ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

منحنی ابینگ هاوس

منحنی ابینگ هاوس چیست؟ اگر «منحنی فراموشی» نبود، شما می توانستید یک واحد آموزش آنلاین را یک بار  مطالعه کنید و برای همیشه در مغزتان باقی بماند. در این صورت در مورد حفظ و تثبیت همیشگی اطلاعات در مغز هیچ مشکلی وجود نداشت. اما اگر همه چیز به همین راحتی بود زندگی کسل کننده می شد! به این ترتیب، به روشی تا حدی خنده دار، ما خوش شانس هستیم که منحنی فراموشی را داریم! برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

منحنی فراموشی چیست؟

اما این منحنی مرموز چیست؟ منحنی فراموشی ابینگ هاوس ، که بیشتر به عنوان منحنی فراموشی شناخته می شود، یک مدل حافظه است. این نشان می دهد که اگر سعی نکنیم اطلاعات را در مغز حفظ کنیم، چگونه در طول زمان اطلاعات را به آرامی از دست می دهیم. این تئوری این است که انسان ها با گذشت زمان، در عرض چند روز یا چند هفته، حافظه دانش آموخته شده را از دست می دهند، مگر اینکه دانش آموخته شده بارها و بارها آگاهانه مرور شود.

یک مفهوم مرتبط با منحنی فراموشی، قدرت حافظه است که بیان می‌کند مدت زمانی که فرد می‌تواند هر خاطره‌ای را به خاطر بیاورد، بر اساس قدرت حافظه ی او است. درک نحوه عملکرد منحنی می تواند به شما کمک کند تا اقدام کنید و از فراموش کردن مهارت ها یا اطلاعات جدید جلوگیری کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت حافظه کلیک کنید.

تاریخچه ی منحنی فراموشی

ابتدا به تاریخچه منحنی فراموشی نگاه می کنیم. در اواخر قرن نوزدهم، 1885، روانشناس آلمانی هرمان ابینگ هاوس حافظه خود را در دوره های زمانی مختلف آزمایش کرد. او این کار را با انجام آزمایش های مختلف روی خود انجام داد تا فرضیه های خود را آزمایش کند. آزمایشات ابینگ هاوس بر روی حفظ کلمات سه حرفی بی معنی مانند «DOK» و «EHD» متمرکز شد. او سپس آزمایش کرد که چگونه می تواند آن اطلاعات را پس از دوره های زمانی مختلف حفظ کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن کلیک کنید.

هنگامی که او تمام داده‌های مطالعات یادگیری زمان دار خود را جمع‌ آوری کرد، آن‌ ها را روی نموداری ترسیم کرد که اکنون این نمودار، منحنی فراموشی نام گرفته است. حالا بر خلاف ظاهر، ابینگ هاوس یک اسلاید سرگرم کننده اختراع نکرده است. او در واقع ماهیت از دست دادن حافظه را در طول زمان کشف کرده بود.

 

مفهوم منحنی فراموشی ابینگ هاوس

نمودار فراموشی ابینگ هاوس نشان می دهد که وقتی برای اولین بار چیزی را یاد می گیرید، اطلاعات با سرعت نمایی ناپدید می شوند. به عبارت دیگر، بیشتر دانش تازه به دست آمده خود را در چند روز اول از دست می دهید و پس از آن میزان از دست دادن کاهش می یابد. وقتی ابینگ هاوس کاهش تصاعدی حافظه را کشف کرد، می‌توانست عواملی را که به آن کمک می‌کنند شناسایی کند. بر اساس تحقیقات وی، میزان حفظ و ماندگاری مطالب در ذهن انسان به موارد زیر بستگی دارد:  همچنین درمورد درمان خستگی ذهن بخوانید.

