ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کدام ماده مخدر باعث بی خوابی می شود؟

کدام ماده مخدر باعث بی خوابی می شود؟ آیا می دانستید اکثر اختلالاتی از جمله اختلالات مصرف مواد مخدر یا سلامت روان با الگوهای خواب آشفته مرتبط هستند؟ مشکل از دو جهت است؛ از یک سو، کم خوابی می تواند باعث ایجاد مشکلات روحی و جسمی در افراد شود و آنها را به سمت مصرف مواد مخدر و الکل سوق دهد. برعکس، سوء مصرف مواد به دلیل اثرات منفی آن بر بدن و مغز می تواند منجر به بی خوابی شود. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

بی خوابی چیست؟

بی خوابی شبانه یک اختلال خواب رایج است. کسانی که رنج می برند در به خواب رفتن یا خواب ماندن برای مدت زمان کافی مشکل دارند. بی خوابی به شدت بر روحیه و وضعیت روانی فرد تأثیر می گذارد. توانایی آنها را برای انجام وظایف معمولی معمولی، موفقیت در کار یا مدرسه و حفظ روابط سالم مختل می کند. دو نوع بی خوابی وجود دارد: حاد و مزمن.

1-انواع بی خوابی

  • بی خوابی حاد شایع تر و به طور کلی کمتر شدید است، زیرا معمولاً به دلیل شرایط استرس زا زندگی ایجاد می شود و هر بار چند شب طول می کشد. از طرف دیگر بی خوابی مزمن برای مدت طولانی ادامه دارد. معمولاً ناشی از سایر مسائل پزشکی و روانپزشکی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت بی خوابی کلیک کنید.
  • بی خوابی مزمن نوعی است که پایدار تر است. فرد در به خواب رفتن، حفظ و یا بیدار شدن در صبح زود سه شب یا بیشتر در هفته مشکل دارد و این روند بیش از سه ماه یا بیشتر دوام می آورد. همچنین باعث اختلال قابل توجه در عملکرد روزانه می شود و با وجود فرصت کافی برای خواب، اختلال خواب وجود داشته باشد.

2-کدام ماده مخدر باعث بی خوابی می شود؟ |دلایل بی خوابی

علل شایع بی خوابی شامل مسائل روانی مانند اختلال سلامت روان، شرایط پزشکی مانند درد مزمن یا آپنه خواب و سایر عوامل مانند تغییرات هورمونی یا اختلال در ریتم شبانه روزی فرد است. هنگامی که فردی از بی خوابی رنج می برد، در معرض خطر سایر مسائل از جمله آسیب پذیری بیشتر در برابر تصادفات، افسردگی و سایر اختلالات سلامت روان است. زیر چتر اختلالات سلامت روان، اعتیاد است که به عنوان اختلال مصرف مواد نیز شناخته می شود. علل بی خوابی بی خوابی می تواند نتیجه استرس، رویدادهای زندگی یا عادت هایی باشد که خواب را مختل می کند. اگرچه مسائل عاطفی معمولاً مقصر اکثر موارد بی خوابی هستند، عادات ساده در طول روز مانند نوشیدن بیش از حد کافئین نیز می تواند ریتم شبانه روزی را مختل کند و باعث خواب ناکافی شود. شایع ترین علل بی خوابی عبارتند از برنامه سفر و یا کار، عادات بد خوابیدن، فشار خوردن بیش از حد دیر هنگام عصر ،سایر اختلالات سلامت روان مانند افسردگی یا اضطراب،داروها سایر اختلالات مرتبط با خواب به عنوان مثال، آپنه خواب، استفاده از کافئین، نیکوتین و یا الکل در اواخر عصر.
بی خوابی ناشی از مواد

ارتباط اعتیاد و اختلالات خواب

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تا به حال با اعتیاد به مواد مخدر دست و پنجه نرم کرده اید، احتمالاً اثرات منفی اعتیاد بر خواب را تجربه کرده اید. هم مصرف مواد مخدر و هم علائم ترک می تواند خوابیدن و خوابیدن را در طول شب سخت کند. این فقط در مورد "مواد مخدر خیابانی" مانند کوکائین یا هروئین نیست، بلکه در مورد الکل، داروهای تجویزی و برخی از داروهای بدون نسخه نیز صادق است. اما آیا می‌دانستید که این رابطه دو طرفه است؟ همانطور که مصرف مواد مخدر می تواند منجر به مشکلات خواب شود، مشکلات خواب نیز می تواند منجر به سوء مصرف مواد شود. در این مقاله، ما به شما کمک می‌کنیم تا رابطه پیچیده بین سوءمصرف مواد و خواب را درک کنید و در هنگام بهبودی از اعتیاد به مواد مخدر چه کاری می‌توانید انجام دهید تا کیفیت خواب مورد نیاز خود را بدست آورید.
اعتیاد به عنوان "بیماری مغزی ناشی از مصرف مزمن مواد مخدر که در مدارهای مغز و شیمی مغز ایجاد می شود و این تغییرات منجر به رفتارهای مصرف اجباری مواد مخدر می شود" تعریف می شود. اما این تغییرات در شیمی و مدار مغز ما عوارضی  بیشتر از  مصرف اجباری مواد مخدر شود دارد. آنها همچنین می توانند منجر به مشکلات خواب شوند. سوء مصرف مواد می تواند باعث مشکلات خواب حاد کوتاه مدت و مزمن (دراز مدت) شود. برای برخی، این می تواند منجر به اختلالات خواب مانند بی خوابی و آپنه خواب شود.

