ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه گفتگوی درونی را متوقف کنیم؟

گفتگوی درونی چیست؟ شاید این جملات را زیاد شنیده باشید که شما چیزی را که هستید جذب می کنید. یا آن چه را که فکر می کنید جذب می کنید. این جملات به روشی اشاره دارد که ذهن شما از طریق توجه و قصد تجاربتان را ساختار می دهد. روانشناسان می گویند تفسیری که عقل از تجارب شما می کند به میزان زیادی بستگی به گفتگوی درونی شما با خودتان و تفسیر شما از اتفاقات دارد. این که شما به زندگی چطور نگاه می کنید ریشه در گفتگوی درونی شما و برعکس دارد. یعنی گفتگوی  درونی شما هم باعث تغییر نگرش شما نسبت به زندگی خواهد شد. پس برای اینکه بتوانید زندگی خود را ارتقا دهید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
 

تماس با مشاور

گفتگوی درونی چیست؟

گفت وگوی درونی به زبان ساده در واقع گفتگویی است که نفس انسان با خودش دارد. این صدای زیرمتنی است که منطق، استدلال و باورها را در موقعیت ها، افراد و رویدادها اعمال می کند. هم چنین به عنوان فیلتری برای آن تجربیات و رنگ هایی است که شما جهان را در آن می بینید. به این ترتیب گفتگوی درونی نقش حیاتی در استخراج معنا از زندگی و واقعیت شما ایفا می کند. وقتی گفتگوی درونی شما تاریک، منفی ومایوس کننده باشد دنیا را جایی می بینید که از همین ویژگی ها فیلتر شده است. برعکس وقتی گفتگویی درونی شما مثبت، نشاط آور و خوش بینانه دارید همین ویژگی های مثبت و مثبت اندیشی را در زندگی خود می بینید و با آن ها مواجه می شوید.

راهکارهای موثر برای بهبود گفتگوی درونی

مکالمه درونی یک فعالیت خودکار است که خواه از آن آگاه باشید یا نه ادامه می یابد. اگر یاد بگیرید که به آن آگاه شوید توانایی کنترل آن را به دست خواهید آورد. می توانید آن را به یک گفتگوی مثبت تبدیل کنید. اگر این کار را انجام دهید متوجه می شوید که قدرت بزرگی در اختیار دارید. در ادامه راهکارهایی برای مدیریت گفتگوی ذهنی آمده است:

1-گذراندن زمان در تنهایی

مدیتیشن یکی از اولین و اساسی ترین مراحل در تسلط بر گفتگوی درونی شماست. انسان معمولاً هر روز بین 60000 تا 80000 فکر می کند و آرام کردن محیط ذهنی آشفته ی او، در حقیقت  انگار یک بوم خالی را ایجاد می کند که می توان یک گفتگوی درونی مثبت را بر روی آن ترسیم کرد. وقتی ذهن ساکن است تبدیل به یک مزرعه حاصل خیز می شود که پذیرای بذرهایی است که در آنجا می کارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه لذت بردن از تنهایی کلیک کنید. علاوه بر این مدیتیشن آگاهی شهودی شما را پرورش می دهد و کمک می کند تا به تفسیر ذهنی و مطالب آن توجه کنید. تا زمانی که در حال مدیتیشن هستید با آن وضوح ذهنی ای که مدیتیشن به شما می دهد، دیگر افکار تکراری نمی توانند راه خود را برای ورود گفتگوی درونی منفی باز کنند.
گفتگوی درونی

2-پرورش حس شکرگذاری در خود

قدردانی یک حالت روانی قدرتمند است که باعث تحولی محسوس در چشم انداز درونی شما می شود. وقتی توجه خود را به چیزهایی معطوف می کنید که می توانید بابت آن ها سپاسگزار باشید به طور خودکار شما را از ذهنیت منفی خارج می کند. فقط با تکرار این جمله که « من از _____ بسیار سپاسگزارم» درواقع شما شتاب مثبتی در گفتگوی داخلی خود ایجاد می کنید. شکرگزاری کمک می کند که شما متمرکز بر چیزهایی باشید که در زندگی شما خوب یا نشاط آور است همچنین شما را وادار می کند که هوشیار باشید و به دنبال تجربه های بیشتر در زندگیتان باشید که ارزش شکرگزاری و احساس ارزشمندی دارند. درنتیجه همانطور که می دانید هرجا که توجه آنجاست انرژی هم آنجاست و زمانی که توجه بر داشته های زندگی شماست انرژی هم مثبت و سرشار از احساس خوب خواهد بود.