منحنی ابینگ هاوس |موارد مهم

  • قدرت حافظه شما: شاید تعجب آور نباشد که افراد می توانند خاطرات قوی تری را برای مدت طولانی تری نسبت به خاطرات ضعیف تر به یاد بیاورند . اگر سعی نکنیم اطلاعات را حفظ کنیم، هرچه روزها می گذرند، ضعیف ترین یا نامربوط ترین خاطرات خود را کمتر و کمتر به یاد می آوریم. به هر حال، مغز ما فضا را برای خاطرات جدید باز می کند.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه حقایق جالب درمورد حافظه کلیک کنید.
  • گذشت زمان از یادگیری: در یک زمینه آموزشی، منحنی فراموشی نشان می دهد که یادگیرندگان به طور متوسط ​​90٪ از آنچه را که در هفت روز اول یاد گرفته اند فراموش می کنند. و شما متعجب بودید که چرا برنامه تمرینی شما تاثیری را که انتظار داشتید ندارد!
  • میزان اهمیت موضوع: موضوعات و خاطره هایی که برای شما بیشترین میزان اهمیت را داشته باشند مدت زمان بیشتری در حافظه ی شما باقی می مانند. به عبارت ساده تر، هر آن چیزی که برای شما مهم باشد مغز شما آن را در دسته ی موضوعات مهم و حیاتی دسته بندی می کند بنابراین فراموش کردن آن مدت زمان بیشتری طول می کشد. به همین علت است که شما در درسی که به آن علاقه دارید سریع تر پیشرفت می کنید و قدرت یادگیری بالاتری دارید زیرا مغز شما از حفظ و تثبیت آن در دسته ی اطلاعات مهم و ضروری حمایت می کند و مدت زمان بیشتری اطلاعات مربوط به ان را در خود نگه می دارد.

 

چگونه با منحنی فراموشی مبارزه کنیم؟

با کشف منحنی فراموشی، اکنون همه چیز بسیار ترسناک و دلهره آور به نظر می رسد، این طور نیست؟ این یک چالش آشکار برای متخصصان یادگیری و توسعه و هم چنین برای دانش آموزان است. اگر به هر حال پس از گذر زمان مشخص مغز شما تمام اطلاعاتی که به سختی یاد گرفته اید را فراموش خواهد کرد صرف زمان برای یادگیری چه ارزشی خواهد داشت؟ و به طور کلی هرگونه تلاش برای یادگیری مهارت ها یا اطلاعات جدید چه فایده ای دارد وقتی که قرار است منحنی فراموشی تمام ان ها را پس از مدتی دور بریزد؟!  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تکنیک های یادگیری سریع و آسان کلیک کنید.

در واقع، تاکتیک های مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها برای غلبه بر منحنی فراموشی استفاده کنید و مطمئن شوید که تلاش های ارزشمند یادگیری خود را از دست نمی دهید. در اینجا برخی راه حل وجود دارد که می توانید از تکرار فاصله دار برای بهبود یادآوری در ابتکارات تمرینی خود استفاده کنید :

1-تکرار منظم تمرینات

ابینگ هاوس کشف کرد که بررسی و تکرار مداوم اطلاعات جدید در نقاط کلیدی منحنی می تواند به شما کمک کند تا سرعت فراموشی را کاهش دهید. به این ترتیب، هر بار که تمرین خود را تکرار می کنید، احتمال میزان فراموشی آن در گذر زمان کاهش می یابد. این بدان معناست که انجام تمرینات آموزشی مکرر به عنوان بخشی از کمپین یادگیری می تواند به شما کمک کند تا اطلاعات جدید را از طریق یادآوری فعال مستحکم کنید.

از آن جایی که بزرگترین افت فقط چند ساعت پس از یادگیری اطلاعات جدید اتفاق می افتد، همیشه ایده خوبی است که در چند روز آینده به مطالب آموزشی بازگردید و آن ها را تکرار کنید. هر چه بیشتر موضوع را مطالعه کرده باشید، فاصله بیشتری بین جلسات تقویتی ایجاد می کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش قدرت یادگیری مغز کلیک کنید.

