ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بهترین کتاب های خودمراقبتی | 12 کتاب برای اینکه از خودتان مراقبت کنید

بهترین کتاب های خودمراقبتی کدامند؟ سلامت جسمی و روحی افراد یکی از مسائل مهم در یک اجتماع و اعضای آن است که برای داشتن یک زندگی سالم می بایست به ان اهمیت لازم داده شود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی در زمینه بهترین کتاب های خودمراقبتی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

خود مراقبتی چیست

خودمراقبتی فعالیت هایی است که خانواده برای حفظ و افزایش سلامت خود انجم می دهد. کارهایی که آگاهانه و هدف دار انجام می شود تا اعضای یک خانواده همه تندرست بمانند و از نظر سلامت جسمی و روانی در سطح مطلوبی باشند. در این سبک زندگی افراد نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی خود را برآورده می سازند و از بیماری ها پیشگیری می کنند و یا بعد از گذر از بیماری سلامت خود را حفظ می کنند.

 

راهکارهای موثر خودمراقبتی

با توجه به تعریف خودمراقبتی با انجام برخی کارها و رعایت برخی از اصول در زندگی روزمره می توانید هدف خودمراقبتی را به شکل مطلوبی تحقق ببخشید. برخی از این فعالیت ها عبارتند از:

1-کاهش استرس

استرس قسمت اعظمی از نیروها و انرژی های جسمی و روحی فرد را از بین می برد و به مرور باعث کاهش توانمندی لازم برای اداره امور زندگی و کاهش سطح کیفی زندگی او می شود بنابراین با کاهش استرس و آموزش کنترل استرس روزانه می توانید کنترل زندگی خود را به دست گرفته و قدم موثری برای حفظ سلامت جسم و روان و خودمراقبتی بردارید

2-افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یک اهرم موثر برای ادامه یک زندگی سالم از نظر جسمی و روحی است که به شما اجازه می دهد تعاملات بهتر و موثرتری در اجتماع داشته باشید و بتوانید به راحتی ابراز وجود کنید به جای این که از دیگران فاصله بگیرید. اعتماد به نفس به شادی روحی و بیشتر شدن انگیزه شما برای فعالیت های روزمره کمک بزرگی است.

3-افزایش مهارت های فردی

مهارت های فردی نیز یکی دیگر از عوامل موثر در بهبود و افزایش خودمراقبتی است که کمک می کند شما نمود بهتری در جامعه و زندگی خود داشته باشید و مشکلات زندگی را راحتتر از سر راه بردارید. مهارت های فردی ارتباط مستقیمی با میزان افزایش اعتماد به نفس دارد و هرچه میزان مهارت های فردی شما بیشتر باشد به همان اندازه نیز اعتماد به نفس و ارتباطات بهتری خواهید داشت.

 

بهترین کتاب های خودمراقبتی

کتاب های خودمراقبتی که توسط نویسندگان متفاوتی به رشته تحریر درآمده اند هر کدام به شیوه ای شما را در دست یابی به خودمراقبتی کمک می کنند و با ارائه راهکارهایی برای تغییر نگرش به زندگی یا ایجاد تغییر در سبک زندگی به شما در دنبال کردن اقدام های خودمراقبتی یاری می رسانند. برخی از این کتاب ها عبارتند از: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغییر زندگی کلیک کنید.
کتاب های خودمراقبتی

1-شفقت و عشق به خود

در کتاب عشق به خود با پاسخ به سوالاتی از این دست روبرو می شوید که چرا باید خود را دوست داشته باشید، عشق به خود به چه معناست و برای دوست داشتن خود چه کارهایی باید انجام دهید. هدف این کتاب بیشتر زنان هستند و نویسنده سعی دارد با ارائه راهکارهای متفاوت به زنان کمک کند تا با مفهوم عشق به خود آشنا شده و بدانند چطور خود را دوست داشته باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دوست داشتن خود کلیک کنید.