بی خوابی دلیل گرایش به اعتیاد

بی خوابی علائم دشواری مانند تحریک پذیری و عصبانیت، اضطراب، نوسانات خلقی و خستگی عمومی ایجاد می کند. با گذشت زمان، اینها می توانند تلفات زیادی داشته باشند. ممکن است فرد تمام تلاش خود را برای مقابله با اثرات مضر بی خوابی، که شامل استفاده نادرست از مواد می شود، انجام دهد. هنگامی که فردی برای مقابله با یک بیماری روانی مانند بی خوابی از مواد مخدر و الکل استفاده می کند، به آن خود درمانی می گویند. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، حدود نیمی از افرادی که از اختلالات خواب رنج می برند و به طور منظم از الکل ویا مواد مخدر سوء استفاده می کنند، این کار را برای بهبود خواب انجام می دهند. از آنجایی که مواد مخدر و الکل اثرات موقت، لذت بخش و اغلب بی حس کننده یا آرامش بخش دارند، بسیاری از مردم از آنها برای درمان بی خوابی خود استفاده می کنند. با این حال، هر چه بیشتر این کار را انجام دهند، احتمال ابتلا به اختلال مصرف مواد بیشتر می شود.

شایع ترین علت بی خوابی

اگر اختلال مصرف مواد دارید، بی خوابی شایع است. این زمانی است که برای به خواب رفتن یا خواب ماندن مشکل دارید. کارشناسان فکر می کنند ممکن است ارتباط مغزی بین این دو وجود داشته باشد. این به این دلیل است که کمبود خواب شما را در حالت "بیش از حد برانگیختگی" قرار می دهد و مانند عدم کنترل استرس، این می تواند احتمال سوءمصرف مواد مخدر را افزایش دهد.برخی از مواد نحوه گذراندن مراحل خواب را تغییر می دهند. ممکن است مقدار مناسبی از حرکات غیر سریع چشم را دریافت نکنید. آن وقت است که به خواب عمیق خود می پردازید. داروها همچنین می توانند خواب شما را با حرکات سریع چشم مختل کنند، جایی که رویاهای خود را انجام می دهید و بیشتر حرکت می کنید. سوء مصرف مواد می تواند منجر به موارد زیر شود: ممکن است با مصرف داروهایی مانند کوکائین، کافئین و نیکوتین وارد چرخه مصرف شوید. آنها محرک هایی هستند که به شما احساس هوشیاری می دهند. این بدان معناست که اگر زیاد از آنها استفاده کنید ممکن است خواب خوبی نداشته باشید. و اگر صبح خسته هستید، ممکن است به استفاده از این داروها ادامه دهید تا احساس خواب آلودگی نکنید.  

کدام ماده مخدر باعث بی خوابی می شود؟

به طور کلی، مصرف دارو منجر به تغییرات شیمیایی در بدن می شود که می تواند تأثیر مستقیمی بر ریتم شبانه روزی ما داشته باشد که ساعت بیولوژیکی مسئول چرخه خواب و بیداری ما است. این رابطه بیشتر از کمی پیچیده است، که عمدتا به دلیل طیف گسترده ای از داروهای موجود امروزه است. برای درک آنچه در رابطه با سوء مصرف مواد مخدر و خواب اتفاق می افتد، باید به هر دسته از داروها به صورت جداگانه نگاه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

1-کوکائین

اگر تا به حال قهوه را خیلی نزدیک به زمان خواب نوشیده اید، احتمالاً تجربه کرده اید که چگونه محرک ها می توانند خواب را مختل کنند. این دسته از مواد مخدر که شامل مواردی مانند کوکائین و آمفتامین ها می شود، میزان هوشیاری ما را افزایش می دهد. زمانی که آنها خیلی نزدیک به زمان خواب باشند، می توانند به طرز باورنکردنی به خواب رفتن سخت شوند. علاوه بر این، استفاده طولانی مدت از داروهای محرک می تواند بر سطوح انتقال دهنده های عصبی (مواد شیمیایی مغز مسئول خلق و خو، انرژی، یادگیری و موارد دیگر) تأثیر بگذارد. برای مثال کوکائین را در نظر بگیرید. هنگامی که شخصی از کوکائین استفاده می کند، انرژی و سرخوشی که تجربه می کند به دلیل افزایش دوپامین در کوتاه مدت در گردش در مغز است. این افزایش هوشیاری می‌تواند مستقیماً با خواب تداخل کند و استفاده مزمن می‌تواند منجر به کاهش خواب REM شود که منجر به خستگی در طول روز و مشکلات حافظه می‌شود. هنگامی که مصرف کوکائین را متوقف می کنید، اختلال در خواب می تواند تا ماه ها پس از قطع دارو ادامه داشته باشد، به طوری که سطح انتقال دهنده های عصبی بدن و ریتم شبانه روزی برای متعادل شدن مجدد زمان می برد.
کدام ماده مخدر باعث بی خوابی می شود

