ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اجازه گرفتن برای بیرون رفتن از خانه | راهنمایی برای نوجوانان

اگر والدین حساس و سختگیری دارید ممکن است گرفتن اجازه از آن ها برای بیرون رفتن، شرکت در اردوی مدرسه یا گردش و تفریح دسته جمعی با دوستان نزدیکتان کمی مشکل باشد. در هر صورت راهکارهایی وجود دارد که به شما کمک می کند والدینتان را راحت تر برای اجازه دادن راضی کنید. موارد زیر که در این مقاله به آن اشاره شده است می تواند به شما در گرفتن اجازه از والدینتان کمک کند. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

راه های اجازه گرفتن برای بیرون رفتن

راه های بسیاری با توجه به اخلاقیات و شخصیت والدین وجود دارد تا آنها راضی به اجازه دادن برای بیرون رفتن شوند. در اینجا، موثر ترین راه های اجازه گرفتن برای بیرون رفتن گفته شده است.

1-در نظر گرفتن زمان مناسب برای گفت و گو

بسیار مهم است وقتی که قصد اجازه گرفتن از والدینتان برای برون رفتن را دارید و می دانید که احتمال دارد با آن مخالفت کنند، زمان مناسبی را برای صحبت کردن با والدینتان در نظر بگیرید. قطعا زمانی که آن ها تازه از سر کار برگشته اند و خسته یا بی حوصله هستند زمان مناسبی برای عنوان کردن این موضوع نیست و به احتمال زیاد با مخالفت آن ها مواجه خواهید شد. برای پیدا کردن زمان مناسب برای گفت و گو بهتر است از والدین خود بپرسید که چه زمانی برای صحبت کردن مناسب است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه بیان درخواست از والدین کلیک کنید.

وقتی می خواهید مطمئن شوید که والدینتان به شما اجازه می دهند با دوستانتان بیرون بروید، در نظر گرفتن زمان صحبت کردن باید به شما کمک کند. وقتی والدینتان چند دقیقه فرصت دارند با شما بنشینند و در مورد برنامه هایتان صحبت کنند، مطمئن شوید با برنامه های آن ها سازگار هستید.

گر خانواده شما معمولاً برای شام دور هم هستند، زمان خوبی برای سؤال کردن است. یا اگر خانواده شما بعدازظهر های جمعه با هم استراحت می کنند، می تواند زمان ایده آلی برای صحبت باشد. بر این اساس برای رویدادهای بزرگ برنامه ریزی کنید و مدیریت زمان داشته باشید. اگر در مورد کنسرتی می‌پرسید که هفته‌ ها برای آن فرصت دارید، برای اجازه گرفتن تا آخرین لحظه منتظر نمانید.

والدین از آمادگی قبلی قدردانی می کنند، به خصوص زمانی که موضوع پول و حمل و نقل در میان باشد.برنامه‌های لحظه آخری معمولاً توسط والدین اجرا نمی‌شوند، اما گاهی اوقات ممکن است بتوانید برای رفتن به یک پاتوق در خانه یکی از دوستان نزدیکتان، اگر پدر و مادرتان قبلا با آن ها اشنا باشد، در لحظه آخر اجازه بگیرید.

2-صبوری هنگام گفتگو با والدین و اطمینان از زمان مناسب

ایراد گرفتن بی وقفه و اصرار کردن زیاد آن ها را از تمایل به بله گفتن به شما باز می دارد. والدین آزرده احتمال کمتری دارند که بسیار بخشنده باشند و اگر بیش از حد آن ها را تحت فشار قرار دهید به احتمال زیاد دچار مشکل خواهید شد. هر چقدر که معمولا نیاز دارند به آن ها فرصت دهید تا در مورد سؤالات شما و درخواستتان برای بیرون رفتن با دوستانتان فکر کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ارتباط با پدر و مادر کلیک کنید.

وقتی در مورد برنامه هایی که با دوستانتان دارید با والدینتان گفت و گو می کنید، مطمئن شوید که روحیه خوبی دارند. اگر والدینتان استرس یا خستگی داشته باشند یا چند ساعت قبل با یکدیگر بحث و مشاجره ای داشته باشند، به احتمال زیاد بدون توجه به شرایط به درخواست شما نه خواهند گفت. منتظر بمانید تا طوفان تمام شود و سپس بپرسید که آیا می توانید با دوستان خود به معاشرت بروید. قبل از درخواست اجازه حتما مطمئن شوید که حال آن ها خوب است.

