ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناسی محیطی | مطالعه تاثیرات متقابل انسان و محیط بر یکدیگر

روانشناسی محیطی شاخه ای از روانشناسی است که رابطه بین انسان و دنیای بیرون را بررسی می کند. روانشناسی محیطی بر چگونگی تغییر محیط توسط انسان ها و چگونگی تغییر محیط در تجربیات و رفتارهای انسان تاکید می کند.این علم اصطلاح محیط را به طور گسترده تعریف می کند، که شامل محیط های طبیعی، محیط های اجتماعی، محیط های ساخته شده توسط انسان، محیط های یادگیری و محیط های اطلاعاتی می شود. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی تلفنی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

روانشناسی محیطی چیست؟

روانشناسان محیطی رابطه بین رفتار انسان و محیط را از هر دو جهت مطالعه می کنند - اینکه محیط چگونه بر رفتار تأثیر می گذارد و رفتار و نگرش افراد چگونه بر محیط تأثیر می گذارد. به طور کلی، روانشناسان محیطی هر نوع محیطی از جمله "محیط ساخته شده" خانه ها، ادارات و شهرها را مطالعه می کنند. به عنوان مثال، آنها بررسی می کنند که چگونه فضاها بر مردم تأثیر می گذارند و چگونه می توان فضاهایی را ایجاد کرد که برای رفاه انسان مفید باشد. آنها سؤالاتی از این قبیل می پرسند "محیط های شهری چگونه بر جرم و جنایت تأثیر می گذارد؟" روانشناسی محیطی بیشتر بر محیط ساخته شده و روابط بین مردم و جهان طبیعی متمرکز هستند. به عنوان مثال، آنها ممکن است روانشناسی تغییرات آب و هوایی، یا انگیزه هایی برای تغییر رفتارهایی که محیط را تخریب می کند، مطالعه کنند. هر حوزه مطالعاتی بخشی از یک رشته بین رشته ای رو به رشد است که بین علوم اجتماعی، زندگی و محیطی از جمله روانشناسی، جامعه شناسی، جغرافیا، معماری و مطالعات محیطی پل ارتباطی دارد. برای درک بهتر مطالعه مقاله تحصیل در رشته روانشناسی پیشنهاد می شود.

1-رشته تحصیلی روانشناسی محیطی

برنامه های روانشناسی محیطی معمولاً در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود و گاهی اوقات به عنوان اکوپسایکولوژی، بوم شناسی انسانی یا عوامل انسانی شناخته می شود. افرادی که این رشته بین رشته ای را مطالعه می کنند از زمینه های مختلفی از جمله روانشناسی، جامعه شناسی، جغرافیا، معماری، برنامه ریزی، معماری منظر و سیاست های زیست محیطی هستند. دانش آموزان در این زمینه طراحی تحقیق، تجزیه و تحلیل داده ها و رفتار اخلاقی را مطالعه می کنند تا آنها را برای انجام تحقیقات مستقل آماده کنند. پیشینه محکم در ریاضیات و آمار برای تجزیه و تحلیل داده های تحقیقات آینده مفید است.کسانی که علاقه مند به این مسیر شغلی هستند، ممکن است در رشته روانشناسی به عنوان مقطع کارشناسی، رشته های انتخابی در زمینه سلامت، انسان شناسی، معماری، طراحی منظر و مطالعات محیطی را انتخاب کنند. فارغ التحصیلانی که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیستند، می توانند دستیار طراح، متخصص ارگونومی یا مربیان فضای باز شوند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی مشورت بخواهید.
روانشناسی محیطی

2-اهمیت درک اقلیم و محیط

در نگاه اول، ممکن است فکر کنید که روانشناسان آب و هوا و محیط زیست برای متوقف کردن گرمایش جهانی، حفاظت از گونه های در معرض خطر و حفظ منابع آب پاک تلاش می کنند. حق با شماست، اما این فقط تا حدی درست است. روانشناسان محیطی به حفاظت  از محیط زیست می پردازند، روانشناسان محیطی تحقیقات خود را متمرکز کرده و بر درک بهتر چگونگی تأثیر رفتار انسان بر جهان متمرکز می کنند. آنها واکنش‌های انسان به خطرات طبیعی و تکنولوژیکی را مطالعه می‌کنند و تأثیر محیط‌های مختلف مانند ادارات، خانه‌ها و مناطق شهری را بر تنهایی و استرس بررسی می‌کنند. همچنین به دنبال بررسی تاثیر محیط بر تغییر رفتار، عوامل محیطی موثر بر بهبود خلق و خو ... انسان هستند. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه خلق و خوی شما با تابش خورشید تغییر می کند؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا برخی افراد بازیافت کننده متعهد هستند در حالی که برخی دیگر بدون فکر اقلام را به سطل زباله می اندازند؟ یا حتی چگونه رنگ های مورد استفاده برای تزئین یک فضای اداری می تواند بهره وری را بهبود بخشد؟

