ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت جهش کم اسپرم و مواد غذایی برای تحرک بیشتر آن

علت جهش کم اسپرم می تواند به عواملی مانند مصرف سیگار، گرما، نوع پوشش و یا ژنتیک مرتبط باشد. کیفیت پایین اسپرم در میان مردان به زوج هایی که برای بچه دار شدن به درمان باروری نیاز دارند کمک می کند. کیفیت اسپرم به عوامل زیادی مانند اندازه و شکل سلول اسپرم، تعداد سلول‌های فعال در هر میلیون و اینکه آیا آنها متحرک هستند، تعریف می‌شود. در این مقاله به بررسی تحرک اسپرم، علل رایج کاهش تحرک اسپرم و نحوه بهبود آن می پردازیم. برای دریافت اطلاعات کافی می توانید مشاوره جنسی تلفنی تماس بگیرید.

تماس با مشاور

 

تحرک کم اسپرم چیست؟

تحرک اسپرم نشان دهنده کیفیت مایع منی است و می تواند در تجزیه و تحلیل مایع منی کمک کند. تحرک اسپرم توانایی اسپرم برای حرکت موثر به جلو است. اگر اسپرم به سرعت و کارآمد حرکت کند، شانس بیشتری برای بارور شدن تخمک توسط اسپرم وجود دارد. مطالعه مقاله «مواد غذایی برای بهبود کیفیت اسپرم» پیشنهاد می شود. انزال باید حداقل 40٪ سلول های اسپرم متحرک و حداقل 30٪ سلول های اسپرم پیشرونده داشته باشد. تحرک پیشرونده به توانایی اسپرم برای شنا در جهت خطی اشاره دارد. اگر تحرک شما کمتر از 40 درصد باشد در نظر گرفته می شود که تحرک اسپرم پایینی دارید. تحرک کم اسپرم ممکن است دلیل باردار نشدن باشد اما ممکن است تنها دلیل آن نباشد. تحرک اسپرم تنها یک عامل در تعیین کیفیت اسپرم مردان است. در اینجا در زیر می توانید سطوح مختلف تحرک، توضیحات آنها و میزان پیشروی آنها را مشاهده کنید. مطالعه مقاله «تقویت تخمدان و اسپرم» توصیه می شود.

1.چگونه می توان تحرک کم اسپرم را تشخیص داد؟

هیچ نشانه فیزیکی از تحرک کم اسپرم وجود ندارد. در نتیجه، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سطح تحرک آن، باید اسپرم خود را آزمایش کنید. قبل از تجزیه و تحلیل مایع منی، باید یک نمونه اسپرم برای تکنسین آزمایشگاه جمع آوری کنید تا آن را تجزیه و تحلیل کند. تکنسین آزمایشگاه با شمارش تعداد سلول های اسپرم در حال حرکت شروع می کند. آنها بر روی سلول های اسپرم متحرک تمرکز می کنند تا مشخص کنند که چه تعداد از سلول های اسپرم در حال حرکت هستند.

2.علت جهش کم اسپرم |باروری با تحرک کم اسپرم

تحرک کم اسپرم که آستنوزواسپرمی نیز نامیده می شود به شانس باروری مردان آسیب می رساند. برای اینکه بارداری اتفاق بیفتد، یک سلول اسپرم باید به تخمک برسد و آن را بارور کند. اگر انزال شما حاوی سلول های اسپرم پیشرونده کمتری نسبت به حالت عادی باشد، شانس لقاح شما کاهش می یابد. زوج هایی که در آن مرد مبتلا به آستنوزواسپرمی تشخیص داده می شود، اغلب برای تحقق رویای فرزندشان به درمان ناباروری نیاز دارند. اگر تحرک اسپرم شما کم است، هنوز هم می توانید به طور طبیعی باردار شوید، زیرا تحرک می تواند در طول زمان متفاوت باشد. یک پزشک باروری اغلب شما و همسرتان را تشویق می کند که برای یک دوره مشخص تلاش کنید.
در این دوره، پزشک به احتمال زیاد توصیه می کند که هر 2 تا 3 روز یک بار رابطه جنسی داشته باشید تا شانس بارداری خود را به حداکثر برسانید. حفظ یک رژیم غذایی سالم و متعادل در این دوران بسیار مهم است و همچنین باید سعی کنید مصرف الکل و سیگار را به حداقل برسانید. بسیاری از زوج‌ها در این دوره باردار می‌شوند اما اگر برای شما اینطور نیست، درمان‌های ناباروری وجود دارد که می‌تواند برای کمک به شما و همسرتان در بارداری استفاده شود.  

