ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سخنرانی انگیزشی | 5 عنصر مهم یک سخنرانی انگیزشی

سخنرانی انگیزشی موقعیتی است که به شما امکان می دهد دیگران را برای تغییر زندگی شان الهام بخشید. باز کردن پتانسیل آن ابرقدرت مستلزم آن است که شما سخنران انگیزشی زبده ای باشید. شما باید بدانید که برای تبدیل شدن به یک سخنران انگیزشی چه چیزهایی لازم است؛ عناصر یک سخنرانی انگیزشی خوب، نحوه نوشتن و ارائه سخنرانی، و ویژگی هایی که همه سخنرانان الهام بخش بزرگ دارند. این مقاله تمام مواردی که برای سخنرانی انگیزشی لازم است را بیان می کند. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تلفنی فردی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 ;

5 عنصر یک سخنرانی انگیزشی عالی

بعد از این که توانستید مهارت های سخنرانی خود را بهبود ببخشید نوبت به این می رسد که چگونه یک متن خوب آماده کنید، چطور یک سخنرانی را آغاز کنید چطور به پایان برسانید و ... که در ادامه آمده است.برای آشنایی با انواع روش های سخنرانی کلیک کنید.

1 - ساختار با آغاز، میانه و پایان

مؤثرترین سخنرانی ها شروع، میانه و پایان روشنی دارند. مخاطبان به مصرف اطلاعات از این طریق عادت دارند زیرا همه ی انواع رسانه ها از این ساختار پیروی می کنند. ابتدای سخنرانی شما موضوع شما را معرفی می کند وسط آن موضوع شما را گسترش می دهد، و در پایان نکات کلیدی در مورد موضوع شما را خلاصه می کند. حین سخنرانی تعامل را فراموش نکنید. تعامل در سخنرانی مهمترین عامل موفقیت یک سخنرانی است.

2 - داستان و الگوسازی در سخنرانی انگیزشی

به بسیاری از پربازدیدترین سخنرانی های TED و سخنرانی های آغازین در یوتیوب نگاه کنید. وجه مشترک همه آنها استفاده از یک داستان شخصی است. همهی  ما قهرمان داستان خود هستیم. هر قهرمان یک فراخوان اکراه برای اقدام را تجربه می کند. این اولین مانعی است که آن ها باید قبل از شروع سفرشان بر آن غلبه کنند. شما می خواهید از داستان خود برای غلبه بر آن فراخوان اکراهی برای الهام بخشیدن به دیگران برای انجام همین کار استفاده کنید. بازگو کردن رازهای موفقیت کارآفرینان برتر همیشه جذاب است.

3 -شور و هیجان در سخنرانی انگیزشی

همه چیز باید با اشتیاق شروع شود. اگر واقعاً مشتاق کمک به مخاطب ایده آل خود نباشید هرگز یک سخنران الهام بخش موفق نخواهید بود. مخاطب یک سخنرانی انگیزشی از انرژی گوینده تغذیه می کند. داشتن انرژی پرشور فقط به معنای دویدن زیاد یا بلند صحبت کردن نیست. این در مورد حضور در لحظه و اجازه دادن به احساسات شما قبل از بیان کلمات است.
سخنرانی انگیزشی

4 - الهام برای تغییرات مثبت

یک سخنرانی انگیزشی با دیگر انواع سخنرانی ها متفاوت است زیرا مخاطب در آنجا حضور دارد تا زندگی خود را به نوعی تغییر دهد. وسط یک سخنرانی متقاعد کننده و الهام‌بخش معمولاً شامل داستان‌ها، مثال‌ها و قیاس‌هایی است که نشان می‌دهد چگونه گوینده برای ایجاد هر تغییری که در مورد آن صحبت می‌کند الهام گرفته شده است.

