ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رفتارهای غیرطبیعی جنسی نشانه چیست؟

رفتارهای غیرطبیعی جنسی نشانه چیست؟ این سوالی است که افراد با دیدن رفتارهای نامتعارف از شریک جنسیشان می پرسند. رفتارهایی مانند نیاز بیشتر به رابطه یا رابطه طولانی تر و گاهی خشن تر می تواند طبیعی باشد اما برخی از رفتارها اگر به صورت مکرر دیده شوند نشان از انحرافات جنسی یا پارافیلیا دارند. در این مقاله انواع رفتارهای غیرطبیعی جنسی پارافیلیک بررسی می گردد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره جنسی تلفنی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

رفتارهای غیرطبیعی جنسی نشانه چیست؟

در بسیاری از بیماری ها یا مشکلات سلامتی با دیدن نشانه ها افراد فورا برای درمان یا مشاوره اقدام می نمایند اما حین دیدن رفتارهای غیرطبیعی جنسی از خود، شریک زندگی یا حتی فرزندان خود از اقدام برای درمان سر باز می زنند. عدم اقدام به درمان می تواند به دلایل مختلفی باشد. یکی از مهمترین دلایل عدم آگاهی نسبت به رفتارهای طبیعی و غیر طبیعی جنسی است. رفتار های غیر جنسی طبیعی می تواند به دلایل مختلفی باشد. میل جنسی بالا یا کمتر موجب بروز رفتارهای غیر طبیعی جنسی می شود. برای مثال هنگامی که در شرایط غیر عادی فرد برانگیخته می شود. تمایلات جنسی در افراد مختلف متفاوت است. برخی سردمزاجند و تمایل چندانی ندارد در عوض برخی دیگر گرمند و نیاز به داشتن رابطه در آن ها بسیار بیشتر است. اما هیچکدام از این ها دلیل بر مشکلات جنسی نیست. اما گاهی این رفتارهای غیرطبیعی جنسی نشان از انحرافات جنسی یا همان پارافیلیا دارد.پارافیلیا به انحرافات جنسی گفته می شود و افراد مبتلا رفتارها و تمایلات غیر عادی در مسائل جنسی دارند. برای مثال برخی از آنها تمایل به برقراری رابطه با کودکان دارند. برخی دیگر از دیدن اعضای غیر تناسلی نیز لذت می برند یا ارضا می شوند. در ادامه پارافیلیا و نشانه های آن بیان می شود.  

پارافیلیا مهمترین عامل رفتارهای غیرطبیعی جنسی

یکی از مهمترین دلایل بروز رفتارهای غیرطبیعی جنسی پارافیلیا یا اختلالات جنسی است.  پارافیلیا یک اختلال عاطفی است که با تخیلات، تمایلات یا رفتارهای تحریک‌کننده جنسی مشخص می‌شود که مکرر، شدید، حداقل به مدت 6 ماه رخ می‌دهند و باعث ناراحتی قابل‌توجه یا تداخل در کار و عملکرد اجتماعی بیمار یا سایر زمینه‌های مهم می‌شوند. از عملکرد این برخلاف انواع جنسی است که رفتارهای جنسی معمولی نیستند اما بخشی از هیچ بیماری نیستند.

1-آمار افراد مبتلا به رفتارهای غیرطبیعی جنسی

به چند دلیل اندازه گیری تعداد افرادی که از پارافیلیا رنج می برند دشوار است. بسیاری از افراد مبتلا به یکی از این اختلالات در خفا یا سکوت از شرم رنج می برند و برخی از آنها رفتارهای توهین آمیز جنسی انجام می دهند و بنابراین سرمایه گذاری می کنند که پارافیلیای خود را گزارش ندهند. اکثر افراد مبتلا به این انحراف جنسی مرد هستند (3٪ - 5٪ از جمعیت مرد) که تنها 1٪ - 6٪ از این افراد زن هستند. با این حال، زنان مبتلا به پارافیلیا کمتر تشخیص داده می شوند که به اشتباه از سوی کسانی که رفتارهای جنسی آنها را ارزیابی می کنند از شک و تردید بهره مند می شوند. به جز مازوخیسم که در زنان 20 برابر بیشتر از مردان است، پارافیلیا تقریباً منحصراً در مردان تشخیص داده می شود. بسیاری از افرادی که از یک پارافیلیا رنج می برند بیش از یکی دارند. به عنوان مثال، حدود یک سوم پدوفیل ها به پارافیلیای دیگری نیز مبتلا هستند. بیش از نیمی از آنها سه یا چهار نوع رفتار را به جای یک رفتار انجام می دهند. اکثر افرادی که به پارافیلیا مبتلا می شوند قبل از 13 سالگی شروع به تخیل در مورد آن می کنند.