برای خودمراقبتی اولین کاری که یک شخص می تواند برای خود انجام دهد مهربان بودن با خودش است. حس شفقت کمک می کند تا شما به خودتان کمک کنید. بنابراین در مسیر خودمراقبتی مهربانی با خود گام اول است و کریستین نف نویسنده کتاب شفقت خود در این کتا شیوه های مهربانی با خود را به شما می آموزد. همچنین بیان می کند چرا شفقت با خود اهمیت دارد و چه تاثیری بر شخصیت و زندگی انسان دارد. برای این که بتوانید با خودتان مهربان رفتار کنید این کتاب راهنمای خوبی است.

2-خانه تکانی مغز

بیشترین گفت و گویی که شما در طول روز دارید با عزیزانتان نیست بلکه با خودتان است. حرف هایی طولانی و پر تکرار که می توانند بیشترین تاثیر را بر عملکرد و رفتار شما داشته باشند. اگر به این گفت و گو ها دقت کنید می بینید که اظهارات منفی و مثبتی که در این گفت و گو ها وجود دارد تا چه اندازه بر فعالیت های روزمره شما تاثیر می گذارد. بنابراین برسی آنها مهم ترین گامی است که شما برای بهبود خود می توانید بردارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تلقین کلیک کنید.

دقت در حرف هایی که با خودتان می زنید ریشه مشکلات شما را نشان می دهد. این کتاب به شما کمک می کند تا نقاط تاریک این واگویه ها را پیدا کنید و به شیوه ای درست از آن استفاده کنید. شما تمام آن چیزی هستید که انتخاب می کنید باشید. این کتاب توسط هولمستر مبارک نوشته شده و به همت محدثه عطاریان ترجمه شده است.

3-کتاب آرامش

کتاب آرامش توسط مت هیگ نوشته شده است و او در این کتاب به شما نشان می دهد که جریان های زندگی، چالش ها و بحران ها چقدر تاثیر گذار هستند و چگونگی برخورد شما با این حوادث می تواند بر روی روان شما چقدر تاثیر بگذارد. بحران ها می توانند باعث شوند شما افسرده شوید، دچار ناامیدی بشوید و این واکنش شما است که باعث می شود چالش های زندگی باعث سرخوردگی شما بشوند.

نویسنده در این کتاب مجموعه ای از یادداشت های شخصی خود و افراد سرشناس را بیان کرده و به بیان نحوه تعامل انسان ها با بحران های زندگی می پردازد و در نهایت به شما می آموزد که با تغییر نگاه خود به اتفاقات و شیوه متفاوت رفتار با آنها می توانید خود بهتری باشید و بیشتر با خود مهربان باشید تا در اثر مواجهه با سختی ها احساسات ناخوشایند مانند درماندگی نکنید یا بیماری های روحی را تجربه نکنید.

4-راهنمای خودمراقبتی برای زنان پرمشغله

پرواضح است که زنان پرمشغله گرفتاری و  مسئولیت های بیشتری نسبت به سایر زنان دارند که باعث می شود عده ای بیش از حد به کار خود اهمیت بدهند و برخی از مسئولیت های زیاد محیط کار و داخل خانه درمانده می شوند. عده کمی هم ممکن است بتوانند میان مشغله ها تعادل ایجاد کنند و این تعادل به داشتن روحیه بهتر و حس رضایت بیشتر آنها کمک می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشکلات زنان شاغل متاهل کلیک کنید.

سوزان فالتر نویسنده کتاب خود نیز در برهه ای از زندگی چنین شرایطی را تجربه کرده و مشغله های زیادی داشته است اما در حال حاضر به این باور رسیده است که برای جلوگیری از فرسودگی می بایست بتواند تعادل روحی و جسمی برقرار کرد. محتوای کتاب او به زنان می آموزد که بیش از هر چیزی به دنبال تعادل در زندگی باشند.