3-اجتناب از منفی نگری

شکی نیست که منفی گرایی در دنیای مدرن امروزه بسیار گسترده شده است. به هرکجا که نگاه می کنید انگار پایانی برای این حجم از اخبار منفی وجود ندارد. علت این حالت تا حدی سوگیری منفی مغز انسان است. تمایل واقعی برای توجه آسان تر به موقعیت ها و رویدادهای منفی نسبت به موقعیت های مثبت. مثلا شنیدن خبر کشف واکسن ویروس کرونا انقدر جلب توجه نکرد که مثلا شنیدن خبر چپ کردن یک قطار و تعداد زیادی کشته! در حالی که اولی نویدبخش نجات جان بسیاری از انسان ها در طول آینده بود و دومی خبر مرگ و نیستی چندین نفر انسان! مردم این حالت و ویژگی عصبی را اجداد باستانی خود به ارث برده اند که به دلیل ذهنیت دائمی بقای خود همیشه باید مراقب خطر یا هرچیزی که زندگی آن ها را به خطر می انداخت بودند. غروب زیبا با یک غذای خوب تحت شعاع نیازهای مبرم تر ایمنی و سرپناه قرار می گرفت. انسان همواره این تمایل را در سیستم عصبی خود دارد و اغلب توانایی ما را برای دیدن چیزهای خوب در جهان حتی زمانی که درست در مقابل چشم ما باشد مهار می کند. بنابراین شما باید خود را متعهد کنید که تا جایی که می توانید از منفی گرایی و نشخوار ذهنی دور کنید. انرژی منفی می تواند مسری باشد و گفتگوی درونی را با ترس، خشم و دیگر حالات روانی متراکم آلوده کند. در حالی که نمی توانید از همه ی اخبار منفی دوری کنید آگاهانه از تمرکز مجدد توجه خود به دور از موارد منفی خودداری کنید چراکه حرکت به سمت اخبار مثبت می تواند تاثیر قدرتمندی بر گفتگوی درونی شما داشته باشد.

4-استفاده از قدرت تصدیقات

"من هستم" دو مورد از قوی ترین کلمات هستند زیرا آنچه بعد از آن ها قرار می دهید واقعیت شما را شکل می دهد. این جملات تاکیدی را در نظر بگیرید. مثلا من انسان قوی هستم. جملات تاکیدی جملات خودگویی قوی و مثبتی هستند که می توانند به برنامه ریزی مجدد ضمیر ناخودآگاه و گفتگوی درونی شما به سمت یک محیط ذهنی سازنده تر و یک مدل ذهنی مثبت کمک کنند. تایید کردن به معنای استوار ساختن چیزی است که می خواهید حققت داشته باشد یا این که آن را تجربه کنید پس تایید کنید که شما یک فرد قوی و باهوش هستید. جملات تاکیدی به شما کمک می کنند تا تفسیر ذهنی قدیمی، کهنه یا منسوخ خود را با ایده های جدید و الهام بخش تر جایگزین کنید. با تمرین منظم، جملات تاکیدی می تواند به تمرکز گفتگوی درونیتان بر اهدافتان کمک کند و توجه شما را به آن چه می خواهید به جای آن چه که نمی خواهید حفظ کند.

5-گفتار و رفتار بی نقص

گفتار و رفتار شما در بیرون درواقع ظهور گفتگوی درونی شماست. به همین ترتیب اعمال و گفتار شما گفتگوی درونی شما را تقویت می کند. بنابراین هنگامی که آگاهانه تمرین گفتار و رفتار بی عیب و نقص را انتخاب می کنید گفتگوی درونی شما به طور خودکار مثبت تر و پالایش می شود. بی عیب و نقص بودن یعنی رفتار مطابق با بالاترین استانداردهای شایسته. در اصل به معنای غیرقابل استیضاح و بدون تقصیر بودن است. همچنین درمورد مودبانه صحبت کردن بخوانید. این موضوع می تواند یک نظم بلند باشد و در حالی که هیچ یک از انسان ها کامل نیستند می توانند دائما آرزو کنند که روح بی عیب و نقصی را در درون خود داشته باشند واز هر چیزی که می تواند به طور بالقوه برای دیگران مضر تلقی شود خودداری کنند. بزرگان دینی همواره می گویند آن چه از دهان تو در قالب کلمات بیرون می آید تو را آلوده می کند چرا که گفتگوی درونی تو را نشان می دهد و بر همان گفتگو نیز مجدد تاثیر منفی همراه با افکار منفی می گذارد.

6-گفتگوی درونی |خودشناسی

وقتی در هیاهو و روزمرگی غرق می شوید بسیار آسان است که انسان خود را گم کند و ماهیت و واقعی خود را به عنوان یک روح نامحدود فراموش کند. شما احساس می کنید در دنیایی که می بینید شما یک ابزار هستید که برای اهدافی طراحی شده اید و بعد هم یک روز از دنیا می روید.اما این چیزی نیست که شما واقعا هستید. هنگامی که با خودواقعیتان، آن آگاهی ناب خود همذات پنداری می کنید فورا متوجه خواهید شد که از محدودیت ها رها شده اید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خودشناسی کلیک کنید. آگاهی خود به خودی دارید و در حالت تحقق کامل وحود دارید. این بدان معنا است که همانطور که بزرگان از قدیم گفته اند که انسان موجودی است که نه آب بر او قالب خواهد شد نه آتش او را خواهد سوزاند و نه طوفان و باد او را درهم خواهد شکست شما یک قدرت ماورالطبیعه دارید. هر انسانی خلیفه ی خداوند بر روی زمین است و اگربتوانید اندکی از روز خود را صرف همین گفتگوی درونی مثبت با خود قدرتمند خود کنید خیلی زود آن شراره های آتشین یک انسان نیرومند چیزی فراتر از ابزار برای هدف دیگران شعله خواهد کشید. همچنین درمورد روانشناسی رفتار انسان ها بخوانید.