2-علائم پارافیلیا

  • اگر فرد در حین رابطه جنسی به انجام اعمال خاصی سوق داده شود حتی اگر لزوماً باعث لذت نشوند در محدوده اختلال جنسی اجباری قرار می گیرد.
  • اگر فرد نمی تواند بدون اصرار یا اجبار همراه با شریک جنسی خود رابطه جنسی داشته باشد یا اگر رابطه زناشویی دیگر لذت بخش نیست و قبلا  لذت بخش بوده است.
  • اگر فرد احساس کند که تخیلات جنسی او شدید و خارج از کنترل او هستند، ممکن است نشانه پارافیلیا باشد.
  • اگر این رفتار، شریک زندگی فرد را در معرض خطر ابتلا به یک بیماری مقاربتی قرار دهد یا علیرغم هشدارهای مربوط به خرابی خانه و از دست دادن شغل در رفتاری خاص پافشاری کند به رفتار جنسی اجباری اشاره دارد.
  • در برخی موارد، پارافیلیا تلاشی ناامیدانه برای پنهان کردن سایر مشکلات مانند تنهایی، افسردگی، استرس بی مورد یا اضطراب است.
  • اگر رابطه جنسی دائماً در ذهن شخص است و تمایلات جنسی خود را از نزدیکان و عزیزان پنهان می کند، وقت آن است که بنشینید و توجه داشته باشید.

3-تشخیص پارافیلیا از رفتارهای غیرطبیعی جنسی ساده

رفتارهای پارافیلیک که افراد دیگر را به عنوان موضوعات مورد علاقه جنسی درگیر می کند، تنها زمانی می تواند به عنوان آسیب شناسی تعریف شود که منجر به ناراحتی یا آسیب برای فرد یا دیگران شود. پارافیلیا اغلب از طریق یک پرسشنامه استاندارد یا خودآزمایی برای ارزیابی علائم و تاریخچه برای رد سایر علل بالقوه علائم تشخیص داده می شود. اگر تمایلات و افکار غیرعادی جنسی را تجربه می کنید، بهترین کار این است که با پزشک صحبت کنید.  
انواع مختلف رفتارهای غیرطبیعی

انواع مختلف رفتارهای غیرطبیعی جنسی

انواع اختلالات پارافیلیک عبارتند از: اختلال فضول، اختلال نمایشی، اختلال فروتروریستی، اختلال مازوخیسم جنسی، اختلال سادیسم جنسی، اختلال پدوفیلیک، اختلال فتیشیستی و اختلال ترنس وستیک. در اینجا برخی از رفتارهای غیر طبیعی جنسی یا همان انواع پارافیلیک بیان خواهد شد..

1.تماشای سکس دیگران

اختلال تماشاگری عبارت است از برانگیختگی جنسی مکرر و شدید ناشی از مشاهده یک فرد ناآگاه که برهنه است در حال درآوردن یا درگیر شدن در فعالیت جنسی است که به صورت تخیلات، اصرار یا رفتار در یک دوره حداقل 6 ماهه بیان می شود. فردی که برانگیختگی را تجربه می‌کند یا بر اساس تمایلات عمل می‌کند حداقل 18 سال سن دارد و بر اساس این میل‌های جنسی با یک فرد نارضایتی عمل کرده است یا این میل‌ها یا خیال‌پردازی‌های جنسی باعث ناراحتی یا اختلال بالینی قابل توجه در زمینه‌های اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه‌های مهم می‌شود.

2.به نمایش گذاشتن خود

اختلال نمایش گرایانه وضعیتی است که با تمایل، فانتزی یا عمل در معرض قرار دادن اندام تناسلی خود در برابر افراد ناراضی، به ویژه غریبه ها مشخص می شود.افراد مبتلا به اختلال نمایشی ممکن است ترجیح دهند اندام تناسلی خود را به کودکان پیش از بلوغ، بزرگسالان یا هر دو نشان دهند. برخی از افراد ممکن است اختلال نمایشگری جنسی خود را انکار کنند که اندام تناسلی خود را به دیگران بی خبر نشان می دهند یا انکار کنند که این عمل باعث ناراحتی آنها می شود. اگر واقعاً خود را به طور مکرر در معرض افراد نارضایتی قرار داده باشند، ممکن است هنوز تشخیص اختلال نمایشی دریافت کنند.

