ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر مصرف الکل بر دیابت | 5 آسیب مخرب الکل بر بیماران دیابتی

تاثیر مصرف الکل بر دیابت چقدر است؟ مشروبات الکلی تاثیرات ناخوشایندی بر روان و جسم انسان می‌گذارند. الکل به صورت غیر مستقیم حتی روی دیابت هم تاثیرگذار است. کسانی که مبتلا به دیابت هستند نیاز است این مسئله را جدی بگیرند. مصرف الکل می تواند اثرات مختلفی بر افراد مبتلا به دیابت داشته باشد و برای افراد دیابتی مهم است که در مورد مصرف الکل خود محتاط باشند. واکنش های فردی به الکل می تواند متفاوت باشد. عواملی مانند سلامت کلی، وزن، تحمل و سایر شرایط پزشکی می توانند بر نحوه تأثیر الکل بر سطح قند خون تأثیر بگذارند. نظارت منظم، خودآگاهی و اعتدال کلیدی ترین راه مراقبت است. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

دیابت چیست؟

دیابت نوعی بیماری است که می تواند در نحوه استفاده از غذا به عنوان منبع انرژی مشکل ایجاد کند. هنگامی که شما غذا را میل می کنید هضم آن توسط قند یا گلوکز است که سلول ها از آن برای انرژی استفاده می کنند. قسمت کوچکی از لوزالمعده مسئول ایجاد انسولين می باشد. اگر که دچار دیابت هستید بدن شما قادر نیست انسولین به اندازه لازم برای عملکرد ایجاد کند و یا نمی تواند از آن به طریق درستی استفاده نماید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دیابت یا قند خون کلیک کنید.

وقتی چنین اتفاقی رخ می دهد سلول های بدن انسان از منبع انرژی خود دور می شوند. در عوض گلوکز در خون انباشته شده و سبب بالا رفتن میزان قند خون می گردد. دیابت یک بیماری قابل کنترل می باشد اما احتمال دارد سبب عوارض ناخوشایندی مانند نارسایی کلیه، بیماری های قلبی و عروقی و حتی نابینایی در فرد شود. دیابت یکی از اصلی ترین دلایل مرگ و میر افراد است که به نوع یک و دو تقسیم می‌شود. زیرا این دو با هم متفاوت هستند. همچنین درمورد تفاوت حمله عصبی، حمله قلبی و پانیک بخوانید.

ديابت نوع يک و نوع دو

دیابت نوع یک که پیشتر به عنوان مرض قند نوجوانان و دیابت وابسته به انسولین نامگذاری شده است معمولاً در دوران کودکی تشخیص داده می شود. دیابت نوع یک نوعی بیماری خود ایمنی محسوب می‌شود که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول های لوزالمعده که وظیفه تولید انسولین را دارند هجوم می برد. هنگامی که سلول های بتا مورد حمله قرار می گیرند بدن دیگر نمی تواند انسولین کافی تولید کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دیابت نوع یک کلیک کنید.

مصرف انسولین برای کنترل دیابت از نوع ۱ بسیار واجب است ديابت نوع دو به عنوان دیابت بزرگسال به شمار می‌رود و این بیماری در کودکان و نوجوانان رایج است و امروز به آن دیابت نوع ۲ می گویند. عواملی باعث بروز خطر برای دیابت نوع ۲ می شوند که شامل سن ۴۵ سال به بالا، وزن زیاد، مصرف بیش از حد الکل، تشخیص پیش دیابت، داشتن فعالیت بدنی کمتر از سه بار در هفته، داشتن والدین برادر یا خواهری با این ویژگی، داشتن سابقه دیابت در هنگام بارداری یا داشتن نوزادی که موقع تولد بیشتر از چهار نیم کیلو وزن داشته باشد می شود.

تاثير الکل بر ديابت

دیابت وضعیتی است که در آن بدن نمی تواند به تنظیم کافی سطح قند خون بپردازد. در صورتی که قند خون نامنظم شود می تواند عوارض ناخوشایندی برای بدن داشته باشد به همین علت فرد دیابتی لازم است بر سطح خون خود نظارت داشته باشد و علاوه بر آن از مصرف سیگار الکل و مواد مخدر دوری کند. مصرف الکل مخصوصاً در افراد دیابتی که فشارخون، آسیب عصبی یا مشکلات چشمی دارد به هیچ عنوان مجاز نمی باشد چرا که این نوشیدنی های الکلی می تواند باعث بالا رفتن قند خون و بدتر شدن وضعیت فرد شود.