3-کاربرد روانشناسی محیطی

با افزایش آگاهی مردم نسبت به محیط زیست، روانشناسان آب و هوا و محیطی نقش بیشتری در نیروی کار ایفا می کنند. بسیاری از آنها برای سازمان های غیرانتفاعی یا دولتی کار می کنند و اغلب به عنوان روانشناس پژوهشی یا پزشک متخصص با تخصص محیطی خدمت می کنند. به این ترتیب، آنها از طرح‌هایی حمایت می‌کنند که بر برنامه‌ریزی شهری و شهری، طراحی محیطی و بهداشت محیطی تمرکز دارند. به طور خاص، روانشناسان محیطی:
 • در مورد پیام هایی که افراد را برای تغییر رفتارشان ترغیب می کند تحقیق می کنند.
 • درباره راه حل های زیست محیطی صحبت می کنند.
 • کشف  می کنند که چرا افراد ممکن است رفتارهای مثبت را اتخاذ نکنند.
 • به مردم و محیط زیست کمک می کنند تا زندگی پایدارتری داشته باشند.
به طور کلی روانشناسی محیطی به این سوال پاسخ می دهد که روانشناسی چگونه می تواند به ما در درک و حل مشکلات محیطی و انرژی کمک کند؟ چگونه می‌توانیم به مردم انگیزه و توانمندسازی کنیم تا در جهت حمایت از محیط‌ زیست عمل کنند و با محیط در حال تغییر سازگار شوند؟ برای آشنایی با تاثیر محیط و  محله بر کودک کلیک کنید.  

یک روانشناس محیطی چه می کند؟

روانشناسان محیطی اغلب مطالعه می کنند که چگونه محیط ساخته شده یا فیزیکی بر رفتار انسان تأثیر می گذارد. آنها ممکن است در مورد این موضوع تحقیق کنند یا دانش خود را در طراحی فضاهای ایمن و ارگونومیک که برای رفاه احساسی مناسب هستند، مانند پلان های رنگارنگ و طبقه باز، به کار ببرند. در این مورد مطالعه مقاله روانشناسی رنگ ها پیشنهاد می شود. روانشناسان حفاظت از محیط زیست توسعه نگرش های محیطی را مطالعه می کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است روانشناسی ارزش گذاری طبیعت را مورد بررسی قرار دهند - چگونه و چرا مردم به طبیعت ارزش می دهند - تا درک بهتری از نحوه پرورش اخلاق محیطی داشته باشند. یکی دیگر از حوزه های تحقیقاتی شامل مطالعه رفتارها نسبت به طبیعت و منابع طبیعی است. روانشناسان این رفتارها را مطالعه می کنند تا تعیین کنند چگونه رفتارهای پایدار را پرورش دهند. آنها همچنین ممکن است آزمایشاتی را در مورد اثرات ترمیمی طبیعت بر روان انسان انجام دهند، مانند اینکه چگونه گذراندن وقت در خارج از منزل باعث کاهش استرس یا افزایش تمرکز می شود. این حوزه فرعی بیشتر بر تغییر نگرش ها و رفتارها متمرکز است، اکوپسایکولوژی تأکید بیشتری بر پیوندهای بین تخریب محیطی و اجتماعی دارد. برای مثال، هدف آن رسیدگی به فقر و نابرابری است. بهزیستی انسان را به طور یکپارچه با رفاه محیطی مرتبط می بیند و بر بهبود جامعه انسانی و همچنین طبیعت تمرکز می کند. در این رابطه مطالعه مقاله فواید طبیعت گردی برای انسان پیشنهاد می شود.

1-حوزه های مطالعاتی

زمینه های مطالعه روانشناسی محیطی شامل پاسخ های عاطفی به طبیعت، تأثیرات مسائل زیست محیطی مانند بلایای طبیعی و تغییرات آب و هوایی جهانی است. هویت و نگرانی زیست محیطی. اکوسیکولوژیست ها ممکن است سعی کنند تجربیات متعالی در طبیعت را درک کنند یا از فعالیت های خارج از منزل برای مشاوره یا درمان استفاده کنند. فعالیت های مختلف یک روانشناس محیطی عبارتند از
 • طراحی، اجرا و تجزیه و تحلیل تحقیق
 • نتایج تحقیقات را با انتشار مقالات علمی و ارائه در کنفرانس ها به اشتراک بگذارید
 • به عنوان اعضای هیئت علمی در کالج ها و دانشگاه ها تدریس کنید
 • توصیه های سیاستی را ارائه دهید
 • همکاری با دیگران، مانند طراحان منظر، برنامه ریزان شهری، دانشمندان محیط زیست، سیاست گذاران، معماران و مهندسان
 • برای ایجاد فضاهای ایمن، سالم و جذاب در مدارس، زندان ها، شهرها، ادارات، تاسیسات صنعتی و منازل.
 • طبیعت، طبیعت وحشی یا درمان در فضای باز را به عنوان بخشی از تمرین بالینی در نظر بگیرید.