2-کدام ماده مخدر باعث بی خوابی می شود؟ | آمفتامین

آمفتامین‌ها که در برخی از داروهای تجویزی و همچنین در داروهای خیابانی مانند متامفتامین یافت می‌شوند، محرک‌های قدرتمندی هستند که می‌توانند کیفیت خواب شما را مختل کنند. با نیمه عمر 9 تا 15 ساعت، نیمی از دارو هنوز می تواند در هنگام خواب حتی زمانی که آن را در اوایل روز مصرف می کنید در بدن شما باشد. علاوه بر این، آمفتامین‌ها بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارند، افراد را بعد از مصرف بیدار نگه می‌دارند و باعث اختلال در خواب در طول ترک می‌شوند. مشابه کوکائین، آمفتامین ها می توانند تغییراتی در انتقال دهنده های عصبی ایجاد کنند که می تواند منجر به مشکلات خواب طولانی مدت شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اختلال خواب کلیک کنید.

3-الکل

نوشیدن الکل و کشیدن علف های هرز می تواند به شما این تصور را بدهد که به شما کمک می کند تا بخوابید. متأسفانه، مطالعات نشان می دهد که استفاده کوتاه مدت و طولانی مدت از این داروها می تواند چرخه خواب شما را مختل کند. الکل به شما کمک می کند به خواب بروید، اما کیفیت خوابی که بعد از نوشیدن الکل به دست می آورید بسیار پایین تر از زمانی است که از نوشیدن خودداری می کنید. علاوه بر این، مصرف الکل می تواند شانس شما را برای تجربه آپنه خواب، خروپف و کابوس های شبانه افزایش دهد.

4-کدام ماده مخدر باعث بی خوابی می شود؟ |ماری جوانا

در مورد مصرف ماری جوانا، مصرف کوتاه مدت ممکن است به خواب رفتن و ماندن در خواب کمک کند. با این حال، وقتی صحبت از استفاده طولانی مدت می شود، محققان تاثیر منفی بر کیفیت خواب یافته اند.افرادی که پنج بار یا بیشتر در هفته به مدت سه ماه یا بیشتر از شاهدانه استفاده می‌کنند، نسبت به افرادی که حشیش مصرف نمی‌کنند یا کمتر از آن استفاده می‌کنند، خوابشان بیشتر طول می‌کشد، در طول شب کمتر می‌خوابند و خواب آرام‌بخش و آرام‌بخشی را تجربه می‌کنند. .

5-اکستازی و LSD

مواد توهم زا مانند MDMA (اکستازی) و LSD (اسید) می توانند خواب را به روشی مشابه محرک ها مختل کنند، زیرا این داروها نیز می توانند احساس هوشیاری را افزایش دهند. علاوه بر این، بسیاری از مواد توهم زا تا حدودی از طریق تداخل آنها با انتقال دهنده عصبی سروتونین، که برای تنظیم خواب مهم است، ادراک را تغییر می دهند.

6-کدام ماده مخدر باعث بی خوابی می شود؟ |هروئین، مرفین و اکسی کدون

سوء مصرف مواد افیونی بیداد می کند، تا حد زیادی به لطف استفاده نسخه ای از این مسکن ها از جمله مورفین، اکسی کدون، کدئین و هیدروکودون. بسیاری از معتادان به مواد افیونی افرادی هستند که به طور تصادفی به این مسکن‌ها معتاد می‌شوند و برخی از آنها به هروئین روی می‌آورند، یکی دیگر از مواد افیونی زمانی که گرفتن نسخه دشوار می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به هروئین کلیک کنید. در حالی که این داروها می توانند به ویژه در درمان درد موثر باشند، پتانسیل بالایی برای اعتیاد و سوء مصرف دارند و این می تواند منجر به مشکلات خواب شود.مصرف مواد افیونی منجر به کیفیت خواب ضعیف، خواب ترمیمی کمتر و خواب REM (حرکت سریع چشم) می شود. علاوه بر این، ترک مواد افیونی برای سخت کردن خواب بسیار معروف است.  

درمان اعتیاد و اختلالات خواب به صورت همزمان

هنگامی که اعتیاد به مواد و بی خوابی همزمان رخ می دهد، مداخله و درمان حرفه ای ضروری است. درمان باید فوری و یکپارچه باشد، یعنی هم اختلال مصرف مواد و هم اختلال بی خوابی را به طور همزمان درمان می کند.اگر فردی از نزدیکان شما سوء استفاده از مواد دارد، به مواد متکی است و با مشکلات خواب مواجه است، در جستجوی کمک مناسب تردید نکنید. همانطور که ممکن است در این لحظه احساس غمگینی کنید، مهم است که بدانید بی خوابی و اختلالات اعتیاد آور همزمان بسیار قابل درمان هستند. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*