ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض اضطراب، راه های درمان و پیشگیری

عوارض اضطراب چیست؟ اضطراب چه در سطح روزمره آن و چه در سطح مرضی آن که به اختلال اضطراب شناخته می شود، ممکن است ترک خانه یا بلند شدن از رختخواب را برای فرد به یک چالش بزرگ تبدیل کند. عوارض اضطراب می تواند از مرز قابل تحمل عبور کند و اگر به طور موثر درمان نشود منجر به بدتر شدن وضعیت و بروز مشکلات روحی و جسمی دیگر شامل افسردگی، سوء مصرف مواد، بی خوابی، مشکلات گوارشی یا روده ای، درد مزمن، سردرد، انزوای اجتماعی، کیفیت پایین زندگی، ناتوانی کامل در عملکرد در مدرسه یا محل کار، و خودکشی شود. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

اضطراب

در نقاط مختلفی از جهان رایج ترین نوع اختلالات روانی، انواع مختلف اضطراب است. بیش از ۱۸ درصد از بزرگسالان آمریکایی در هر سال اضطراب را تجربه می کنند. این دسته از بیماری ها شامل اختلال هراس، اختلال اضطراب فراگیر، فوبیاهای خاص و اختلال وسواس فکری-اجباری می شود.

اگرچه اضطراب وحشتناک و طاقت فرسا است، به همان نسبت قابل کنترل بوده و متخصصان امر می توانند به بهبود اوضاع فرد مبتلا کمک کنند. این بیماری‌های روانی معمولاً به درمان، از جمله داروها یا رواندرمانی ها پاسخ می‌دهند. با این حال، کمتر از ۳۷ درصد از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی به دنبال درمان هستند. هنگامی که اضطراب کنترل نشود می تواند ذهن و بدن فرد را به روش های مختلفی تخریب کرده و گاه عوارض جبران ناپذیر جسمی بر جای بگذارد.

اضطراب و اختلالات اضطرابی

اضطراب را می توان در هر مرحله از زندگی تجربه کرد، ممکن است از کودکی یا دوران نوجوانی شروع شود و تا بزرگسالی ادامه یابد. همچنین می تواند به عنوان یک نتیجه مستقیم از یک وضعیت پزشکی نگران کننده باشد که نیاز به درمان دارد. اضطراب حالتی روانی، فیزیولوژیکی و رفتاری است که در افراد به دلیل تهدید واقعی یا تصور شده برای ارامش یا بقا نشان داده می شود.

اضطراب با افزایش برانگیختگی، انتظار، فعال سازی خودکار و عصبی غدد مشخص می شود که منجر به الگوهای رفتاری خاصی می گردد. این تغییرات در حالات فیزیکی و روانی فرد را قادر می‌سازد تا با موقعیت‌های نامطلوب یا غیرمنتظره کنار بیاید. بنابراین، احساس ترس و دلهره پاسخی طبیعی به استرس و محرک های موقعیتی است.

اضطراب گاه به گاه در مورد روز اول مدرسه، رفتن به یک مصاحبه شغلی یا محل کار جدید، میزبانی یک رویداد یا ارائه یک سخنرانی یا یک واکنش معمول و اغلب طبیعی به احساس عصبی یا کمی ترس باشد. اگر چنین احساساتی را به گونه ای تجربه می کنید که به طور مداوم بخشی از زندگی شما برای بیش از ۶ ماه بوده و توانایی شما برای داشتن یک سبک زندگی عادی را مختل می کند، ممکن است به این معنی باشد که اضطراب شما به یک اختلال اضطرابی تبدیل شده است. یک اختلال اضطرابی یک بیماری روانی جدی در نظر گرفته می شود و نیاز به درمان دارد.