3-اجازه گرفتن برای بیرون رفتن |نشان دادن مسئولیت پذیری خود

قبل از این که بتوانید از والدینتان انتظار داشته باشید که به شما اجازه ی انجام هر کاری اضافی را بدهند، باید نشان دهید که از عهده ی انجام کارهای خودتان بر می آیید. تمیز کردن اتاق یک راه عالی برای نشان دادن این که بالغ هستید است. علاوه بر این، نشان می دهد که می توانید سازماندهی شده و مفید باشید.

زمان خوبی برای اجازه گرفتن و صحبت کردن، زمانی است که تکالیف و کارهای هفته ی خود را تمام کرده باشید و در انجام دادن وظایف شخصی خود در خانواده موفق عمل کرده باشید. یا حتی برای شیرین کردن این معامله، می توانید تمام این کارها را در کنار تمیز کردن سفره و شستن ظرف ها بعد از شام انجام دهید. فراموش نکنید که هر چند وقت یک بار این نکات را رعایت کنید تا وقتی به آن ها می گویید تعجب نکنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقسیم وظایف در خانه کلیک کنید.
اجازه گرفتن برای بیرون رفتن

4-هماهنگی با رفتار خانواده

برنامه‌های شما هر چه که باشد، به نفع شماست که سعی کنید برای زندگی روزمره خانواده‌تان برنامه‌ریزی کنید و با آن ها منطبق و هماهنگ باشید. هنگامی که والدینتان یک روز کاری پرمشغله دارند، از والدین خود در مورد برنامه های جدی صحبت نکنید. در عوض، منتظر بمانید تا همه در خانه باشند و اوضاع آرام شود تا زمانی برای بحث در مورد برنامه های خود داشته باشید. هم چنین زمانی که برنامه ی مهمی در خانواده قرار است اجرا شود شما تصمیم به بیرون رفتن با دوستانتان یا گرفتن اجازه برای آن نگیرید. همچنین درمورد رفتار صحیح با نوجوان بخوانید.

هم چنین هماهنگ بودن به این معنی است که به عنوان مثال، اگر مادر شما خواهرتان را در تمرین فوتبال همراهی می‌کند، می‌توانید بخواهید که شما را در مرکز خرید مجاور پیاده کنند، زیرا مسیرتان یکی است. این گونه می توانید برنامه های خود را با والدین خود هماهنگ کنید. در این صورت احتمال این که با درخواست شما موافقت کنند زیاد است.

5-اجازه گرفتن برای بیرون رفتن |آماده کردن استدلال خود

وقتی والدینتان وقت دارند صحبت کنند، همه ی جزئیات را آماده کنید. هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشید استدلال شما بهتر خواهد بود.

  • به آن ها دقیقا بگویید کجا می روید، چه کسی با شما خواهد بود، چه مدت در آن جا خواهید بود  و چه خواهید کرد.
  • در تمام مدت گفت و گو کاملا صادق باشید. اگر گرفتار هر نوع دروغی شوید، اعتماد والدین خود را از دست خواهید داد.
  • شما نمی توانید جزئیات زیادی داشته باشید. اگر می خواهید برای شرکت در یک رویداد برنامه ریزی شده بروید، از قبل بدانید که آیا به حمل و نقل، خرج کردن پول یا رزرو نیاز دارید یا خیر. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ویژگی های والدین موفق کلیک کنید.
  • از کارهای کوچک شروع کنید و آرام آرام به سفرهای بزرگتر بروید. قبل از این که بخواهید به یک سفر بزرگ یک هفته ای بروید، سعی کنید ابتدا یک شب در خانه یکی از دوستانتان بخوابید. آن ها ممکن است ببینند که شما می توانید از پس کارهای کوچک برآیید و سپس به شما اعتماد کنند که برای مدت طولانی تری بیرون بروید.