1-کاهش سرعت کبد

مشروبات الکلی از آزاد شدن گلوکز ذخیره شده توسط کبد ممانعت به عمل می‌آورند که این وضعیت می‌تواند باعث هایپوگلایسمی گردد. علاوه بر این الکل زمان واکنش بدن را آرام تر و در توانایی کبد برای رها کردن گلوکز مداخله ایجاد می‌کند و احتمال دارد هم فرد دارای دیابت نوع و هم دارای دیابت نوع ۱ به تدریج دچار هایپوگلايسمي گردند. علاوه بر این نشانه های مسمومیت با الکل و هايپوگلايسمي مانند هم هستند و اگر شخصی کارت شناسایی دیابت نداشته باشد احتمال دارد درمان مناسب هایپوگلایسمی حتی موقع اورژانس هم برايش صورت نگيرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به الکل کلیک کنید.

2-وخیم تر کردن آسیب عصبی

يکي از پيامدهاي ديابت نوروپاتي يا آسيب اعصاب است. استفاده از الکل مي تواند اين وضعيت را بدتر کند. به این علت که مشروبات الکلی می توانند باعث هایپرگلاسمی شوند. علاوه بر این سبب رها شدن هورمون های کنترل کننده درد می گردند که به دلیل فعالیت دائم سیستم عصبی سیگنالینگ بیشتری خواهد داشت. به نوعی فرد مبتلا به دیابت اگر از مشروبات الکلی بیش از حد استفاده کند در صورت داشتن آسیب عصبی و نوروپاتی، درد بیشتری هم تجربه می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان قطعی نوروپاتی کلیک کنید.

3-افزایش مشکلات بینایی

نوشیدن الکل سبب تغییراتی در بینایی و دوبینی می گردد اما این ها زودگذر هستند. در صورتی که در مصرف الکل زیاده روی شود مشکلات بینایی ایجاد شده توسط دیابت وخیم تر می شود. نوشیدن پیوسته الکل سبب می شود که عضلات چشم ضعیف تر شوند که این قضیه منجر به تاری دید و یا دوبینی در افراد دیابتی می گردد. استفاده مفرط الکل سبب تورم رگ های خونی در چشم و ایجاد قرمزی و خونریزی می گردد. حرکات سریع چشم که به صورت حرکت به جلو و عقب است احتمال دارد به تدریج در افراد دارای مصرف مفرط الکل مشاهده شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه زندگی با اختلال بینایی کلیک کنید.

4-تاثیر مصرف الکل بر دیابت |کاهش تاثیر داروهای دیابت

الکل مقدار تاثیر تزریق انسولین یا پمپ هایی را که بیشتر افراد دیابتی نوع یک استفاده می کنند و داروهای خاصی که مصرف انسولین را در افراد دیابت نوع دو بالا می برد، کاهش می دهد. چرا که بدن انرژی بیشتری را برای دفع الکل مصرف می کند و از این رو در تنظیم صحیح قند خون مداخله می کند. حتی نوشیدن زیاد الکل برخی ها را بیشتر از حالت عادی گرسنه می کند. افراد دچار مسمومیت، تغذیه سالم را انتخاب نمی کنند و در محاسبه مقدار خوراکی مشکل بیشتری خواهند داشت. ترکیبی از خوردن زیاد در کنار پتانسیل الکل برای کم شدن تاثیر دارو می تواند سبب هایپرگلاسمی شود.

5-مختل کردن عملکرد کبد و مصرف داروها

هنگامی که الکل استفاده میکنید بخش بیشتر آن در کبد متابولیزه می گردد. این امر سبب می‌شود تا از تنظیم موثر قند خون در کبد ممانعت به عمل آید. به همین علت بررسی میزان قند خون قبل از استفاده از الکل بسیار اهمیت دارد. مصرف الکل در هنگام کم شدن میزان گلوکز خون ممکن است عواقب بسیار ناخوشایندی در بر داشته باشد. الکل و بعضی از داروهای مخصوص دیابت همچون انسولین سبب کم شدن سطح گلوکز خون در بدن انسان می گردند. از این رو ترکیب این مواد با همدیگر احتمال کاهش قند خون را بالا می برد. همچنین درمورد عوارض خوردن الکل طبی بخوانید.

