ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چیکار کنم بچم باادب بشه | راه های پرورش و تربیت فرزند مودب

چیکار کنم بچم باادب بشه؟ همه پدر و مادرها دوست دارند فرزندانی با ادب داشته باشند که بتوانند در محافل اجتماعی به آنها افتخار کنند اما ممکن است ندانند چگونه می توان کودکی باادب تربیت کرد یا هنگام مواجهه با رفتارهای پیش بینی نشده و چالش برانگیز کودک چه عکس العملی داشته باشند. اصولا تربیت فرزندان کار سختی است و نیازمند مهارت های تربیتی و کلامی و اجتماعی است. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


چیکار کنم بچم باادب بشه

برای تربیت یک فرزند مودب می بایست به شیوه های صحیح تربیتی و قوانین فرزندمداری مسلط باشید و با صبر و حوصله و به گونه ای موثر با فرزند خود برخورد کنید. همچنین نمونه ی الگویی باشید که انتظار دارید فرزند شما همانطور رفتار کند. در خصوص تربیت کودک با ادب گام اول این است که بدانید ویژگی های یک کودک مودب چیست. در مقاله امروز به این موضوع و اقداماتی که برای تربیت کودک لازم است پرداخته می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سبک های فرزند پروری کلیک کنید.

 

ویژگی های کودک مودب

کودکان مودب به لحاظ علمی شایستگی های اجتماعی خاصی دارند و درواقع دارای هوش هیجانی مناسب برای رفتار مناسب در موقعیت های مختلف هستند و می توانند متناسب با شرایط متفاوت خودتنظیمی داشته رفتار مناسبی بروز دهند. از جمله این شایستگی های رفتاری موارد زیر است.

1-پذیرش موقعیت ها و کنار آمدن با ناکامی

زمانی که اوضاع باب میل فرزند شما است حرف گوش کن بودن و مودب بودن او یک امر طبیعی است اما مشکل و چالش زمانی به وجود می آید که شرایط وفق مراد او پیش نمی رود. در این زمان فرزند شما اگر قدرت پذیرش این موقعیت را داشته باشد فرزند مودبی است. یعنی خود را با شرایط هماهنگ می کند و می پذیرد که در حال حاظر اوضاع چنین است و باید با آن کنار بیاید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کودک باهوش کلیک کنید.

برخی اوقات پیش می آید که کودک هنگام بازی با همسالان خود در بازی موفق نمی شود اما می تواند با شکست خود کنار بیاید یعنی هوش هیجانی لازم برای مدیریت لحظه شکست خود را دارد و به خاطر آن ناکامی واکنش های بدی از خود بروز نمی دهد. اما بچه هایی که در مواجهه با شکست اسباب بازی خود را پرت می کنند، بازی را ترک می کنند، دوست خود را هل می دهند و رفتارهای اینچنینی بروز می دهند، خودتنظیمی ضعیفی داشته و نمی توانند با ناکامی خود کنار بیایند.

2-چیکار کنم بچم باادب بشه |پذیرفتن محدودیت ها و کنترل احساسات

یک قسمت از تربیت کودکان مربوط می شود به پذیرش قوانین و محدودیت هایی که والدین برای آنها وضع می کنند. به عنوان مثال مادر از او می خواهد که همیشه کمد خود را مرتب نگه دارد یا شب ها مسواک بزند. این قوانین اصولا برای تربیت صحیح کودک وضع می شوند. کودکی که به محدودیت ها فکر می کند و به آنها عمل می کند یا آنها را به عنوان اصول زندگی می پذیرد کودک مودبی است که با رعایت و پذیرش قوانین و محدودیت ها از بروز مشکلات جلوگیری می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت کودک کلیک کنید.

از دیگر نکات و ویژگی های فرزند مودب این است که می تواند احساسات منفی خود را به گونه ای مناسب مدیریت کند و از بروز خشم خود جلوگیری کند. کنترل خشم نیازمند هوش هیجانی بالا در کودک و آموزش های لازم برای مدیریت عواطف است که به کودک کمک می کند با مهارت لحظات سخت و احساسی را پشت سر بگذارد.

3-همدلی و همکاری در کارهای گروهی، توجه به نظرات

کودکانی که به خوبی احساسات خود و دیگران را درک می کنند می توانند با کودکان هم سن خود همدلی داشته باشند و در موقعیت های مختلف با برقراری ارتباط احساسی و کلامی مناسب به بهتر شدن حال دوست خود کمک کنند. کودکان مودب معمولا در فعالیت های گروهی یکه تازی نمی کنند، با جمع به خوبی کنار می آیند و همکاری موثر و خوبی با هم سن و سال های خود دارند. مسئولیت پذیری خوبی دارند و به دیگران در انجام کارهای گروهی کمک می کنند.

