ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چشمان افراد افسرده | مهمترین تاثیرات ناشی از افسردگی بر چشم

چشمان افراد افسرده حالت متفاوتی نسبت به دیگران دارد. افسردگی هنوز به عنوان یک اختلال روانی طبقه بندی می شود اما اکنون مشخص شده است که می تواند بر سلامت جسمی از جمله وضعیت چشم ها و بینایی نیز تأثیر بگذارد. برخی از مطالعات افسردگی را با تغییرات در ادراک بصری مرتبط می دانند. چشم پزشکان بهتر می توانند مشکلات بینایی رایج مرتبط با افسردگی را در بیماران خود تشخیص دهند. چشمان شما با حالات مختلف روحی شما در طول روز تغییر می کند. اگر دقت کنید متوجه می شوید که رنگ و حالت و عملکرد چشم شما به طور کامل تغییر می کند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره افسردگی و حالات آن از مشاوره افسردگی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

اختلال افسردگی

بر اساس گزارش انجمن روان‌شناسی آمریکا افسردگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روانی است که سالانه ۱۴.۸ میلیون بزرگسال آمریکایی را مبتلا می‌کند. اگر شما یا کسی که می‌شناسید با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنید تنها نیستید. طبق گفته موسسه ملی سلامت روان در سال ۲۰۱۷ بیش از ۷ درصد از بزرگسالان ایالات متحده تقریباً ۱۷.۳ میلیون نفر حداقل یک دوره افسردگی اساسی داشته اند. علاوه بر این مطالعه‌ای که در سپتامبر ۲۰۲۰ در مجله JAMA Network Open منتشر شد نشان داد که شیوع علائم افسردگی در ایالات متحده در طول همه‌گیری کووید-۱۹ سه برابر شده است. علائم افسردگی همیشه به اندازه گریه مکرر و ناامیدی شدید آشکار نیست. اغلب تغییرات ظریف هستند و ممکن است فرد متوجه آن ها نشود اما دوستان و عزیزان او متوجه می شوند. افسردگی می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند ژنتیک، قرار گرفتن در معرض استرس یا ضربه در دوران کودکی و شیمی مغز ایجاد شود. افراد مبتلا به افسردگی اغلب برای بهبودی کامل به کمک حرفه ای مانند روان درمانی و دارو نیاز دارند. بنابراین در قرار ویزیت خود با پزشک اگر مشکوک هستید که این علائم فیزیکی ممکن است بیش از سطح نرمال و تحمل باشند درخواست غربالگری افسردگی و اضطراب را بدهید. به این ترتیب ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشت و سلامت روان می‌تواند شما را با کمکی که نیاز دارید مورد حمایت قرار بدهد.

توجه کافی به علائم جسمانی افسردگی

بروز علائم این یک راه عالی برای توجه و کنترل بدن و ذهن شما به شمار می رود. علائم جسمی می تواند نشان دهد که یک دوره افسردگی در شرف وقوع است یا به شما اعلام می کند که آیا ممکن است در آینده ای نه چندان دور افسردگی را تجربه کنید یا خیر. از سوی دیگر علائم فیزیکی نشان می دهد که افسردگی در حقیقت بسیار واقعی است و می تواند برای شادی و سلامتی کلی شما مضر باشد.  
چشمان افراد افسرده

رایج ترین علائم فیزیکی افسردگی

در اینجا چند مورد از رایج ترین علائم فیزیکی افسردگی برای آشنایی بیشتر آورده شده است. توجه داشته باشید هر یک از این علائم به تنهایی لزوما نشان دهنده اختلال افسردگی نیست. چنانچه شدت و مدت علائم پایدار بوده و منجر به مختل شدن زندگی روزمره شده باشد هشداری است برای مراجعه به موقع به مشاور و گرفتن تشخیص درست و دریافت مداخله حرفه ای. علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برای آشنایی با درمان افسردگی شدید در خانه کلیک کنید.

