ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مهمترین کتاب های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

مهمترین کتاب های افزایش اعتماد به نفس در کودکان کدامند؟ اعتماد به نفس به چه معناست؟ اعتماد از ریشه ی لاتین آن گرفته شده است تا به عنوان اعتماد یا با ایمان توضیح داده شود. یک کودکِ با اعتماد به نفس به توانایی های خود ایمان دارد. چنین باوری در طول زمان برای او ایجاد شده است اما به توانایی تجربه اعتماد به نفس بستگی دارد. بنابراین والدین تاثیر و نقش مهمی در ایجاد تجارب برای کودکان خود دارند که بستری را برای کسب چنین تجربه ای برای کودک خود ایجاد کنند. در این مقاله شما به عنوان والد یا یک معلم با کتاب هایی آشنا می شوید که می تواند اعتماد به نفس را در کودک شما افزایش دهد که اگر با ترفندهای افزایش اعتماد به نفس ترکیب شود قطعا نتیجه عالی خواهد بود. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

نکات کلیدی برای پرورش اعتماد به نفس در کودکان

کودکان تعامل پیچیده ای بین محیط خارجی و داخلی خود دارند و والدین نیز نقش مهمی در دنیای کودک دارند. کودکان به طور طبیعی به والدین خود برای راهنمایی نگاه می کنند، به آن ها احساس خوبی دارند و درنهایت یاد می گیرند که چگونه در این دنیا رفتار کنند. در ادامه برخی از نکات کلیدی برای پرورش اعتماد به نفس در کودکان آمده است که در ترکیب با کتاب هایی که در این مقاله به شما معرفی خواهد شد می تواند مثل یک معجزه راهنمای شما باشد.

1-بازتاب ویژگی های مثبت کودک به او و تشویق

به عنوان مثال به او بگویید به شدت تحت تاثیر نقاشی او قرار گرفته اید ، بگویید آرمان چقدر قشنگ پازل چیدی، سارا تو یه نقاشی فوق العاده کشیدی. درواقع این که شما مثل یک آینه بازتاب رفتارهای او در هنر، درس و هر نوع توانمندی که کودک دارد، باشید باعث می شود او نیز متوجه باشد که توانایی های او ارزشمند هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش اعتماد به نفس کودکان کلیک کنید.
این یک ایده ساده است اما به دلایلی برای والدین بسیار کار چالش برانگیزی است. اغلب کارهایی که کودک می کنند را ساده انگاری می کنند درحالی که اگرچه این برای والدین یک کار ساده است اما برای کودک با توانایی های محدود خاص سن او کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است. برای پرورش یک کودک شاد شما همواره باید درحال تشویق کردن او و باور به رویاهایش باشید. رویاهای کودکان به مرور تغییر خواهد کرد شاید الان شما به هیچ وجه به بازیگری علاقه نداشته باشید یا از موسیقی لذت نبرید اما اگر موضع بگیرید هم او را حساس تر می کنید هم این که یک موضوع ساده را جدی گرفته اید! چرا که با گذشت زمان رویای بچه ها تغییر می کند آن ها همواره شغل دلخواه خود را در آینده تغییر می دهند.

2-مهمترین کتاب های افزایش اعتماد به نفس در کودکان |ایجاد اعتماد

بچه ها احساس شما را نسبت به آن ها درک می کنند. همانطور که به کودک خود اعتماد می کنید اعتماد در وجود آن ها هم شکل می گیرد. مثلا فرض کنید شما طراحی و چیدمان اتاق کودک ده ساله ی خود را به او می سپارید. بهتر است دیگر میان کار مداوم او را چک و بررسی نکنید. به او اعتماد کنید. مگر چه اتفاقی می تواند در این یک ساعت و یا در این طراحی دکور به سلیقه او اتفاق بیفتد؟ درنتیجه فقط به او تذکر دهید که اگر نیاز به کمک داشت می تواند روی شما حساب کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش به کودکان کلیک کنید.
احتمالا نتیجه مطلوب باشد ولی اگر مطلوب هم نبود اجازه دهید برای یک هفته دکور اتاق او به این شکل باقی بماند اگر ظرفیت داشته باشید می توانید برای یک ماه طاقت بیاورید حتما این کار را انجام دهید. به او بگویید که به او اعتماد دارید و چیدمان مورد نظر او به اندازه ی چیدمان شما قابل اعتماد است. این کار شما احساس خوبی به او می دهد احساس کافی بودن. مهارت های او به مرور افزایش می یابد و مستقل تر می شود و دیگر می تواند در جلوی چشمان دیگران هم چنین کارهایی را تقبل مسئولیت کند مثلا در محیط مدرسه.  
مهمترین کتاب افزایش اعتماد به نفس کودکان

مهمترین کتاب های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

از این قبیل تکنیک ها در دنیای اعتماد به نفس در کودکان کم نیست اما در این مقال جای آن نیست و در ادامه قصد معرفی کتاب هایی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان را داریم.

