ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض استرس و فکر زیاد

عوارض استرس و فکر زیاد چیست؟ موارد زیادی در روزمره رخ می دهند که می توانند باعث استرس در شما گردند از قبیل روزهای کاری پرفشار، رفت‌وآمدهای طولانی، بزرگ کردن بچه‌ها، نداشتن خواب کافی یا ورزش، تلاش برای تامین هزینه‌های زندگی که متاسفانه آثار زیان باری بر سلامت جسمی و روانی شما خواهند گذاشت. از پیری زودهنگام گرفته تا مشکلات قلبی، اثرات استرس روزمره و هر روزه  می تواند به روش های جبران ناپذیری به سلامت شما آسیب برساند.  برخی افراد بر این باورند که استرس باعث عملکرد بهتر آن ها می شود. اما این به ندرت درست است. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

عوارض استرس و فکر زیاد

استرس علاوه بر اینکه باعث می‌شود فراموش کنید کلیدهایتان را کجا گذاشته‌اید و به طور کلی حواس پرتی می آورد می‌تواند تاثیرات منفی چشمگیری بر سلامت شما داشته باشد. در ادامه نمونه هایی از تبعات استرس و فکر زیاد آورده شده است:

1-دشوار شدن کنترل احساسات

برکسی پوشیده نیست که افرادی که همواره در معرض استرس هستند چقدر در زندگی روزمره ی خود دچار مشکلات هیجانی می شوند. یعنی به طور کلی استرس حتی برای یک روز می توانند شما را از حالت خونسردی خود خارج کند.  مطالعه ای در سال 2013 توسط دانشمندان علوم اعصاب نشان داد که حتی سطوح خفیف استرس نیز می تواند توانایی ما در کنترل احساسات را مختل کند. در این مطالعه محققان تکنیک های کنترل استرس را به آزمودنی ها آموزش دادند. اما پس از اینکه شرکت‌کنندگان تحت استرس خفیفی قرار گرفتند - با غوطه‌ور شدن دست‌هایشان در آب یخی - وقتی عکس‌هایی از مارها یا عنکبوت‌ها به آن ها نشان داده شد، نمی‌توانستند به راحتی خود را آرام کنند. نتایج نشان می‌دهد که حتی استرس خفیف، مانند استرسی که در زندگی روزمره با آن مواجه می‌شویم، ممکن است توانایی استفاده از تکنیک‌های شناختی شناخته شده برای کنترل ترس و اضطراب را مختل کند.» برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید.

2-عوارض استرس و فکر زیاد |ایجاد بیماری و تاثیر بر زندگی مشترک

برخی از افراد بیشتر مستعد ابتلا به برخی بیماری ها هستند و استرس مزمن می تواند به این شرایط چراغ سبز نشان دهد. استرس با بیماری هایی از جمله سرطان، بیماری ریوی، تصادفات کشنده، خودکشی و سیروز کبدی مرتبط است. محققان دریافته‌اند که کودکانی که در معرض استرس مزمن قرار می‌گیرند اگر از نظر ژنتیکی مستعد باشند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری روانی هستند. رابطه جنسی یک راه لذت بخش و موثر برای از بین بردن استرس است. اما استرس همچنین می تواند شما را سریعتر از آنچه فکر می کنید از خلق و خوی شما در مورد عشق و هیجان و رابطه ی جنسی بکاهد. یک مطالعه در سال 1984 نشان داد که استرس می تواند بر وزن بدن، سطح تستوسترون و میل جنسی مردان تأثیر بگذارد. مطالعات متعدد نشان داده اند که استرس - به ویژه اضطراب عملکرد - می تواند منجر به ناتوانی جنسی شود. سطوح بالای استرس در زنان باردار نیز ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در فرزندانشان در حین رشد، به ویژه مسائل رفتاری و رشدی شود.

3-خرابی دندان ها و لثه

برخی افراد به موقعیت های استرس زا از طریق تیک های عصبی یا دندان قروچه پاسخ می دهند. اگرچه ممکن است خیلی از افراد به طور ناخودآگاه یا هنگام خواب دندان قروچه کنند اما این یک عادت سالم نیست چه رسد به این که هنگام استرس این کار به صورت مکرر از سمت شما انجام شود. در این صورت بدانید که استرس و این تبعات منفی می تواند آسیب دائمی به فک شما وارد کند و دندان های شما را نازک کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض استرس و فشار عصبی کلیک کنید. یک مطالعه نیز استرس را با بیماری لثه مرتبط کرد. محققان به این نتیجه رسیدند که فشارهای ازدواج، والدین، کار یا عدم درگیری عاشقانه از عوامل بیماری پریودنتال هستند. اما افرادی که در معرض بیشترین خطر قرار داشتند، افرادی بودند که در مواجهه با استرس مالی، بسیار احساساتی شدند
عوارض استرس و فکر کردن زیاد

