ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر سیگار بر معده عصبی و روش های کاهش آن

تاثیر سیگار بر معده عصبی چندین برابر معده سالم است. سیگار کشیدن عوارض زیادی از جمله مشکلات ریوی و قلبی بر جای می گذارد اما یکی از پیامدهای سیگار که نادیده گرفته می شود مشکلات گوارشی است. این مشکلات در افراد سیگاری که مبتلا به معده عصبی یا تحریک پذیر هستند بیشتر دیده می شود. حالت تهوع، درد معده و احساس سیری از مشکلات معده عصبی است. برای آشنایی بیشتر با تاثیر سیگار بر معده عصبی از مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

معده عصبی یا معده تحریک پذیر

معده تحریک پذیر که با نام معده عصبی یا سوء هاضمه عملکردی  نیز شناخته می شود، یک اختلال در قسمت فوقانی شکم است که بسیاری از مردم در کشورهای صنعتی از آن رنج می برند. بر خلاف سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، عمدتاً قسمت بالایی قسمت گوارشی را تحت تأثیر قرار می دهد. در 30 درصد از بیماران، علائم با هم همپوشانی دارند. معده تحریک پذیر و سندرم روده تحریک پذیر به عنوان "اختلالات عملکردی دستگاه گوارش" نامیده می شود. زمانی که پزشکان نمی توانند هیچ دلیل ارگانیکی را برای علائم، مانند زخم معده، رد کنند، اصطلاح  عصبی را انتخاب می کنند.

علائم معده عصبی

بسیاری از مبتلایان نمی توانند ناراحتی معده خود را مشخص کنند. برخی از ناراحتی مبهم در قسمت فوقانی شکم شکایت دارند، برخی دیگر درد را به عنوان "کمربند مانند" توصیف می کنند زیرا به شکم محدود نمی شود، بلکه ممکن است به پشت نیز تابیده شود. اینها رایج ترین علائم معده تحریک پذیر هستند:
 • سیری زودرس
 • احساس پر شدن معده بلافاصله پس از شروع غذا خوردن، نامتناسب با مقدار غذای مصرفی، به طوری که غذا نمی تواند تمام شود.
 • درد اپی گاستر یا بالای شکم
 • درد موضعی در زیر جناغ، درد موضعی در قسمت بالای شکم
 • پر بودن. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه معده درد عصبی کلیک کنید.
 • احساس احتقان غذا بدون ارتباط با مصرف قبلی غذا که می تواند این احساس را توضیح دهد
 • حالت تهوع، احساس نیاز فوری به استفراغ
 • سوزش سر دل، ترشح اسید
 • آروغ زدن با طعم اسیدی، احساس سوزش در مری
 • گرفتگی شکم
 • درد معده اسپاسمودیک یا قولنج مانند بدون موضع مشخص
 • از دست دادن اشتها. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان بی اشتهایی کلیک کنید.
 • بی حالی برای مصرف غذا
 • ناراحتی رترواسترونال
 • احساس ناخوشایند در پشت جناغ یا درد
اگر علائمی مانند حرکات خونی روده، کاهش وزن قابل توجه یا مشکل در بلع را تجربه کردید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم ممکن است نشان دهنده یک اختلال ارگانیک در دستگاه گوارش باشد که نیاز فوری به درمان توسط متخصص داخلی یا متخصص گوارش دارد.  
علل معده عصبی

علل معده عصبی

دلایل دقیق معده تحریک پذیر ناشناخته است. علت قبلاً فرض شده عفونت با باکتری هلیکوباکتر پیلوری و معده تحریک پذیر اکنون به عنوان یک موجود جداگانه در نظر گرفته می شود. این احتمال وجود دارد که چندین عامل فیزیکی، روانی و اجتماعی در پشت اختلال معده تحریک‌پذیر (به اصطلاح رشد چند عاملی) وجود داشته باشد. یکی از دلایل احتمالی معده تحریک پذیر، حساسیت بیش از حد سیستم عصبی ناحیه گوارشی است. این شبکه پیچیده اعصاب (سیستم عصبی روده) در کل دستگاه گوارش می گذرد و فرآیندهای گوارشی را در بدن کنترل می کند. به عنوان مثال، اگر اعصاب بیش از حد به فشار طبیعی و سالم حساس باشند. به دلیل مصرف غذا، احساس درد می تواند نتیجه آن باشد. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.