1-خستگی یا سطوح انرژی پایین

خستگی یکی از علائم رایج افسردگی است. گاهی اوقات همه افراد سطوح انرژی پایین تری را در مقایسه با ساعت ها و روزهای قبل تجربه می کنند. به ویژه صبح ها احساس تنبلی بیشتری داشته باشند. ترجیح می دهند به جای رفتن به محل کار در رختخواب بمانند و تلویزیون تماشا کنند و یا همچنان بخوابند. در حالی که اغلب اعتقاد بر این است که خستگی ناشی از استرس می باشد افسردگی نیز می تواند باعث خستگی مزمن شود. با این حال بر خلاف خستگی روزمره، خستگی ناشی از افسردگی باعث مشکلات تمرکز، احساس تحریک پذیری و بی تفاوتی می شود. افراد افسرده اغلب خواب غیر ترمیمی به معنای عدم کاهش خستگی را تجربه می کنند. به این معنی که حتی پس از یک شب استراحت کامل احساس خستگی و تنبلی می کنند. از آنجایی که بسیاری از بیماری‌های جسمی مانند عفونت‌ها و ویروس‌ها نیز می‌توانند باعث خستگی شوند تشخیص اینکه آیا خستگی با افسردگی مرتبط است یا خیر می‌تواند چالش برانگیز باشد. یکی از راه‌های تشخیص توجه به این نکته است که در حالی که خستگی روزمره نشانه این بیماری روحی است علائم دیگری مانند غم و اندوه، احساس ناامیدی و بی لذتی (عدم لذت از فعالیت‌های روزانه) در هنگام افسردگی نیز وجود دارد.درمان افسردگی به درمان تنبلی و نا امیدی نیز کمک می کند.

2-کاهش تحمل درد

پایین آمدن آستانه تحمل درد یکی از علائم فیزیکی افسردگی می باشد. آیا تا به حال احساس می کردید که گیرنده های اعصاب شما در حال تجربه حسی شبیه سوختن مداوم است و در عین حال نمی توانستید هیچ دلیل فیزیکی برای درد خود پیدا کنید؟ همانطور که مشخص است افسردگی و درد اغلب با هم تجربه می شوند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ ارتباط بین افراد افسرده و کاهش تحمل درد را نشان می دهد. در حالی که مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۰ نشان داده بود که درد تأثیر بیشتری بر افراد افسرده دارد. این دو علامت رابطه علت و معلولی مشخصی ندارند اما ارزیابی آن ها با هم مهم است. به خصوص اگر پزشک شما دارو را توصیه کند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از داروهای ضد افسردگی نه تنها ممکن است به درمان افسردگی کمک کند‌ بلکه می‌تواند به عنوان یک مسکن و مبارزه با درد نیز نقش داشته باشد.

3-کمردرد و درد های عضلانی و سر درد

بطور طبیعی در همه موقعیت ها ممکن است صبح ها احساس خوبی داشته باشید اما وقتی سر کار هستید یا پشت میز سر کلاس می نشینید کمر شما شروع به درد می کند. ممکن است استرس باشد یا افسردگی. اگرچه دردها اغلب با وضعیت بدنی بد یا عوارض صدمات همراه هستند کمردردها همچنین می توانند نشانه ای از ناراحتی روانی باشند. یک مطالعه تحقیقاتی ۲۰۱۷ روی ۱۰۱۳ دانشجوی دانشگاه کانادا ارتباط مستقیمی بین افسردگی و کمردرد پیدا کرد. روانشناسان و روانپزشکان مدت‌ها بر این باور بودند که مسائل عاطفی می‌تواند باعث دردهای مزمن شود اما جزئیات آن مانند ارتباط بین افسردگی و واکنش التهابی بدن هنوز در حال تحقیق است. برای اشنایی با تاثیرات جسمانی افسردگی کلیک کنید. تقریباً همه افراد گهگاه سردرد را تجربه می کنند. آنقدر رایج هستند که آن ها را به عنوان مساله جدی تلقی نمی شوند. موقعیت های کاری استرس زا مانند درگیری با همکار حتی می تواند باعث ایجاد این سردردها شود. با این حال، سردرد شما ممکن است همیشه ناشی از استرس نباشد. اگر متوجه تغییر سردردهای روزانه شدید می تواند نشانه افسردگی باشد. برخلاف سردردهای شدید میگرنی، سردردهای مرتبط با افسردگی لزوماً عملکرد فرد را مختل نمی کنند. این نوع سردرد که توسط بنیاد ملی سردرد به‌عنوان «سردرد تنشی» توصیف می‌شود که بصورت ضربان خفیف به‌ویژه در اطراف ابروها احساس می شود. برای آشنایی با انواع سردرد کلیک کنید.