4-آسیب به قلب

استرس می تواند از نظر فیزیکی به ماهیچه قلب شما آسیب برساند. استرس به قلب شما آسیب می زند زیرا هورمون های استرس ضربان قلب شما را افزایش می دهند و رگ های خونی شما را منقبض می کنند. این کار قلب شما را مجبور می کند تا سخت تر کار کند و باعث فشار خون بالا می شوند. میزان بروز حملات قلبی و مرگ ناگهانی پس از حوادث بزرگی که باعث استرس می شوند، مانند طوفان، زلزله و سونامی افزایش می یابد. فکر و نگرانی مزمن می تواند سلامت قلب و عروق شما را به خطر بیندازد. درد قفسه سینه، تاکی کاردی، سبکی سر و غیره از جمله مشکلاتی هستند که بیش از حد فکر کردن می تواند ایجاد کند. عوامل خطر مانند افسردگی، سوء مصرف مواد و مشکلات خواب مرتبط با نگرانی مزمن نیز می توانند این مشکل را تشدید کنند

5-عوارض استرس و فکر زیاد |افزایش وزن و پیر شدن

در دوران باستان، شرایط سخت مردم را مجبور می‌کرد تا زمانی که غذا در دسترس بود تا آنجا که ممکن است غذا بخورند تا برای زمان‌های لاغری ذخیره شوند. این اجبار در درون ما زنده است و زمانی که استرس داریم بیرون می آید. محققان دانشگاه میامی دریافتند زمانی که افراد در موقعیت های استرس زا قرار می گیرند، احتمالاً 40 درصد بیشتر از حد معمول غذا مصرف می کنند. آن دانشمندان توصیه کردند برای جلوگیری از شنیدن اخبار بد و پرخوری قبل از خوردن شام، پخش اخبار شبانه را خاموش کنید.  همچنین درمورد عوامل استرس زا در خانه بخوانید. استرس مزمن به طور قابل توجهی به پیری زودرس کمک می کند. محققان کشف کردند که استرس تلومرها - ساختارهای انتهای کروموزوم ها - را کوتاه می کند به طوری که سلول های جدید نمی توانند به سرعت رشد کنند. این منجر به علائم اجتناب ناپذیر پیری می شود: چین و چروک، عضلات ضعیف، بینایی ضعیف و موارد دیگر.

6-تضعیف سیستم ایمنی و ناتوانی طولانی مدت

ارتباط بین ذهن و بدن اغلب دست کم گرفته می شود. اما همه در زمانی که کمترین هزینه را دارند سرماخوردگی را تجربه کرده اند. این حالت به این دلیل است که استرس زیادی که به بدن وارد می‌کند، سیستم ایمنی بدن را دچار مشکل می‌کند، که شما را در برابر سرماخوردگی و عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر می‌کند. محققان تمرینات آرامش بخش و همچنین راه های اجتماعی را برای کاهش استرس توصیه می کند. خطرات احتمالی ناشی از استرس حتی خفیف را نباید دست کم گرفت چرا که می توانند منجر به ناتوانی طولانی مدت شوند که آنقدر جدی است که شما را قادر به کار کردن نیست. محققان پس از مطالعه پنج ساله خود بر روی 17000 بزرگسال شاغل سوئدی، 18 تا 64 ساله، که در سال 2011 توسط مجله اپیدمیولوژی و سلامت جامعه منتشر شد، به این نتیجه رسیدند. از هر چهار فرد مورد مطالعه در منطقه استکهلم که استرس خفیفی داشتند به یک نفر مزایای ناتوانی برای شرایط فیزیکی مانند آنژین صدری، فشار خون بالا و سکته اعطا شد. نزدیک به دو سوم از یک بیماری روانی شایع رنج می بردند.

7-تاثیر بر مغز و گوارش

یکی از بارزترین قربانیان تفکر بیش از حد و استرس، مغز است. استرس تأثیر عمیقی بر اندام مغز دارد. کورتیزول می تواند به سلول های مغز در هیپوکامپ آسیب برساند و آن ها را از بین ببرد. تفکر بیش از حد مزمن همچنین می تواند عملکرد مغز را با تغییر ساختار و اتصال آن تغییر دهد. محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی همچنین نشان دادند که استرس مزمن باعث مشکلات روانی مانند اضطراب و اختلالات خلقی می شود. بیش از حد فکر کردن می تواند باعث استرس شود که به نوبه ی خود بر سیستم گوارش شما تأثیر می گذارد. قرار گرفتن در معرض استرس منجر به مشکلات گوارشی مانند بیماری های التهابی روده، سندرم روده تحریک پذیر، تغییر در حرکت دستگاه گوارش و ترشحات معده، افزایش نفوذپذیری روده و تغییر در میکروبیوتای روده می شود.

8-عوارض استرس و فکر زیاد |تاثیر منفی بر پوست

اضطراب مداوم، استرس و تفکر بیش از حد روی پوست تاثیر می گذارد. استرس عاطفی ناشی از نگرانی می تواند بر تعدادی از اختلالات پوستی مانند پسوریازیس، درماتیت آتوپیک، خارش، آلوپسی، آره آتا و درماتیت سبورئیک تأثیر بگذارد یا حتی بدتر کند. استرس باعث ایجاد التهاب در بدن می شود که منجر به شعله ور شدن پوست می شود. سیستم پیچیده به هم پیوسته پوست، سیستم غدد درون ریز و سیستم ایمنی تحت تاثیر استرس مزمن قرار می گیرد و بیماری های پوستی را بدتر می کند. همچنین درمورد تاثیر استرس بر چاقی بخوانید.  

