مکتوب و منظم هستید. برای یک برنامه ریزی مناسب نیز لازم است که با تکنیک هایی جلو بروید که درصد شکست شما را کاهش دهند و شما را در زمان درست به نتیجه برسانند.  برنامه ریزی پروسه ای است برای انجام کارهای روزانه مطابق با یک زمان بندی خاص برای رسیدن به موفقیت و هدف مورد نظر که انجام این کار نیازمند تفکر وصرف زمان است. برنامه ریزی و مدیریت زمان نه فقط برای امور مهم و کارهای بزرگ بلکه در کارهای ساده نیز مورد استفاده بوده و کارآمد است.

اهمیت برنامه ریزی

اگر به زندگی افراد موفق نگاهی بیندازید متوجه می شوید که آنها بدون استثنا همگی دارای برنامه بوده اند و کارهای خود را در زمان بندی مشخص و مطابق با برنامه ریزی پیش برده اند و درواقع با مهارت انجام برنامه ریزی و استفاده از آن تواسته اند اهداف خود را به انجام برسانند و موفق شوند. آنها می دانند چطور زمان را در اختیار خود بگیرند. به طور کلی برنامه ریزی فواید بسیاری دارد از جمله:
  • مدیریت زمان
  • داشتن نظم شخصی
  • به انجام رساندن کارها و اهداف
  • بالا رفتن اراده و پشتکار
  • غلبه بر اهمال کاری

تکنیک های برنامه ریزی |مهمترین اصل یک برنامه ریزی

مهمترین عامل برای این که شما بخواهید کارهایتان را با برنامه ریزی شروع کرده و ادامه دهید رسیدن به یک هدف مشخص است. اساسا شما برنامه ریزی می کنید زیرا قصد دارید به یک هدف مشخص برسید. هدف دورنمایی است که به شما انگیزه می دهد به صورت مصمم آن را پیگیری کنید و برای موفقیت در آن نیاز به یک چیدمان مطلوب زمانی و انجام فعالیت دارید که این مسئله با برنامه ریزی محقق می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اصول موفقیت کلیک کنید.  
تکنیک های برنامه ریزی

علت برنامه ریزی نکردن

علی رغم دانستن مزایای بی شمار برنامه ریزی اما کمتر افرادی برای پیشبرد اهداف خود برنامه ریزی می کنند و علاقه ای به انجام این کار ندارند. عدم تمایل به برنامه ریزی می تواند به یکی از دلایل زیر باشد.

1-تکنیک های برنامه ریزی |تدرس از محدودیت

یکی از مهمترین دلایلی که مانع از تصمیم گیری برای برنامه ریزی است ترس از دست دادن وقت آزاد و از بین رفتن آزادی عمل و تفریح است و اغلب افراد به این دلیل که فکر می کنند برنامه ریزی دست و پاگیر است و مانع تفریحات آنها است از آن استقبال نمی کنند اما به این موضوع توجه نمی کنند که این کار باعث می شود که زمان بیشتری داشته باشند و بهتر به کارهایشان می رسند. می توانند بهتر برای سایر فعالیت های خود وقت بگذارند. برنامه ریزی این امکان را به شما می دهد که با دورنمای بهتری به ساعات و روزهای بعدی خود فکر کنید و بتوانید با قدرت بیشتری تصمیم گیری کنید. همچنین درمود غلبه بر ترس بخوانید.

2-سرخوردگی بعد از عقب افتادن از برنامه

اتفاقی که ممکن است در برنامه ریزی برای عده ای از افراد بیفتد این است که وقتی از برنامه خود عقب می مانند ناامید شده و دست از ادامه برمی دارند و کلا بی خیال برنامه می شوند. این شبیه به پیش بردن یک هدف تا جای مناسب و بعد رها کردن آن است. راه حل ادامه برنامه این است که شما به پشت سرتان نگاه کنید و به کارهایی که به توفیق برنامه ریزی انجام داده اید نگاهی بیندازید. واقعیت این است که شما قسمتی از مسیر را از دست داده اید بنابراین می توانید مطابق برنامه ادامه دهید و به هدف برسید. همچنین درمورد برنامه ریزی برای پیشرفت در زندگی بخوانید.

3-تکنیک های برنامه ریزی |عدم لذت از کارهای برنامه ریزی شده

یکی دیگر از دلایل رها کردن برنامه ریزی محتوای برنامه است. یعنی شما کارهایی را برای انجام دادن انتخاب می کنید که انجام آنها سخت است به ویژه اگر کارهایی که دوست ندارید به ساعات ابتدایی روز موکول کرده باشید. ممکن است ورزش کردن یا مطالعه کردن صبح زود را دوست نداشته باشید اما آن انجام آنها را به صبح روز واگذار کردید خب چنین برنامه ریزی به دلیل بی انگیزگی دیر یا زود با شکست مواجه خواهد شد. پس طوری برنامه ریزی را شروع کنید که برای خودتان مقبول و عملی باشد و از انجام آن حس خوبی دریافت کنید و کم کم شیوه خود را تغییر دهید.