4-تاثیر افسردگی و خلق بر تمایز ویژگی های صورت و چشم ها

آیا افراد غمگین از چشم ها دوری می کنند و افراد شاد روی چشم ها تمرکز می کنند؟ افراد افسرده تمایل دارند از تماس چشمی در موقعیت‌های اجتماعی و محیط‌های تجربی اجتناب کنند‌ در حالی که افراد شاد فعالانه به دنبال ارتباط چشمی هستند. در آزمایشات صورت گرفته که در آن شرکت‌کنندگان بین چهره‌های دارای تغییرات پیکربندی و مشخصا در شکل چشم، بینی یا سر بودند تمایز قائل شدند. نتایج نشان داد شرکت‌کنندگانی که احساس خوشحالی داشته اند بیشتر از شرکت‌کنندگانی که غمگین بودند تغییرات در چشم‌ها را تشخیص دادند. اما تغییرات در سایر ویژگی‌های صورت را تشخیص ندادند. شرکت کنندگان غمگین تغییراتی را در شکل سر و نه در چشم ها تشخیص دادند. نتایج بر حسب استفاده متفاوت از ویژگی‌هایی که شرکت‌کنندگان شاد و غمگین به آن توجه کرده اند تفسیر شد که به موجب آن افراد شاد بیشتر از افراد غمگین به چشم‌ها در هنگام درک چهره توجه می‌کنند. در این رابطه مطالعه مقاله سریع ترین درمان افسردگی پیشنهاد می شود.  

چشمان افراد افسرده

آیا حس می کنید که دنیا تار به نظر می رسد؟ در حالی که افسردگی باعث می شود جهان خاکستری و تیره و تار به نظر برسد یک مطالعه تحقیقاتی در سال ۲۰۱۰ در آلمان نشان می دهد که این نگرانی در مورد سلامت روان علاوه بر نگاه ذهنی به دنیا، در واقع بینایی فرد را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. در آن مطالعه که روی ۸۰ نفر از افراد افسرده انجام شده بود مشاهده شد که افراد مورد آزمایش در دیدن تفاوت های سیاه و سفید با مشکل مواجه بودند. این مورد که توسط محققان به عنوان "درک کنتراست" شناخته می شود توضیح می دهد که چرا افسردگی می تواند جهان را مبهم جلوه دهد. افراد افسرده اساسی یا افرادی که دوره‌های استرس شدید را پشت سر می‌گذارند بیشتر احتمال دارد مشکلات بینایی را تجربه کنند. از جمله تاری دید که در آن افراد دچار کمبود وضوح در بینایی خود شده و از دیدن دقیق جزئیات ناتوان می‌ شوند. حساسیت به نور نیز در افراد افسرده مشهود است. بیماران ممکن است در نور روز بدون عینک آفتابی احساس ناراحتی کنند. چشمان اشک آلود و خسته برخی افراد نیز نشان از اختلال افسردگی در فرد دارد که گاهی با درد و احساس پرفشاری همراه می شود.

1-اختلال در حرکت چشمان افراد افسرده

اختلال در شناخت یکی از شایع ترین علائم اصلی اختلال افسردگی است. تست حرکت چشم عمدتاً عملکردهای شناختی بیماران مانند شناخت، حافظه، توجه، تشخیص و یادآوری را منعکس می کند. این نوع آزمایش پتانسیل زیادی برای بهبود نظریه های مربوط به عملکرد شناختی در دوره های افسردگی و همچنین پتانسیل در کاربرد بالینی آن دارد. برخی مطالعات به بررسی غیرطبیعی بودن یا نبودن شاخص های حرکت چشم بیماران مبتلا به اختلال افسردگی بدون دارو و همچنین ارتباط بین این شاخص ها و علائم روانی پرداخته اند. برای آشنایی با تاثیر بیماری های روانی بر جسم کلیک کنید.