از دیگر ویژگی های مطلوب کودک با ادب این است که خودمحور نیست و سعی می کند به نقطه نظرات دیگران توجه کند. حرف دیگران را گوش می کند و نظر اطرافیان را می پذیرد. برخلاف برخی کودکان که با لجبازی از پذیرش نقطه نظرات دیگران سرباز می زنند و  خودمحور رفتار می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه برخورد با کودکان لجباز کلیک کنید.

4-روحیه رفاقتی و اهمیت به مشکلات دیگران و بیان موثر احساسات

برخی کودکان هنگام بازی و روابط اجتماعی با همسالان خود بیشتر سعی می کنند رئیس بازی دربیاورند و نظر خود را در مورد مسائل مختلف به دیگران تحمیل کنند. اما فرزندی که مودب و با نزاکت تربیت شده باشد در ارتباط با دوستان خود رفاقتی رفتار می کند، حرف دوستان خود را می شنود و به پیشنهادهای آنها اهمیت می دهد.

کودکان مودب معمولا سعی می کنند در زمان بازی یا ارتباط با دوستان خود مشکلات آنها را حل کنند. اگر اختلافی بین دیگر بچه ها باشد تلاش می کنند بین آنها صلح ایجاد کنند و راهی برای تعامل دوستانه پیدا کنند. مهارت های حل مسئله خوبی دارند. دوستان خود را در مشکلات تنها نمی گذارند و یاری گران خوبی هستند.

کودکان خوب به شیوه ای تربیت شده اند که بتوانند با مهارت و به درستی احساسات خود را بروز بدهند و راحت حرف خود را بزنند. هنگام ناراحتی هیجانی رفتار نمی کنند و می توانند خوب و مناسب و با کلمات حس خود را بیان کنند.

 بچه با ادب

راه کارهایی برای تربیت کودک باادب

برای این که بتوانید کودکان باادبی تربیت کنید لازم است که با آموزش و الگوسازی شیوه های برخورد و تعامل صحیح را به آنها یاد بدهید. اصول رفتار صحیح و احترام به دیگران، مهارت همدلی، پذیرش محدودیت ها و... موضوعاتی هستند که می بایست به درستی و با صبر به کودک خود آموزش دهید. در ادامه برخی راهکارهای تربیت باادب معرفی می گردد.

1-درست رفتار کردن

از مهمترین و اصولی ترین کارهایی که یک والد برای تربیت کودک خود می تواند انجام دهد این است که خود الگوی کامل و درستی از رفتار و برخورد باشد. بنابراین سعی کنید رفتار خود را در موقعیت های مختلف ارزیابی کنید و کودک خود را تشویق کنید تا مانند شما رفتار کند. همچنین با صحبت کردن درباره احساسات خود سعی کنید به کودک شناخت احساسات را آموزش دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش شناخت احساسات به کودکان کلیک کنید.

به آنها کمک کنید تا در روابط شان با دوستان خود، سعی کنند احساس آنها را بشناسند، به دوستان خود کمک کنند، اگردوستشان تنها است به او توجه کنند. به عواطف کودک خود اهمیت دهید و به شکل عملی به او نشان دهید که او نیز باید به احساسات دوستان خود اهیمت بدهد.

2-چیکار کنم بچم باادب بشه |تعیین حد و مرز ها

محدودیت ها را به کودک خود به شکلی محترمانه آموزش دهید. به این معنا که در عین مهربانی قاطع باشید و از موضع خود پایین نیایید تا بدون این که به احساسات کودک لطمه وارد کنید حد و مرزهای لازم را به او آموزش داده و در وجود  او نهادینه کنید. به این شکل و با احترام به او کمک می کنید، او ضمن دریافت محبت شما به قوانینی که شما تعیین می کنید و محدودیت ها احترام بگذارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قوانین در خانه کلیک کنید.

به عنوان مثال وقتی خواسته ی غیرمعقولی دارد و در مقابل مخالفت شما پا به زمین می کوبد شما می بایست با مهربانی اما خیلی محکم پای عدم موافقت خود بایستید و بدون این که به قشقرق های او اهمیت بدهید خود را سرگرم کار خود کنید یا وی را به اتاق خودش ببرید و اجازه دهید چند دقیقه تنها بماند.

3-واقع بینی و منطقی بودن و پرهیز از برخورد های نامناسب

با رفتار طبیعی خود نسبت به وقایع زندگی و دیدن تفاوت ها در زندگی، در انسان های اطراف و هر چیزی که به نظر فرزند شما عجیب به نظر می رسد، به او بیاموزید که وقایع زندگی امری طبیعی هستند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

مثلا وقتی فردی را می بیند که نسبت به دیگران تفاوت دارد از مشکلی یا عدم توانایی رنج می برد، یا با ملاحظه تفاوت های فردی افراد چیزی از شما می پرسد، سعی کنید آرام و منطقی با او صحبت کنید و به او بیاموزید که این ها جزئی از واقعیات زندگی هستند و شما آنها را پذیرفته اید. نگرش شما نسبت به وقایع و تفاوت ها باعث می شود او نیز به شکل منطقی و پذیرنده رفتار کند و حرف های شما را بپذیرد.

