ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر قدردانی

احساس قدردانی موضوعی است که هم برای کارگران مهم است هم برای کارفرمایان. یک کارفرما نیاز دارد کارگر یا کارمند او از شغل خود راضی بوده و از او نیز به دلایل اقدامات امنیتی که برای او ترتیب داده قدردان باشد تا به این طریق خیالش راحت باشد شرکت را در دستان امنی سپرده است از طرفی یک کارمند یا کارگر در صورتی که احساس ارزشمند بودن کند بهتر کار می کند. احساس مسئولیت پذیری بیشتری دارد. برای کسب آگاهی بیشتر درباره تاثیر قدردانی از مشاوره تلفنی روانشناسی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

تاثیر قدردانی از نظر روانشناسی

چرا قدردانی به انسان احساس خوبی می دهد؟ قدردانی به انسان ارزش می دهد. این کار باعث می شود که فرد دیده شود.قدردانی باعث می شود احساس کنید که شما مورد پسند و مطلوب واقع شده اید.باعث می شود شما احساس معنا پیدا کنید. در نهایت قدردانی باعث می شود شما احساس مرتبط بودن با انسان ها را داشته باشید.
در این رابطه مطالعه مقاله روش های قدردانی از دیگران پیشنهاد می شود. به عنوان انسان همواره افراد خواهان تایید اعتبار از سوی  دیگران هستند و دوست دارند که دیگران آن ها را دوست داشته باشند. چه راهی بهتر از این که به کسی بگویید که کار خوبی انجام می دهد و شما او را به خاطر این کار خوب بیشتر دوست می دارید؟
این می شود نهایت قدردانی. قدردانی ابزار قدرتمندی برای ایجاد احساس شادی در دیگران است جای تعجب نیست که بسیاری از مردم به دنبال راه هایی برای استفاده از آن هستند. قدردانی باعث افزایش مسئولیت پذیری در محیط کار می شود به ویژه، وقتی صحبت از عملکرد بهتر در محل کار می شود.

1-تاثیر قدردانی در کارمندان

قدردانی در محل کار مهم است، اما باید صادقانه باشد. بر اساس تحقیقات قدردانی در محل کار بالاترین محرک مشارکت کارکنان است. در تیم‌های با عملکرد بالا، نسبت بازخورد مثبت به بازخورد منفی 5.6 به 1 است. در تیم‌های با عملکرد پایین، این نسبت 0.36 به 1 است.  بنابراین بله، نشان دادن قدردانی از همکارانتان بسیار مهم است اگر می خواهید عملکرد خوبی داشته باشند.

2-قدردانی صرفا برای محل کار مهم است؟

اهمیت قدردانی بسیار فراتر از محل کار است. به تمام عناصر زندگی می ریزد. از تشخیص رفتار تصادفی مهربانی گرفته تا قدردانی زمانی که دوستی به شما لطف بزرگی می‌کند. قدردانی چیزی است که باعث می‌شود مردم احساس خوبی داشته باشند و به افراد انگیزه می‌دهد تا به انجام کارهای خوب برای دیگران ادامه دهند.
برای ابراز قدردانی مهارت های کلامی میان فردی مهم هستند. قدردانی فقط به تأثیری که بر دیگران می گذارید نیست می تواند تأثیر مثبتی روی خودتان بگذارد. بنابراین مایلیم به این موضوع با جزئیات بیشتری نگاهی بیندازیم و نه فقط از منظر محل کار. زمانی که قصد دارید زندگی خود را با کمی قدردانی بیشتر زندگی کنید، تأثیری را که می‌توانید بر خود و دیگران بگذارید بررسی می کنیم.
تأثیر قدر دانی

تاثیر قدردانی کردن در افراد

مهمترین تاثیر قدردانی حقیقی این است که افراد را بالا می برد در ابتدایی ترین سطح به انسان ها احساس امنیت می دهد طوری که آن ها بهترین نسخه ی خود را در هر مقطع و موقعیتی که هستند از خود نشان دهند و بهترین کار را انجام دهند. انرژی زا هم بوده چرا که وقتی شما احساس کنید ارزشمندیتان در خطر است عملکردتان دچار اختلال می شود.
زمانی که کارفرما یا کارگر به هر نحو یا حتی افراد یک خانواده به هم احساس قدردانی را انتقال ندهند فرد مقابل احساس بی ارزشی کرده و این احساس جلوی عملکرد با کیفیت فرد را می گیرد و می توان گفت منجر به تخلیه ی انرژی در فرد می شود. در این رابطه مطالعه مقاله درمان طرحواره بی ارزشی پیشنهاد می شود.
پس چرا تمجید یا ابراز قدردانی آشکار از سایر افراد در محل کار می تواند به راحتی ناخوشایند، ساختگی، کج خلق و حتی ناصادقانه به نظر برسد؟ پاسخ این است که افراد به زبان احساسات مثبت در محل کار مسلط نیستند.