1-حرکت معده و عادات غذایی بد

ماهیچه های معده غذا را با انقباض و آرامش ریتمیک مخلوط می کنند و آن را بیشتر در امتداد دستگاه گوارش فشار می دهند. گاهی اوقات این حرکت از مرحله خارج می شود. در قسمت بالای ذخیره سازی، ماهیچه ها خیلی سفت هستند و نمی توانند حجم آنها را تنظیم کنند تا فضایی برای غذای عرضه شده فراهم شود. در قسمت تحتانی معده که به روده کوچک منتهی می شود، ماهیچه ها برای انتقال غذا به سمت روده بسیار شل هستند. این ممکن است منجر به فشار ناخوشایند و احساس سیری و حتی سیری زودهنگام درست بعد از شروع غذا شود. همچنین درمورد پرخوری عصبی بخوانید. برخی از محرک‌های علائم معده تحریک‌پذیر شناخته شده‌اند، برخی دیگر فقط مشکوک هستند. محرک های احتمالی علائم ممکن است عادات غذایی شما باشد. برای بسیاری از مبتلایان، مصرف قهوه، ادویه های داغ، الکل ویا غذاهای چرب ممکن است منجر به درد بالای شکم شود. ناسازگاری با لبنیات، تخم مرغ و انواع خاصی از میوه ها نیز می تواند علائم معده تحریک پذیر را ایجاد کند.

2-تاثیر سیگار بر معده عصبی | دلایل روانی

علاوه بر این، دلایل روانشناختی یا رژیم غذایی نادرست می تواند در ایجاد علائم معده تحریک پذیر نقش داشته باشد: مانند استرس دائمی یا رژیم غذایی نامتعادل. برای مثال، موقعیت‌های درگیری شدید و استرس‌های روان‌شناختی، مانند اضطراب یا افسردگی نشان داده می‌شود که با معده تحریک‌پذیر مرتبط هستند. این می تواند در یک دایره باطل آشکار شود که در آن استرس روانی معده را تحریک می کند و علائم معده تحریک پذیر به نوبه خود استرس روانی را افزایش می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کاهش استرس کلیک کنید. هنگامی که مبتلایان به اختلال خود حساس می شوند، اغلب آگاهانه با آن برخورد می کنند. این مزیت را دارد که آنها می توانند تأثیر مثبتی بگذارند، به عنوان مثال با خوردن غذای سالم، که هیچ علامتی در آینده ایجاد نمی کند. اما این عیب را نیز دارد که فرد به فرآیندهای فیزیکی توجه بیشتری می کند و شکایات را با شدت بیشتری درک می کند.  

تاثیر سیگار بر معده عصبی

همه ما می دانیم که سیگار یک خبر بد برای ریه ها، قلب و رگ های خونی ما است، اما آیا می دانستید سیگار می تواند به سلامت روده و گوارش شما نیز آسیب برساند؟ از سرطان روده گرفته تا روده تحریک پذیر. سیگار بر سیستم گوارش سالم تاثیرات منفی زیادی دارد و اثرات مخربی بر جای می گذارد این عوارض ناشی از دود سیگار و نیکوتین بر معده عصبی چندین برابر خواهد بود.  در اینجا پنج مورد از مهمترین تاثیرات منفی سیگار بر معده عصبی آورده شده است. همچنین درمورد علتگرایش به سیگار بخوانید.

1-عدم تعادل باکتری های روده

به طور فزاینده ای آشکار می شود که میکروبیوم روده ما (این اصطلاحی است که برای توصیف تریلیون ها میکرو باکتری که در روده ما زندگی می کنند استفاده می شود) نقش گسترده و حیاتی در سلامت و تندرستی کلی ما ایفا می کند. از استرس و آنتی بیوتیک ها گرفته تا رژیم های غذایی نامناسب، بسیاری از چیزها می توانند میکروبیوم حساس ما را از تعادل خارج کنند، و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سیگار کشیدن می تواند بر باکتری های روده نیز تأثیر منفی بگذارد. خبر خوب این است که تحقیقات همچنین نشان داده است که پس از ترک سیگار، میکروبیوم روده شما می تواند شکوفا شود.

