ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سوگ جمعی چیست و چگونه میتوان آن را درمان و مهار کرد؟

سوگ جمعی چیست؟ وقتی یک اتفاق ناگوار رخ می دهد که ابعاد وسیعی دارد و یک جامعه را دربرمی گیرد با یک سوگ جمعی مواجه هستیم که پیامدهای بسیاری دارد و بر زندگی افراد زیادی تاثیر می گذارد. این حوادث باعث اندوه جمعی می شوند و کارکرد جامعه را مختل می کنند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

سوگ جمعی چیست؟

اختلال سوگ جمعی به دنبال یک حادثه آسیب زا برای عده کثیری از مردم اتفاق می افتد و پیامدهای منفی زیادی در سطح فردی و جمعی به همراه دارد. این حالتی است که به صورت گروهی تجربه می شود و نحوه واکنش مردم را نسبت به مرگ تعدادی از افراد جامعه، بحران، جنگ و یا بلایای طبیعی نشان می دهد. درواقع زمانی که گروهی از مردم گرفتار یک بحران از نوع فقدان می شوند به این دلیل که درد مشترکی را تجربه می کنند و آن درد همه را اندوهگین می کند گفته می شود که سوگ جمعی اتفاق افتاده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیرات جنگ بر افراد جامعه کلیک کنید. تاریخ شاهد سوگ جمعی بسیاری به علل مختلف بوده است و تمامی اتفاقات آسیب زا و فقدان ها، جمعیت زیادی را محزون کرده و باعث سوگ جمعی شده است.

1-علت سوگ جمعی

سوگ و اندوه جمعی در پی یک خسارت جانی شدید در سطح جامعه اتفاق می افتد و نتیجه رویدادهای سخت مانند جنگ، خشونت بالا، بلایای طبیعی و اتفاقاتی از این دست بوده که درنهایت منجر به مرگ و میر گسترده و غمی بزرگ منجر می شود. وجه مشترک سوگ فردی و جمعی در این هست که افراد احساس می کنند تسلط بر اوضاع ندارند و نمی توانند کاری برای آن انجام دهند به همین خاطر حس ناتوانی فشار روانی زیادی بر انها وارد می کند. همچنین درمورد تخلیه روانی بخوانید.

2-سوگ جمعی ثانویه

سوگ جمعی نه فقط در زمان بحران های ملی بلکه در ادامه بحران نیز وجود دارد که به آن بحران پیش بینی شده یا ثانویه گفته می شود و برای آن عزاداری پیش از موعد انجام می شود زیرا از قرائن و مشاهده اوضاع چنین برمی آید که خسارات و اندوه بیشتی در راه است. زمانی که اندوه در جامعه پیش بینی می شود حس عدم تسلط بر اوضاع بیشتر و قوی تر می شود و برخلاف سوگ فردی که فقط یک نفر دخیل است در سوگ جمعی احساسات مشترک و طاقت فرسا است.

3-سوگ از دیدگاه روان شناسی

سوگ اولین بار توسط فروید مورد بررسی قرار گرفت و او این فرایند را واکنشی در برابر انواع فقدان عنوان کرد. از نظر فروید سوگ یک پروسه نرمال است که به دنبال فقدان رخ می دهد و فرد به شکل تدریجی ارتباط خود را با شخص از دست رفته قطع می کند. این پروسه یک وضعیت هیجانی بسیار سخت و دردناک است که ممکن است باعث شود فرد از واقعیت روی برگرداند. بعد از آن لیندمن تلاش کرد تا مفهوم فروید درباره سوگ را بازسازی و کامل کند و توانست علائم سوگ را در افراد شناسایی کند که برخی از آنها، عدم کنترل اضطراب، انکار، ناتوانی، آشفتگی جسمی و درگیری ذهنی است.

4-مشخصات سوگ بیمارگونه

لیندمن برخی از انواع سوگ را به عنوان سوگ ناهنجار و بیمارگونه توصیف کرد که با هیجانات شدید همراه است که علائم آن به شرح زیر می باشد.
  • طولانی شدن: از مشخصات سوگ بیمارگونه طولانی شدن مدت زمان سوگواری است که به دلیل به تعویق انداختن تجربه هیجانات دردناک و فرار از آن اتفاق می افتد و فرد با انکار و عدم روبرو شدن با واقعیت دچار سوگ بیمارگونه می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه های غم و اندوه کلیک کنید.
  • عدم پذیرش: بنابر نظر لیدمن گاهی ممکن است که سال های زیادی طول بکشد تا فرد با سوگ کنار آمده و آن را بپذیرد و مدت طولانی نسبت به این فقدان اشتغال ذهنی داشته باشد.
  • واکنش ناهنجار و شدید: واکنش به فقدان و سوگ با واکنش هایی از قبیل، حس گناه و اضطراب یا ترکیبی از آنها همراه باشد اما درصورتی که شدت واکنش ها زیاد باشد فرایند سوگ به شکل طبیعی ادامه پیدا نمی کند و مختل می شود و رفتار و علائم نشان دهنده مشکلات مزمن و حل نشده در رابطه با فرد و عزیز از دست رفته وجود دارد. مانند احساس گناه که با مجازات خود می تواند همراه باشد.
 سوگ جمعی

مراحل سوگ جمعی

سوگ جمعی نیز مانند سوگ فردی مراحلی دارد که جمعیت درگیر در آن با عبور از این مراحل و گذراندن از آنها می تواند به زندگی معمولی بازگردد. این مراحل عبارتند از:

1-انکار

مرحله انکار زمانی اتفاق می افتد که شخص برای اولین بار با فقدان مواجهه می شود و از باور آن سر باز می زند و آن را انکار می کند. مرحله انکار کمابیش شدید است و فرد در مرحله شوک قرار دارد بنابراین تقریبا فاقد احساسات ناخوشایند و یا مثبت است. ممکن است فرد بیهوش شود و یا دچار تهوع بشود. با گذر از مرحله انکار واقعیت فقدان خود را نشان می دهد.

2-خشم

با قبول فقدان فرد وارد مرحله خشم و عصبانیت می شود. بروز خشم دومین مرحله از مراحل سوگواری است که می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد. در مرحله خشم فرد به ستیز رسیده و ممکن است خشم خود را به شیوه ای بروز بدهد. این مرحله می تواند با احساس گناه همراه باشد.

3-چانه زنی

این مرحله زمانی است که شخص می داند شرایط عوض شده اما نمی خواهد بپذیرد و البته این مراحل نه فقط برای از دست دادن عزیز بلکه هنگام تغییر شرایط در زندگی نیز ممکن است اتفاق بیفتد. در مرحله چانه زنی فرد ممکن است ارتباط هایی را با فرد از دست رفته برقرار کند و به انحاء مختلف با از دست دادن و فقدان چانه می زند. همچنین درمورد مراحل پذیرش غم بخوانید.

4-سوگ جمعی چیست |افسردگی

طولانی ترین دوره در سوگ، افسردگی است که با غم و اندوه زیادی همراه است و با فقدان علاقه، بی تفاوت

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*