تاثیر قدردانی در محیط کار

معمولا مردم عادت ندارند که احساسات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند چرا که احساس راحتی ندارند. قدردانی از صمیم قلب مهارتی است که افراد زمان زیادی را صرف ساختن آن نکرده اند یا برای ساختن آن اصلا احساس نیاز و مشوق نداشته اند. عجیب تر این که اگر هم اشتراک احساساتی درکار بوده است بیشتر در حوزه ی احساسات ناخوشایند بوده است.
معمولا حداقل در محل کار اینطور به نظر می رسد که یک کارفرما به راحتی احساس ارزشمندی کارمند خود را با برون ریزی احساسات تلخ و منفی و هیجانی و احتمالا توهین آمیز خود به خطر می اندازد. اما این مایه ی تاسف است چرا که احساسات اگر به طریقی منفی تخلیه شود فارغ از این که چه تاثیری بر فرد مقابل می گذارد برای خود فردی که به شیوه ی غلط تخلیه ی احساسات کرده است.
در یک مطالعه ی معروف کارگرانی که احساس می کردند به طرزی ناعادلانه توسط رئیس خود مورد انتقاد گرفته اند یااحساس می کردند رئیسی دارند که به نگرانی های آن ها ارزشی نمی دهد 30 درصد بیشتر از افرادی که احساس می کردند با آن ها عادلانه و با احترام رفتار می شود به بیماری عروف کرونر مبتلا می شوند.  

افزایش تاثیر قدردانی در محل کار

بنابراین با توجه به آن چه تاکنون گفته شد برای استفاده از قدردانی در خدمت ایجاد یک تیم با عملکرد بالاتر (و پایدارتر) چه گام های عملی می توانید بردارید، به خصوص به عنوان یک مدیر؟

1-ارائه بهترین نسخه خود در هر زمان

همانطور که سوگند بقراط برای پزشکان تجویز می کند بی جهت به دیگران آسیب وارد نکنید یا شاید به طور دقیق تر کمترین آسیب را وارد کنید. هزینه های بی ارزش کردن دیگران به قدری زیاد است که عاقلانه است شما این زمان را صرف فکر کردن در مورد چگونگی حفظ ارزش های دیگران کنید تا به عملکرد بهینه ی افراد درشرکت یا جلب رضایت کارفرما در محل کار دست یابید.
نکته ی جالب این جاست که حتی اگر فردمقابل شما در حق شما کوتاهی کرده است شما باید بهترین نسخه ی خود را برای آن ها خرج کنید تا به آن ها احساس قدردانی دهید زیرا هدف شما این است که با قدردانی و رفتار خوب آن ها را وادار کنید رفتار خود را برای بهتر شدن تغییر دهند.تحقیر شدن در رابطه کاری نارضایتی شغلی و به دنبال آن کاهش بهره وری را به دنبال دارد.

2-شروع قدردانی از خود

قدردانی را با شروع از خودتان تمرین کنید. اگر در قدردانی آشکار از دیگران مشکل دارید احتمالاً قدردانی از خودتان نیز برایتان دشوار است. چند لحظه در پایان روز وقت بگذارید و این سوال ساده را از خود بپرسید: "امروز در مورد چه چیزی می توانم به درستی احساس غرور کنم؟" اگر متعهد به بهبود مستمر خود هستید، می‌توانید از خود بپرسید: «فردا چه کاری می‌توانم بهتر انجام دهم؟» هر دو سوال ارزش شما را حفظ می کنند.
توجه به آنچه دیگران درست انجام می دهند را در اولویت قرار دهید. هر چه بیشتر روی آن کار کنید، بهتر به آن خواهید رسید و این برای شما طبیعی تر خواهد بود. به عنوان مثال، با فکر کردن در مورد ویژگی‌ها، رفتارها و مشارکت‌های مثبتی که در حال حاضر در بین اعضای تیم خود بی‌نظیر می‌دانید، شروع کنید.
سپس از خود بپرسید، چه چیزی است که هر یک از آن ها به طور منحصر به فرد از خود نشان می دهند؟ در این رابطه مطالعه مقاله عوامل موثر بر تعلق سازمانی پیشنهاد می شود.