4-برنامه ریزی با حجم زیاد فعالیت

گاهی نیز برنامه ریزی خوب پیش نمی رود چون کارها را طوری چیدمان می کنید که مجبور باشید حجم زیادی از کار را در یک روز انجام دهید و این باعث وارد آمدن فشار به شما می شود اما شما ایراد را از خود برنامه ریزی می دانید به همین دلیل اصل موضوع را پاک کنید درحالی که برنامه ریزی باید طوری صورت بگیرد که عملی باشد و باعث خستگی و سرخوردگی شما نشود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اشتباهات در برنامه ریزی کلیک کنید.  

تکنیک های برنامه ریزی

بعد از آگاهی نسبت به فواید برنامه ریزی زمان آن است که در برنامه ریزی خود از تکنیک های کاربردی استفاده کنید که به شکلی اصولی شما را در انجام کارها و رسیدن به هدفتان یاری کنند. راهکارها و تکنیک های زیر از اصول کارامد در برنامه ریزی هستند

1-پیدا کردن هدفی انگیزه دهنده

برنامه ریزی باید با یک هدف انگیزه دهنده شروع شود تا به شما کمک کند تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن به کار ببرید. هدف اگر انگیزاننده باشد می تواند کمک کند شما صبح زود از خواب بیدار شوید یا سختی ها را تحمل کنید یا از لذت های کوچک چشم بپوشید. اگر هدف شما نتواند در شما شور به پا کند شما را به حرکت وا نمیدارد و برنامه ریزی شما به نتیجه نمی رسد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش انگیزه کلیک کنید.

2-تهیه چک لیست روزانه و شروع برنامه ریزی از کارهای کوچک

برای این که بتوانید یک هدف مدت را در طول زمان به انجام برسانید لازم است برنامه ای بچینید و لیست روزانه ای ترتیب دهید تا هر روز قسمتی از آن را پیش ببرید. برنامه روزانه بهترین مسیر برای رسیدن به یک هدف است. دفترچه ای برداشته و کارهای هر روز خود را در آن یادداشت کنید و شب ها آن را مرور کنید تا از انجام کارهای آن روز مطمئن شوید و در کنار کارهایی که تمام نشده تیک بزنید. تکرار مداوم این کار باعث می شود تا ذهنتان به برنامه ریزی روزانه و انجام کارهای مربوطه آن عادت کند. همچنین درمورد جلوگیری از اتلاف وقت بخوانید. اگر هدف بزرگی دارید می بایست کارهای لازم برای رسیدن به ان را به قطعات کوچک تقسیم کنید. شاید انجام هدف در ابتدا سخت به نظر برسد اما وقتی به قطعات کوچک تقسیم شود می توانید کم کم و با انجام هر قسمت به مرور به آن نزدیک شوید. حسن انجام این کار بزرگ دیده نشدن هدف و قابل رویت بودن آن و همچنین امکان انجام آن بدون ناامید شدن و ترسیدن از بزرگی کار است.

3-اولویت بندی در برنامه و برنامه منعطف

اولویت بندی در انجام کارها بسیار اهمیت دارد زیرا باعث جهت دهی به مسیر می شود و شما را از سردرگمی این که اول چه باید بکنم، درمی آورد. بعد از اولویت بندی شما می دانید که لازم است کدام کارها را زودتر انجام بدهید و اهمیت کدام یک بیشتر است تا از اتلاف وقت جلوگیری شود. در اولویت بندی می توانید از قوانین 20/80  و ماتریس آیزنهاور استفاده کنید. همچنین درمورد بهره وری سمی بخوانید. مطابق قانون اول شما 20درصد کارهایی را که 80درصد برای شما سودآوری دارند را در ابتدا انجام می دهید یعنی سرمایه گذاری روی کارهایی که بیشترین ثمره را به شما می دهد. قانون دوم می گوید اهمیت کدام کار بیشتر است و شما در قبال انجام فوری آن مسئولیت دارید مثل تلاش برای امتحان فردا که ضرورت بیشتری دارد. شما باید طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید کارهای خود را در صورت ضرورت جابجا کنید و تداخلی بین انجام آنها وجود نداشته باشد. از نشانه های یک برنامه خوب، بکار بردن مهارت انعطاف پذیری در آن است. گاهی پیش می آید که شما نمی توانید یک کاری را انجام دهید بنابراین می بایست امکانی وجود داشته باشد تا شما انجام یک کار دیگر را جایگزین کنید بدون این که زمان خود را از دست بدهید. پس طوری برنامه بریزید که انجام کارها در آن قابل تغییر باشد.