6-توضیح دلیل خود و رفتار مطابق انتظار والدین

ممکن است برای شما واضح باشد که نمی خواهید کمپینگ بزرگ سال یا فروش فوق العاده در مرکز خرید را از دست بدهید. از طرف دیگر، والدین شما ممکن است ندانند که چرا این مسئله برای شما مهم است، بنابراین وقتی از آن ها اجازه می گیرید واضح باشید. توضیح دهید که چرا این فرصت برای شما هیجان انگیز است. یا اگر در این سفر مزایای آموزشی وجود دارد، مطمئن شوید و آن ها را ذکر کنید زیرا والدین شما می خواهند شما در مدرسه موفق شوید. بنابراین احتمال این که با سفر شما موافقت کنند بیشتر است. همچنین درمورد تاثیر دوست در نوجوانان بخوانید.

آن ها به شما و امنیت شما اهمیت می دهند و بهترین چیز را برای شما می خواهند. به آن ها اطمینان دهید که جایی که می روید امن است و به اندازه ی کافی احمق نیستید که کاری خطرناک یا غیرقانونی انجام دهید. قول بدهید که یک تلفن همراه شارژ شده همراه خود داشته باشید و زمانی که بیرون هستید به طور دوره ای با آن ها ارتباط موثر برقرار کنید. آن ها را از همراهان بزرگسالی که با آن ها خواهید بود مطلع کنید تا بدانند از شما مراقبت می شود. حتی اگر آن ها قبلاً به شما اعتماد دارند، گفتن این که شما قابل اعتماد هستید به تقویت پرونده شما کمک می کند.

7-اجازه گرفتن برای بیرون رفتن |حفظ آرامش هنگام صحبت کردن

دراماتیک بودن و بلند کردن صدایتان فقط به آن ها نشان می دهد که هنوز برای بیرون رفتن خیلی نابالغ هستید. می توانید هیجان خود را نشان دهید، اما اجازه ندهید که این شور و شوق به خشم تبدیل شود، اگر اوضاع بر وفق مراد شما نیست. شما هنوز فرصت دارید که آن ها را متقاعد کنید، بنابراین با از دست دادن خونسردی خود آن را منفجر نکنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه صبور باشیم کلیک کنید.

حتی اگر به نظر می‌رسد که والدین شما می‌خواهند نه بگویند، تمام تلاش خود را بکنید که از سر ناامیدی فریاد نزنید، جیغ نزنید یا گریه نکنید. تهدید نکنید و مطالبه نکنید. شما نمی توانید با تهدید والدین خود را متقاعد کنید که اگر نتوانید بیرون بروید از انجام کارهای روزمره خودداری می کنید. فقط در نهایت با مشکل بیشتری روبرو خواهید شد.

8-دادن زمان به والدین برای تصمیم گیری و کمک گرفتن از خواهر یا برادر

پس از ارائه برنامه های خود به والدین، اجازه دهید فکر کنند. به عنوان مثال می توانید بگویید: “از این که به حرف من گوش دادید متشکرم. اگر می خواهید کمی در مورد تصمیم خود فکر کنید، متوجه می شوم.” این به آن ها ثابت می‌کند که شما صبور و بالغ هستید، حتی اگر فقط می‌خواهید به خانه دوست صمیمی خود بروید و وقت بگذرانید و بازی‌های ویدیویی انجام دهید

اگر پدر و مادرتان هنوز مطمئن نیستند که اجازه دهند شما بیرون بروید، شما پیشنهاد دهید که خواهر یا برادرتان را همراه خود بیاورید. گاهی اوقات داشتن یک خواهر و برادر آن ها را متقاعد می کند که شما بد رفتار نخواهید کرد.خواهر و برادر تمایل دارند که همه چیز را به والدین گزارش دهند. این می تواند هنگام مذاکره به نفع شما باشد زیرا اگر خواهر یا برادری شما را همراهی کند والدین اعتماد بیشتری خواهند داشت. با این حال، مطمئن شوید که اگر آنها پیش بیایند، رفتار می کنید، زیرا ممکن است همچنان با والدینتان درگیر شما شوند
اجازه گرفتن برای بیرون رفتن از خانه

9-پذیرفتن تصمیم نهایی و انجام تمام وظایف

حتی اگر والدینتان نه بگویند، باز هم می‌توانید سود ببرید. از آن ها برای صحبت با شما تشکر کنید و عصبانیت خود را کنترل کنید و سر آن ها فریاد نزنید. اگر حتی زمانی که آن ها نه می گویند بلوغ و درک خود را نشان دهید، ممکن است دفعه ی بعد که چیزی درخواست می کنید تحت تأثیر رفتار شما قرار بگیرند و بله بگویند.