علت جهش کم اسپرم

دلایل مختلفی برای تحرک کم اسپرم وجود دارد. برخی موقتی و به راحتی قابل تغییر هستند در حالی که برخی دیگر طولانی تر و شاید حتی دائمی هستند. این بدان معنی است که تحرک اسپرم مردان می تواند از هفته به هفته بسیار متفاوت باشد که باید در نظر داشت. اگر در مقطعی با تحرک اسپرم کم مواجه شدید به این معنا نیست که روزی نمی توانید فرزند خود را داشته باشید. برخی از دلایل تحرک کم اسپرم عبارتند از:
  • الکل و سیگار: سالم نبودن سبک زندگی یکی از مهمترین دلایل تحرک کم اسپرم است. عواملی مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی ناسالم و الکل می توانند به طور کلی بر کیفیت اسپرم تأثیر منفی بگذارند.
  • گرما: یکی دیگر از ویژگی های مهم سبک زندگی که می تواند تحرک اسپرم را کاهش دهد، قرار گرفتن بیضه ها در معرض گرما است. از مکان های گرم مانند جکوزی، سونا و سولاریوم باید اجتناب کرد.
  • پوشش نامناسب: همین امر در مورد لباس‌های زیر تنگ نیز صدق می‌کند که به دلیل گرمایی که ایجاد می‌کند می‌تواند بر تحرک اسپرم تأثیر منفی بگذارد. تحرک کم اسپرم همچنین می تواند ناشی از عفونت دستگاه تناسلی مانند کلامیدیا یا سوزاک باشد.
  • ژنتیک: برای برخی از مردان، تحرک کم اسپرم به طور ژنتیکی تعیین می شود و توسط هیچ عامل خارجی ایجاد نمی شود. این مورد می تواند باعث ناباروری ژنتیکی در مردان شود.
 علت جهش کم اسپرم

علت جهش کم اسپرم | روش های کمک باروری

اگر برای یک سال یا بیشتر تلاش کرده اید که باردار شوید اما موفق نشده اید، طبق گفته سازمان جهانی بهداشت، ناباروری را تجربه کرده‌اید و ممکن است در سفر خود به سمت والدین شدن به کمک نیاز داشته باشید. در بیشتر کشورها درمان‌های ناباروری در بیمارستان‌ها یا به‌طور خصوصی در کلینیک‌های باروری وجود دارد که می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا پدر و مادر شوید. در ادامه شما را با سه نوع مختلف درمان ناباروری آشنا می کنیم.

1.درمان آی یو آی

IUI (تلقیح داخل رحمی) نوعی درمان است که در آن پزشک اسپرم را مستقیماً به رحم زن تزریق می کند. اگر تحرک اسپرم پایینی دارید، استفاده از درمان IUI به سلول‌های اسپرم شما اجازه می‌دهد تا نزدیک‌تر به تخمک شروع به حرکت کنند که احتمال بارور شدن تخمک توسط سلول‌های اسپرم را افزایش می‌دهد. این روش بسیار محبوب است زیرا هم سریع و هم تقریباً بدون درد است. اگر مایل به دریافت درمان IUI هستید در یک کلینیک باروری انجام می شود. برای مطالعه بیشتر مقاله «روش های نوین کمک باروری» توصیه می شود.

2.درمان IVF

عمل IVF یا لقاح مصنوعی نیز شناخته می شود، یک روش کمک باروری است. در آن تخمک به صورت دستی با اسپرم در یک ظرف پتری بارور می شود. پس از لقاح، جنینی تشکیل می‌شود که پزشک آن را از شیشه پتری به رحم منتقل می‌کند، جایی که امیدواریم بارداری موفقی رخ دهد.

3.درمان ICSI

ICSI (تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم) نوعی روش IVF است که در آن یک سلول اسپرم به طور مستقیم به تخمک تزریق می شود تا آن را بارور کند. از آنجایی که سلول اسپرم مستقیماً به تخمک تزریق می شود، درمان باروری گزینه خوبی برای مقابله با تحرک کم اسپرم است. همچنین اگر در تلاش‌های قبلی با درمان IVF تخمک بارور نشده باشد یا تعداد کمی تخمک بارور شده باشد، می‌توان این درمان را توصیه کرد. اگر مرد سلول اسپرم سالمی نداشته باشد، درمان ICSI با اسپرم اهدا کننده یک گزینه است. خوشبختانه گزینه های دیگری نیز وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله «درمان اسپرم صفر» را مطالعه نمایید.

4.آخرین راه حل

اگر بعد از انجام درمان باروری به بارداری نرسیدید، ناباروری به دلیل کیفیت پایین اسپرم است، استفاده از اسپرم اهدا کننده برای درمان باروری می تواند گزینه خوبی برای رسیدن به آرزوی فرزند شما باشد. بسیاری از زوج‌ها هنگام مواجهه با مشکلات ناباروری به این راه‌حل روی می‌آورند اگرچه ممکن است آنطور که در ابتدا تصور می‌کردید خانواده خود را تشکیل ندادید. به یاد داشته باشید زوج‌هایی که از اسپرم اهدا کننده برای باردار شدن استفاده می‌کنند، می توانند والدین شادی برای فرزندان سالم خود باشند.

