ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هیجان خوب و هیجان بد | راه های کنترل احساسات ناخوشایند را بدانید!

همه افراد، در بازه های زمانی مختلف، هیجان خوب و هیجان بد را تجربه میکنند. برخی ازین افراد، راه های کنار آمدن و برخورد درست با احساسات و هیجانات را به خوبی نیاموخته اند. در این مقاله راه های کنترل هیجان خوب و بد را خواهید خواند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

احساسات مثبت

علاوه بر "احساس خوب"، در میان بسیاری از مزایای روانشناختی، تجربه احساسات مثبت ذهن ما را وسعت می بخشد، خلاقیت را افزایش می دهد و ما را در برابر چیزهایی مانند استرس، باهوش تر و انعطاف پذیرتر می کند، که به نوبه خود بر همه زمینه های استرس تأثیر مثبت می گذارد. زندگی ما، از جمله رضایت ما در کار، روابط اجتماعی، بهره وری کار و موارد دیگر. فقط فکر کنید که چگونه احساسات مثبت می توانند به مشارکت ما در محل کار کمک کنند. دکتر فردریکسون ده مورد از رایج ترین احساسات مثبت را به شرح زیر معرفی کرد: شادی، قدردانی، آرامش، علاقه، امید، غرور، سرگرمی، الهام، هیبت، عشق. در زیر، نمونه‌هایی از این که چگونه این احساسات مثبت را می‌توان در محیط کار تجربه کرد و چگونه می‌توانند رفاه محل کار را افزایش دهند، ارائه می‌کنیم:

1-شادی

در حالی که احساس شادی لحظه ای است و معمولاً نتیجه مستقیم یک تجربه است، شادی پایدار را می توان با پرورش لحظات شادی بیشتر افزایش داد. برای مثال، یکی از راه‌های تجربه شادی در محل کار می‌تواند این باشد که تیم را برای جشن گرفتن هر بار که یک فروش یا معامله انجام می‌شود، گرد هم بیاوریم. مثال دیگر می تواند شناسایی و سپس قدردانی علنی تلاش های کارکنان خود باشد. از طرف دیگر، شادی را می توان از طریق فرصت های اجتماعی کاری مانند تیم های ورزشی و رویدادهای بعد از کار تجربه کرد. همچنین درمورد هورمون های شادی آور بخوانید.

2-حق شناسی و آرامش

قدردانی به معنای سپاسگزاری به خاطر چیزهایی است که دارید، در مقابل تمرکز بر چیزهایی که ندارید. قدردانی در محل کار ممکن است به معنای تشکر کردن از یک همکار در زمانی که به شما در انجام کاری کمک می کند، سپاسگزار بودن از اینکه مهارت های خود را در محل کار به کار می برید یا فقط سپاسگزار بودن از داشتن شغلی است که به شما امکان می دهد راحت زندگی کنید. آرامش شاید حالت نهایی درگیری باشد، جایی که فرد احساس جریان را تجربه می کند. آرامش نیز حالتی از آرامش و رضایت از آنچه دارید است. در محل کار، آرامش به این معناست که تحت فشار، آرام بمانید، و به جای فکر کردن به هر چیز دیگری که در لیست کارهایتان است، کاملاً در انجام کاری که انجام می دهید، حضور داشته باشید.

3-علاقه و امید

در وبلاگمان چگونه کنجکاوی در محیط کار ایجاد شادی می کند، توضیح می دهیم که چگونه کنجکاوی می تواند ما را به کشف مهارت های جدید، ایده های جدید و علایق جدید و همچنین بهبود حافظه و ارتباط ما با همکارانمان سوق دهد. این می تواند به معنای علاقه و درگیر شدن در یک ایده، یک مفهوم یا یک پروژه باشد که سپس ما را به سمت استراتژی ها، راه حل ها و ایده های جدید باز می کند. با وجود شکست‌ها، وقتی همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود، امید این است که همه چیز به بهترین شکل پیش برود و اوضاع بهتر شود. امید شاید بزرگ‌ترین شکل خوش‌بینی و مثبت اندیشی است – یک ویژگی کلیدی برای رفاه کارکنان. امید را حفظ می کند، علیرغم شکست ها یا انتقادات، ما را به جلو سوق می دهد، ما معتقدیم که همه چیز بهتر خواهد شد و در آنچه برای دستیابی به آن برنامه ریزی کرده ایم موفق خواهیم بود.