4-برنامه ریزی مشخص و تعیین کردن زمانی برای استراحت

تعیین وظایف و کارهایی که می بایست در یک برنامه انجام شود نباید به صورت کلی نوشته شود بلکه بایست با جزییات کامل باشد تا شما بدانید دقیقا چه میزان کار در یک تایم مشخص باید انجام دهید. به عنوان مثال وقتی برنامه ریزی می کنید که ساعت هشت صبح تا ده صبح را مطالعه کنید باید بدانید این مطالعه در چه زمینه و چند صفحه خواهد بود تا پیش بینی کنید هر روز چه میزان پیشرفت خواهید کرد و چه زمانی کتاب مطالعه کتاب تمام می شود. یک برنامه ریزی کلی که در آن فاکتورهای ریز بیان نشده باشد نمی تواند شما را به جایی برساند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه برنامه ریزی تحصیلی مطلوب کلیک کنید. در برنامه ریزی زمانی را برای استراحت خود نیز درنظر بگیرید. برنامه نباید رباط گونه نوشته شود و فقط در آن به کار پرداخته شود زیرا بدن انسان به استراحت نیاز دارد تا بتواند دوباره به فعالیت ادامه دهد. و این زمان باید واقعا برای استراحت کردن باشد نه پرسه زدن در شبکه های اجتماعی و...

5-مقایسه عملکرد خود نسبت به قبل خود و دوری از کمالگرایی

برای این که از برنامه خود درست استفاده کنید و موفق شوید لازم است که به صورت مرتب علکرد خود را نسبت به قبل ارزیابی کنید و باید هر روز یک پله نسبت به روز قبل پیشرفت کنید. منظور از مقایسه در اینجا مقایسه خود نسبت به قبل خودتان است نه مقایسه خود با دیگران. شاید شما با دیگران برنامه ریزی هماهنگی داشته باشید و ملزم باشید که با هم یک کار را شروع و تمام کنید و شما در میانه راه گمان کنید که از دیگران عقب افتاده اید اما لازم است شما عملکرد خود را نسبت به دیروز خودتان بسنجید و معنای پیشرفت برای شما همین است زیرا اگر بخواهید خود را بادیگران مقایسه کنید ممکن است احساس ناامیدی و شکست بکنید در این صورت درجا زدن باعث می شود که دست از تلاش بردارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقابله با ناامیدی کلیک کنید. در زمان برنامه ریزی این موضوع را درنظر داشته باشید که توقعات زیاده از حد از خود نداشته باشید و با کمالگرایی مسیر شکست خود را هموار نکنید. بدانید که هیچ کس کامل نیست و همه نقاط ضعفی دارند بنابراین ممکن است در طول مسیر دچار لغزش شوید، خسته شوید یا نتوانید که یک کار را به بهترین شکل انجام دهید و اگر به چنین موانعی برخورد کردید با کمالگرایی شروع به خودسرزنشی نکنید. بپذیرید که کامل نیستید و ممکن است دچار اشتباه شوید. وقتی با خودتان مهربان باشید از خطاهای خود می گذرید و ادامه می دهید.
تکنیک برنامه ریزی

6-درنظر گرفتن ضمانت اجرا و یافتن دلایل شکست

خب یک برنامه خوب و حساب شده نیازمند یک ضمانت اجرا نیز می باشد. به این معنا که لازم است برای انجام کارها مطابق با برنامه و عدم تخلف از آن یک جریمه ای درنظر بگیرید تا موتور حرکت شما را روشن نگه دارد و جلوی مانع تراشی های شما را بگیرد. بنابراین به خودتان بگویید اگر این کار را در تایم تعیین شده انجام ندادم در روز بعد مجبور هستم دوبرابر تلاش کنم یا اینکه از استراحت امروز محروم هستم و جریمه هایی از این نوع که کمک کند شما از اهمالکاری دست بردارید. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید. ممکن است برنامه ریزی شما علی رغم بکارگیری تکنیک های لازم با شکست مواجه شود و نتوانید مطابق با آن کارهایتان را پیش ببرید در این جا سوال پیش می آید که چطور شد موفق نشدید و کاری که شما باید بکنید دنبال کردن پاسخ این سوال و رسیدن به جواب آن است تا ببنید ضعف برنامه ریزی شما در کجا بوده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه های مقابله با شکست کلیک کنید. پیدا کردن مشکلات برنامه ریزی بهتر از یک برنامه ریزی جدید است زیرا به شما کمک می کند ایرادات خود را بفمید و این بار با جبران کردن آن ها شروع کنید و هدف خود را مطابق یک برنامه ریزی صحیح و همچنین ظرفیت و توانایی خود شروع کنید و به موفقیت برسید. تا زمانی که شما ندانید که در رسیدن به یک هدف موفق نبوده اید و چرا برنامه ریزی جوابگوی نیاز شما نبوده اگر باز هم برنامه ریزی بکنید به نقطه صفر بازمی گردید و مکررا شکست می خورید.  

پیام اخر درمورد تکنیک های برنامه ریزی

بدون شک برای موفقیت در یک هدف مهم، برنامه ریزی اولین و مهم ترین گام به شمار می رود و هیچ کدام از بهانه ها و دلیل تراشی ها توجیه مناسبی برای فرار از یک برنامه ریزی و رسیدن به هدف نیست. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*