ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پیدا کردن دوست در مدرسه

راه های پیدا کردن دوست در مدرسه کدامند؟ اگر تازه وارد مدرسه شده اید و شخصیتی خجالتی یا درونگرا دارید اما ترجیح می دهید از حاشیه امن خود خارج شوید و نمی توانید، پیدا کردن دوستان جدید در مدرسه به یک چالش تبدیل خواهد شد. خوشبختانه می توانید با جستجوی افرادی با علایق مشابه خود و در پیش گرفتن رفتاری دوستانه در هنگام ملاقات با افراد جدید، بر این چالش غلبه کنید. همچنین هر زمان که فرصت پیدا می کنید در کلوپ ها و رویدادهای فوق برنامه شرکت کنید؛ در اینصورت شانس خود را برای اشنایی با افراد خارج از کلاس افزایش می دهید. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

اهمیت پیدا کردن دوست

کودکان سنین دانش آموزی، از دبستان تا دبیرستان، می‌توانند نگران همسانی با دیگران باشند. این ارتباطات می تواند تبدیل به دوستی هایی شود که علیرغم حضور در کلاس های مختلف ماندگار شود. وقتی بچه‌ها بالغ می‌شوند و وارد دوران نوجوانی می‌شوند، تمایل دارند به دنبال دوستانی بگردند که به آن‌ها احساس امنیت کنند و در برهه‌ای از زندگی‌شان که نیاز به تعلق داشتن بسیار مهم است، عشق و محبت و پذیرش به آن ها بدهند.
همانطور که آن ها تغییرات جسمی و عاطفی زیادی را که با سالهای نوجوانی به وجود می آید را پشت سر می گذارند، صمیمیت و اعتماد بین دوستان افزایش می یابد. برخی از جوانان ممکن است به دنبال بسیاری از دوستی های کمتر اساسی باشند در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند تعداد کمی از وابستگی های عمیق تر را ایجاد کنند.
همه این ها بخشی از این است که جوانان در حال کشف اینکه چه کسانی هستند می باشند. بنابراین مهم است که به آن ها آزادی داده شود. آن ها نیاز دارند تا روابط دوستانه ای ایجاد کنند که از نظر اجتماعی احساس امنیت کنند و برای آن ها مناسب باشد.
 

فواید دوستی در مدرسه

دوستی های مثبت می توانند به دانش آموزان در مدرسه و زندگی کمک کنند. تحقیقات نشان داده است که تعلق - یعنی احساس بخشی از یک اجتماع بودن، به شما کمک می کند تا در سایر امور زندگی بهتر عمل کنید. دوستی ها باعث ایجاد حس تعلق می شود و تعلق باعث ارتقای سلامت روان مثبت، سلامت جسمانی و تمرکز بهتر برای یادگیری خواهد شد. همچنین می تواند به شما احساس هدف و معنا بدهد.
دوستی با دانش آموزان دیگر به کودکان احساس ارتباط بیشتر با مدرسه را منتقل می کند. برای برخی از کودکان، ایجاد حس تعلق می تواند به روش های دیگری غیر از دوست یابی اتفاق بیفتد. گاهی اوقات دانش آموزان می توانند از طریق ارتباط با معلمان خود، بیشتر از همسالان خود، احساس تعلق را در مدرسه ایجاد کنند. مطالعات نشان می‌دهد دانش‌آموزانی که روابط نزدیک و حمایت‌کننده با معلمان خود را تجربه می‌کنند به احتمال زیاد با سایر همکلاسی‌های خود تعامل مثبت دارند. از نظر تحصیلی عالی هستند و در مدرسه احساس ارزشمندی می‌کنند.
پیدا کردن دوست در مدرسه

