ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر مصرف ماده مخدر شیشه بر سلامت دندان ها

تاثیر مصرف ماده مخدر شیشه بر سلامت دندان ها چقدر است؟ اعتیاد خود یک ویزگی مخرب انسانی است که علاوه بر خود افراد، می تواند به راحتی اطرافیان آن ها را نیز تحت تاثیر آثار مخرب خود قرار دهد. حال در این بین اعتیاد به مواد مخدر یکی از بد ترین و شایع ترین موارد اعتیاد در دنیا معاصر است که در طی این چند سال گذشته در ایران نیز افزایش بسیار چشمگیری پیدا کرده است. شاید یکی از دلایل اساسی این امر، وجود تنوع بسیار بالا مواد مخدر است که در این میان متاسفانه سوء مصرف دو ماده مخدر شیشه و گل به سرعت رو به افزایش بی سابقه در بین افراد کم سن و سال است. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

 

اعتیاد

اعتیاد یکی از بزرگ ترین مشکلات رایج در دنیا کنونی است که همه افراد و جوامع امروزی را مورد تهدید جدی خود قرار داده است. اعتیاد یک بیماری چند بعدی است. در واقع این پدیده یک بیماری زیستی، روانی، ذهنی، شناختی و اجتماعی است که نه تنها خود فرد بلکه اغلب دیگران را نیز درگیر می کند. اعتیاد بر تمام ابعاد زندگی یک فرد اعم از جسمی، عاطفی، ذهنی، اجتماعی و رفتاری تاثیر مستقیم و البته مخرب می گذارد. با توجه به این نکته اعتیاد را می توان از چند منظر بررسی و تعریف کرد؛ از جمله تمایل ناسالم اخلاقی، اراده نه چندان قوی، ضعف در مواجه با سختی های زندگی و نوعی خاص از بیماری جسمی و روانی. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علل گرایش به اعتیاد کلیک کنید.

بنابراین بطور کلی اعتیاد را می توان یک جنس رفتار تکراری در افراد دانست که به اغلب دلایل روانی و البته کاذب، در افراد شکل می گیرد. در این میان یکی از شایع ترین انواع اعتیاد، اعتیاد به مواد مخدر نظیر گل، شیشه، کراک، کوکائین، هروئین، ماری جوانا و غیره است.

نحوه ایجاد اعتیاد در انسان

با مصرف ماده مخدر ماده مورد نظر وارد سیستم های عصبی می گردد و فرایند طبیعی آن ها دچار اختلال می شود. ساختار شیمیایی تعدادی از مواد مخدر نظیر گل، شیشه و غیره شبیه سلول های عصبی فرستنده مغز است که در نتیجه مصرف، سلول های عصبی مورد تحریک غیر طبیعی قرار می گیرند.

بنابراین با وجود شباهت ساختار شیمیایی مواد مخدر به سلول های عصبی، مصرف آن ها سبب واکنش سلول های گیرنده مغز با ترکیبات ماده مخدر می شود. از طرف دیگر برخی از مواد مخدر نظیر کوکائین سبب می شوند سلول های عصبی مغز شروع به تولید غیر طبیعی مقادیر بسیار زیادی نورون کنند که در نتیجه، گردش طبیعی مواد شیمیایی در مغز دچار اختلالی خطرناک می گردد.

مواد مخدر

اعتیاد به مواد مخدر را می توان خطرناک ترین نوع اعتیاد دانست. مواد مخدر می توانند بر اساس مولفه های مختلفی انواع مختلفی داشته باشند ولی همگی سبب اعتیاد می شوند. معضل اعتیاد به مواد مخدر بدون شک یکی از بدترین معضلاتی است که می تواند افراد را گرفتار سازد. از این رو شناخت انواع مواد مخدر، نوع اعتیاد به آن ها و انواع آن ها، علائم آن ها و در نهایت راه های درمانی مربوطه از مهم ترین برنامه های اجتماعی هر کشوری است.

ماده مخدر نوعی از مواد اعتیاد زا است که به عنوان اصطلاحی رایج مورد استفاده قرار می گیرد. هر ماده ای که سبب تغییر ساختار و فعالیت طبیعی سیستم های بدن گردد می تواند در صورت مصرف سوء و مکرر سبب اعتیاد شود. همچنین مواد مخدر تنها آثار مخرب بر جسم نمی گذارند، بلکه بر سلامت روان افراد نیز تاثیرات مخرب جدی را می گذارند.