5-دادن یک استراتژی عملی

در نهایت یک سخنرانی انگیزشی عالی به مخاطب یک استراتژی واقعی برای تغییر زندگی شان می دهد. پیچیدگی به اندازه رعایت مهم نیست. استراتژی که ارائه می کنید باید معیارهای زیر را داشته باشد:
 • به طور خاص به موانع ذکر شده در ابتدای سخنرانی می پردازد
 • به اندازه کافی ساده برای رعایت روزانه
 • در صورت رعایت دستورالعمل ها نتیجه می گیرد
 

چگونه در 7 مرحله به یک سخنران انگیزشی تبدیل شوید؟

برای این که بتوانید به یک سخنران انگیزشی خوب تبدیل شوید گام هایی را باید دنبال کنید اولین گام مطالعه کردن است.

1 - علم انگیزه را مطالعه کنید

سخنراني انگيزشي بيش از آنكه بدانيد چگونه به مردم انگيزه بدهيد سخنراني خوب بودن است. هر چیزی که می توانید در مورد انگیزه مطالعه کنید. Drive نوشته دانیل اچ پینک کتابی عالی برای یادگیری تفاوت بین انگیزه درونی و بیرونی است. انگیزه درونی یا خودانگیختگی از درون می آید. انگیزه بیرونی از منبع دیگری سرچشمه می گیرد. مردم برای انگیزه بیرونی به یک سخنرانی انگیزشی می روند. چندین منبع عالی دیگر در مورد علم انگیزه در کتابخانه یا کتابفروشی محلی شما وجود دارد. همه ی آن ها را مطالعه کنید. هر چه بیشتر در زمینه انگیزش متخصص باشید، در سخنرانی انگیزشی بهتر خواهید بود. در این رابطه مطالعه مقاله مرکز کنترل درونی و بیرونی پیشنهاد می شود.

2- مهارت های سخنرانی عمومی خود را بهبود بخشید

شما می توانید در ایجاد انگیزه در افراد در مکالمات فردی عالی باشید، در عین حال در مقابل جمعیت زیادی یخ کنید. در حین مطالعه انگیزه، مهارت های سخنرانی خود را در جمع توسعه دهید. تا جایی که می توانید کتاب در مورد سخنرانی عمومی بخوانید. رفت و آمد روزانه خود را به یک دانشگاه سیار تبدیل کنید و به پادکست های سخنرانی عمومی و کتاب های صوتی گوش دهید. تسلط بر نظریه پشت سخنرانی خوب در جمع شما را به این نتیجه می رساند. تنها راه برای خوب شدن در سخنرانی عمومی،تمرین است. یکی از راه‌های تمرین به تنهایی تمرین سخنرانی در مقابل آینه است. این به کنترل اضطراب سخنرانی نیز کمک می کند. این به شما امکان می دهد حالات چهره خود را در زمان واقعی مشاهده کنید. همچنین می‌توانید با ضبط کردن سخنرانی خود و مطالعه آن تمرین کنید. این به شما امکان می دهد تا غیرکلامی خود را تجزیه و تحلیل کنید مانند لحن صدا و زبان بدن. این به شما کمک می کند عادت های بد را شناسایی و اصلاح کنید.

3 - مخاطب ایده آل خود را شناسایی کنید

شما نمی توانید به همه افراد انگیزه بدهید مهم نیست چقدر در سخنرانی انگیزشی مهارت دارید. وقتی انگیزه یک نوع خاص از افراد را به درجات عالی برسانید احتمال اینکه تاثیر واقعی داشته باشید بسیار بیشتر است. این دقیقاً مانند شناسایی مشتری ایده آل خود در تجارت است. همه ی نمونه‌های مخاطبان سخنرانی انگیزشی در زیر با انگیزه‌های مختلفی انجام می‌شوند:
 • دانش آموزان دبستان
 • دانش آموزان دوره متوسطه
 • دانشجو
 • پرسشگرهای توسعه شخصی
 • یک جماعت روحانی
 • رهبران کسب و کار
 • اعضای یک سازمان خاص
به چه کسی می خواهید انگیزه دهید؟ جمعیت شناسی و همچنین رویاها، ترس ها و اهداف آن ها را شناسایی کنید.