1-روش های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس در کودکان

اغلب والدین به دنبال این هستند که شکست هایی را که خود تجربه کرده اند فرزندانشان تجربه نکنند. آن ها اکثرا هم چنان با چنین حسی گریبان گیر هستند که وقتی شکست می خورند خود باوری را از دست می دهند و تمایل دارند فرزندانشان به نوع دیگری فکر و عمل کنند. این کتاب از آن کتاب هایی است که به چنین خواسته هایی جامه ی عمل می پوشاند. نویسندگان کتاب یعنی شمس الدین حسینی و الهام آرام نیا برای پاسخ به این نیاز در والدین این کتاب را نگاشته اند. همچنین درمورد بهترین کتاب تربیت کودک بخوانید. دراین کتاب شما می خوانید که چگونه با احترام گذاشتن، عشق ورزی، نیازهای روانی و عاطفی کودک خود را تامین کنید. طوری که احساس ارزشمندی به فرزندان خود بدهید. کودکی که عزت نفس و اعتماد به نفس سالمی دارد به دلیل این که به خود وجودی اش اعتماد دارد می داند که پشت هر شکستی موفقیتی هست و نباید با هر شکست به قعر چاه برود. او فقط نیاز دارد که در یک فضای امن از شکست هایش به والدینش بگوید تا احساس آرامش کند. شما بااین مطالب در این کتاب به تفصیل آشنا خواهید شد.

501-2 راه برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

این کتاب قلم رابرت رمزی و ترجمه ی شکوفه کریمی، آرش نصیرزاده می باشد. قلم این کتاب به نوعی است که شما می توانید هم به عنوان یک مربی و هم به عنوان والدین از مطالب و اطلاعاتش بهره مند شوید. تاکید نویسنده بر این است که موفقیت و دستاوردهای ارزشمند زندگی تنها و تنها از راه اعتماد به نفس محقق می شود درنتیجه بنا را باید بر این گذاشت که والدین و مربیان سعی بر افزایش اعتماد به نفس کودکان داشته باشند. رمزی می گوید تجربه کردن چیزی است که ممکن است در کودک منجر به شکست شود اما نباید کودک را از اشتباه کردن ترساند. آموختن از اشتباهات هدف نویسنده است و سعی دارد به والدین تاکید کند که اجازه دهند هرچند در قدم های اولیه اشتباهی رخ می دهد فرزندشان تجربه کند به هرحال به مرور رشد و پیشرفت و موفقیت حتمی است چرا که اشتباهات راه های دیگر حل یک مسئله را به کودک یاد می دهد.

3-کلیدهای پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان

نویسنده ی این کتاب گلن استنهاوس و مترجم آن ناهید آزادمنش است. از کتاب های انتشارات صایرین که اگر با آن آشنایی داشته باشید می دانید که مجموعه کتاب های تربیت و تعلیم کودک و نوجوان صابرین حقیقتا حرف اول را می زند.  محبت و حمایت والدین به عنوان اولین کانون اجتماعی که فرزندان در خانواده با آن آشنا می شوند باعث می شود اعتماد به نفس در آن ها برای همه ی عمر شکل بگیرد. اما این که اعتماد به نفس را در هر سنی چگونه می توان شکل داد نکته مهمی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش اعتماد به نفس کودکان کلیک کنید.
گاها پیش می آید که والدین در سنین بالاتر به یادشان می افتد که وقت اصلاح هرآنچه خراب پیش رفته باشند، دراین شرایط این کتاب که تا دوران نوجوانی را شامل می شود می تواند به والدین کمک کند که تفکرات و باورهای غیرمنطقی در مورد توانمندی های فرزندشان را اصلاح کنند. از طرفی بیائید به این نکته دقت کنید که نحوه ی رفتار شما با کودک و نوجوان خود چگونه است؟ گاهی اوقات والدین آن طور که با فرزند خود رفتار می کنند یا حتی آن طور که در پس ذهن خود با خود رفتار می کنند بسیار نامحترمانه تر از آن چیزی است که با دیگران رفتار می کنند! احترام گذاشتن به خود و فرزند چیزی است که والدین نیاز دارند که روزمره تمرین کنند.
قصه های خوب برای بچه ها