1-توسعه مهارت های اجتماعی و فردی

دوستی می تواند مهارت های اجتماعی دانش اموزان را توسعه دهد. روابط دوستانه کمک می کند تا مهارت های ارتباطی و اجتماعی خود را توسعه بدهند. کودکانی که مهارت‌های زندگی مانند نحوه کار با افراد دیگر و مدیریت تعارض را تقویت می کنند، در آینده کمتر دچار مشکلات اجتماعی و عاطفی خواهند شد. داشتن دوستی های مثبت، مدرسه را تبدیل به مکانی سرگرم کننده و حمایت کننده می کند.
همانطور که کودکان بزرگ تر می شوند موقعیت های اجتماعی چالش برانگیزتر شده و مهارت های اجتماعی آن ها بیشتر محک زده می شود و رشد می کند. مدیریت این تعاملات یک تجربه طی کردن مراحل یادگیری مهم است. اما در عین حال برای والدین مهم است که توجه داشته باشند چنین چالش‌های اجتماعی چه زمانی بر سلامت دانش آموز تأثیر می‌گذارد. چه زمانی ممکن است برای مدیریت آن چالش‌ها به راهنمایی و حمایت نیاز داشته باشد و همچنین اگر بداند چه زمانی باید کمک بخواهند.

2-تاثیر بر یادگیری مطالب

دوستی در دانش آموزان می تواند یادگیری را تقویت کند. روابط قوی با سایر کودکان در مدرسه می تواند به دانش آموزان کمک کند تا احساس مشارکت بیشتری داشته باشند. درگیر شدن در مدرسه به کودکان کمک می‌کند بهتر یاد بگیرند و احتمال ترک زودهنگام مدرسه را کاهش می دهد. تحقیقات نشان داده است وقتی کودکان با شخصی که دوست دارند کار می کنند، بیشتر یاد می گیرند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی کودک کلیک کنید.
یک تجزیه و تحلیل اخیر در مطالعات انجام شده در ۳۵ سال گذشته که عملکرد گروه‌هایی متشکل از دوستان را بررسی می‌کردند نیز نشان داد که گروه های دوستان در اثرگذاری بهتر از گروه های آشنا(خانوادگی) عمل می کنند. چنین مطالعاتی تایید می کند که افراد هنگام کار در یک گروه دوستان انگیزه بیشتری برای عملکرد بهتر دارند و برای بسیاری از دانش آموزان، داشتن دوستان در مدرسه منبع قدرتمندی برای کمک، تشویق و انگیزه می باشد.

3-پیدا کردن دوست در مدرسه | کاهش استرس

دوستی ها به خصوص در دوران نوجوانی می توانند استرس را کاهش دهند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد که وجود یک دوست صمیمی می‌تواند از تأثیرات شدید تجربیات منفی کودکان بکاهد. اگرچه دوستان نمی‌توانند استرس ناشی از طرد شدن توسط سایر کودکان را کاملاً از بین ببرند، داشتن دوستان می‌تواند در کاهش آن موثر باشد. روابط نزدیک بچه ها را در مواجهه با مسایل قوی تر می کند. آن دسته از جوانانی که حداقل یک دوست خوب دارند، نمرات تاب آوری بالاتری نسبت به نوجوانانی داشتند که می گفتند دوست خوبی ندارند.
 

پیدا کردن دوست در مدرسه

بسیاری برای صحبت با افراد جدید تلاش می کنند و گاهی بی نتیجه می ماند. ملاقات با افراد جدید نباید ترسناک باشد. استفاده از برخی از ایده ها می تواند به شما در شروع دوستی های جدید در مدرسه و پیدا کردن دوستان جدید کمک می کند. در ادامه به تعدادی از شیوه ها اشاره شده است.
واضح است که آغاز و گام اول برای باز شدن باب آشنایی گفتگوی کلامی می باشد. از مکالمه های ساده برای شروع گفتگو کردن استفاده کنید و سپس به مراحل بعدی وارد شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خوب صحبت کردن کلیک کنید.