4-غرور و عشق

مهم است که دستاوردهای خود را جشن بگیرید، به خصوص زمانی که در انجام کاری که فکر می‌کردید دست نیافتنی است یا به چیزی دست می‌یابید که تکمیل آن زمان و تلاش زیادی می‌برد، موفق می‌شوید. غرور در کار می تواند تشخیص این باشد که تیم خود را به خوبی رهبری کردید، به ارزش و سهم خود اعتراف کردید و برای انجام یک کار خوب به پشت خود ضربه زدید. وقتی صحبت از احساسات مثبت می شود، هیچ چیز قدرتمندتر از عشق نیست. وقتی عشق را تجربه می کنیم، احساس ارتباط و شادمانی می کنیم. به همکاران خود بگویید که چقدر از آنها قدردانی می کنید. نشان دادن احترام، مراقبت، نشان دادن عشق. نشان دادن عشق بهترین راه برای ایجاد فرهنگ مراقبت، اعتماد و اتحاد در محل کار است. به خودتان اجازه دهید دیده شوید و بگذارید دیگران دیده شوند.
هیجان خوب و هیجان بد  

احساسات منفی

در مقابل احساسات مثبتی که بیان شد خشم، ناامیدی، ترس و سایر «احساسات منفی» همگی بخشی از تجربه انسان هستند. همه آنها می توانند منجر به استرس شوند و اغلب به عنوان احساساتی در نظر گرفته می شوند که باید از آنها اجتناب کرد، نادیده گرفت، یا در غیر این صورت انکار کرد، اما در واقع می توانند برای آنها سالم باشند. یک رویکرد بهتر این است که آنها را بدون انکار آنها مدیریت کنید و دلایل مختلفی برای این وجود دارد. ایده "مدیریت" احساسات ناخوشایند یک ایده پیچیده است. این به معنای اجتناب از آنها نیست - مقابله اجتنابی در واقع نوعی مقابله است که برای انجام این کار تلاش می کند، و اغلب می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.1 همچنین به این معنی نیست که اجازه دهید این احساسات منفی زندگی، روابط و روابط شما را خراب کند. سطوح استرس به عنوان مثال، عصبانیت کنترل نشده، می تواند ما را مجبور به تخریب روابط کند، اگر اجازه دهیم.

هیجان خوب و هیجان بد |کنترل احساسات ناخوشایند

مدیریت احساسات منفی بیشتر در مورد پذیرش این واقعیت است که ما آنها را احساس می کنیم، تعیین اینکه چرا چنین احساسی داریم، و به خود اجازه می دهیم پیام هایی را که آنها برای ما ارسال می کنند، قبل از اینکه آنها را آزاد کنیم و به جلو حرکت کنیم، دریافت کنیم. احساسات ما قطعاً به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پیام‌رسان باشند تا چیزی به ما بگویند. اگر گوش کنیم این پیام ها می توانند بسیار ارزشمند باشند.مدیریت احساسات منفی همچنین به این معناست که اجازه ندهیم آنها بر ما غلبه کنند. ما می توانیم آنها را تحت کنترل خود نگه داریم بدون اینکه انکار کنیم که آنها را احساس می کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.  

احساسات منفی در مقابل احساسات مثبت

وقتی در مورد احساسات به اصطلاح منفی صحبت می کنیم، مهم است که به یاد داشته باشیم که این احساسات، به خودی خود، مانند «بد» منفی نیستند. این بیشتر از آن است که آنها در قلمرو منفی گرایی قرار گیرند در مقابل مثبت گرایی. احساسات لزوما خوب یا بد نیستند، آنها فقط حالت ها و سیگنال هایی هستند که به ما امکان می دهند به رویدادهایی که آنها را ایجاد می کنند توجه بیشتری داشته باشیم. این می تواند ما را به ایجاد بیشتر یک تجربه خاص یا برای مثال کمتر انگیزه دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه های افزایش انگیزه کلیک کنید. برخلاف برخی از احساسات، تجربه احساسات منفی همیشه خوشایند نیست. اما، مانند بسیاری از احساسات، آنها به دلایلی وجود دارند و در واقع می توانند برای احساس کردن بسیار مفید باشند.

هیجان خوب و هیجان بد |چگونه احساسات منفی بر ما تأثیر می گذارد؟

خشم، ترس، رنجش، ناامیدی و اضطراب حالت‌های عاطفی منفی هستند که بسیاری از افراد به طور مرتب آن‌ها را تجربه می‌کنند اما سعی می‌کنند از آن اجتناب کنند. و این قابل درک است - آنها طوری طراحی شده اند که ما را ناراحت کنند. احساسات منفی می تواند باعث استرس شود. این حالات عاطفی منفی می تواند استرس بیشتری را در بدن و ذهن شما ایجاد کند. این ناراحت کننده است، اما اگر استرس مزمن یا شدید شود، می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض استرس و فشار عصبی کلیک کنید. هیچ کس دوست ندارد احساس ناراحتی کند، بنابراین طبیعی است که بخواهیم از این احساسات فرار کنیم و خطرات استرس مدیریت نشده واقعی هستند. با این حال، این احساس وجود دارد که مردم گاهی اوقات دارند که این احساسات برای همیشه باقی خواهند ماند یا خود احساسات مشکل هستند. احساسات منفی نیز اطلاعاتی را ارائه می دهند. بیشتر اوقات، این احساسات سودمند هستند زیرا می توانند برای ما پیام ارسال کنند. مثلا:
  1. عصبانیت و اضطراب نشان می دهد که چیزی باید تغییر کند و شاید رفاه ما تهدید شده باشد.
  2. ترس جذابیتی برای افزایش سطح ایمنی شماست.
  3. ناامیدی یا رنجش ما را تشویق می کند تا چیزی را در یک رابطه تغییر دهیم.
اساساً، احساسات منفی وجود دارند تا به ما هشدار دهند که چیزی باید تغییر کند و ما را تشویق می کنند تا آن تغییر را ایجاد کنیم.