تاثیر مصرف الکل بر دیابت

تاثیر الکل بر بدن

الکل می‌تواند عوارض زیادی برای زنان و مردان داشته باشد برخی از مهم ترین پیامدهای مصرف الکل شامل موارد زیر می شوند:

1-آسیب به ارگان های اصلی

گفته شده که مصرف زیاد الکل می تواند کبد انسان را تحت تاثیر قرار دهد چرا که کبد عضوی می باشد که الکل را فیلتر می نماید. اگر کبد مجبور به فیلتر کردن الکل شود قادر است متابولیت هایی ایجاد کند که برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است. می تواند بیماری هایی چون کبد چرب، هپاتیت و سیروز به دنبال داشته باشد. ثابت شده که الکل به کل دستگاه گوارش انسان صدمه می زند. بر اساس بررسی ها در سال ۲۰۱۴ در مجله جهانی گوارش، الکل علاوه بر کبد و لوزالمعده می تواند سبب آسیب مستقیم به معده و روده و مری انسان شود. علاوه بر این الکل فشار خون را بالا می برد و اگر بیش از حد استفاده شود سبب تاثیرات ناخوشایند بر قلب هم می شود.

2-تاثیر مصرف الکل بر دیابت |ایجاد سرطان و پوکی استخوان

تحقیقات زیادی نشان داده اند که الکل با تعدادی از سرطان‌ها مانند سرطان پستان، کبد و روده بزرگ در ارتباط است. بررسی ها در سال ۲۰۱۷ در تحقیقات فارماکولوژیک بیانگر آن است که الکل احتمال دارد رشد تومورهای سرطانی را تحریک کند و پیشرفت و تهاجمی تومورها را بالا ببرد. افزون بر آن طبق تحقیقاتی در سال ۲۰۱۲ استفاده بیش از حد از متوسط الکل با بالا رفتن خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مخصوصاً در کسانی که زمینه ژنتیکی این بیماری را دارند ارتباط دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سرطان سینه کلیک کنید.

طبق تحقیقات در سال ۲۰۱۸ مصرف بیش از حد الکل با بالا رفتن خطر ابتلا به پوکی استخوان مخصوصاً در زنان جوان ارتباط دارد. در حالیکه پوکی استخوان که با تراکم معدنی استخوان کم تعیین می‌شود غالباً در افراد مسن نمود می یابد. مصرف بیش از حد الکل در اوایل بزرگسالی می تواند بزرگسالان جوان را از رسیدن به توده استخوانی باز دارد.

3-دستگاه گوارش و دهیدراته کردن

بعد از اینکه فرد الکل مصرف می کند نشانه ها آشکار می شود. هرچه بیشتر مصرف الکل داشته باشید صدمه بیشتری هم به بدن وارد می شود. استفاده بیش از حد می تواند سبب تغییرات ناخوشایندی در روده شود و هضم غذا و جذب مواد مغذی را سخت کند. نوشیدن زیاد الکل باعث احساس سیری همیشگی، نفخ، تجمع گاز و حتی برون روی شود. برای کسانی که مشروبات الکلی زیاد استفاده می کند گیر افتادن با زخم و دفع مدفوع دردناک رایج است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بهترین مشروبات الکلی کلیک کنید.

نوشیدن الکل سبب کم آبی بدن انسان می شود. از آنجایی که الکل تولید ادرار را بالا می برد بدن شما شروع به دفع مایعات بیشتری نسبت به میزان نوشیدن می کند که از عوارض مصرف الکل می باشد. هرچه الکل بیشتری استفاده کنید خطر کم آبی بدن هم بالاتر می‌رود. الکل نه تنها سبب دفع ادرار می شود بلکه می تواند مایعات اضافی را هم به علت اسهال استفراغ و افزایش تعریق مرتبط با الکل زیاد ایجاد کند. این مسئله شاید یکی از فواید مشروب برای غدد فوق کلیه به نظر برسد که با کم شدن التهاب و بالا رفتن و دفع ادرار به کسانی که دچار احتباس ادراری هستند کمک می‌کند اما این را بدانید که می‌تواند سبب عوارض خطرناکی هم شود.

4-تاثیر مصرف الکل بر دیابت |اختلال در قضاوت

طبق تحقیقات یکی دیگر از تاثیرات مصرف الکل و تاثیر آن بر مغز این است که می تواند در قوه قضاوت انسان مداخله ایجاد کند و راه را برای تصمیمات مخرب تسهیل کند. الکل بیش از حد قادر است سبب مسمومیت شود که یک حالت اورژانسی است و حتی می تواند برای یک انسان مرگ را در پی داشته باشد. همچنین درمورد برای پریدن مستی چه باید کرد بخوانید.