4 - پیام اصلی خود را ایجاد کنید

پیام اصلی شما باید حول شما بچرخد. چه چیزی در داستان شما برای دیگران الهام بخش است؟ این داستان پایه و اساس هر سخنرانی شما را تشکیل می دهد. پیام اصلی شما مستقیماً با مخاطب ایده آل شما ارتباط دارد. اگر می خواهید یک سخنران تجاری انگیزشی باشید پس مخاطب ایده آل شما باید رهبران کسب و کار باشند. در این رابطه مقاله آموزش سخنرانی در جمع پیشنهاد می شود. این بدان معناست که پیام اصلی شما باید حول جنبه‌ای از تجربه تجاری شما بچرخد. مخاطب شما هر کسی باشد مطمئن شوید که پیام اصلی شما ابتدا یک مبارزه شخصی را برجسته می کند که مبارزه شخصی مخاطب ایده آل شما نیز هست. سپس باید راه حلی را که برای غلبه بر آن مبارزه شخصی استفاده کردید ارائه دهد.

5 - از سخنرانی انگیزشی دیگران بیاموزید

الگوبرداری از سخنرانان موفق بهترین راه برای موفقیت است. بهترین راه برای انجام این کار این است که به صورت حضوری در یک سری سخنرانی های انگیزشی شرکت کنید اما این کار می تواند پرهزینه و وقت گیر باشد. بهترین کار بعدی استفاده از YouTube برای مطالعه ویدیوهای سخنرانی های انگیزشی است. به قسمت هایی که شما را حرکت می دهند توجه کنید و بفهمید که چرا شما را حرکت داده اند. هدف اینجا یافتن کسی برای کپی کردن نیست. در عوض شما می خواهید تکنیک های کوچکی را از ده ها منبع انتخاب کنید تا سبک معتبر خود را شکل دهید. زبان بدن در سخنرانی بسیار مهم است.

6 - جنبه تجاری صحبت کردن را درک کنید

شما محصول کسب و کار خودتان هستید. این به شما بستگی دارد که مواد بازاریابی ایجاد کنید که مزایای رزرو شما را به عنوان یک سخنران انگیزشی به فروش برساند. شما باید به دنبال سرنخ ها باشید و فروش را ببندید. برای نشان دادن تجربه و تخصص خود موارد زیر را ایجاد کنید:
 • پست های وبلاگ
 • پادکست ها
 • ویدیو تبلیغاتی
 • فیلم آموزشی
 • یک کتاب
 • رسانه های اجتماعی

7 -تمرین در سخنرانی انگیزشی کوچک

آخرین مرحله برای تبدیل شدن به یک سخنران انگیزشی، شروع به رزرو فرصت های سخنرانی است. در حال حاضر، حتی اگر شما همچنان به عنوان یک کسب و کار از نظر بازاریابی خود فعالیت می کنید، باید پیشنهاد دهید که به صورت رایگان صحبت کنید تا اولین سخنرانی انگیزشی خود را دریافت کنید. این می تواند تمرین خوبی برای کاهش استرس سخنرانی نیز باشد. هنگامی که تجربه کسب کردید و نام تجاری شما شروع به گسترش در رسانه های اجتماعی کرد می توانید با هزینه کم رزرو کنید. سپس این روند تکرار می شود همانطور که از نردبان بالا می روید. دانستن چگونگی تبدیل شدن به یک سخنران انگیزشی تنها بخش اول معادله است. در مرحله بعد، باید اجزای یک سخنرانی انگیزشی عالی را بدانید، سپس نحوه نوشتن و ارائه یک سخنرانی الهام بخش خودتان را بدانید.  

5 نکته برای نوشتن یک سخنرانی انگیزشی

اکنون که عناصر یک سخنرانی انگیزشی عالی را می‌دانید، آماده هستید تا به نوشتن یک سخنرانی خودتان بپردازید.

1 - با تعریف واضح مخاطب خود شروع کنید

این کار زمانی آسان است که مراحل تبدیل شدن به یک سخنران انگیزشی را که قبلاً در مورد آن ها صحبت کردیم، هدایت کنید. اگر سخنرانی انگیزشی مناسبی را رزرو می کنید مخاطبان هر سخنرانی که می نویسید مخاطب ایده آل شما هستند. صرف نظر از این شما باید در مورد هر رویدادی که برای آن رزرو شده اید تحقیقات بیشتری انجام دهید تا واقعاً مخاطبان خود را بشناسید. سعی کنید هر روز روی مهارت نوشتن خود کار کنید.