4-قصه من دیگه بزرگ شدم اثر هیروتاما ناکانو

بعضی از کتاب ها ابزار مناسب برای والدین هستند تا بتوانند به واسطه ی آن ها با ایجاد تغییراتی روی خود اقدامات لازم برای افزایش اعتماد به نفس را روی فرزند خود اعمال کنند. بعضی دیگر از کتاب ها حاوی مطالبی هستند که به صورت انگیزشی مستقیم و غیرمستقیم روی خود کودک تاثیر می گذارند. این قبیل کتاب ها معمولا کتاب های داستان هستند که در این بخش درحال معرفی چند مورد از آن ها هستیم. کتاب من دیگه بزرگ شدم در این باره صحبت می کند که چه چیزی لازم است تا فرزندشما خودش لباس بپوشد؟ به طور کلی مهارت هایش را چگونه افزایش دهد تا بتواند به توانمندی های لازم و احساس توانایی پس از مستقل شدن را تجربه کند. همچنین درمورد آموزش مهارت های زندگی به کودکان بخوانید.
همان طور که می دانید یکی از ابتدایی ترین راه ها برای این که یک کودک اعتماد به نفس داشته باشد این است که خودش بتواند کارهای شخصی اش را انجام دهد و این کار با کمی حمایت از سمت والدین میسر می شود. ماجرا از این قرار است که کارکتر اصلی این داستان تمایل دارد خودش همه ی کارهایش را انجام دهد احساس می کند تا وقتی که این امر محقق نشود او هنوز کودک است و بزرگ نشده است. بزرگ شدن را در این می بیند که رختخوابش خیس نشود، لباس هایش را به تنهایی تن کند، دست و صورتش را خودش بشوید. از همه مهمتر تنهایی بخوابد.  اما وقتی تلاش می کند که این کار ها را انجام دهد اشتباهاتی رخ می دهد مثلا لباس هایش را پشت و رو می پوشد، موقع شستن صورتش لباس هایش خیس می شود و ...

5-من مترسکم ولی می ترسم

این کتاب برای رنج سنی شش تا هشت سال نگاشته شده است. دراین کتاب شخصیت اصلی طوری طراحی شده است که مخاطب اصلا از او خوشش نیاید! مترسکی که بسیار ترسو است صفت شجاعت در او راه نیافته است اما این مترسک سعی دارد با شما دوست باشد خب شما دست دوستی چنین فردی را پذیرا هستید یا خیر؟ مترسک حتی به لحاظ ظاهری کسی را جذب نمی کند حیوانات و پرندگان به شدت از او می ترسند اما یک وجه تفاوت با دیگر مترسکان دنیا دارد این که دوست دارد هیچ کس از اونترسد چرا که او بسیار مهربان است! این مترسک قصه اکبرپور از تنهایی هراس دارد و در نهایت از شدت تنهایی که تجربه می کند تصمیم می گیرد که از این مزرعه فرار کند و به دنیای بچه ها قدم بگذارد تا با او دوست شوند. مترسک آیا موفق به فرار می شود؟ آیا بچه ها با او دوست می شوند؟ این ها سوالاتی است که شما با تهیه ی این کتاب اسرارآمیز می توانید به پاسخ دست یابید. همچنین درمورد عدم توانایی دوستیابی کودکان بخوانید.

6-مهمترین کتاب های افزایش اعتماد به نفس در کودکان |من می توانم قوی باشم

اغلب والدین این نگرانی را دارند که کودک آن ها در مواجهه با قلدری دیگر بچه ها چه رفتاری از خود نشان می دهد؟ رفتار درست چیست؟ آیا او هم باید فرد مقابل را به باد کتک بگیرد؟ آیا باید محیط را ترک کند یا با او گفتگوی منطقی داشته باشد؟ اصلا شاید کودک شما خودش فردی باشد که شروع کننده ی بی جهت دعوا باشد و درواقع خودش قلدر باشد! مقابله با قلدری در هر حالت آن کاری است که شما به عنوان والد باید به کودک خود آموزش دهید. این کتاب مناسب سنین هشت تا دوازده سال است و در این سنین بیشترین موضوع مورد اهمیت در مورد اعتماد به نفس همین موضوع قلدری است. شاید بگویید ارتباط آن چیست؟ برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
کودکی که توانایی مقابله با قلدری را ندارد و سکوت می کند درواقع کمبود اعتماد به نفس دارد همانطور که در این داستان مشاهده خواهید کرد شخصیت های گریت و فریتس همواره در حال آزار و اذیت کیم هستند. به این صورت که راه او را می بندد اجازه ی عبور به او نداده و در نهایت او را هل می دهند. اگرچه کیم دلش می خواهد از دیگران کمک بگیرد اما انگار صدای خود را گم کرده گوشه ای ازترس می نشیند و تنها اشک می ریزد. این کتاب یک جلد از مجموعه ای چهارجلدی است که هر چهار جلد حاوی مطالب مهارت های خودمراقبتی هستند. درنتیجه هر چهار جلد می توانند باعث افزایش اعتماد به نفس در کودک شما شوند. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*