معایب احساسات مثبت

روانشناسان مثبت گرا همچنین استدلال می کنند که در حالی که حالت های عاطفی مثبت مانند امید، شادی و قدردانی فواید زیادی دارد، اما اثرات منفی نیز می تواند از آنها حاصل شود. برای مثال، خوش بینی با بسیاری از نتایج مفید برای سلامتی و شادی و همچنین موفقیت شخصی مرتبط است. با این حال، خوش بینی کنترل نشده می تواند منجر به انتظارات غیر واقعی و حتی خطرات خطرناکی شود که می تواند منجر به ضرر و تمام احساسات منفی شود. با این حال، حالت‌های احساسی ناراحت‌کننده‌تر مانند عدم کنترل اضطراب، می‌تواند به ایجاد انگیزه برای ایجاد تغییراتی منجر شود که می‌تواند موفقیت بیشتری ایجاد کند و از خطر جلوگیری کند.  

تکنیک های مدیریت احساسات منفی

حوزه روانشناسی مثبت گرا در حال تجربه یک "موج دوم" از تحقیقات است که نه تنها بر آنچه ما را شاد، انعطاف پذیر و قادر به شکوفایی می کند، بلکه بر جنبه تاریک شادی نیز متمرکز است. کارشناسان اطلاعات بیشتری در مورد چگونه احساسات منفی ما بر ما تأثیر می گذارد و با آنها چه کار کنیم، و چگونه می توانیم از نظر عاطفی در طول این فرآیند سالم بمانیم. همانطور که برای احساسات منفی مزایایی وجود دارد، برای "مثبت کاذب" نیز مضراتی وجود دارد که در آن ما خود را به خاطر تجربه این حالات طبیعی شرمنده می کنیم و سعی می کنیم آنها را انکار کنیم یا خود را مجبور کنیم وانمود کنیم که احساس مثبت بیشتری نسبت به خود داریم. یک استراتژی بهتر این است که حالات منفی خود را بپذیریم و حتی آنها را در آغوش بگیریم و در عین حال درگیر فعالیت هایی باشیم که می تواند این احساسات ناخوشایند را به روشی معتبر متعادل کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت احساسات مثبت کلیک کنید.
هیجان خوب

هیجان خوب و هیجان بد |راه های کنترل هیجانات منفی

  • آموزش و یادگیری: این به معنای پذیرش خودآگاهی و افزایش دانش شخصی از بدن و ذهن خود و نحوه واکنش آنها به استرس و سایر حالات عاطفی است. این به شما امکان می دهد بفهمید که چه زمانی ناراحت هستید و چرا، و بهتر بتوانید سیگنال هایی را که بدنتان ارسال می کند، تفسیر کنید.
  • تجارب حسی و تجسم یافته را بیان و فعال کنید: این تجربه کمی پیچیده تر به نظر می رسد اما صرفاً شامل تشویق باز بودن و کنجکاوی در درون خود می شود تا پذیرش شما را نسبت به آنچه پیش می آید افزایش دهید.
  • بپذیرید و دوست شوید: تمرکز فعالانه بر افزایش شفقت به خود و تحمل ناامیدی می تواند بسیار سودمند باشد.
  • ارزیابی مجدد و چارچوب بندی مجدد: می توانید از رویکردهای شناختی رفتاری برای مشاهده متفاوت چیزها استفاده کنید.
  • حمایت اجتماعی: این می تواند شامل تمرین مراقبه محبت آمیز باشد، که می تواند احساس ارتباط شما با دیگران و شفقت خود را در حین سرمایه گذاری در روابط گسترش دهد.
  • بهزیستی و شادی لذت‌بخش: تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن نسبت 3 به 1 از احساسات مثبت در مقابل احساسات منفی می‌تواند بسیار سودمند باشد، به این معنی که تجربیات مثبت را به زندگی خود اضافه کنید، بر خاطرات شاد تمرکز کنید و از موفقیت‌ها لذت ببرید. به عنوان مثال، برای افزایش مدت زمانی که به طور واقعی با احساس خوب سپری می کنید.
  • رعایت و توجه به خود: سعی کنید ذهن آگاهی را تمرین کنید و بدون قضاوت به امور زندگی رسیدگی کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*