ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک شیشه با طب سنتی | گیاهان معجزه آسا برای ترک شیشه

ترک شیشه با طب سنتی چگونه امکان پذیر است؟ استفاده از داروهای گیاهی که در طب سنتی برای درمان بیماری ها و عوارض روحی و روانی آن ها تجویز می شود یکی از راه های قابل اطمینان برای کنترل علائم است و البته این گیاهان در خصوص ترک مواد مخدر نیز مفید و تاثیر گذار هستند و می توانند در کاهش علائم ترک مواد به فرد بیمار کمک کنند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

شیشه چیست؟

متامفتامین یا شیشه از قوی ترین مواد مخدری است که تاثیرات و عوارض جدی دارد و ترک آن با توجه با قدرت وابستگی به آن کار چندان آسانی نیست. شیشه یکی از داروهای محرک بسیار قوی محسوب می شود که با تحریک مغز باعث ترشح بیش از حد دوپامین و نور اپی نفرین و تجمع آن ها در فضای بین سلولی و همچنین به دنبال آن باعث برانگیختگی سیستم عصبی مرکزی می شود. نیمه عمر مت آمفتامین با توجه به میزان مصرف و مدت و متابولیسم آن در بدن حدود 9 تا 12 ساعت است.

مصرف بالای شیشه باعث از بین رفتن نیمی از گیرنده های عصبی دوپامین و سروتونین در مغز می شود. این ماده محرک مغز بوده و باعث وابستگی جسمی و روانی در فرد می شود. متعلق به گروه آمفتامین ها از مواد روانگردان به شمار می رود. متامفتامین می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله کریستال مت (شکل کریستالیزه) و پودری که می توان آن را خرخر کرد، دود کرد، تزریق کرد یا به صورت خوراکی مصرف کرد.

1-عوارض مصرف شیشه

اثرات جسمی مصرف مت آمفتامین ترشح دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین را در مغز تحریک می کند که منجر به افزایش هوشیاری، خلق و خوی بالا و افزایش انرژی می شود. همچنین می تواند اشتها را سرکوب کند، ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهد و باعث فعال تر شدن شخص می شود. در دوزهای بالا یا با استفاده طولانی مدت می تواند منجر به عواقب جدی سلامتی شود، از جمله مشکلات قلبی عروقی، اختلالات شناختی، مشکلات دندانی معروف به مت دهان و مشکلات پوستی ناشی از برداشتن یا خراشیدن پوست.

به لحاظ روانی نیز بسیار اعتیادآور است. سرخوشی شدید و انرژی شدیدی که تولید می کند می تواند منجر به استفاده مکرر و ایجاد وابستگی شود. مصرف طولانی مدت مت آمفتامین منجر به اعتیاد روانی می شود که با رفتار اجباری در جستجوی مواد مخدر، تحمل و علائم ترک پس از کنار گذاشتن مشخص می شود.

خطرات و عواقب سلامتی

مصرف مزمن مت آمفتامین می تواند عواقب شدید سلامتی داشته باشد. می تواند منجر به مشکلات قلبی عروقی مانند حملات قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا شود. همچنین می تواند باعث مشکلات سلامت روان از جمله اضطراب، پارانویا، توهم و روان پریشی را ایجاد کند. سایر خطرات بالقوه شامل آسیب به کبد، کلیه ها و ریه ها و همچنین افزایش رفتارهای پرخطر و مشارکت در اعمال جنسی ناایمن است که می تواند منجر به انتقال عفونت های مقاربتی (STIs) شود.

به طور کلی مصرف شیشه به عنوان تحریک کننده مغز باعث تاثیر منفی بر سلامت روان و جسم فرد می شود و سایر عوارض و پیامدهای زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • تکلم سریع
 • تعریق زیاد
 • بالارفتن ضربان قلب
 • آسیب به کلیه ها، کبد، شش ها
 • اختلالات خواب
 • خستگی زیاد
 • تنگی عروق و کاهش خون رسانی به لثه ها
 • تنگی نفس
 • تهوع و استفراغ
 • افسردگی
 • گیجی و بی حالی
 • افزایش فشار خون
 • سرخی دائمی صورت
 • اختلالات مانیا
 • کم خونی
 • افکار خودکشی

2-علائم ترک ناگهانی شیشه

میزان وابستگی به شیشه بسیار بالا است و در صورت قطع ناگهانی مصرف آن، بدن نسبت به ترک آن واکنش نشان می دهد و دچار علائم محرومیت می شود. علائم ترک شیشه عبارتند از:

طب سنتی و کابرد آن

طب سنتی به مجموعه ای از اطلاعات، مهارت ها و کارهایی گفته می شود که بر اساس باورها و تجربیات بومی فرهنگ های مختلف شکل گرفته و در حوزه بهداشت برای پیشگیری، تشخیص و بهبود بیماری های مختلف جسمی و روانی مورد استفاده قرار می گیرد. این طب در سراسر جهان مورد استقبال و استفاده می باشد. اگرچه برای اثبات نتایج واقعی آن ها کارآزمایی های جدی صورت نگرفته است.