به طور مشابه، ابینگ هاوس کشف کرد که وقتی اطلاعات بر اساس چیزهایی ساخته شده باشد که قبلاً می دانید، به یاد آوردن آن ها آسان تر است. سعی کنید از نمونه‌ ها و مثال های واقعی در دنیای واقعی برای یادگیری موضوعات جدید استفاده کنید. این نه تنها کمک می کند تا موضوع را بهتر به خاطر بسپارید، بلکه باعث می شود درک کنید که موضوعات جدید چگونه می تواند در موقعیت های مختلف مفید و کاربردی باشد.

2-بهبود بخشیدن وضوح آموزش و مرتبط تر کردن آن

در وهله اول جذب اطلاعات در مغز را آسان تر کنید. اگر از یک مقاله یا کتاب چیزی یاد بگیرید، راحت تر می توانید معنی آن را فراموش کنید یا به طور کامل آن را از دست بدهید تا این که درعوض، سعی کنید به صورت عملی یا عینی مطالب را فرا بگیرید به عنوان مثال اطلاعات خود را در یک نمودار نشان دهید، یا ویدیویی ایجاد کنید که هدف یادگیری را توصیف می کند. هرچه اطلاعات واضح‌تر باشد، مغز شما بهتر می‌ تواند روی به خاطر سپردن تمام اطلاعات مرتبط تمرکز کند، به جای این که فقط به یاد بیاورد که درک موضوع چقدر دشوار است. همچنین درمورد یادگیری اکتشافی بخوانید.

هنگامی که صحبت از آموزش شرکتی می شود، محتوای یادگیری باید به شدت برای هر یادگیرنده مرتبط باشد زیرا مغز انسان اطلاعات ضعیف و غیر مرتبط را به سرعت از دست می دهد. یک منبع یادگیری غیر مرتبط، تاثیری مشابه یک منبع سفارشی و کاربردی نخواهد داشت. به این ترتیب، در هر بخش آموزشی که تولید می کنید، هرگز هدف اصلی سازمان خود را فراموش نکنید. مرتبط کردن آموزش شما دو مزیت اصلی دارد. هر چه آموزش مرتبط‌ تر و کاربردی تر باشد، یادآوری آن آسان‌ تر است و تمرکز مشترک به طور مداوم مسائلی را که برای کسب‌ و کار شما مهم هستند تقویت می‌کند.

3-منحنی ابینگ هاوس |تعاملی کردن آموزش و در دسترس بودن

مردم زمانی که به طور فعال درگیر آموزش و یادگیری می شوند بهتر از زمانی که ناظران منفعل هستند یاد می گیرند. اگر به فراگیران خود فرصتی برای تعامل با محتوا ندهید، به زودی از موضوع دور می شوند و تمرکز خود را از دست می دهند. افزودن عناصر سرگرمی به یادگیری یک راه عالی برای درگیر نگه داشتن یادگیرنده و درگیر ماندن طولانی تر است. در واقع، آن ها حتی ممکن است از آموزش خود لذت ببرند! به هر حال، هدف از گیم فیکیشن این است که موضوعات خسته کننده یا دشوار را با جذاب تر کردن و سرگرم کننده تر کردن آنها برای درک آسان تر کند.

اگر می‌خواهید محتوای آموزشی شما در ذهن دانش اموزان ثابت بماند، دسترسی آسان به دوره‌ها برای زبان‌آموزان بسیار مهم است. آن ها باید این توانایی را داشته باشند که در هر زمان از روز، در هر کجا که هستند، تمرین را کامل کنند. اینجاست که یادگیری موبایلی یا mLearning وارد عمل می شود. اطمینان از این که شما پاسخگوی تلفن همراه است، یادگیری و حفظ اطلاعات را برای دانش آموزان آسان تر می کند. اگر بتوانند در هر زمان و مکانی که دوست دارند به دوره های آموزشی خود دسترسی داشته باشند، شانس بسیار بیشتری برای یادآوری و تجدید دانش خود خواهند داشت. برای دریافت مشاوره تحصیلی کلیک کنید.
منحنی ابینگ هاوس