دسته بندی مواد مخدر

اصطلاح ماده مخدر بطور کلی برای اشاره به هر نوع ترکیب طبیعی و شیمیایی بکار می رود که اغلب به دلیل احتمال ایجاد وابستگی به مصرف، در طبقه مواد اعتیاد زا قرار می گیرند. مواد مخدر تنوع زیادی دارند ولی بر اساس نظر سازمان قانون گذاری کنترل مواد آمریکا، مواد اعتیاد زا به 5 دسته کلی تقسیم می ‌شوند:

 • مواد محرک
 • مخدر ها
 • توهم‌ زا ها
 • کند کننده ها
 • آنابولیک استرویید ها

ضرر مصرف شیشه برای دندان ها

عوارض اعتیاد به مواد مخدر

مصرف مواد مخدر طیف گسترده ای از عوارض کوتاه مدت و بلند مدت را به همراه دارد. عوارض ناشی از مصرف مواد اعتیاد زا می توانند بستگی به نحوه مصرف مواد، میزان مصرف و غیره داشته باشد؛ البته به نظر می رسد در مصرف مواد اعتیاد آور ابتدا مغز تحت تاثیر قرار می گیرند.

1-مغز

زمانی که ماده مخدر وارد سیستم ارتباطی مغز بشود فرایند طبیعی ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات سلول های عصبی را مختل می سازد. ساختار شیمیایی اکثر مواد مخدر نظیر ماری جوانا شبیه سلول های عصبی فرستنده مغز است که در نتیجه مصرف ماده، سلول های عصبی مورد تحریک غیر طبیعی قرار می گیرند. این شباهت ساختار شیمیایی سبب می شود تا سلول های گیرنده مغزی وارد واکنش های زیستی نامناسبی بشوند. بنابراین بطور کلی در نتیجه مصرف مواد مخدر، گردش عادی مواد شیمیایی در مغز دچار اختلال می گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

2-خانواده

اعتیاد اغلب تنها یک فرد را درگیر نمی کند؛ بنابراین سوء مصرف مواد مخدر متاسفانه سبب بروز مشکلات خانوادگی زیادی نیز می شود. به بیان دیگر مصرف مواد مخدر علاوه بر خود فرد، اعضا خانواده را نیز ممکن است بطور مستقیم و غیر مستقیم درگیر معضل اعتیاد کند. معضلاتی نظیر روابط آشفته خانوادگی، تربیت نامناسب فرزندان، افزایش خشونت خانوادگی، رشد مشکلات اقتصادی خانواده و غیره همگی جزء مشکلات خانوادگی ناشی از اعتیاد به مواد مخدر هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر اعتیاد بر خانواده کلیک کنید.

3-تاثیر مصرف ماده مخدر شیشه بر سلامت دندان ها |جامعه

افراد و جامعه با یکدیگر روابط متقابل دارند و متاسفانه معضل اعتیاد نیز در این روابط جای می گیرد. بنابراین افراد نباید فکر کنند که اعتیاد تنها یک مسئله شخصی است؛ اعتیاد به مواد مخدر شاید با سوء مصرف یک نفر شروع گردد ولی تنها خود فرد را درگیر نمی کند. مشکلات اجتماعی نظیر عدم احساس مسئولیت نسبت به جامعه، سطحی شدن روابط اجتماعی، کاهش احساس همدلی جمعی، افزایش جرم و جنایت، گسترش بیماری های مسری و خطرناک نظیر ایدز، ایجاد مشاغل کاذب همگی از جمله معضلات اجتماعی است که اعتیاد به وجود می آورد.

4-دیگر عوارض بلندمدت

عوارض طولانی مدت اعتیاد می توانند شامل بیماری های جسمی و روانی نظیر مشکلات قلبی، التهاب کبدی و ریوی، سرطان، ایدز و... باشد. مصرف طولانی مدت مواد مخدر می تواند منجر به اختلالات جدی مغزی نیز گردد؛ در واقع اعتیاد یک مسئله ساده نیست که تنها مدت زمانی اندک را شامل گردد. در بسیاری از موارد سوء مصرف مواد مخدر نحوه عملکرد مدارهای خاصی از مغز را بطور کلی تغییر می دهد. این تغییرات مغزی به سرعت بر اتفاقات روزمره زندگی نظیر رابطه جنسی، توانایی مدیریت سطح استرس، تصمیم گیری، یادگیری، حافظه و غیره را تاثیرات جدی مخرب می گذارند.