5-اختلال در سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن انسان باید بتواند با تمام بیماری ها و مشکلات احتمالی مبارزه نماید. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد به احتمال زیاد با هر بیماری که می گیرید ممکن است مریض شوید. افراد که مشروبات الکلی استفاده می کنند سیستم ایمنی بدن ضعیفی پیدا می‌کنند و در برابر بیماری ها بسیار آسیب پذیر هستند. ذات‌الریه و سل دو نوع از بیماری هایی هستند که خیلی از جمعیت جهان مبتلا به آن شده اند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

استفاده از الکل مخصوصاً در کسانی که عادت همیشگی به مصرف آن دارند بیماری را بیشتر می‌کند. طبق آمار بیش از ۱۰ درصد از بیماری سل به علت نوشیدن الکل می باشد. نوشیدن الکل حتی می‌تواند سرطان هایی مانند دهان و سینه را هم در بر داشته باشد. سرطان پستان نوعی بیماری است که در بین زنان رایج است. با این حال کاهش سیستم ایمنی بدن یکی از عوارض مصرف الکل در مردان است.

6-تاثیر مصرف الکل بر دیابت |مکانیسم اثر الکل در بدن و چاقی

نوشیدن بیش از حد الکل با توجه به اینکه ۷ کالری در هر گرمی نوشیدنی وجود دارد و ارزش غذایی کمی دارد می توانند سبب بالا رفتن وزن شود. یک فنجان مشروب حدود ۸۰ کالری دارد در حالی که یک لیوان شراب می تواند ۱۲۰ کالری داشته باشد. نوشیدن بیش از حد می تواند کالری را بالا ببرد و باعث بالا رفتن وزن شود. نکته دیگر اینکه مصرف الکل در مردان و زنان می تواند باعث سوء تغذیه شود چرا که مانع از جذب فولاد، تیامین و منیزیوم می گردد. به همین دلیل در یک رژیم غذایی نیاز است به هر مصرف ماده غذایی توجه کنید و از مواد غذایی سالم استفاده نمایید. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.

ماندگاری الکل در خون

یکی از سوالات این است که چقدر زمان می برد تا الکل از بدن دفع شود؟ فقط ۱۰ درصد از مشروبات الکلی مورد استفاده توسط تعریق و تنفس و ادرار از بدن دفع می شوند و بقیه به عوامل گوناگونی وابسته هستند که بعضی از آن ها شامل موارد زیر می شوند:

  • مشروبات الکلی و ترک آن: معمولاً مشروباتی که درصد بالایی دارند و ماندگاری بیشتری هم در خون انسان خواهند داشت.
  • جنسیت فرد استفاده کننده: طبق آزمایشاتی که صورت گرفته ماندگاری الکل در بدن زن ها بیشتر از مردها می باشد و دلیل آن را می توان چربی بدن بیشتر و آب کمتر در بدن زن ها اشاره کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر الکل بر خون کلیک کنید.
  • وزن و توده بدنی: هر چقدر توده بدنی فردی کوچک و وزن او کمتر باشد ماندگاری الکل در خون او بیشتر از فردی می شود که وزن بیشتر و توده بدنی بزرگ تری دارد.
  • مصرف بعضی داروها :مانند آسپرین، پرازول و پاراستامول و موارد این چنینی سبب کم شدن سرعت متابولیسم الکل در بدن انسان می گردد. از این رو کسی قبل از نوشیدن مشروبات الکلی داروهای این چنینی استفاده می کند ماندگاری الکل در خون او بیشتر زمان می برد. همچنین درمورد ترک اعتیاد به الکل بخوانید.
  • سن مصرف کننده: مصرف الکل در کشورهای خارجی در سنین بالای ۱۸ سال امکان پذیر می باشد. طبق آمارها در دهه سوم سنی میزان تاثیرگذاری الکل در خون به کمترین حد خود می رسد زیرا اگر دو نفر با سن ۲۵ و ۳۵ به یک اندازه از مشروب استفاده کنند متابولیسم الکل در خون فرد جوانتر زودتر رخ می‌دهد و از این رو ماندگاری کمتری هم دارد.

تاثیر مواد مخدر بر دیابت

تاثیر مواد مخدر در دیابت

سو مصرف مواد فقط وابسته به الکل نیست بلکه مصرف بیش از حد داروهای تفریحی یا غیرقانونی را دربر می گیرد که به عنوان مواد شیمیایی تغییر دهنده نحوه عملکرد طبیعی مغز به شمار می روند. این مواد می توانند بر روند بیماری دیابت تاثیرات ناخوشایندی بگذارند. استفاده از مواد مشکلات جسمانی و روانی ایجاد می کند. مانند آسیب دیدگی اعضای بدن یا مغز. علاوه بر آن افسردگی، اعتیاد یا اوردوز هم از دیگر اثرات جانبی مواد هستند. مصرف مواد می تواند تاثیرات داروهای مصرفی برای سطح قند خون را کم یا خنثی نماید. پیامدهای ناشی از مصرف مواد احتمال دارد سبب هایپرگلاسمی یا هایپوگلایسمی شوند که حتی می تواند کما یا مرگ را برای فرد دیابتی به دنبال داشته باشد. آگاهی از این عوارض راهی برای حفظ سلامت است.