قبل از رفتن به والدین خود برای کسب اجازه، سعی کنید اتاق خود را تمیز کنید و پروژه های مدرسه را تمام کنید. به آن ها دلیل ندهید که شما را زیر سوال ببرند، فقط همه ی کارها را انجام دهید تا تحت تاثیر مهارت های مدیریت زمان شما قرار بگیرند. هم چنین می توانید برخی از کارهای دیگر خود را بدون این که از شما خواسته شود، مانند بیرون آوردن سطل زباله، انجام دهید.

اگر قبل از درخواست وقت ندارید، قول دهید که قبل از بیرون رفتن، تمام مسئولیت های خود را انجام خواهید داد. قبول مسئولیت واقعی راهی عالی برای نشان دادن بلوغ خود به والدینتان است. فعال بودن به والدین خود نشان می دهد که آماده هستید تا مسئولیت بیشتری را بر عهده بگیرید

10-صحبت والدین با دوستان و دیدار آنها

این احتمال وجود دارد که والدین شما بخواهند وقتی با دوستانتان بیرون می روید، بدانند که آیا بزرگسالی وجود دارد یا خیر. به آن ها این فرصت را بدهید که با والدین دیگر تماس بگیرند و صحبت کنند. به والدین خود نشان دهید که تحت نظارت خواهید بود، به متقاعد کردن آن ها کمک می کند که اجازه دهند شما بیرون بروید اگر بزرگترها همراه شما نیستند، به والدین خود دروغ نگویید که برخی هستند، آن ها بالاخره متوجه دروغ خواهند شد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

اگر آن ها هرگز افرادی را که می خواهید با آن ها بیرون بروید ملاقات نکرده اند، ممکن است محتاط باشند. ابتدا دوستان خود را به خانه خود دعوت کنید تا آن ها با والدین شما آشنا شوند. به این ترتیب، وقتی از شما درخواست می‌کنید که با آن ها بیرون بروید، والدینتان می‌دانند و به شما اعتماد می‌کنند.

11-اجازه گرفتن برای بیرون رفتن | قدردانی از والدین

کمی غرغر کردن یا التماس با وقار می تواند راه درازی را به ارمغان بیاورد. در حالی که منتظر هستید والدینتان به شما اجازه دهند، با نوشتن یادداشت یا گفتن ساده به آن ها بگویید که چقدر از آن ها قدردانی می کنید. داشتن بهترین رفتار به شما کمک می کند، اما انجام کارهایی مانند آوردن گل به خانه برای مادرتان یا کمک به پدرتان نیز ضرری ندارد.ظریف باشید و خیلی واضح نباشید. والدین دروغ هایی را که شما در مورد آنها می سازید فقط برای اینکه آنها را مجبور کنید چیزی به شما بدهند، می گیرند. به پدر و مادرتان کمک کنید اما آنقدر زیاده روی نکنید که فکر کنند شما دارید نقش بازی می کنید.

کارهای اضافی را در کنار کارهایی که قبلاً از شما انتظار نمی رود انجام دهید. ماشین‌ هایشان را بشویید، چمن‌ها را حتی قبل از این که بخواهند بچرخانید، یا کمک کنید تا چند شب شام درست کنند تا از وضعیت خوبی برخوردار شوند. انجام کار آن ها به آن ها اجازه می دهد بیشتر استراحت کنند و از شما برای درخواست و گرفتن اجازه برای بیرون رفتن روحیه بهتری خواهند داشت.

از پدر و مادرتان هر چه می گویند تشکر کنید. اگر اجازه دادند با دوستانتان بیرون بروید، سپاسگزار باشید. اگر گفتند نه، باز هم از آنها تشکر کنید. به یاد داشته باشید، والدین شما می خواهند که شما خوش بگذرانید، اما آنها همچنین بهترین چیز را برای شما می خواهند. بدون توجه به محبت و حمایت آنها سپاسگزار باشید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*