ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رابطه مصرف هروئین و اختلال اضطراب چیست؟

رابطه مصرف هروئین و اختلال اضطراب چیست؟ اضطراب می تواند شما را دچار احساس درماندگی و فلج کند. در واقع به همین دلیل است که اضطراب و سوء مصرف مواد بسیار در هم تنیده شده اند. بسیاری از افرادی که با سوء مصرف مواد دست و پنجه نرم می کنند به دنبال تسکین اضطراب خود به وسیله این مواد هستند، حتی اگر خطرات سلامتی بیشتری داشته باشد.این مقاله رابطه اضطراب و مصرف مواد مخدر مانند هروئین را توضیح می دهد. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید. 
 

تماس با مشاور

 

اختلال اضطراب

تجربه گاه به گاه اضطراب بخشی طبیعی از زندگی است. با این حال، افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی اغلب نگرانی و ترس شدید، بیش از حد و مداوم در مورد موقعیت های روزمره دارند. اغلب، اختلالات اضطرابی شامل دوره های مکرر احساسات ناگهانی اضطراب و ترس یا وحشت شدید است که در عرض چند دقیقه به اوج خود می رسد. این احساسات اضطراب و هراس با فعالیت های روزانه تداخل دارد، کنترل آن دشوار است، با خطر واقعی تناسب ندارد و می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد. برای جلوگیری از این احساسات ممکن است از مکان ها یا موقعیت ها دوری کنید. علائم ممکن است در دوران کودکی یا نوجوانی شروع شود و تا بزرگسالی ادامه یابد. نمونه هایی از اختلالات اضطرابی عبارتند از: اختلال اضطراب فراگیر، اختلال اضطراب اجتماعی (فوبی اجتماعی)، فوبیاهای خاص و اختلال اضطراب جدایی. شما می توانید بیش از یک اختلال اضطرابی داشته باشید. گاهی اوقات اضطراب ناشی از یک وضعیت پزشکی است که نیاز به درمان دارد.هر شکلی از اضطراب که دارید، درمان می تواند کمک کند.

1-رابطه مصرف هروئین و اختلال اضطراب |علائم اضطراب

 • احساس عصبانیت، بی قراری یا تنش
 • داشتن احساس خطر قریب الوقوع، وحشت یا عذاب
 • داشتن ضربان قلب افزایش یافته است
 • تنفس سریع (هیپرونتیلاسیون)
 • تعریق
 • لرزیدن
 • احساس ضعف یا خستگی
 • مشکل در تمرکز یا فکر کردن به چیزی غیر از نگرانی فعلی
 • داشتن اختلالات خواب
 • تجربه مشکلات گوارشی (GI).
 • داشتن مشکل در کنترل نگرانی
 • داشتن میل به اجتناب از چیزهایی که باعث ایجاد اضطراب می شود

2-انواع اختلالات اضطرابی

 • آگورافوبیا نوعی اختلال اضطرابی است که در آن شما می ترسید و اغلب از مکان ها یا موقعیت هایی اجتناب می کنید که ممکن است باعث وحشت شما شود و باعث شود شما در دام، درماندگی یا خجالت احساس کنید.
 • اختلال اضطراب ناشی از یک وضعیت پزشکی شامل علائم اضطراب یا وحشت شدید است که مستقیماً ناشی از یک مشکل سلامت جسمی است.
 • اختلال اضطراب فراگیر شامل اضطراب و نگرانی مداوم و بیش از حد در مورد فعالیت ها یا رویدادها حتی مسائل عادی و معمولی است. نگرانی با شرایط واقعی تناسب ندارد، کنترل آن دشوار است و بر احساس فیزیکی شما تأثیر می گذارد. اغلب همراه با سایر اختلالات اضطرابی یا افسردگی رخ می دهد.
 • اختلال حملات پانیک شامل دوره های مکرر احساسات ناگهانی اضطراب و ترس یا وحشت شدید است که در عرض چند دقیقه به اوج خود می رسد. ممکن است احساس عذاب قریب الوقوع، تنگی نفس، درد قفسه سینه، یا تپش قلب تند، بال بال یا تپش قلب (تپش قلب) داشته باشید. این حملات پانیک ممکن است منجر به نگرانی در مورد تکرار مجدد آنها یا اجتناب از موقعیت هایی شود که در آن رخ داده اند.