1-پرسیدن سوال و در دسترس بودن

سؤالات باز پاسخ، سؤالاتی هستند که می توانند تعداد بی نهایت پاسخ تشریحی داشته باشند و فقط به بله و هیر محدود نمی شوند. سؤالات بسته به سؤالاتی گفته می شود که به چند پاسخ کوتاه محدود می شوند. هنگام گفتگو با افراد سعی کنید از سوالات باز پاسخ برای ادامه بحث استفاده کنید و اگر از شما سوالی پرسیده شد سعی کنید به گونه ای پاسخ دهید که نشان دهد از ادامه گفتگو خوشحال هستید.
نزدیک شدن به کسی که به نظر می رسد می خواهد با شما صحبت کند بسیار آسان تر است. موانعی مانند استفاده از گوشی و زبان بدن منفی ممکن است افراد را ناامید کند. اگر در تلاش برای دوست یابی هستید، ممکن است کاملاً غافل شوید که در حال ایجاد حباب در اطراف خود هستید و این عاملی می شود که می تواند دسترسی دیگران را به شما دشوار کند. هنگامی که در راهروهای مدرسه قدم می زنید، سر خود را بالا بگیرید.
هنگام برقراری تماس چشمی با سایر دانش آموزان لبخند بزنید و هر زمان که فرصت پیدا کردید با دیگران صحبت کنید. مکالمه طولانی با کسی که خوب نمیشناسید می تواند به سادگی گفتن چیزی مانند "امروز چطوری؟" باشد. وقتی نزدیک شخصی که در کلاس سخنرانی خوبی انجام داده است ایستاده اید بگویید من از ارائه امروزت خوشم آمد.
بطور کلی اگر احساس می‌کنید در روالی که شما را از تعامل با مردم باز می‌دارد گیر کرده‌اید، سعی کنید اوضاع را تغییر دهید. می‌توانید برای رفتن به کلاس از سالن و ورودی جدیدی استفاده کنید که به شما فرصت می‌دهد با افرادی که در غیر این صورت نمی‌بینید تعامل کنید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

2-پیدا کردن افراد مشابه خود

به دنبال افرادی باشید که سرگرمی های مشابه شما دارند. بطور معمول اگر وجه اشتراک با کسی داشته باشید به احتمال زیاد با او دوست می شوید. سعی کنید کلوپ ها یا گروه هایی را بر اساس سرگرمی های مورد علاقه خود پیدا کنید و سپس به آن ها بپیوندید تا با افراد همفکر خود بیشتر ملاقات کنید.
همچنین به افرادی که اوقات فراغت خود را صرف انجام همان کارهایی می‌کنند که شما دوست دارید، توجه نشان بدهید.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش دوستیابی در مدرسه کلیک کنید. برای مثال اگر عاشق نقاشی هستید می‌توانید در یک کلاس هنری ثبت نام کنید و به دنبال افرادی بگردید که در حین کلاس نقاشی مراودات دوستانه با هم دارند.
اگر مطالعه کننده پرشوری هستید به یک کلوپ کتابخوانی بپیوندید یا به کتابخوانی عمومی بروید. از معلمان مورد علاقه خود بپرسید که آیا می توانند برای عضویت در باشگاه های گروهی جایی را برای شما توصیه کنند یا خیر.

3-وقت گذرانی با دوستان قدیمی

معاشرت با آشنایان دوستان، می تواند راهی عالی برای ملاقات با افراد جدید باشد. اگر کسی را داشته باشید که آن ها را به شما معرفی کنند و موضوعی برای صحبت کردن در مورد آن پیدا کنید اوضاع همیشه کمتر دارای احساسات ناخوشایند می شود. بنابراین از طریق دوستان فعلی خود دوستان جدیدی پیدا کنید.
اگر قبلاً چند دوست داشته اید و حالا به دنبال ملاقات با افراد بیشتری نیز هستید، سعی کنید با افراد دیگری که دوستان شما می‌شناسند آشنا شوید. اگر در طول روزهای مدرسه فرصتی برای دور هم جمع شدن ندارید، سعی کنید بعد از مدرسه یا آخر هفته یک قرار گروهی ترتیب بدهید. به عنوان مثال، می‌توانید از دوستان بخواهید بعد از مدرسه هفته‌ای یک بار در یک پیتزا فروشی محلی با یکدیگر ملاقات کنید.
هر هفته دوستان خود را تشویق کنید تا هر تعداد از دوستان مشترک خود را که می خواهند دعوت کنند. با تبدیل آن به یک برنامه عادی، می توانید به تدریج دوستی های جدیدی ایجاد کنید. یک نکته اینکه به یاد داشته باشید، فضایی برای دوستان شما وجود دارد که ضمن اینکه می توانند دیگران را دوست داشته باشند، همچنان شما را تیز دوست خود بدانند. اگر وقتی افراد دیگری در اطراف دوستان شما قرار گرفتند و دیگر در مرکز توجه نیستید حسادت نکنید.