4-یادگیری فاصله دار

برای درک کامل آنچه آموخته می شود، دو عنصر مهم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. یکی زمان و دیگری تکرار است. این موضوع را می توان با یادگیری فاصله دار به دست آورد ، به همین دلیل است که یکی از بهترین روش ها برای مبارزه با منحنی یادگیری در نظر گرفته می شود. یادگیری فاصله دار به یادگیرندگان کمک می کند تا اطلاعات آموخته شده را مدیریت کنند و آن ها را قادر می سازد تا منحنی فراموشی را تغییر دهند. به نوبه خود، یادگیری فاصله دار به سازمان ها سود می رساند زیرا از حفظ مهارت ها و افزایش بهره وری در دراز مدت پشتیبانی می کند. همچنین درمورد آداب درس خواندن بخوانید.

بنابراین، دقیقاً یادگیری فاصله دار چیست؟ این یک روش یادگیری است که در آن مطالبی که باید در یک جلسه زمان بندی شده به دانش آموزان ارائه شود، با یک استراحت کوتاه پس از تکمیل آن ارائه می شود. یادگیری فاصله دار حافظه را تقویت می کند زیرا یادگیرنده اطلاعات را مطالعه می کند و به طور دوره ای آن را مرور می کند تا دانش را حفظ کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت حافظه کوتاه مدت کلیک کنید.

هم چنین دانش آموز بازیابی اطلاعات آموخته شده را با استفاده از قالب های مختلف مانند حل مسائل، یادگیری تصویری و ... انجام می دهد. فاصله گذاری زمانی می تواند در یک  واحد درسی یا با برنامه ریزی دوره ها به فاصله چند ساعت، روز یا هفته رخ دهد. هم چنین با استفاده از تکه‌ های کوچک محتوا و نشان دادن مکرر اطلاعات مورد نیاز به روش‌های مختلف و خلاقانه، مانند یادگیری ترکیبی ، یادگیرندگان احتمال بیشتری برای جذب اطلاعات دارند.

5-منحنی ابینگ هاوس | جذاب کردن

برگزاری دوره های جذاب نه تنها نرخ تکمیل یادگیری را بهبود می بخشد، بلکه به یادگیرندگان کمک می کند تا اطلاعات را در ذهن تثبیت و حفظ کنند. بنابراین، هنگام برنامه ریزی برای محتوای دوره، منحنی فراموشی را در ذهن خود نگه دارید. اما چگونه می توان به این امر دست یافت؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روش صحیح درس خواندن کلیک کنید.

از همان ابتدا اطلاعات را آسان تر کنید. تمرکز یادگیرنده به طور طبیعی در صورت خواندن متن های طولانی کاهش می‌یابد و حفظ دانش را در ذهن کاهش می‌دهد. در عوض، چیزها را با هم ترکیب کنید و با تغییر محتوایی که با ویدیوها ، تصاویر و وبینارها استفاده می کنید، علاقه یادگیرندگان خود را حفظ کنید . حتی بهتر از آن، به جای این که ناظر منفعل باشند، با مشارکت فعال فراگیران خود در دوره، مسیر بیشتری را برای آموزش طی کنید.

گیمیفیکیشن گزینه دیگری برای استفاده از تعامل برای شکست دادن منحنی فراموشی است. مکانیک بازی ها را می گیرد و آن ها را در فعالیت های دیگر مانند آموزش الکترونیکی به کار می برد، که سپس می تواند برای ایجاد انگیزه در زبان آموزان برای تکمیل یادگیری مورد نیاز استفاده شود. و از آن جایی که تعاملی است و فراگیران شما را درگیر می کند، حفظ دانش در ذهن بیشتر محتمل است. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*