برخی دیگر از انواع اختلالات اضطرابی

 • لالی انتخابی عبارت است از ناتوانی مداوم کودکان در صحبت کردن در موقعیت‌های خاص، مانند مدرسه، حتی زمانی که می‌توانند در موقعیت‌های دیگر مانند در خانه با اعضای نزدیک خانواده صحبت کنند. این می تواند در مدرسه، کار و عملکرد اجتماعی اختلال ایجاد کند.
 • اختلال اضطراب جدایی یک اختلال دوران کودکی است که با اضطرابی بیش از حد برای سطح رشد کودک و مربوط به جدایی از والدین یا دیگرانی که نقش والدینی دارند، مشخص می شود.
 • اختلال اضطراب اجتماعی (فوبی اجتماعی) شامل سطوح بالایی از اضطراب، ترس و اجتناب از موقعیت های اجتماعی به دلیل احساس خجالت، خودآگاهی و نگرانی در مورد قضاوت شدن یا نگاه منفی دیگران است.
 • فوبیای خاص با اضطراب شدید هنگامی که در معرض یک شی یا موقعیت خاص قرار می گیرید و تمایل به اجتناب از آن مشخص می شود. فوبیا باعث ایجاد حملات پانیک در برخی افراد می شود.
 • اختلال اضطراب ناشی از مواد با علائم اضطراب یا هراس شدید مشخص می شود که نتیجه مستقیم مصرف نادرست داروها، مصرف داروها، قرار گرفتن در معرض یک ماده سمی یا ترک مواد مخدر است.
 • سایر اختلالات اضطرابی مشخص شده و اختلالات اضطرابی نامشخص، اصطلاحاتی برای اضطراب یا فوبیا هستند که معیارهای دقیق هیچ اختلال اضطرابی دیگری را ندارند، اما به اندازه کافی مهم هستند که ناراحت کننده و مخرب باشند.

 رابطه بین مصرف هروئین و اختلالات اضطرابی

هروئین و درمان اضطراب

آیا کسی در زندگی شما وجود دارد که بیش از حد قهوه بنوشد؟ در نیمه های روز کاری، آنها در حال حاضر پنج فنجان هستند زیرا بدون آن، آنها هیچ انرژی نخواهند داشت. این فرد همیشه می تواند برنامه خواب خود را بهبود بخشد یا سعی کند مصرف قهوه خود را کاهش دهد، اما برعکس را انتخاب می کند. در عوض، آنها وضعیت موجود را حفظ می کنند و قهوه می نوشند، حتی اگر می دانند کافئین برای آنها مفید نیست. این به این دلیل است که آنها قهوه را راه حلی سریع برای مشکلات انرژی خود می دانند. همچنین درمورد اعتیاد به کافئین بخوانید. همین منطق را می توان در مورد استفاده از هروئین برای درمان اضطراب نیز به کار برد. اضطراب واکنش طبیعی مبارزه یا فرار را در مغز شما تحریک می کند. این میل می تواند آنقدر قوی باشد که شما برای فرار از آن هر کاری می توانید انجام دهید. هروئین به روشی ناسالم برای مقابله تبدیل می شود، شبیه به تکیه دادن به قهوه برای بیدار نگه داشتنتان. برخلاف قهوه، هروئین هزینه بسیار بالاتری دارد.

چرخه مواد مخدر و اضطراب

اختلال اضطراب اجتماعی «مکرراً همراه با سوء مصرف الکل یا مواد مخدر سفر می‌کند»، زیرا افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی ممکن است سعی کنند از این مواد استفاده کنند تا به آنها کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشند و کمتر مهار شوند. با این حال، اضطراب این افراد را از این دیدگاه می‌گیرد که بدانند چه زمانی بیش از حد زیاد است، یا حتی مبتلا به اختلال اضطرابی هستند که نیاز به درمان و درمان دارد، نه مواد مخدر و الکل برای غلبه بر ترس خود از صحبت کردن با مردم. در شکل شرورانه ای از catch-22 - همان داروهایی که تسکین لحظه ای را به همراه می آورند (اعم از داروهای تجویزی، داروهای غیرقانونی، یا صرفاً کافئین) نیز می توانند باعث اضطراب شوند.  

رابطه مصرف هروئین و اختلال اضطراب

افراد بدون سابقه اختلال اضطرابی می توانند از طریق سوء مصرف هروئین به این اختلال مبتلا شوند. اگر به طور مرتب از هروئین سوء استفاده می کنید، با گذشت زمان ترکیب شیمیایی مغز شما می تواند تغییر کند. هنگامی که از تعادل خارج می شود، یک عدم تعادل شیمیایی می تواند شکل بگیرد و باعث ایجاد یک اختلال اضطرابی شود. در حالی که این تضمین نمی شود، هر چه بیشتر از هروئین سوء استفاده کنید، خطر شما بیشتر می شود. و این تنها یکی از راه هایی است که هروئین بر بدن شما تأثیر می گذارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض اعتیاد به هروئین کلیک کنید.

اضطراب قبل از مصرف هروئین

برای کسانی که اختلال اضطراب دارند، هروئین اغلب به نوعی خود درمانی برای مقابله تبدیل می شود. در حالی که هروئین در ابتدا می‌تواند اضطراب شما را تسکین دهد، هزینه‌هایی نیز به همراه دارد. با استفاده از هروئین برای درمان اضطراب خود، خطر ابتلا به اعتیاد به هروئین را افزایش می دهید. اما این همه چیز نیست. در حالی که هروئین می تواند اعصاب شما را آرام کند، همچنین می تواند به مرور زمان اضطراب و احساس بی قراری شما را بدتر کند.