4-پیدا کردن دوست در مدرسه | پیدا کردن افراد خوش رو

وقت خود را با افرادی بگذرانید که مهربانی نشان می دهند. پیدا کردن کسی که با شما خوب رفتار کند و از شما حمایت کند مهم تر از محبوبیت است. از گذراندن وقت با افرادی که در مورد دیگران بد صحبت می کنند یا آن ها را تحقیر می کنند خودداری کنید.
در عوض به دنبال افرادی بگردید که دیگران را دعوت می کنند تا در هنگام ناهار با آن ها بنشینند. وقتی دیگران در کلاس صحبت می کنند تشویق می کنند یا همیشه مایل به کمک هستند؛ آن هم درست وقتی کسی نیاز به دوست و همراه دارد. کسانی که با آن ها احساس راحتی می کنید و مانند خود در اطراف آن ها رفتار می کنید.
یک دوست هرگز نباید باعث شود که احساسات بدی در شما شکل بگیرد. شما ممکن است علاقه مند به دوستی با برخی از محبوب ترین افراد در مدرسه باشید، اما اگر آن ها به شما یا دیگران بی احترامی کنند، احتمالاً دوست واقعی نخواهند بود. شما باید احساس کنید که طرف مقابل شما را حمایت می کند و به شما احترام می گذارد.

5-دقت به زبان بدن

به دنبال گروهی باشید که با پاهای خود به سمت بیرون اشاره می کنند و با ژست بدنی باز ایستاده اند. در حالی که برقراری ارتباط چشمی بخش مهمی از ارتباطات است ممکن است بتوانید با نگاه کردن به پاهای افراد نیز اطلاعات زیادی دریافت کنید. برخی از مردم بر این باورند که گروه‌هایی از افراد که در یک دایره دورهم ایستاده‌اند و پاها همگی به سمت مرکز نگه داشته شده است، کمتر به عضو جدیدی خوش آمد می‌گویند.
اما کسانی که پاهای آن ها رو به جلو و سمت بیرون از دایره است، احتمالاً از پیوستن شما به جمع خود استقبال می‌کنند. ممکن است احمقانه به نظر برسد اما اگر می‌خواهید دوستان جدیدی پیدا کنید، دفعه بعد که گروه‌هایی از مردم را در سالن، در یک مهمانی یا در یک رویداد اجتماعی دیدید، این مساله را امتحان کنید.

6-پیدا کردن دوست در مدرسه | پیوستن به گروه های ورزشی

برای آشنایی با مردم به یک ورزش گروهی در مدرسه بپیوندید. اگر واقعاً می‌خواهید دوستان جدیدی پیدا کنید، تجربه اشنایی فعلی خود را به زمینه های دیگر گسترش دهید و چیزی کاملاً جدید را امتحان کنید. مانند یک ورزش درون مدرسه‌ای. اکثر مدارس دارای انواع تیم هایی هستند که عضویت در آن ها آسان است. بنابراین باید بتوانید تیمی را پیدا کنید که به نظر شما سرگرم کننده باشد.
از زمان برگزاری آن ها مطلع شوید. سپس در رویداد بعدی شرکت کنید تا در مورد نحوه پیوستن به آن ها پرس و جو کنید. برای دریافت مشاوره تحصیلی کلیک کنید. بیشتر آن ها به گونه ای طراحی شده اند که راهی عالی برای گذراندن اوقات خوش، ورزش کردن و به دست آوردن یک تیم کاملاً جدید از دوستان باشند. در بسیاری از مواقع، مدارس فرصت هایی را برای دانش آموزان فراهم می کنند تا در خارج از کلاس درس با هم ترکیب شوند.
زمانی که این فعالیت ها آغاز به کار می کنند از آن ها بهره ببرید. از این گذشته، هر چه بیشتر با اشخاص سر و کار داشته باشید، احتمال اینکه با آن ها دوست شوید بیشتر است، زیرا شانس بیشتری برای شناخت بهتر او خواهید داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش مهارت دوست یابی به کودکان کلیک کنید.