آیا مصرف الکل باعث ابتلا به دیابت می گردد؟

استفاده از الکل احتمال دارد به تنهایی سبب دیابت نشود اما می‌تواند نقش زیادی در این مورد ایفا کند. تاثیراتی که الکل در افراد دیابتی می گذارد بسیار بحث‌برانگیز است و تحقیقات گوناگونی نتایج متناقضی را در این مورد ارائه می‌دهد. بعضی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف بیش از حد الکل احتمال دارد این خطر را افزایش دهد. با این حال متخصصین عقیده دارند که الکل احتمال دارد به چندین روش گوناگون سبب ایجاد دیابت نوع دو شود از جمله در نحوه واکنش بدن نسبت به کربوهیدرات ها و متابولیسم گلوکز برای کم کردن حساسیت آن به انسولین تغییرات ایجاد می کند، زمینه را برای دریافت کالری اضافی فراهم می‌کند، سبب مشکلاتی در لوزالمعده مانند پانکراتیت می گردد و زمینه را برای چاقی ایجاد می کند و می تواند در کبد مداخلاتی همچون ایجاد کبد چرب داشته باشد.

داروهای رایج درمان دیابت

انواع مختلفی از داروها برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می گیرند و اثرات متفاوتی بر کنترل قند خون و سلامت کلی دارند. در اینجا چند دسته رایج از داروهای دیابت و اثرات آن ها آورده شده است. شایان ذکر است این لیست کامل نبوده و داروهای دیگری ممکن است با توجه به شرایط فردی تجویز شود.

1. انسولین: انسولین هورمونی است که به تنظیم سطح قند خون کمک می کند. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً به انسولین نیاز دارند زیرا بدن آن ها این هورمون را تولید نمی کند. برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز ممکن است به انسولین نیاز داشته باشند اگر سایر داروها برای کنترل سطح قند خون آن ها کافی نباشد. انسولین با تسهیل جذب گلوکز به سلول ها به کاهش سطح قند خون کمک می کند.

2. داروهای خوراکی

آ. متفورمین: متفورمین معمولاً اولین داروی دیابت نوع 2 است. این دارو با کاهش تولید گلوکز در کبد و بهبود حساسیت بدن به انسولین، منجر به کاهش سطح قند خون می شود.

ب سولفونیل اوره ها: این داروها پانکراس را تحریک می کنند تا انسولین بیشتری ترشح کند و سطح انسولین را در بدن افزایش دهد. آن ها می توانند به کاهش سطح قند خون کمک کنند، اما ممکن است خطر هیپوگلیسمی (قند خون پایین) را نیز به همراه داشته باشند.

ج. مهارکننده های DPP-4: مهارکننده های دی پپتیدیل پپتیداز-4 (DPP-4) با افزایش ترشح انسولین و کاهش تولید گلوکز به تنظیم سطح قند خون کمک می کنند. آن ها را می توان به صورت خوراکی مصرف کرد و خطر هیپوگلیسمی پایینی دارند.

د مهارکننده‌های SGLT2: مهارکننده‌های هم‌ترانسپورتر سدیم-گلوکز-2 (SGLT2) با کاهش بازجذب گلوکز توسط کلیه‌ها کار می‌کنند که منجر به افزایش دفع گلوکز در ادرار می‌شود. آن ها سطح قند خون را کاهش می دهند و همچنین ممکن است مزایای بیشتری مانند کاهش وزن و کاهش فشار خون داشته باشند.

سخن آخر درمورد تاثیر مصرف الکل بر دیابت

در مقاله امروز متوجه شدید که الکل چه تاثیرات ناخوشایندی بر بدن و روان انسان دارد. مخصوصا افراد دچار بیماری های مختلف مثل دیابت از این قضیه بیشتر رنج می برند. بنابراین ترک الکل برای آنان در اولویت است. با توجه به عوارض روانی ترک توصیه می شود در این زمینه از یک روانشناس یا درمانگر باتجربه کمک بگیرید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*