2-تاثیر سیگار بر معده عصبی | تشدید سوزش سر دل

بسیاری از عوامل سبک زندگی برای بدتر شدن سوزش سر دل، رفلاکس اسید شناخته شده اند، از جمله سیگار کشیدن. سوزش معده مزمن، که به عنوان بیماری ریفلاکس معده به مریشناخته می‌شود، می‌تواند تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد، بنابراین اگر سیگار می‌کشید، قطعاً ارزش آن را دارد که اقداماتی برای ترک آن انجام دهید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

3-بدتر شدن علائم روده تحریک پذیر

از آنجایی که هیچ درمانی برای سندرم روده تحریک پذیر وجود ندارد، مدیریت این بیماری از طریق درمان، تغییر شیوه زندگی و اجتناب از "محرک ها" برای مبتلایان بسیار مهم است و این شامل سیگار نکشیدن نیز می شود. دلایل مختلفی برای این وجود دارد: سیگار کشیدن می‌تواند دستگاه گوارش را تحریک کند، پاسخ‌های استرس را در سراسر بدن افزایش دهد (یک عامل بزرگ در IBS!)، و همانطور که قبلاً اشاره کردیم، از جمله موارد دیگر، به میکروبیوم روده آسیب می‌رساند. اگر برای مدیریت علائم IBS مشکل دارید، کارشناسان ما آماده کمک هستند. همچنین درمورد درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

4-احتمال سرطان

سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان های گوارشی را افزایش دهد. سیگار فقط یک عامل خطر اصلی برای سرطان ریه نیست - همچنین شواهد زیادی وجود دارد که سیگاری ها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش و اندام ها، از جمله سرطان مری، سرطان معده و سرطان روده و روده بزرگ هستند. تحقیقات نشان می دهد احتمال ابتلا به سرطان روده در افراد سیگاری 17 تا 25 درصد بیشتر از افرادی است که هرگز سیگار نکشیده اند. به یاد داشته باشید، برای ترک سیگار و انجام اقداماتی برای بهبود سلامتی خود هرگز دیر نیست و اگر نگران سرطان هستید، همیشه بهتر است هر علائمی را زودتر بررسی کنید. همچنین درمورد چطور با سرطان زندگی کنیم بخوانید.

5-تاثیر سیگار بر معده عصبی | زخم معده و پولیپ روده

سیگار می تواند خطر ابتلا به زخم معده و پولیپ روده بزرگ را افزایش دهد. اگرچه علت اصلی این بیماری نیست، اما افراد سیگاری ممکن است در معرض خطر بیشتری برای زخم معده باشند، که گاهی اوقات می تواند بسیار دردناک باشد و منجر به عوارضی مانند خونریزی داخلی شود. تحقیقات همچنین نشان می دهد که افراد سیگاری بیشتر مستعد ابتلا به پولیپ روده بزرگ، رشد کوچک در روده بزرگ یا راست روده هستند. پولیپ های روده بزرگ در واقع بسیار شایع هستند و همیشه مشکل ساز نیستند، اما انواع خاصی می توانند علائم ایجاد کنند یا به طور بالقوه سرطانی شوند، بنابراین ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشند. همچنین درمورد مبارزه با سرطان بخوانید.  
درمان معده عصبی