2 -انتخاب پیام مهم

اکثر مردم حداقل 80 درصد از صحبت هایی را که برای اولین بار می شنوند فراموش می کنند. تنها چیزی که می خواهید مخاطبان ماه ها پس از پایان سخنرانی در مورد سخنرانی شما به خاطر بسپارند چیست؟ سخنرانی خود را حول این یک نقطه بسازید. مطمئن شوید که هم در ابتدا و هم در پایان بر آن تاکید دارید.

3- شروع گفتار خود را قدرتمند کنید

شما حدود 3 ثانیه فرصت دارید تا توجه مخاطبان خود را جلب کنید. اولین کلماتی که از دهان شما بیرون می آید باید قدرتمند باشند. از آنجایی که یک سخنران انگیزشی نیاز به ارتباط عاطفی با مخاطبان خود دارد، سخنرانی او اغلب با یک داستان شخصی شروع می شود. شروع داستان از نقطه‌ای از زندگی آن‌ها شروع می‌شود که با همان مانعی روبرو می‌شدند که مخاطبشان با آن روبروست. آموزش فن بیان در این زمینه به شما کمک می کند.

4 -پیوند داستان ها

داستان ها فقط برای شروع سخنرانی شما نیستند. آن ها به اتصال و تقویت نکاتی که می گویید کمک می کنند. این داستان ها را از ابتدا تا انتها بنویسید و دلیل ارزشمند بودن داستان برای مخاطب را مستند کنید. آن ها را کوتاه و تاثیرگذار کنید. شما این داستان را کلمه به کلمه نخواهید خواند بنابراین گفتن آن ها را آسان کنید.
 • مثل یک شاعر بنویسید، نه یک رمان نویس،رمان برای خوانده شدن است، در حالی که شعرها برای گفتن. یک سخنرانی بدیهی است که در دسته دوم قرار می گیرد.
 • کلمات خود را بیش از حد پیچیده نکنید یا جملات طولانی و گلدار ننویسید.
 • با کلمات خود مستقیم و کارآمد باشید.
سخنرانی

5 - داشتن یک پلان

پایان سخنرانی شما نه تنها به یک فراخوان واضح، بلکه به یک مسیر عمل واضح نیاز دارد. یک فرآیند گام به گام برای غلبه بر مانعی که در ابتدای سخنرانی خود در مورد آن صحبت کردید، بنویسید. نقشه راه را با رعایت اصول طراحی کنید. پیروی از آن را ساده کنید و به یک روال تبدیل کنید.در دام نوشتن سخنرانی خود روی اسلایدهایتان نیفتید. در عوض، ابتدا نسخه طولانی را روی کاغذ بیاورید. همه چیز را کلمه به کلمه بنویسید. سپس اسلاید خود را برای هر نقطه ایجاد کنید تا ماهیت آن را در 1 تا 3 جمله کوتاه به تصویر بکشید. در طول سخنرانی از کمک های حسی بهره بگیرید.  