شیشه

طبق آمارهای علمی، میزان مصرف اعتیاد آور مت آمفتامین ها و مشتقات آن بعد از ماده حشیش، شایع ترین مواد مخدر مورد استفاده در جهان است و سن خاصی را شامل نمی شود.

ماده مخدر شیشه یکی از قوی ترین مواد اعتیاد زا و محرک صنعتی است که با شکل ظاهری سفید رنگ، بدون بو، تلخ طعم و دارای قابلیت حلالی در آب یا الکل است. مصرف شیشه سبب ترشح بیش از حد و افزایش دوپامین و نور اپی نفرین در سیستم عصبی مرکزی بدن می شود که در نتیجه آن مقدار زیادی دوپامین در مغز جمع می شود. به نظر می رسد که در اثر مصرف شیشه در حدود 50 درصد از گیرنده های دوپامین و سروتونین نیز در مغز از بین می روند؛ در نتیجه عوارض گوناگون جسمی و روانی در افراد رخ می دهد.

نوع مصرف این ماده به شدت بر خلق و خوی افراد تاثیر می گذارد و به سرعت پس از چند ثانیه از مصرف، این ماده وارد سیستم گردش خون شده و با رسیدن به مغز در نهایت اثرات مستقیم مختلف بر افراد می گذارد. ماده مخدر شیشه به صورت تدخینی، استنشاقی، خوردنی و تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد. افراد مصرف کننده اغلب پس از مصرف شیشه دچار احساس کاذب لذت می شوند که ناشی از رهایی مقدار زیادی آنزیم دوپامین در مغز است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم اعتیاد به شیشه کلیک کنید.

تاثیر مصرف ماده مخدر شیشه بر سلامت دندان ها |تاثیرات شیشه

امروزه بسیاری از نوجوانان و جوانان از روی عدم آگاهی درست در مهمانی های خود از مواد آسیب زا مختلفی استفاده می کنند. در این بین متاسفانه مصرف شیشه به شدت در بین این عزیزان رایج شده است. از اثرات اولیه مصرف شیشه می توان به افزایش کاذب اعتماد به نفس و افزایش کوتاه مدت تمرکز اشاره کرد. از عوارض طولانی مدت اعتیاد به شیشه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنگی نفس
 • تعریق غیر معمول
 • حالت دائمی تهوع
 • اختلالات جنسی
 • افزایش دما بدن
 • بی حوصلگی و گیجی
 • اختلال در فشار خون و ضربان قلب
 • آسیب های ریوی و کبدی
 • آسیب به لثه
 • کم خونی
 • تمایل به خودکشی

تاثیر مصرف شیشه بر سلامت دندان ها

تاثیر مصرف ماده مخدر شیشه بر سلامت دندان ها

شیشه محرکی بسیار قوی است که از مهم ترین عوارض مصرف آن می توان به تخریب دندان ها اشاره کرد. مصرف شیشه به سرعت دندان ها را دچار انواع آلودگی می کند.

1-پدیده دندان شیشه ای

دهان شیشه ‌ای اصطلاحی است که برای توصیف آثار قابل مشاهده بیماری ‌های دهانی در مصرف کنندگان شیشه به کار می رود و اغلب به دلیل فرایند سریع فساد دندان ‌ها در اثر مصرف شیشه، پدیده ای بسیار رایج در بین مصرف کنندگان ماده مخدر شیشه است. مصرف کنندگان شیشه در نتیجه عوارض جانبی مصرف شیشه اغلب دارای دندان ‌هایی سیاه، شکسته و پوسیده هستند. در واقع ارتباط بین مصرف شیشه و بیماری های مربوط به دهان و دندان یک ارتباط مستقیم است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

2-خشک شدن دهان و اختلال در ترشح بزاق

در دهان هر انسانی روزانه حدود یک لیتر بزاق تولید می شود که دهان و دندان ها را از آسیب های اسیدی محافظت می کند. با مصرف شیشه، میزان ترشح بزاق مختل شده و ناحیه دهانی خشک می شود. خشکی دهان نیز سبب افزایش تعداد باکتری ها در دهان به میزان چند برابری می شود و مصرف مت آمفتامین از جمله خود شیشه، مانع جریان یافتن بزاق از غدد بزاقی می شود. در عین حال اسیدهایی که وارد دهان می شوند دندان ها را به تدریج تخریب می کنند.