گیاهان دارویی به عنوان یکی از راه های درمان کمکی در ترک اعتیاد شناخته شده است و پروسه ترک را سرعت می بخشند. می توانند باعث کاهش علائم ترک اعتیاد شوند. استفاده از این روش به فرد معتاد کمک می کند که مشکلات جسمی یا روحی نظیر بی خوابی، یبوست، بیقراری، اختلالات گوارشی خود را در زمان ترک شیشه کاهش بدهد. استفاده از این شیوه درمانی فرایند ترک اعیتاد به شیشه را راحت تر کرده و شرایط را برای بیمار قابل تحمل می کند.

گیاهان معجزه آسا برای ترک شیشه

ترک شیشه با طب سنتی

شیشه یک ماده مخدر صنعتی است که متاسفانه به شیوه های خطرناک و نادرست در آزمایشگاه های خانگی تولید می شود. عوارض جسمی و روانی بسیار زیادی دارد و ترک آن می تواند به مراتب بسیار سخت تر از سایر مواد باشد. البته میزان سختی ترک آن با توجه به مدت و میزان مصرف شخص و ویژگی های جسمی و روحی فرد مصرف کننده متفاوت خواهد بود. اما در هر صورت ترک این ماده مخدر اعتیاداور باعث بروز علائم ترک و ناراحتی جسمی و روانی بسیار می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به شیشه کلیک کنید.

برای برطرف شدن مشکلات جسمی و روحی که هنگام ترک شیشه برای فرد معتاد پیش می آید گیاهان دارویی مناسبی وجود دارد که به مدیریت مشکلات و بهبودی بیمار کمک می کنند از جمله داروهای موثر عبارتند از:

1-زنجبیل و نعناع

در دروان ترک اعتیاد به شیشه ممکن است فرد به دلیل مشکلات گوارشی دچار اسهال و دل پیچه شود که در این شرایط استفاده از زنجبیل و نعناع که طبع گرم و خشکی دارند بسیار موثر است. باعث تسکین روده ها و کاهش اسهال و دل درد می شود. استفاده از ریشه مارشمالو نیز برای رفع اسهال موثر است.

2-ترک شیشه با طب سنتی |گل ساعتی و اسطوخودوس

گیاه دیگری که برای درمان مشکلات ترک شیشه می تواند مورد استفاده قرار بگیرد گل ساعتی است که در درمان و کاهش علائمی همچون تحریک پذیری، عصبانیت و بی حوصلگی موثر هست و به تنظیم خلق فرد کمک می کند. اسطوخودوس نیز گیاهی است که در درمان علائم و عوارضی مانند افسردگی و اضطراب به کار می رود و به آرامش فرد بیمار کمک می کند. استفاده از این گیاه به صورت عصاره یا عطر آن مفید بوده و خاصیت آرام بخشی دارد.

3-اسپند و سکنجبین

این گیاه نیز در ترک اعتیاد موثر بوده و مورد استفاده قرار می گیرد. شیوه استفاده از آن برای ترک کوبیدن سه الی ده گرم از این گیاه و ترکیب آن با دانه اسفند و خوردن آن بعد از نرم شدن این ترکیب است. البته در مصرف این گیاه باید دقت کنید زیرا مصرف بیش از حد و ناآگاهانه آن می تواند عوارض خطرناکی داشته و منجر به مرگ شود. برای ترک موفق اعتیاد باید رسوبات سودا در بدن پاک شود و به این منظور استفاده از سکنجبین برای ذوب کردن سودا بسیار مفید است و باعث برطرف شدن تیرگی لب و چشم می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

4-ترک شیشه با طب سنتی |سایر گیاهان موثر

افتیمون یا کاسنی وحشی گیاه دیگری است که در ترک اعتیاد موثر است. می بایست دو قاشق مرباخوری از این گیاه را با ماء الجبن ترکیب کرده و سپس میل کنید. این ترکیب در پاکسازی روده و معده فرد معتاد موثر است. سایر گیاهانی که در ترک اعتیاد به شیشه مورد استفاده واقع می شود عبارتند از: برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 • زردچوبه
 • اسپیره کوهی
 • گل مینا
 • پوست درخت بید
 • سنب الطیب
 • شقایق نعمان
 • حب بدل

بهترین استفاده ای که داروهای گیاهی در ترک شیشه یا سایر مواد مخدر می توانند داشته باشند تاثیر آن ها در از بین بردن و کاهش علائم ترک مواد مخدر است و با خواص گیاهی خود عوارضی همچون، اسهال، تهوع، یبوست، رسوبات سودا و پاکسازی کبد و... از بین می برند.