نکاتی برای داشتن یک سخنرانی انگیزشی عالی

مطمئن شوید که اولین باری که سخنرانی خود را به مخاطبان خود می گویید نیست. ارائه عالی یک سخنرانی انگیزشی از ساعت ها تمرین حاصل می شود. سخنرانی را با ضبط کردن آن در تلفن خود به خودتان برسانید. از دوستان و خانواده کمک بگیرید تا به عنوان مخاطب آزمون شما خدمت کنند.
 • یک مراسم پیش از سخنرانی برای موفقیت آماده کنید. حتی باتجربه ترین سخنرانان انگیزشی قبل از اینکه روی صحنه بروند با اعصاب خود مبارزه می کنند. آن ها با انجام یک مراسم پیش از سخنرانی که آن ها را در "منطقه صحبت" قرار می دهد با آن مقابله می کنند. یک مراسم قبل از سخنرانی ایجاد کنید که متناسب با نحوه ایجاد انگیزه در خودتان باشد.
 • گفتار خود را متناسب با اندازه مخاطب خود تنظیم کنید. خوب صحیت کردن با جلسه 1000 نفری با نحوه صحبت شما با یک مخاطب 10 نفره متفاوت است. مطمئن شوید که سبک سخنرانی الهام بخش شما با اندازه مخاطب مورد انتظار شما مطابقت دارد. جمعیت کوچکتر فرصت خوبی برای سخنرانی است که دارای یک جلسه پرسش و پاسخ طولانی است.
 • زودتر برای تعامل و ذ حاضر شوید. این فراتر و فراتر از چیزی است که از نظر فنی برای سخنرانان انگیزشی لازم است. این به شما امکان می‌دهد با مخاطبانی که بیشتر به آنچه می‌گویید علاقه‌مند هستند ارتباط برقرار کنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا راه‌هایی را که ممکن است مجبور باشید سخنرانی خود را متناسب با مخاطبان تنظیم کنید، شناسایی کنید.
 • از سکوت استراتژیک استفاده کنید. سکوت دوست توست نه دشمنت. مکث کنید تا به مخاطب خود فرصتی برای هضم یک نکته یا خندیدن به یک شوخی بدهید. از مکث ها به عنوان راهی برای کنترل سرعت گفتار خود استفاده کنید.
 • همیشه آماده ی رویارویی با هر مشکلی باشید. هر سخنران انگیزشی با تجربه داستانی در مورد شرایط پیش بینی نشده دارد. برنامه ها به هم می ریزد خرابی تجهیزات. هرگز اجازه ندهید هیچ یک از این چیزها بر انرژی شما تأثیر بگذارد و در نحوه ارائه سخنرانی شما نفوذ کند.

سایر نکات مهم در یک سخنرانی انگیزشی خوب

 • در مورد لحن و سرعت صحبت کردن خود استراتژیک باشید. بیشتر مردم وقتی به ارتباطات غیرکلامی فکر می کنند، لحن و سرعت را فراموش می کنند. فقط این مهم نیست که شما چه می گویید، بلکه نحوه بیان آن نیز مهم است. از لحن و سرعت برای تأکید بر نکاتی که واقعاً می خواهید به آنها بچسبید استفاده کنید.
 • از ذهن خود خارج شوید و وارد لحظه شوید. شما نمی توانید نگران حفظ کلمه به کلمه صحبت خود باشید. تمرین گفتار شما به خاطر حفظ کردن نیست - بلکه باید بتوانید چیزی را که می خواهید به اندازه کافی خوب بگویید.
 • از حرکت استراتژیک استفاده کنید. زبان بدن عنصر مهم دیگر نحوه دریافت پیام شما است. به همین دلیل است که ضبط کردن تمرین خود بسیار مفید است. آن ضبط را گوش کنید و هنگام ارائه نکات کلیدی به آنچه با بدن خود می گویید توجه کنید.
 • زمانی را برای تعامل با مخاطب بگذارید. تمام وقت خود را صرف صحبت کردن نکنید و سپس از صحنه فرار نکنید. حداقل برای چند سوال از مخاطبان خود وقت بگذارید. سعی کنید از قبل فهرستی از سوالاتی که فکر می کنید مخاطبان ممکن است بپرسند تهیه کنید.
 • پس از سخنرانی به تعامل غیررسمی با مخاطبان خود ادامه دهید. شما مجبور نیستید برای کل رویداد بچسبید. فقط 20 دقیقه بعد از سخنرانی شما بسیار طولانی می شود. این زمان بسیار خوبی برای ایجاد ارتباطات جدید است که ممکن است به فروش یا سایر فرصت‌های صحبت انگیزشی منجر شود. قبل از اینکه به چند نمونه از سخنرانی های انگیزشی بپردازیم، بیایید به ویژگی های سخنرانان انگیزشی بزرگ نگاه کنیم. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*