درمان معده عصبی

روش درمان معده عصبی به علت آن بستگی دارد. معده عصبی که به ندرت رخ می دهد ممکن است از داروهای بدون نسخه برای آرام کردن معده یا تغییر سبک زندگی برای کاهش استرس بهره مند شود. هنگامی که این احساس ناشی از رفتار دلهره آمیز باشد و واکنش استرس همراه با آن تغییر کند، آرام کردن خود به پاسخ استرس و تغییرات آن پایان می دهد. همانطور که بدن شما از پاسخ استرس فعال بهبود می یابد، این احساس باید فروکش کند و معده شما باید به حالت طبیعی خود بازگردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید. 
به خاطر داشته باشید که ممکن است تا 20 دقیقه یا بیشتر طول بکشد تا بدن پس از یک پاسخ استرس بزرگ بهبود یابد. اما این طبیعی است و نباید باعث نگرانی شود.هنگامی که این احساس به دلیل تحریک بیش از حد (استرس مزمن) ایجاد می شود، بهبودی بدن و تا جایی که این علامت فروکش می کند، می تواند زمان زیادی طول بکشد. با این وجود، هنگامی که بدن بهبود یافت، احساس سیستم عصبی باید فروکش کند. بنابراین، این علامت نباید دلیلی برای نگرانی باشد.شما می توانید با کاهش استرس، تمرین تنفس آرام، افزایش استراحت و آرامش و عدم نگرانی در مورد این احساسات، روند بهبودی را تسریع بخشید. مطمئناً، می تواند ناراحت کننده و حتی آزاردهنده باشد. اما دوباره، زمانی که بدن شما از یا استرس پایدار بهبود یافت، این علامت به طور کامل ناپدید خواهد شد.

1-نکاتی برای درمان معده عصبی

چند راه حل کوتاه مدت وجود دارد که ممکن است برای شما مفید باشد:
 • از مصرف سیگار و هرگونه مواد مخدر دیگر پرهیز کنید
 • زمانی که عصبی یا استرس دارید، وعده های غذایی سبک تر بخورید
 • به جای چند وعده غذایی بزرگ و سنگین، وعده های غذایی کوچکتر و مکرر مصرف کنید
 • از محرک ها دوری کنید
 • مصرف شکر و غذاهای شکر خام را کاهش دهید
 • آرام نفس بکش
 • خودت را آرام کن
 • تا جایی که می توانید بدن خود را آرام کنید
 • آنتی اسیدها مصرف نکنید، زیرا معده عصبی ناشی از اسید زیاد در معده نیست
 • استراحت و آرامش خود را افزایش دهید
 • ورزش سبک تا متوسط می تواند به کاهش استرس بدن کمک کند
 • استرس خود را کاهش دهید و به بدن خود فرصت دهید تا پاسخ دهد
 • نگرش مثبت و کمتر دلهره آور را اتخاذ کنید
 • رفتارهایی را که شما را مضطرب می کند شناسایی کرده و به آنها رسیدگی کنید

2-تاثیر سیگار بر معده عصبی | درمان های پزشکی برای معده عصبی

ما داروهای معده یا داروهای معده عصبی را توصیه نمی کنیم، زیرا می توانند به فرآیندهای گوارشی و جذب طبیعی بدن آسیب برسانند. یادگیری مدیریت و کنترل اضطراب و نحوه واکنش بدن به استرس با استفاده از راهبردهای طبیعی رویکرد ارجح است. اگر با اضطراب، علائم آن و نگرانی دردسرساز مشکل دارید، ممکن است بخواهید با یکی از درمانگران اختلال اضطراب توصیه شده ما ارتباط برقرار کنید. کار با یک درمانگر باتجربه اختلال اضطراب موثرترین راه برای غلبه بر اضطراب مشکل ساز است. اگر شما یا یکی از عزیزانتان ممکن است از حمایت اضافی بهره مند شوید، ممکن است پزشک شما یکی از موارد زیر را پیشنهاد بدهد.
 • درمان ضد افسردگی برای معده عصبی یا سندرم روده تحریک پذیر
 • درمان شناختی رفتاری (CBT) برای کاهش استرس و یادگیری نحوه کنار آمدن با اضطراب
 • هیپنوتیزم درمانی
اگر معده عصبی یک عارضه جانبی از دارو یا برخی غذاها باشد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند پیشنهاداتی در مورد درمان مؤثر ارائه دهد که ممکن است شامل انتقال به گزینه دارویی دیگری که برای معده آسان‌تر است یا مراجعه به متخصص تغذیه باشد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*