رابطه مصرف هروئین و اختلال اضطراب |اضطراب پس از مصرف هروئین

از آنجایی که اثرات هروئین از بین می‌رود، معمولاً برای کسی دوره‌هایی از اضطراب شدید را در طول ترک تجربه می‌کند. این عارضه جانبی آنقدر شدید است که افراد ممکن است در نتیجه دچار اختلالات اضطرابی شوند. اضطراب ناشی از ترک هروئین می تواند افراد را در چرخه خطرناک اعتیاد گرفتار کند. احساس وحشت و ترس می تواند آنقدر شدید باشد که می تواند افراد در حال بهبودی را به سمت هروئین سوق دهد. به همین دلیل است که یافتن درمان تشخیص دوگانه بسیار مهم است. مهم نیست که اضطراب قبل یا بعد از مصرف هروئین مطرح شده باشد، باید در بهبودی به آن پرداخته شود. برنامه‌های درمانی تشخیص دوگانه می‌توانند به رفع سوء مصرف هروئین و اضطراب به طور همزمان برای ارتقای بهبودی پایدار کمک کنند.
  

راه های ترک اعتیاد و کنترل اضطراب

کمک به فرد مبتلا به اختلالات اضطرابی و اعتیاد به مواد مخدر می تواند با شناخت برخی از علائم و نشانه های هشدار دهنده مشکل شروع شود. اگر رفتار یا شخصیت تغییر کند، اگر فرد شروع به از دست دادن علاقه به سرگرمی کند، یا اگر فرد اصرار به مصرف مواد مخدر و الکل داشته باشد، حتی با شروع عواقب نامطلوب، درمان ممکن است سودمند باشد. در موارد وابستگی قابل توجه به مواد، اولین بخش بهبودی ممکن است سم زدایی پزشکی برای مواد مخدر یا الکل باشد. برخی از سندرم‌های ترک حاد به ویژه ناخوشایند و بالقوه خطرناک هستند، بنابراین این مرحله را نباید در خانه انجام داد. در عوض، یک مرکز درمانی فضای امن و تمیزی را با پزشکان و کادر پزشکی آماده می‌کند تا به بدن کمک کند که چگونه بدون دارو یا الکل عمل کند.

1-سم زدایی برای ترک

سم زدایی می تواند علائم ناراحت کننده ای ایجاد کند که بسیاری از آنها می توانند با اضطراب مرتبط باشند. برای اطمینان از اینکه بیمار در طول فرآیند تا حد ممکن ایمن و راحت است، پزشک ممکن است داروهای تثبیت کننده (مانند آگونیست های اپیوئیدی، بنزودیازپین ها، در صورت لزوم) را در طول دوره مدیریت ترک تجویز کند. سم زدایی پزشکی ممکن است به طور متوسط چند روز تا چند هفته طول بکشد، اگرچه طول این فرآیند به برخی از عوامل ذکر شده در بالا بستگی دارد، از جمله ماهیت اختلال اضطراب در حال بازی و میزان گستردگی اعتیاد به مواد. پس از مدیریت موفق سم‌زدایی و ترک، بیماران ممکن است به دوره طولانی‌مدت توانبخشی و درمانی برسند تا به آنها کمک کند تا مسائل اساسی در پس اضطراب و سوء مصرف مواد خود را درک کنند، کنار بیایند و بر آنها غلبه کنند.

2-رابطه مصرف هروئین و اختلال اضطراب |رفتار درمانی

روانشناسان دارای مجوز از روشی به نام رفتار درمانی شناختی (یا CBT) استفاده خواهند کرد تا به مراجعان خود کمک کنند تا منابع اضطراب خود را شناسایی کرده و از آن بیاموزند.12 تنها از طریق درمان (مانند CBT، اگرچه رویکردهای دیگری نیز وجود دارد) است که مراجع می توانند گام های ملموسی بردارند. برای بازگرداندن حس تعادل و سلامت روانی پایدار به زندگی آنها. CBT زمانی عمل می کند که روانشناس و بیمار تکنیک هایی را برای کنترل (یا حتی حذف) رفتارهایی که از اضطراب ناشی می شوند، توسعه می دهند. این تکنیک‌ها می‌توانند مانند تنفس عمیق بی‌خطر باشند و زمانی که فرد شروع به تپش قلب می کند یا تنفس کم عمق را احساس می‌کند تا 10 بشمارند. همان روشی که CBT به مردم می آموزد که چگونه افکار آنها منجر به اضطراب می شود (و چگونه می توان آن افکار را پیش بینی کرد و برای آنها خود را آماده کرد) می تواند در درمان سوء مصرف مواد نیز به کار رود. همانطور که مردم از افکار و احساسات خود آگاه تر می شوند، می تواند منجر به درک بیشتر خطر مصرف مواد شود و اینکه چگونه روش های بهتر عمل بر روی افکار و احساسات آنها می تواند منجر به نتایج مثبت بیشتری شود. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*