راهکارهای کنترل استرس و فکر زیاد

نگرانی و تفکر بیش از حد بخشی از تجربیات طبیعی انسانی است اما اگر کنترل نشود، می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد. بر اساس تحقیقات سال 2021، تمرکز بر روی همین افکار حتی ممکن است خطر ابتلا به برخی اختلالات روانی را افزایش دهد. بنابراین فردی که بیش از حد فکر می کند چه کاری انجام دهد؟ این نکات می تواند به شما کمک کند در مسیر درست حرکت کنید.

1-کنترل نشخوار فکری

روشی که به افکارتان پاسخ می دهید گاهی اوقات می تواند شما را در چرخه ی نشخوار فکری یا تفکر تکراری نگه دارد. نشخوار فکری اغلب می تواند عواقب منفی بر سلامت روان فرد داشته باشد. دفعه ی بعد وقتی متوجه شدید که دائماً چیزهایی را در ذهنتان تکرار می کنید، به تأثیر آن بر روحیه و جسمتان توجه داشته باشید. آیا احساس تحریک پذیری، عصبی شدن یا گناه می کنید؟ احساس اصلی پشت افکار شما چیست؟ داشتن خودآگاهی کلید تغییر ذهنیت شماست.
استرس زیاد

2-حواس پرتی

با درگیر کردن خود در فعالیتی که از آن لذت می برید فکر بیش از حد را متوقف کنید. عامل حواس پرتی برای هرکسی متفاوت به نظر می رسد اما به طور کلی در ادامه چندین ایده آورده شده است:
  • یادگیری برخی از مهارت های آشپزخانه جدید با دست زدن به یک دستور العمل جدید
  • رفتن به کلاس تمرینی مورد علاقه خود
  • شروع کردن به یک سرگرمی جدید، مانند نقاشی
  • داوطلب شدن با یک سازمان محلی
زمانی که در افکار خود غرق شده اید، شروع کاری جدید می تواند سخت باشد. اگر پیدا کردن حواس پرتی دلهره آور است، سعی کنید یک روز در میان زمان کمی را - مثلاً 30 دقیقه - اختصاص دهید. از این زمان برای کشف حواس‌پرتی‌های بالقوه استفاده کنید یا به موارد موجود توجه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عدم تمرکز و پرش فکر کلیک کنید.

3-عوارض استرس و فکر زیاد |تنفس عمیق

شما این جمله را شاید میلیون ها بار شنیده اید که به این دلیل است که واقعا تاثیرگذار است. دفعه ی بعد که متوجه شدید افکارتان درحال رشد و پرورش هستند و در حال از بین بردن روحیه تان هستند چشمانتان را ببندید و عمیق نفس بکشید. در اینجا یک تمرین شروع خوب وجود دارد که به شما کمک می کند تنفس خود را آرام کنید:
  • یک مکان راحت برای نشستن پیدا کنید و گردن و شانه های خود را شل کنید.
  • یک دست را روی قلب و دست دیگر را روی شکم خود قرار دهید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
  • دم و بازدم را از طریق بینی انجام دهید و به نحوه حرکت قفسه سینه و معده خود هنگام نفس کشیدن توجه کنید.
  • سعی کنید این تمرین را 3 بار در روز به مدت 5 دقیقه یا هر زمان که افکار مسابقه ای دارید انجام دهید.

4-مدیتیشن و دید بزرگتر

ایجاد یک تمرین منظم مدیتیشن یک روش مبتنی بر شواهد برای کمک به پاکسازی ذهن شما از پچ پچ های عصبی با معطوف کردن توجه به درون است. تنها چیزی که نیاز دارید 5 دقیقه و یک مکان آرام است.  5 یا 10 سال آینده تمام مسائلی که در ذهن شما شناور است چگونه روی شما تأثیر خواهد گذاشت؟ آیا واقعاً کسی اهمیت خواهد داد که چطور ذهن خود را تا به این حد مشغول کرده اید و به خاطر چه نوع افکاری به این بیماری ها و یا افسردگی و .. مبتلا شده اید و البته از اهدافتان جا مانده اید؟ اجازه ندهید مسائل جزئی به موانع مهم تبدیل شوند.

5-عوارض استرس و فکر زیاد |کمک به دیگران

تلاش برای کاهش بار برای شخص دیگری می تواند به شما کمک کند تا همه چیز را در چشم انداز قرار دهید. به راه هایی فکر کنید که می توانید به کسی که دوران سختی را پشت سر می گذارد، خدمت کنید آیا دوست شما که در وسط طلاق است به چند ساعت مراقبت از کودک نیاز دارد؟ آیا می توانید برای همسایه خود که مریض است، مواد غذایی تهیه کنید؟ درک اینکه شما قدرت دارید که روز کسی را بهتر کنید می تواند مانع از تسلط افکار منفی شود. همچنین به شما چیزی سازنده می دهد تا به جای جریان بی پایان افکار خود روی آن تمرکز کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*