3-دندان قروچه

متاسفانه اغلب مصرف کنندگان مواد مخدر دچار حالات عصبی و پارانوئید می شوند که می تواند سبب دندان قروچه در افراد گردد. زمانی که فرد دندان های خود را به هم فشار دهد، ساختار دندان تحت فشار قرار گرفته و تضعیف می گردد. دندان قروچه ناشی از عدم کنترل اضطراب و مصرف شیشه سبب افزایش شکستگی در دندان ها می شوند. همچنین دندان قروچه خود می تواند سبب ساییده شدن زیاد دندان ها و آسیب به آن ها می شود..

4-تاثیر مصرف ماده مخدر شیشه بر سلامت دندان ها |آسیب به مینا دندان

بروز حفره و پوسیدگی در دندان ها از سایر آثار مخرب ماده مخدر شیشه بر دندان ها است. مخدر شیشه با آزاد سازی مواد شیمیایی سمی به دندان ها آسیب می زند و تاثیر آن بر دندان با زرد شدن دندان شروع می شود. پس از آن به سرعت مینا دندان تخریب شده و لایه زیرین دندان نیز به تدریج آسیب می گردد. مصرف مداوم این ماده مخدر در نهایت سبب سیاه شدن دندان ها و آسیب های جدی به مینا دندان می گردد. تخریب سریع و مستقیم دندان ها نتیجه اصلی یرخورد بخارهای گرمی است که در زمان مصرف مت آمفتامین ها، به خصوص شیشه با دندان ها می شود. همچنین درمورد تست شیشه بخوانید.

5-بیماری های لثه

لثه بخش بسیار مهم و حیاتی در ناحیه دهانی است که بر اثر مصرف مخدر شیشه، می تواند آسیب های جدی ببیند و این مسئله با افزایش بیماری های لثه، حتی تخریب و از بین رفتن بافت لثه همراه می شود. بروز خونریزی خود به خودی و ناگهانی از لثه ها می تواند از جمله علائم اصلی آسیب مخدر شیشه به یخش لثه ناحیه دهانی می باشد. چروک شدن عروق خونی و از بین رفتن تدریجی سلامت لثه نیز می تواند منجر به کاهش خونرسانی در لثه گردد که در نتیجه آن بافت لثه بی ثبات و ضعیف می شود. در این صورت فرد نیازمند درمان‌ های لثه ‌ای جدی می گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پادزهر مصرف شیشه کلیک کنید.

6-راه حل کاهش تاثیر مصرف ماده مخدر شیشه بر سلامت دندان ها

پیشگیری از آسیب به دندان ‌ها در صورت مصرف شیشه امری غیر ممکن است؛ البته موارد سطحی پوسیدگی دندان را می ‌توان درمان کرد ولی سایر آسیب های دندانی اغلب قابل جبران هستند. متاسفانه مصرف شیشه باعث پوسیدگی تا حدی می شود که دندان ها را نمی ‌توان نجات داد و تنها باید آن ها را کشید.

در نهایت بهترین روند درمان برای کسی که با بیماری دهانی ناشی از مصرف شیشه به سر می‌برد درمان اصلی در اعتیاد به شیشه است. دندانپزشک می‌تواند اطلاعاتی را در مورد تاثیرات مواد به بیمار ارائه کند و منابع کمکی نظیر یک روانشناس متخصص در امر اعتیاد را پیشنهاد کند. فرایند درمان اعتیاد به شیشه فرایندی طولانی است که مستلزم سم زدایی درمانی همراه با درمان مداوم و حمایت اجتماعی برای پیشگیری از عود مجدد آن است برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سم زدایی برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

ترک اعتیاد مواد محرک 

قطع داروی محرک بسته به داروی خاص مورد استفاده، مدت و شدت مصرف و عوامل فردی می تواند از نظر علائم و شدت متفاوت باشد. در اینجا برخی از علائم رایجی وجود دارد که می تواند در طول ترک داروی محرک رخ دهد:

1. خستگی و بی حالی: بسیاری از افراد در طول ترک محرک دچار خستگی شدید و کمبود انرژی می شوند. این می تواند با خواب آلودگی بیش از حد یا مشکل در بیدار ماندن همراه باشد.

2. افسردگی: احساس غم و اندوه، بد خلقی و عدم لذت در هنگام ترک محرک رایج است. برخی از افراد ممکن است تحریک پذیری، نوسانات خلقی و احساس عمومی بی ثباتی عاطفی را نیز تجربه کنند.