گیاهان دارویی موثر در کاهش میل به مواد

از خواص داروهای گیاهی می توان به خاصیت بازدارندگی و تسکین دردها نیز اشاره کرده و برخی از این گیاهان می توانند در کاهش تمایل به مصرف مواد مخدر موثر واقع شوند و برخی از متخصصین پیشنهاد می کنند که از بوی برخی از گیاهان همچون عود و مشک استفاده شود که می توانند خلط های بدن را پاکسازی کنند. از جمله گیاهان موثر در کاهش میل به مواد عبارتند از:

1-آویشن و زرشک

گیاه آویشن از داروهای موثر در کاهش تمایل به مصرف مواد بوده و خاصیت بازدارندگی دارد. برای استفاده از این گیاه می توانید دمنوش آن را تهیه کرده و به صورت روزانه مصرف کنید. رازیانه نیز گیاه دیگری با همین خواص است و مورد استفاده فراوان قرار می گیرد. برای افرادی که قصد ترک اعتیاد دارند و دارای طبع و مزاج گرمی هستند زرشک گزینه مناسبی است که بدن را گرم نگه داشته و باعث ترغیب فرد به دوری از مصرف انواع مواد مخدر می شود. بنابراین می توانید از دمنوش زرشک برای این منظور استفاده کنید.

2-گیاه بیت و درخت معبد

گیاه بیت خاصیت ضد التهابی دارد و از آن می توان در فرایند ترک اعتیاد استفاده کرد. زیرا باعث کاهش التهاب بدن می شود. برای استفاده از آن پیشنهاد می شود که عصاره بیت را با شیره انگور به صورت دمنوش روزانه مصرف کنید.

از این گیاه دارویی برای بهتر شدن روحیه و بهبود خلق و خو فرد معتاد در زمان ترک استفاده می شود. همچنین مصرف آن باعث افزایش ظرفیت روانی فرد می شود. مصرف این دارو به این صورت است که باید صبح بعد از بیدار شدن دو عدد از آن را همراه یک قرص ویتامن ب 1 بخورید. ظهر و شب هم یک قرص از آن را مصرف کنید. از عوارض مصرف آن اسهال است که برای بهبود آن می توانید به جای چهار قرص در روز شش قرص مصرف کنید.

3-ترک شیشه با طب سنتی |صمغ کندر و ترکیب آلوئه ورا و شیره انگور

مصغ کندر یک داروی گیاهی حاوی ماده روان گردان اینسنسول است که باعث کاهش اضطراب و کج خلقی و عصبانیت در طول روز می شود. برای ترک اعتیاد می توانید مقداری از آن را به صورت خوراکی بخورید و یک تا دو گرم از آن را هر شش ساعت یا هشت ساعت بجوید. در مجموع در روز می بایست سه گرم از صمغ را بخورید نه بیشتر.

ترکیب آلوئه ورا و شیره انگور محلولی را به شما ارائه می دهد که در فرایند ترک بسیار موثر است. برای آماده کردن آن لازم است که مقداری عسل و شیره انگور را با برگ آلوئه ورا ترکیب کنید و از آن یک محلول ژله ای درست کنید و آن را هر هشت ساعت میل کنید. استفاده از این محلول به عنوان جایگزین انواع مواد اعتیادآور و برای بهم زدن نظم مصرف مواد است. زیرا بدن بیمار در بازه زمانی مشخص نیاز به مصرف مواد دارد و حال اگر این نظم از بین برود و قاعده بشکند بدن راحت تر مواد را ترک می کند. زمانی که نیاز به مصرف مواد دارید از این محلول استفاده کنید. این شیوه کمک می کند بهتر بتوانید اعتیاد خود را ترک کنید.

ترک شیشه با طب سنتی

راه های ترک اعتیاد به شیشه

برای ترک اعتیاد به شیشه روش های متنوعی وجود دارد که هر کدام با توجه به مصرف مواد، مدت زمان و میزان وابستگی فرد مناسب هستند. بهترین شیوه های ترک شیشه عبارتند از:

1-بستری

درمان اعتیاد به شیشه با توجه به قدرت وابستگی زیاد آن مسئله ای سخت است که نیازمند استفاده از روشی موثر است. درصورتی که فرد بیمار به مدت طولانی دچار سوءمصرف مزمن شده باشد بهترین راه درمانی برای او بستری شدن در یک کمپ ترک اعتیاد است.