2-مشکلات بینایی در چشمان افراد افسرده

در مقایسه با افراد سالم، بیماران مبتلا به اختلال افسردگی دوبینی های بیشتر، انحراف چشم، مدت زمان تثبیت کوتاه‌تر بر یک شی، ساکاد(حرکت های سریع چشم و پرش ها) بیشتر و طول ساکادیک بیشتر را نشان دادند. بیماران مبتلا به اختلال افسردگی، تاخیرهای ضد ساکاد طولانی تری و سرعت پیک ضد ساکاد کمتری را نشان می دهند. در مشاهده آزاد، بیماران مبتلا به اختلال افسردگی ساکادهای کمتر و میانگین مدت زمان تثبیت طولانی‌تری را نشان می دهند. در مقایسه با افراد سالم، بیماران مبتلا به اختلال افسردگی شاخص های حرکت چشم غیرطبیعی قابل توجهی را نشان دادند. علاوه بر این، علائم اضطراب و افسردگی بیماران و شاخص‌های حرکت چشم همبستگی داشتند. معنای آسیب شناختی این پدیده ها شایسته کاوش بیشتر است.

3-تغییر رنگ چشمان افراد افسرده

اگر زمانی را صرف کنید و واقعاً در چشمان مردم حین صحبت کردن با آن ها نگاه کنید متوجه می شوید که چشمان افراد تا چه اندازه متفاوت است. کوچکترین جزئیات در چشم همه به طرز باورنکردنی متفاوت است. حتی اگر چشم هم رنگ چشمان والدین خود داشته باشید باز هم دقیقاً شبیه آن ها نخواهد بود. آیا چشم ها می توانند با تغییرات خلقی تغییر رنگ دهند؟ ممکن است این فقط تخیل شما نباشد. خلق و خو می تواند رنگ و حالت چشم ها را تغییر بدهد.
چشمان افسرده

4- اندازه مردمک در چشمان افراد افسرده

همانطور که شما احساسات مختلف را تجربه می کنید اندازه مردمک های شما نیز تغییر می کند. تمام احساسات مختلفی را که هر روز درک می کنید تصور کنید. چه خوشحال، غمگین، هیجان زده یا ترسیده باشید، بدن شما بیشتر از آنچه که تصور می کنید واکنش نشان می دهد. وقتی این احساسات مختلف را تجربه می کنید بدن شما هورمونی ترشح می کند که باعث تغییر در اندازه مردمک می شود. دفعه بعد که خوشحال یا عصبانی هستید در آینه به چشمان خود نگاه کنید. رنگ چشم شما معمولاً پر جنب و جوش تر از حد معمول به نظر می رسد. زمانی که غمگین هستید و گریه می کنید چشمان شما قرمز می شود و رنگ چشم روشن تری به ارمغان می آورد. همچنین درباره تاثیر افسردگی بر چهره بخوانید.  

چشمان افراد افسرده | سخن آخر

فرهنگ های مختلف افسردگی را متفاوت درک می کنند. در حالی که افسردگی غالبا به عنوان درد جسمانی شناخته نمی شود برخی فرهنگ‌ها به‌ویژه فرهنگ‌هایی که صحبت آشکار درباره سلامت روان «تابو» محسوب می شود افسردگی را مشکلی صرفا جسمی می شناسند. مردم آسیایی-آمریکایی با احتمال بیشتری از توصیف و درک افسردگی به عنوان علائم فیزیکی یاد می کنند. برداشت متفاوت می‌تواند بر این که چه درمانی را دنبال می‌کنند و از چه کسی درمان را می‌خواهند تأثیر بگذارد. چنین برداشتی در فرهنگ و درک غربی ها از افسردگی به عنوان یک تجربه خلقی درونی مقایسه و متفاوت می شود. اما حفظ این علائم فیزیکی به همان اندازه مهم است که تأثیرات عاطفی دارد. افسردگی درد دارد و در حالی که اغلب مردم این بیماری روحی را با دردهای عاطفی مانند غم و اندوه، گریه و احساس ناامیدی همایند می کنند تحقیقات نشان می دهد که افسردگی می تواند به صورت درد فیزیکی نیز ظاهر شود. اگر به نظر می رسد اعمال و افکار کند می شوند (عقب ماندگی روانی حرکتی) یا بی قراری و حرکات بی هدف (آژیتاسیون روانی-حرکتی) وجود دارد مراقب علائم فیزیکی افسردگی مانند حالت درهم و برهم، اخم کردن، کاهش تماس چشمی، مشکلات چشمی مانند دوبینی و تاری و پرش حرکات چشم، آه کشیدن مکرر، گفتار آرام یا آهسته، یا کاهش میل جنسی نیز باشید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*