ساده ترین و مهم ترین راه عشق ورزیدن به خود این است که فرد به خودش احترام گذاشته و از خود مراقبت کند. اما چطور می توان تعادلی میان اولیت های اجتماعی  و زندگی شخصی قائل شد و این موضوع از چالش برانگیزترین موضوعات زندگی است و اگر به شکلی موثر تعادلی میان آنها برقرار نشود و پاسخ درستی به این نیازها داده نشود باعث افسردگی شخص می شود.

ساختار کلی کتاب سوزان فالتر به شکل بخش بندی مباحث آن در سه فصل کلی است که در فصل اول آن درباره ذهنیت مراقبت از خود است و به شرح این نیاز و اهیمت مراقب از خود پرداخته و در فصل دوم به نحوه این مراقبت در بخش های زندگی پرداخته شده و در فصل آخر نیز  تاثیر این عادات در زندگی و روح و روان فرد را بیان می کند.

5-عادت های بی خردانه

کارها و رفتار شما در طول روز تبدیل به روتین روزانه و عادت می شود و عادت ها مهمترین عاملی هستند که بر زندگی و شخصیت انسان تاثیر می گذارند. بنابرین برای انجام روش های خودمراقبتی دقت در عادت ها بسیار مهم است. زیرا عادت ها بخش مهم زندگی شما را به خود اختصاص می دهند. جن سینسرو نویسنده کتاب عادت های نابخردانه با تمرکز بر عادت های زندگی به شما می آموزد که با جایگزین کردن عادت های درست بتوانید مهارت های خودمراقبتی را در زندگی خود پیاده کنید.

6-بهترین کتاب های خودمراقبتی |شاد بودن کافی نیست

مارک منسن در کتاب شاد بودن کافی نیست انسان را با لایه های احساسات درونی اش آشنا می کند و به او کمک می کند تا احساسات سرکوب شده خود را بشناسد. از نظر مارک منسن رضایت درونی یک فرد در گرو شناخت احساسات و خود واقعی فرد است و انسان با آگاهی نسبت به ضعف ها و نقاط قوت می تواند خودش را بهتر بشناسد و می تواند به رضایت و شادمانی برساند

7-جرات بسیار

خانم برنه براون نویسنده کتاب جرات بسیار با بیان این که احساساتی که انسان ها تجربه می کنند در میان همه مشترک است. احساساتی مانند، ترس، ضعف، شادی و ... به این نکته اشاره می کند که واکنش در مقابل احساسات می تواند در هر فردی متفاوت باشد و هر کسی نسبت به یک احساس ممکن است واکنش متفاوتی داشته باشد و درواقع قصد دارد به شما بگوید که انتخاب های انسان کاملا در اختیار او هستند.

خانم براون همچنین با تحقیق بر روی موضوع شرم بیان می کند که اعتماد به نفس و عدم غلبه بر کمال گرایی در اثر وجود شرم در انسان شکل می گیرد و نتیجه می گیرد که برای داشتن یک زندگی شجاعانه می بایست با ترس ها روبرو شد و انتخاب کرد که با شهامت با نقص ها برخورد کرد و آگاه بود که این شجاعت چه پیامدهای خوبی برای زندگی فرد خواهد داشت.

8-بهترین کتاب های خودمراقبتی |شیرجه در خوشبختی

نویسنده کتاب شیرجه در خوشبختی، دانیل تاد گیلبرت، روان شناس اجتماعی و استاد داشنگاه هاروارد می باشد که در این کتاب سعی می کند عملکرد ذهنی انسان را به وسیله مجموعه ای از آزمایش های علمی نشان دهد و بیان می کند که چطور قضاوت ها و نگرش اشتباهی ذهنی درباره زندگی می تواند بر زندگی فرد تاثیر بگذارد و با بیان مثال های جالب کمک می کند تا به زندگی از دریچه متفاوتی نگاه کنید تا بتوانید آرامش درونی بیشتری تجربه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رمز خوشبختی کلیک کنید.
بهترین کتاب های خودمراقبتی