7-بالا بردن عزت نفس

ویژگی های عزت نفس پایین اغلب به صورت گوشه گیری، ضد اجتماعی و ارتباط ضعیف ظاهر می شود. اگر فکر می‌کنید که مردم شما را دوست ندارند یا نخواستنی و عجیب و غریب هستید، موقعیت‌های اجتماعی ممکن است واقعا ترسناک به نظر برسند. صدای منفی درونی خود را به چالش بکشید و تصدیق کنید که ممکن است بیش از حد به خود سخت بگیرید.
افراد دیگر معمولاً به اندازه شما نگران خود هستند و آن ها احتمالاً آنقدرها که فکر میکنید روی شما تمرکز نمی کنند و آنقدر که شما نگران هستید شما را قضاوت نمی کنند زیرا درگیر خود و مسایل شخصی هستند. روی کمال گرایی تمرکز نکنید. برای اینکه دوست خوبی باشید لازم نیست کامل باشید. به جای مقایسه خود با دیگران، روی دستاوردهای شخصی خود تمرکز کنید.  

پیدا کردن دوست در مدرسه | سخنی با والدین

در حالی که دوستی‌ها تنها یکی از مسایلی است که هنگام انتخاب مدرسه برای فرزند باید در نظر بگیرید، بودن در کنار افرادی که می‌شناسند می‌تواند به آن ها کمک کند تا با موقعیت جدید سازگار شوند. می‌توانید با تقویت روابط با بچه‌هایی که به همان دبیرستان می‌روند، به انتقال فرزند برای مرحله جدید تحصیلی کمک کنید تا در محیط جدید او چیزی آشنا وجود داشته باشد.
اما در پایان، آنچه بیش از همه اهمیت دارد این است که مدرسه ای را پیدا کنید که برای فرزند مناسب ترین باشد زیرا احتمالاً روابط دوستانه آن ها در این سال ها تغییر می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر دوست در نوجوانان کلیک کنید. به یاد داشته باشید هر کودکی متفاوت است و دوستی ها همیشه در حال تغییر هستند. هر کودکی متفاوت است و نیازهای دوستی متفاوتی خواهد داشت.
در سال‌های اولیه مدرسه، بچه‌ها معمولاً دوست خود را عوض می‌کنند و ممکن است به دلیل شرایط مشترکی مانند زندگی در محل نزدیک به هم، بودن در یک کلاس، اشتراک‌گذاری علایق یا داشتن والدینی که با هم دوست هستند با بچه‌ها بازی کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عدم توانایی دوستیابی کودکان کلیک کنید.
با گذشت زمان، روابط دوستانه آن ها پایدارتر می شود زیرا آن ها با بچه هایی که علایق، ارزش ها یا وفاداری مشترکی با آن ها دارند و از صحبت کردن در مورد احساسات و افکار خود احساس امنیت می کنند روابط عمیق تری برقرار می کنند. به دانش آموزان کمک کنید تا دوستی ناسالم را تشخیص دهند. همه دوستی‌ها مثبت نیستند. بنابراین مهم است که به فرزند کمک کنید بفهمد یک دوستی ناسالم یا سمی را چگونه شناسایی کند.
 

سخن آخر درمورد پیدا کردن دوست در مدرسه

هرگز به دیگری دروغ نگویید زیرا بنیان اعتماد و دوستی شما را از بین می برد. تقویت یک دوستی خوب به زمان نیاز داشته و مستلزم به وجود آمدن احترام و اعتماد است. اگر کسی دوست شما شده است مطمئن شوید که اعتماد متقابل ایجاد می کنید. اسرار او را حفظ کنید و برای حفظ اسرار خود به او تکیه کنید. نسبت به این مساله آگاه باشید که نمی توانید با همه دوست شوید. اگر به نظر می رسد دوستی فعلی شما در حال پیشرفت و بهتر شدن نیست، اصراری برای آن نداشته باشید. فقط بگذارید همه چیز به طور طبیعی پیش برود.  برای دریافت اطلاعات بیشتر از خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*