2-محل کار و شغل های مرتبط

روانشناسان محیطی ممکن است برای شرکت های مشاوره کار کنند، جایی که تخصص خود را در اختیار سازمان های دولتی و صنعت قرار می دهند. یا ممکن است مستقیماً توسط آژانس های مسکن، برنامه ریزی و محیط زیست یا شرکت های معماری استخدام شوند. برخی برای اتاق های فکر و سازمان های غیرانتفاعی محیط زیست کار می کنند. آنها همچنین ممکن است برای مدارس، خانه های سالمندان، زندان ها و سایر جوامع کار کنند. برخی از افرادی که روانشناسی محیطی می خوانند این کار را برای گسترش مهارت های خود برای کار در زمینه هایی مانند معماری، معماری منظر، برنامه ریزی یا طراحی انجام می دهند. بسیاری از آنها در کالج ها و دانشگاه ها عضو هیئت علمی می شوند. موقعیت های دانشکده نیاز به مدرک دکترا دارد. روانشناسان در مطب خصوصی اغلب ساعات کاری خود را تعیین می کنند. افراد شاغل در مراکز بهداشتی و درمانی ممکن است شیفت عصر یا آخر هفته داشته باشند. اکثر روانشناسان دیگر که در ادارات یا مدارس کار می کنند در ساعات کاری عادی به طور تمام وقت کار می کنند.  

عمده وظایف روانشناسی محیطی

روانشناسان محیطی تأثیری را که محیط‌ها - طبیعی و شهری - بر ساکنان انسان می‌گذارند، مطالعه می‌کنند. نحوه رفتار، تعامل و انتخاب انسان ها در مواجهه با فضا و رویدادهای محیطی مانند گرم شدن کره زمین یا فاجعه زمین شناسی یا آب و هوا یک زمینه مطالعاتی در حال رشد است. در حالی که مسئولیت ها از شغلی به شغل دیگر متفاوت است، لیست زیر بیشتر وظایفی را دارد که روانشناس محیطی در کار خود با آن مواجه می شود. اگر یک روانشناس محیطی باشید ممکن است نیاز باشد:
 1. طراحی مطالعاتی که تعامل افراد با جنبه ای از محیط را با استفاده از روش های مختلف تحقیق، اندازه گیری و تجزیه و تحلیل داده ها مستند می کند.
 2. پرسشنامه بسازید و اجرا کنید
 3. کمی کردن رفتار با استفاده از ابزارهای آماری و مدل سازی
 4. گزارشی در مورد یافته‌های چگونگی تأثیر محیط بر نگرش‌ها و رفتارهای انسان به صورت فردی و یا به عنوان یک جمعیت گزارشی در مورد یافته‌های چگونگی تأثیر نگرش‌ها و رفتارهای انسانی بر محیط‌زیست (مانند گرمایش جهانی، حمل‌ونقل عمومی و زباله‌ریزی)
 5. ارائه یافته ها به ذینفعان داخلی و خارجی، سیاست گذاران و عموم مردم با استفاده از زبان غیر فنی واضح
 6. با همکاران خود ارتباط برقرار کنید تا از اکتشافات در این زمینه مطلع شوید
روانشناسی محیطی

وظایف ارشد روانشناسی محیطی

مشاغل ارشد روانشناسی محیطی بیشتر دارای مولفه های مدیریتی یا اداری هستند. آنها ممکن است علاوه بر مسئولیت های ردیف اول، وظایف زیر را نیز داشته باشند:
 • بر اعضای جوان تیم و همچنین کارکنان پشتیبانی نظارت کنید
 • مربی اعضای جوان تیم
 • برقراری ارتباط با مشتریان، همکاران، مقامات دولتی و ذینفعان در مورد موضوعات مختلف و توسعه سیاست از حوزه محلی تا بین المللی
 • قوانین محیطی و چگونگی تأثیر آنها بر روانشناسی محیطی را درک کنید
 • برای تامین مالی اقدام کنید
 • کنترل بودجه پروژه، جدول زمانی
 • ارتباطات و تعامل تیم را برای یک محیط کاری مثبت مدیریت کنید
 • بر فضای کاری، منابع میدانی و تهیه مواد نظارت کنید
 • شرکت در پروژه های بین رشته ای
 • در زمینه تخصصی خود به عنوان مشاور عمل کنید
در این مقاله سعی شد تا حد امکان با رشته تحصیلی روانشناسی محیطی، کاربرد، وظایف شغلی و حوزه های مطالعاتی آن آشنا شوید. برای آشنایی با رشته روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*