3. افزایش اشتها و افزایش وزن: داروهای محرک می توانند اشتها را سرکوب کنند، بنابراین وقتی فردی مصرف آن ها را متوقف می کند، ممکن است افزایش گرسنگی و متعاقب آن افزایش وزن را تجربه کند.

4. ولع مصرف: میل شدید به داروی محرک ممکن است در حین ترک ایجاد شود و مقاومت در برابر میل به مصرف مجدد آن را چالش برانگیز می کند.

5. مشکل در تمرکز و تغییرات شناختی: کناره گیری از محرک می تواند منجر به مشکلات تمرکز، تمرکز و حافظه شود. برخی از افراد ممکن است کندی شناختی را تجربه کنند و انجام وظایف یا تصمیم گیری را چالش برانگیز بدانند.

6. اضطراب و بی قراری: احساس اضطراب، بی قراری و بی قراری در طول ترک محرک رایج است. می تواند به صورت علائم فیزیکی مانند لرزش، بی قراری یا احساس ناراحتی مداوم ظاهر شود.

7. اختلالات خواب: بی خوابی یا تغییر در الگوی خواب اغلب در طول ترک گزارش می شود. می تواند شامل مشکل در به خواب رفتن، ماندن در خواب یا تجربه رویاهای واضح و آزاردهنده باشد.

8. افزایش اشتها برای خواب: در حالی که برخی افراد ممکن است بی خوابی را تجربه کنند، برخی دیگر ممکن است نیاز بیشتری به خواب داشته باشند و زمان زیادی را صرف خواب کنند.

اهمیت ترک شیشه

شیشه اغلب در آزمایشگاه های خانگی و غیر بهداشتی و البته به شیوه هایی خطرناک یا غلط تولید می شود که در نتیجه علاوه بر اعتیاد زا بودن، سبب عوارض جسمی و روانی بسیار شدیدی برای افراد مصرف کننده می شود؛ بنابراین ترک این ماده مخدر بسیار مهم است.

با توجه به این مسئله باید در نظر داشت که ترک هر نوع عادتی سخت است به خصوص ترک اعتیاد به مصرف مواد مخدر؛ ولی این راهی غیرممکن برای کسانی که می خواهند از زندگی خود لذت ببرند و اعتیاد را ترک کنند نیست. تنها لازم است که این عزیزان تمام همت و انگیزه خود را در مسیر ترک اعتیاد بگذارند و در این راه از همراهی متخصصین نیز بهره ببرند.

توجه به این نکته مهم است که ترک داروی محرک می تواند شدید و بالقوه خطرناک باشد، به ویژه در موارد مصرف طولانی مدت یا زیاد. همیشه توصیه می شود هنگام قطع مصرف داروهای محرک برای اطمینان از ایمنی و دریافت حمایت مناسب در طول روند ترک، به دنبال کمک پزشکی حرفه ای باشید.

تاثیر مصرف ماده مخدر شیشه بر سلامت دندان ها | ترک اعتیاد به شیشه

نکته اولیه در مسیر درمان وابستگی به شیشه این است که شدت سختی ترک شیشه برای هر کسی با توجه به مدت زمان مصرف، نوع ماده و شیوه مصرف شیشه، دوز مصرفی آن، شرایط جسمی و روانی شخصی هر فرد و...، می تواند فرق کند. متاسفانه برخی از افراد به تبلیغات نادرست گسترده در زمینه ترک اعتیاد به شیشه دست می زنند و مراجعین خود را دچار مشکلات بیش تری می کنند. در واقع خیلی از افراد شیوه های مختلف زیادی را برای ترک شیشه پیشنهاد می کنند که اغلب اصولی و با توجه به سلامت مراجعین نیست.

به نظر می رسد امروزه بهترین شیوه برای ترک اعتیاد به شیشه، استفاده مراجعین از کلینیک های مجاز ترک است؛ چرا که این مراکز بطور تخصصی و اصولی به مشاوره، شناخت، تشخیص و درمان اعتیاد و عوارض آن در افراد می پردازند. مصرف شیشه علاوه بر ایجاد عوارض جسمی، تاثیرات مخربی بر روان افراد نیز می گذارد در نتیجه ترک این ماده بدون در نظر گرفتن جنبه های روانی اعتیاد و تمرکز بر درمان آن ها، اغلب با شکست روبرو می شود. از این رو استفاده از مشاوره های اصولی و تخصصی در مسیر درمان اعتیاد بسیار مهم است. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*