7-ذهن آگاهی و حفظ توجه به افکار

حتی اگر بعد از چند لحظه این کار را فراموش کنید. گفتگوی درونی ادامه می یابد حتی زمانی که شما از نظر فیزیکی با چیز دیگری درگیر هستید. جدا کردن ذهنی از افکار و کلماتی که در ذهن جریان دارد چندان آسان نیست. در نهایت قادر خواهید بود برای مدت طولانی تری از گفت وگوی درونی آگاه شوید. ذهن اگاهی و تماشای ذهن و آنچه در درون آن می گذرد باعث ایجاد جدایی می شود و این امر کنترل ذهن و پچ پچ های بی وقفه آن را آسان تر می کند.
گفتگوی ذهنی

8-گفتگوی درونی |متوقف کردن گفتگوی بیهوده

آن را به چیزی مفیدتر و معنادارتر تغییر دهید. موضوع و کلمات را با چیز مثبت تری جایگزین کنید. درست مثل گوش دادن به یک قطعه ضبط شده است. چرا آن را با ضبط دیگری که دوست دارید جایگزین نمی کنید؟ چرا اجازه دهید این ضبط به خودی خود پخش شود؟ کلمات گفتگوی درونی را به کلمات مثبت در مورد سلامتی، شادی و اصول موفقیت تغییر دهید. کار دیگری نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید اما  به میزان خاصی از تمرکز و اراده نیاز دارد. می توانید یاد بگیرید که این مکالمه درونی را با نادیده گرفتن آن متوقف کنید و به ذهن خود از افکاری که در آن جریان دارند استراحت دهید. اشکالی ندارد که گاهی اوقات یک گفت وگوی درونی داشته باشید اما بیشتر اوقات این فقط یک گفت وگوی بیهوده است که توجه را از کاری که در آن لحظه انجام می دهید منحرف می کند. با آگاهی از آن جایگزینی آن با افکار مثبت و امتناع از درگیر شدن با آن، توانایی کنترل آن را به دست می آورید.  

عوارض کنترل نکردن گفتگوی بیهوده

اگر شما ذهنی داشته باشید که همواره در حال به تمسخر گرفتن شما باشد، یا همیشه درحال سخت گرفتن بر شما و توانایی هایتان باشد یک روز از این حالت خسته خواهید شد و دیگر تلاشی هم نخواهید کرد! فعالیت دائمی ذهن در قالب گفتگو با شما حالتی شبیه قضاوت همیشگی در سر شما ایجاد می کند. این گفتگوهای درونی یک اثر گلوله برفی ایجاد می کنند. هرچه بیشتر آن ها را رها کنید آن ها شما را هدایت می کنند و شبیه این هستید که به آن ها زنجیر شده اید و نمی توانید آن ها را متوقف کنید. هنگامی که احساسات نیز برانگیخته می شوند قدرت، انرژی و وابستگی بیشتری اضافه می شود. این تأثیر نامطلوب بر رفتار، قضاوت و عملکرد کلی دارد. در بسیاری از مواقع، گفت وگوی درونی منفی است و هر نگرش یا رفتار منفی را تقویت می کند. مگر این که بخواهید و با تمرین هایی افسار ذهن خود را به دست بگیرید و درواقع این شما باشید که به ذهن خود برای گفتگوی مثبت خوراک فکری بدهید.  اکثر مردم به خود و توانایی های خود ایمان کافی ندارند و به همین دلیل به ذهن خود اجازه می دهند تا وارد گفت وگوهای درونی منفی شود. روند و تأثیرات این مکالمات درونی مشابه جملات تاکیدی تکراری است. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

تحت تاثیر قرار دادن ضمیر ناخودآگاه

تفکر مداوم در مورد یک موضوع، ضمیر ناخودآگاه را تحت تأثیر قرار می دهد و در نتیجه این افکار و کلمات را می پذیرد و به آن ها عمل می کند. گفت‌ وگوهای درونی منفی نتایج منفی ایجاد می‌کنند و گفت وگوهای درونی مثبت نتایج مثبت ایجاد می‌کنند. به همین دلیل است که باید به گفتگوی مثبت با خود ادامه دهید و سعی کنید در این کار ایستادگی داشته باشید.  اگر ذهن خود را با دیالوگ های منفی پر کنید شروع به انتظار نتایج منفی می کنید، انگیزه خود را از دست می دهید و از اقدام اجتناب می کنید. از سوی دیگر اگر به گفتگوهای مثبت ادامه دهید فرد مثبت تری می شوید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*