ماندن و پایداری فرد معتاد در یک محیط درمانی برای موفق شدن در فرایند ترک بسیار مهم است. زیرا در مدت زمان ترک علائم و عوارض ترک می تواند چالش برانگیز باشد و امکانات کلینیک و خدمات بستری به او کمک می کند تا این پروسه را با کمترین هزینه روانی و به سلامت پشت سر بگذارد. اما درمان سرپایی برای چنین شخصی ممکن است باعث عود مجدد میل به مواد شده و مقاومت فرد در برابر وسوسه مواد بشکند.

شیشه به لحاظ روانی تاثیر زیادی روی فرد مصرف کننده دارد و برای خلاصی از آن لازم است تا از خدمات روانشناختی، مشاوره و روانکاوی در کنار خدمات بستری استفاده شود و حضور پزشک و متخصص در کلینیک این امکان را برای فرد معتاد فراهم می کند.

2-سم زدایی

این شیوه درمانی از رایج ترین روش های ترک اعتیاد به شیشه است. سم زدایی مرحله ای است که در آن مواد شیشه از بدن خارج می شود و در کلینیک های ترک اعتیاد صورت می گیرد. خارج شدن شیشه از بدن تا حدود زیادی به فاصله گیری روحی و روانی فرد و پرهیز از مصرف او کمک می کند. سم زدایی اگر به کمک پزشکان و متخصصین اعتیاد صورت بگیرد به شیوه ای ایمن تر اتفاق می افتد زیرا آن ها علائم حیاتی فرد مصرف کننده را به صورت مرتب زیر نظر دارند تا بتواند با کمترین درد و خطر مواد را ترک کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سم زدایی برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

3-ترک شیشه با طب سنتی |روان درمانی

روان درمانی معمولا پس از پایان سم زدایی صورت می گیرد و هدف از آن کمک به بهبود فرد و ایجاد انگیزه برای بازگشت به زندگی سالم، پرهیز از مصرف مجدد، پایداری در مقابل وسوسه مصرف می باشد. این کار ممکن است از طریق خدمات رفتارشناختی صورت بگیرد که درمانگر سعی می کند با تغییر باورهای غلط فرد و جایگزین کردن آن ها با افکار مثبت به شخص کمک کند به زندگی سالم برگردد. تغییر نگرش فرد می تواند مشکل اصلی فرد بیمار را از بین ببرد و مانع از عود مشکلات روانی در او بشود.

4-ماساژ درمانی

از سایر روش های مفید برای ترک اعتیاد که به کاهش دردهای بدن و راحت تر شدن پروسه ترک اعتیاد کمک می کند شیوه ماساژ درمانی است. برای استفاده از ماساژ درمانی لازم است که از روغن های گرم نظیر روغن سیاه دانه، روغن بادام، روغن زنجبیل برای ماساژ استفاده کنید زیرا برای بهبودی و تحریک بدن برای تولید مورفین در حین ماساژ کمک می کنند. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

در ماساژ درمانی اندام بدن، مفاصل و بافت ها مورد ماساژ قرار گرفته و خون رسانی به بافت ها افزایش پیدا می کند، بدن گرم می شود و رگ های خونی گشاد می گردند. این روند به بالا رفتن ضربان قلب کمک می کند. ماساژ درمانی با افزایش جریان خون در اندام ها باعث تسکین دردهای عضلانی و مفاصل می شود که به این طریق فرایند ترک مواد را ساده تر می کند.

سایر درمان های ترک شیشه

درمان اعتیاد به مت آمفتامین اغلب شامل ترکیبی از درمان‌های رفتاری، مشاوره، گروه‌های حمایتی و گاهی اوقات داروها برای مدیریت علائم ترک یا کاهش هوس است. غلبه بر اعتیاد به مت آمفتامین می تواند چالش برانگیز باشد اما با حمایت مناسب و کمک حرفه ای، بهبودی امکان پذیر است.

توجه به این نکته مهم است که مصرف مت آمفتامین با خطرات قابل توجهی برای سلامت جسمی و روانی و همچنین عواقب قانونی همراه است. اگر شما یا شخصی که می شناسید با مصرف متامفتامین دست و پنجه نرم می کنید، ضروری است از متخصصان مراقبت های بهداشتی، متخصصان اعتیاد یا گروه های حمایتی برای رسیدگی به این مشکل و یافتن گزینه های درمانی مناسب کمک بگیرید.

سخن آخر درمورد ترک شیشه با طب سنتی

مت آمفتامین ماده محرک مغز بوده و می تواند تغییرات و عوارض ماندگار منفی بر روی مغز و گیرنده های عصبی مغز داشته باشد که به راحتی قابل بازگشت نیست. انتخاب مسیرهای نادرست برای فرار از مشکلات باعث بازگشت چالش ها با قدرت بیشتر برای نابودی روح و روان انسان است. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*