3. مالش دوستی

دست زدن یا مالیدن اندام تناسلی خود به دیگری بدون رضایت او به منظور کسب لذت جنسی یا رسیدن به ارگاسم است. کسانی که به تمرین فروتوریسم می پردازند از تجربه یک تجربه جنسی خصوصی در یک محیط عمومی لذت می برند. اگرچه ممکن است در هر سنی رخ دهد اما این مشکل اغلب در مردان جوان و به ظاهر خجالتی بین سنین 15 تا 25 سال دیده می شود.برای آشنایی کامل با مالش دوستی و دلایل آن کلیک کنید. همچنین در مردان مسن تر، محجوب و منزوی از اجتماع دیده شده است. تصور می شود که فروتوریسم در بین زنان نادر است. شیوع این اختلال ناشناخته است اگرچه تقریباً 10-14 درصد از مردان بزرگسالی که برای اختلالات پارافیلیک توسط پزشکان مراجعه می‌کنند، معیارهای تشخیصی اختلال فرورفتگی را دارند.

4. آزار طلبی جنسی

اختلال مازوخیسم جنسی یک اختلال پارافیلیک است که مشخصه آن این است که شخصی به طور مداوم و شدید از درد یا تحقیر تا حد اختلال عملکردی برانگیخته می شود. این زمانی غیر طبیعی است که فرد در طی یک دوره شش ماهه یا بیشتر، زمانی که فرد متحمل رنج می شود، برانگیختگی جنسی شدیدی را تجربه می کند که با تخیلات، اصرارها و رفتارها آشکار می شود. فانتزی ها و اعمال باعث ناراحتی یا آسیب قابل توجهی در زمینه های مهم زندگی می شود مانند محل کار یا در روابط فرد.

5.آزار دهی جنسی

اختلال سادیسم جنسی عبارت است از برانگیختگی جنسی مکرر و شدید ناشی از رنج جسمی یا روانی فرد دیگر، همانطور که با تخیلات، اصرارها یا رفتارهایی که در یک دوره حداقل 6 ماهه رخ می دهد نشان داده می شود. این فرد بر اساس این میل‌های جنسی با فردی که رضایت ندارد عمل کرده است یا تمایلات یا خیال‌پردازی‌های جنسی باعث ناراحتی یا اختلال بالینی قابل توجه در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه‌های مهم می‌شود.

6. کودک دوستی

اختلال پدوفیلیک عبارت است از تخیلات، تمایلات جنسی یا رفتارهای مکرر و شدید تحریک‌کننده جنسی که شامل فعالیت جنسی با کودک یا کودکان پیش از بلوغ، عموماً 13 سال یا کمتر، برای مدت حداقل 6 ماه است.این فرد حداقل 16 سال سن دارد، حداقل 5 سال از کودک یا کودکانی که جذب آنها می شود بزرگتر است و بر اساس این میل جنسی عمل کرده است یا این میل جنسی یا خیال پردازی باعث ناراحتی یا مشکلات بین فردی قابل توجهی می شود. این معیار شامل فردی نمی شود که در اواخر دوره نوجوانی درگیر رابطه جنسی مداوم با یک نوجوان 12 یا 13 ساله است. علاوه بر این، یک فرد کوچک جذب شده (MAP) که به این اصرارها عمل نکرده است یا پریشانی مشخص یا مشکلات بین فردی را تجربه نمی کند، معیار این تشخیص را برآورده نمی کند.

7. تحریک با اعضای غیر تناسلی مانند پا

اختلال فتیشیستی عبارت است از برانگیختگی جنسی مکرر و شدید ناشی از استفاده از اشیاء غیرزنده یا تمرکز بسیار خاص بر روی اعضای غیر تناسلی بدن، همانطور که با خیال‌پردازی‌ها، اصرارها یا رفتارها نشان داده می‌شود که حداقل در یک دوره زمانی رخ می‌دهد. 6 ماه که باعث ناراحتی یا اختلال قابل توجه بالینی در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه های مهم می شود.اشیای فتیش محدود به اقلام لباسی که در لباس‌های متقابل استفاده می‌شوند یا وسایلی که به‌طور خاص برای تحریک لمسی دستگاه تناسلی طراحی شده‌اند (مانند ویبراتور) نیستند. برای آشنایی با درمان پارافیلیا کلیک کنید.