3-تاثیر قدردانی | ارزش ها را دریابید

قدردان باشید. سعی کنید در کشف این باشید که برای فرد مدنظر شما چه چیزی ارزش است برای چه چیزی بیش از همه چیز ارزش قائل است یا به طور کلی چه سلسله مراتب ارزشی دارد. از این طریق شما می توانید تاثیری مثبتی بر شخصیت او از خود به جای بگذارید. یک یادداشت دست نویس تاثیری بزرگتر از یک ایمیل یا یک پیام یا یک نظر از راه دور می گذارد اما همیشه از این موارد هم بهتر است.
همه ما بیشتر از آن چیزی که تصور می کنیم آسیب پذیر و نیازمند هستیم. قدردانی واقعی از دیگران باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید و همچنین احتمال سرمایه‌گذاری بیشتر روی کار خود و شما را افزایش می‌دهد. غریزه انسان برای عمل متقابل عمیق است.
قدر دانی

راه های نشان دادن قدردانی به دیگران

به هر ترتیب چه به کارفرما چه به یک کارمند چه به نزدیکان یا یک غریبه در خیابان که شما را یاری کرده است بخواهید قدردانی خود را نشان دهید باید راه های ابراز آن را بلد باشید. در ادامه راه هایی در این زمینه آمده است.
  1. همدلانه گوش کنید: مشاوران بهداشت روان می گویند اگر فردی که قصد قدردانی از او را دارید روز سختی را سپری می کند فضایی را برای او قرار دهید که بتواند احساسات خود را نزد شما تخلیه کند. گوش دادن بدون قضاوت، نوعی قدردانی است که شما نسبت به او دارید.
  1. یک یادداشت قدردانی بنویسید: مهارت نوشتن شما هر روز می تواند پیشرفت کند و شما می توانید از این هنر برای بسیاری از امورات روزمره ی خود بهره بجویید. یکی از آن ها این است که شما به واسطه ی قلم و نوشتن به کسی نشان دهید که زمان خود را هر چند کم صرف نوشتن کلماتی کرده اید تا از فردی قدردانی کنید.
  1. قابل اعتماد باشید: به موقع حاضر شوید، به قول ها وفا کنید و کاری را که می گویید انجام دهید. کاری نکنید که آن‌ها احساس بی‌قدردانی یا بی‌اعتنایی کنند. روانشناسان می گویند طوری رفتار کنید که رفتار شما نشانگر این نکته باشد شما قدردان وقت آن ها هستید پذیرای این محبت و احترام هستید که آن ها می خواهند با شما وقت بگذرانند.
  1. خاص باشید: به جای این که به طور خاص به یک رفتار اشاره کنید و آن را نام ببرید روی ویژگی های شخصیتی فرد مورد نظر تمرکز کنید. از این ویژگی ها به خاطر این که توانسته در امری به شما کمک کند و باعث صمیمت بین شما و او شده است تشکر کنید.

سایر راه های نشان دادن قدردانی به دیگران

  • فداکاری های کوچک انجام دهیداز خودگذشتگی به فرد نشان می دهد که شما آن قدر از او و کاری که کرده یا شخصیتی که داشته قدردان هستید که حاضرید نیازها و خواسته های او را بر خواسته ی خود اولویت دهید. این نه تنها نشان دهنده ی قدردانی بلکه از خودگذشتگی و عشق نیز می باشد.
  • سرویس دهی در رابطه: اگر همسرتان امروز صبح کار خوبی برای شما انجام داده است و می خواهید بعدها قدردانی کنید هیچ چیز بهتر از این نیست که برای او در دسترس باشید! تمام توجه خود را به او معطوف کنید در چشمانش نگاه کنید. لبخند بزنید حواس خود را به گوشی موبایل خود ندهید وقتی دیدند که شما نسبت به هر روز متفاوت شده اید و از شما علت را جویا شد به او بگویید من خیلی خوشحالم که امروز صبح این کار را برای من انجام داده ای و تصمیم گرفتم تمام عشقم را امروز به این طریق تقدیم تو کنم.
  • از او تعریف و تمجید از دیگران: آن ها را به خاطر شخصیتی که هستند، ویژگی های مثبت و چیزهایی که در آن ها موفق بوده اند تحسین کنید. این کار به آن ها اجازه می دهد بدانند که شما از آن ها قدردانی می کنید، اما همچنین به دستاوردهای آن ها توجه می کنید و برای آن ها ارزش قائل هستید.
  • آگاهی و تقویت رفتار های مثبت: یکی از اصول در تحلیل رفتاری کاربردی این است که وقتی می خواهید رفتاری را افزایش دهید، به عبارت دیگر زمانی که می خواهید آن رفتار دوباره اتفاق بیفتد آن رفتار نیاز به تقویت یا پاداش دارد. وقتی نسبت به اعمال دیگران قدردانی کنید احتمال اینکه آن ها دوباره دست به چنین رفتاری بزنند افزایش می یابد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*