 اضطراب

دلایل بروز اضطراب

چه چیزی باعث اضطراب می شود؟ محققان هنوز به طور صد درصدی مطمئن نیستند که چه عاملی به صورت مستقیم باعث بروز اختلالات اضطرابی می شود. هر اختلال اضطرابی فاکتورهای خطر خاص خود را دارد اما با توجه به منبع معتبر مؤسسه ملی سلامت روان، احتمال ابتلا به اختلال اضطراب در شما بیشتر است اگر:

  • شما تجربه‌ای از زندگی آسیب‌زا داشته‌اید.
  • شرایط جسمانی مرتبط با اضطراب دارید؛ مانند اختلال کم کاری و پرکاری تیروئید.
  • بستگان بیولوژیکی شما دارای اختلالات اضطرابی یا سایر بیماری‌های روانی هستند. به عبارت دیگر، اختلالات اضطرابی هم می تواند ژنتیکی باشد و هم ناشی از عوامل محیطی.

عوارض اضطراب |عوامل بالقوه با تاثیر قابل توجه

یکی از عواملی که به طور قابل توجه در ایجاد اختلال اضطراب نقش دارد عبارت است از: اختلال استرس حاد. نوعی ضربه روانی عمیق که می‌تواند به دلیل انواع سوء استفاده اعم از عاطفی و روحی و جنسی، یک تجربه آسیب‌زای دست اول یا یک رویداد آسیب‌زا مانند مرگ باشد. علل مربوط به تروما ممکن است در هر مقطعی از زندگی فرد، از همان دوران کودکی رخ دهد.

  • استرس مربوط به یک بیماری، رخ دادن یک رویداد بزرگ عیرمنتظره ناراحت کننده در موقعیت زندگی خانوادگی یا شغلی
  • نگرانی مداوم (مثلاً در مورد مسائل مالی) یا مرگ در خانواده.
  • سایر اختلالات سلامت روان، خویشاوندان خونی مبتلا به اختلال اضطرابی تشخیص داده شده
  • سوء مصرف مواد یا ترک مواد (مواد مخدر و الکل)

 

عوارض کوتاه و بلند مدت اثرگذار اضطراب درمان نشده

اثرات فوری مانند حملات پانیک: هنگامی که فردی دچار حمله پانیک می شود، برخی از اثرات فیزیکی به راحتی آشکار می شود. در طول حمله پانیک، فرد علائمی را به شرح زیر تجربه می کند: دشواری در تنفس، افزایش ضربان قلب، تنش عضلانی، سردردهای طاقت فرسا، فشار خون بالا، حالت تهوع.

اغلب اوقات علائم حمله پانیک فیزیکی آنقدر شدید است که بیماران را به این باور می رساند که دچار حمله قلبی شده اند. علاوه بر این، علائم می تواند باعث تشدید سایر بیماری های مزمن شود. به عنوان مثال، فرد مبتلا به آسم که در طول حمله پانیک در تنفس مشکل دارد، نیاز به استفاده از دستگاه تنفسی پیدا می کند یا به دنبال مراقبت های پزشکی فوری خواهد بود. حتی در ساعات پس از حملات پانیک، بیماران می توانند اثرات فیزیکی آن را احساس کنند.

آن ها از تنش عضلانی احساس درد و خستگی خواهند داشت. هنگامی که هراس و اضطراب برای مدت طولانی درمان نشوند باعث بروز برخی مشکلات فیزیکی کمتر فوری اما به همان اندازه خطرناک می شود.

1-افزایش خطر حمله قلبی

حملات پانیک و اضطراب مزمن با افزایش فشار خون و نبض فشار زیادی بر قلب وارد می کند. به این ترتیب، افراد مبتلا به اضطراب کنترل نشده بیشتر از همسالان خود دچار حملات قلبی می شوند و این حملات بیشتر کشنده است. زنان مبتلا به اختلالات اضطرابی ۵۹ درصد بیشتر از همسالان

خود در معرض حملات قلبی هستند و این حملات ۳۱ درصد بیشتر به مرگ منجر می شوند. در زنان پس از دوران قاعدگی با تجربه اختلالات پانیک، احتمال حمله پانیک سه برابر می شود. علاوه بر این، هم مردان و هم زنان مبتلا به بیماری قلبی، در صورت داشتن عدم کنترل اضطراب، دو برابر بیشتر در معرض حملات قلبی هستند.

2-ترشح بیشتر هورمون استرس

وقتی فردی دچار حمله پانیک یا اضطراب طولانی مدت می شود، بدن س

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*