8. رفتارهای غیرطبیعی جنسی ترانس وستیک

اختلال ترانسوستیک برانگیختگی جنسی مکرر و شدید ناشی از لباس پوشیدن متقابل است که در طی یک دوره حداقل 6 ماهه رخ می دهد و با خیال پردازی ها، تمایلات یا رفتارهایی که از نظر بالینی باعث ناراحتی یا اختلال قابل توجه در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه های مهم عملکرد می شود، بروز می کند. این اختلال اغلب با ترنس اشتباه گرفته می شود. افراد در این جامعه با جنسیتی متفاوت از جنسیتی که در بدو تولد به آنها اختصاص داده شده است، هویت می‌یابند. این شناسایی مربوط به برانگیختگی جنسی آنها نیست و به هیچ وجه یک اختلال نیست. برای آشنایی با علائم ترنس بودن مردان کلیک کنید.  
درمان رفتارهای غرطبیعی جنسی

درمان رفتارهای غیرطبیعی جنسی

تحقیقات در مورد درمان این رفتارهای غیر طبیعی به دلیل تأثیر وحشتناک این رفتار بر قربانیان و به دلیل دخالت مجرمان جنسی پدوفیلی با سیستم قضایی بر پدوفیلی تمرکز دارد. این مطالعات نشان داده‌اند که درمان تنها زمانی مؤثر است که فرد مبتلا به پدوفیلی با انگیزه و متعهد به کنترل رفتار خود باشد و زمانی که درمان ترکیبی از روان‌درمانی و دارو باشد.

1-روان درمانی

روان درمانی برای رفتار های غیر طبیعی  تمایل به استفاده از درمان شناختی رفتاری دارد. تمرکز روان درمانی بر این است که به فرد مبتلا به پدوفیلیا کمک کند تا با منطق رفتاری خود بشناسد و با آن مبارزه کند و همچنین به بیمار مبتلا به پدوفیلیا در ایجاد همدلی با قربانی و تکنیک هایی برای کنترل تکانه های جنسی او آموزش می دهد. این درمان تمایل دارد رویکردی را برای درمان مجرمان جنسی با استفاده از یک مدل پیشگیری از عود اتخاذ کند که مشابه درمان افراد معتاد به مواد مخدر است. این رویکرد سعی می‌کند به فرد پارافیلیک کمک کند تا موقعیت‌هایی را که خطر فعالیت جنسی را افزایش می‌دهد، پیش‌بینی کند و راه‌هایی برای اجتناب یا پاسخ مؤثرتر به این محرک‌ها بیابد. افراد مبتلا به پارافیلیا همچنین ممکن است از آموزش مهارت های اجتماعی برای کمک به ایجاد روابط متقابل مناسب با سن بهره مند شوند.

2-دارو درمانی

داروهایی که تولید هورمون مردانه تستوسترون را سرکوب می کنند، فراوانی یا شدت میل جنسی را در پدوفیل ها کاهش می دهند. ممکن است 3 تا 10 ماه طول بکشد تا سرکوب تستوسترون برای کاهش میل جنسی. مطالعات در مورد اثربخشی مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین در درمان پدوفیلی و سایر پارافیلیاها در یافته‌هایشان در مورد اثربخشی آنها متفاوت است. با این حال، این داروها ممکن است مکملی مفید برای درمان های دیگر باشند، زیرا تمایل به کاهش وسواس جنسی و تمایلات مرتبط با پارافیلیا دارند و ممکن است به افزایش توانایی پارافیل برای کنترل تکانه های خود کمک کنند. نمونه هایی از داروهای SSRI عبارتند از فلوکستین (پروزاک)، آسنترا (زولوفت)، پاروکستین، سیتالوپرام، اسیتالوپرام و ورتیوکستین. برخی تحقیقات اولیه وجود دارد که داروهای محرک مانند متیل فنیدات (ریتالین) می توانند اثربخشی SSRI ها را افزایش دهند و نالترکسون می تواند برخی از وسواس جنسی مرتبط با پارافیلیا را کاهش دهد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*