علت جهش کم اسپرم | درمان با تغذیه مناسب و مکمل ها

داشتن یک تغذیه سالم به حمایت از تحرک سالم اسپرم کمک می کنند زیرا سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی خاصی هستند که در مطالعات متعدد نشان داده شده است که حرکت اسپرم را بهبود می بخشد. در زیر برخی از مواد مغذی کلیدی موجود در این غذاها و برخی از مواد مغذی یا مکمل های اضافی وجود دارد که به اثرات حمایتی حرکتی آنها کمک می کند. مواد مغذی برای کمک به حمایت از حرکت سالم اسپرم عبارتند از:

1.کارنیتین (ال کارنیتین)

ال کارنیتین نقش اساسی در متابولیسم اسپرم ایفا می کند. کارنیتین انرژی را به راحتی برای اسپرم ها (گامت های نر) فراهم می کند و به اکسیداتیو کمک می کند که هر دو برای تحرک سالم اسپرم مهم هستند. در این زمان، مطالعات متعدد نشان داده‌اند که ال کارنیتین می‌تواند به حمایت از سلامت باروری مردان از طریق تأثیر مثبت بر تحرک اسپرم کمک کند. در حالی که کارنیتین در حمایت از تحرک اسپرم موثرترین است، نشان داده شده است که از دیگر جنبه های سلامت اسپرم نیز حمایت می کند. گوشت گاو یکی از بهترین منابع کارنیتین است. مطالعه مقاله «قرص ال کارنیتین» می تواند مفید واقع شود.

2.کوآنزیم Q10 (CoQ10)

کوآنزیم Q10 توسط بدن انسان تولید می شود و به تولید انرژی در سلول های انسان کمک می کند. چندین مطالعه نشان داده اند که مکمل CoQ10 می تواند به طور قابل توجهی سطح تحرک اسپرم را بهبود بخشد. محققان بر این باورند که CoQ10 به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و سهم آن در تولید انرژی سلولی در حمایت از تحرک سالم اسپرم موثر است.
ویتامین سی برای درمان جهش کم اسپرم

3.ویتامین سی

ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که از یکپارچگی سلولی در سراسر بدن حمایت می کند. یک مطالعه نشان داد که مردانی که مکمل های ویتامین C را دو بار در روز به مدت 2 ماه مصرف می کنند، حرکت اسپرم را تا 92 درصد افزایش می دهند.

4.ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است که از سلول های ما در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند و عملکرد سایر آنتی اکسیدان ها را بهبود می بخشد. تحقیقات نشان داده است که مکمل ترکیبی از ویتامین C، ویتامین E و CoQ10 می تواند به طور موثر پارامترهای مایع منی را در مردان افزایش دهد. ویتامین E به خودی خود بسیار مؤثر است اما عملکرد سایر آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی را بهبود می بخشد که تأثیر بیشتری بر تحرک اسپرم ایجاد می کند. مطالعه مقاله «برای تقویت آب کمر چه بخوریم» می تواند مفید باشد.

5.سلنیوم

سلنیوم یک ماده معدنی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و به کاهش آسیب رادیکال های آزاد کمک می کند. سلنیوم مشابه ال کارنیتین، Co Q10 و ویتامین‌های C و E عمل می‌کند و به کاهش آسیب رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. سلنیوم برای چندین عملکرد تولید مثل مردان حیاتی است. هنگامی که با ویتامین E ترکیب می شود، نشان داده شده است که به طور قابل توجهی تحرک اسپرم را بهبود می بخشد. مطالعه مقاله «راه های افزایش اسپرم مردان» پیشنهاد می شود.

6.امگا 3

امگا 3 نقش حیاتی در ساختار و تشکیل تمام سلول های انسان از جمله اسپرم ایفا می کند. امگا 3 به طور طبیعی در غذاهایی مانند ماهی و سایر غذاهای دریایی یافت می شود. مطالعات نشان داده است که درصد زیادی از جمعیت مردان ایالات متحده میزان توصیه شده روزانه برای امگا 3 را برآورده نمی کنند. به این ترتیب، روغن ماهی و سایر مکمل های امگا 3 برای بهبود حرکت اسپرم و باروری کلی مردان مفید هستند.

7.ریشه آشواگاندا

آشواگاندا یک گیاه دارویی با فواید متعدد شناخته شده برای باروری مردان است. آشواگاندا می تواند به بهبود سطح تستوسترون، وضعیت آنتی اکسیدانی، تعداد اسپرم، حجم و تحرک آن کمک کند. در یک مطالعه، محققان به مردان با کیفیت اسپرم ضعیف روزانه 675 میلی گرم آشواگاندا به مدت سه ماه دادند. در روز 90 ام مردانی که آشواگاندای مکمل دریافت کردند، 57٪ افزایش در تحرک اسپرم در مقایسه با سطح پایه خود نشان دادند.  

سخن آخر

تحرک اسپرم معیاری از توانایی اسپرم برای حرکت در یک حرکت مستقیم پیش رونده است. همانطور که می توانید تصور کنید، تحرک اسپرم جنبه مهمی از عملکرد طبیعی اسپرم و توانایی اسپرم برای بارور کردن تخمک است. در حالی که دلایل بالقوه زیادی وجود دارد که تحرک اسپرم آن‌طور که باید باشد، وجود دارد، خبر خوب این است که غذاهای زیادی می‌توانید بخورید، مکمل‌هایی که می‌توانید مصرف کنید و تغییراتی در سبک زندگی برای حمایت از تحرک سالم اسپرم ایجاد کنید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*