9-ایکیگای یکی از بهترین کتاب های خودمراقبتی

ایکیگای در لغت یعنی دلیلی برای زندگی و بیانگر معنای زندگی است و این کتاب درواقع تحقیقی درباره فرهنگ ژاپنی و کلمه ایکیگای است و زندگی مورد تحقیق و پژوهش است که باعث عمر طولانی ژاپنی ها می شود. محتوای کتاب ایکیگای بر اساس مصاحبه نویسندگان آن با مردم ژاپن که عمر زیادی کرده اند نوشته شده بنابراین در این کتاب با سبک زندگی، تغذیه سالم، خواب و فعالیت های روزمره این افراد آشنا خواهید شد. لذا جهت تجربه طول عمر بیشتر و رسیدن به راهکارهای زندگی افراد ژاپنی که عمر طولانی دارند خواندن این کتاب کمک بسیار خوبی است.

10-آموزش خودمراقبتی

این کتاب با توجه به نگرانی والدین درباره کودکان و آزار جنسی به آنها نوشته شده است. تا اطلاعاتی را درباره اموزش خودمراقبتی و نقش آن در جلوگیری از سوءاستفاده های جنسی احتمالی در اختیار والدین بگذارد و آنها بتوانند با استفاده از محتویات آن به کودکان خود کمک کرده و از موضوع خودمراقبتی به بهترین شکل استفاده کنند. کتاب آموزش خودمراقبتی با همت دکتر الهه خوشنویس و شیما ستاری نوشته شده و توسط انتشارات ثالت به چاپ رسیده است.

11-بهترین کتاب های خودمراقبتی |کتاب صوتی یک سال مراقبت از خود

این کتاب نوشته دکتر زوئی شاو کتابی است که به معرفی و بررسی تمرینات روزانه به هدف رسیدن به خودمراقبتی به نحو مطلوب است. خود مراقبتی به معنای مراقبت از خود یعنی این که برای حفظ شادی و سلامتی خود کارهای کوچک و ساده ای را در طول روز انجام دهید تا زندگی بهتر و سالم تری داشته باشید. بنابراین بنابر تعریف این کتاب خودمراقبتی به روشنی باعث افزایش کارایی و مهارت های فردی انسان شده و تصمیم ها و اقداماتی را شامل می شود که در جهت حفظ سلامت روان، جلوگیری از آسیب های اجتماعی و توانایی برآوردن نیازهای جسمی، روحی و اجتماعی است.

دکتر زوئی شاو در این کتاب با ارائه یک سری تمرینات مناسب روزانه به شما می آموزد که چطور در طول یک سال با مراقبت از خود و انجام این تمرینات خودمراقبتی از خودتان یک فرد بهتر بسازید.

12-خودمراقبتی در ناخوشی های جزئی

هدف این کتاب در اختیار قراد دادن دانش لازم برای خودمراقبتی در بیماری ها و ناخوشی های جزئی است که باعث کاهش مراجعه های غیرضروری به مراکز بهداشتی و درمانی است همچنین به شما می آموزد در زمان های ناخوشی های جزئی در منزل چه کارهایی انجام دهید تا بهبود یابید.

 

سخن آخر درمورد بهترین کتاب های خودمراقبتی

در خصوص خودمراقبتی اقدامات متفاوت همچنین کتابها و پیشنهادهای متفاوتی وجود دارد که شما فراخور شرایط خود می توانید انتخاب کرده و به آن عمل کنید. اما محتوای تمام کتاب ها و پیشنهادها نهایتا تفهیم این موضوع است که با تغییر دیدگاه و باورهای خود نسبت به مشکلات و چالش ها می توانید راه حل های متفاوت و نتایج متفاوتی را تجربه کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*