اگر کودک شما بداخلاقی می کند یا شما را می زند یا بددهنی می کند، این کارهای او به معنای تلاش برای جلب توجه است ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد اما شما سعی کنید کنترل اعصاب خود را به دست بگیرید و از بروز واکنش های شدید و تکانشی پرهیز کنید. به چشم های او نگاه کنید و با برقراری ارتباط چشمی و کلامی به او بگویید که این طرز صحبت و رفتار اشتباه است و به او بیاموزید که حرف خود را مودبانه مطرح کند تا به خواسته او گوش دهید و اگر بخواهد با داد و فریاد یا رفتار بد صحبت کند، نمی توانید به صحبت های او گوش دهید.

4-توجه به ادبیات گفتاری و شرکت دادن در فعالیت های اجتماعی

کودکان به شدت تحت تاثیر نوع گفتگوی والدین قرار می گیرند و شیوه صحبت و رفتار و کردار والدین را تقلید می کنند بنابراین رعایت همین نکات کوچک می تواند تاثیر بزرگی در تربیت کودک مودب داشته باشید. در گفتگوها و صحبت های خود از کلمات ادبی و با نزاکت مانند لطفا، اجازه بدهید، ممنون هستم و... استفاده کنید و به کودک خود با استفاده از کلمات احترام بگذارید تا او نیز یاد بگیرد در زمان گفتگو و بیان خواسته های خود محترمانه رفتار کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش احترام گذاشتن به کودکان کلیک کنید.

کودکان در سنین پایین آمادگی فوق العاده ای در مسئولیت پذیری و قبول فعالیت های اجتماعی دارند و دوست دارند در انجام کارها به دیگران کمک کنند زیرا این کار به آنها حس بزرگ شدن و کفایت و غرور می دهد. می توانید در حد توانشان به ایشان مسئولیت بدهید و بخواهید برخی از کارها را انجام دهند و در برخی امور اجتماعی شرکت کنند مثلا اگر اسباب بازی های زیادی دارد که دیگر استفاده نمی کند به او کمک کنید تا آنها را برای کودکان نیازمند جمع کند. یا می توانید برخی از کارهای منزل مثل تمیز کردن اتاق خودش را به او بسپارید و بخاطر انجام آن کار او را تحسین کنید.

5-چیکار کنم بچم باادب بشه |بحث نکردن

اگر کودک شما بر سر موضوعی با شما بحث می کند شما بحث را قطع کنید و به شیوه ای محترمانه قبل از این که بحث به یک جنگ برای نمایش قدرت تبدیل شود جلوی آن را بگیرید. دلایل زیادی وجود دارد که کودکان برای اینکه یک کاری را انجام ندهند وارد بحث می شوند تا بتوانند به این وسیله به هدف خود برسند مثلا ممکن است نخواهند مسواک بزنند، یا تا دیروقت تلویزیون تماشا کنند یا در اتاق خود تنها نخوابند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جر و بحث با کودک کلیک کنید.

اما شما می بایست هوشیار باشید و زمانی که کودک می خواهد مرزها را به نفع خود بشکند قاطعانه و با حفظ احترام موضع خود را حفظ کرده و جلوی مانور دادن و بحث را بگیرید. می توانید هر زمان که کودک وارد یک بحث تکراری می شود به او بگویید ما قبلا در این مورد صحبت کردیم. یا الان زمان بحث کردن نیست و شما باید کاری که از شما خواستم انجام بدی و...
تربیت بچه با ادب

6-جستجوی علت سرکشی و نافرمانی

کودکان معمولا برای این که بزرگسالان خود را به جنگ قدرت بکشانند و به این طریق محدودیت ها را دور بزنند نسبت به خواسته والدین بی توجهی می کنند و حرف آنها را گوش نمی دهند. در این مواقع لازم است بدانید کودک صبحت شما را شنیده یا عمدا سعی می کند نسبت به آن بی اهمیت باشد و اگر بی توجهی او از روی عمد است علت آن را پیدا کنید. باید بفهمید چرا او به حرف شما گوش نمی دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اصلاح رفتار کودکان کلیک کنید.

بنابراین با پرسیدن چند سوال او را محک بزنید و مطمئن شوید که به صحبت های شما گوش داده. از او بپرسید که فهمیدی به شما چی گفتم یا صحبت های من برات واضح است؟ پاسخ این سوال و واکنش کودک تکلیف شما را روشن می کند. گاهی کودک از پاسخ دادن طفره می رود یا وانمود می کند که نشنیده است تا بسنجد که شما جدی هستید یا خیر و درصورتی که شما را جدی نبیند به کار خود ادامه می دهد.

7-عذرخواهی در موارد نیاز

کودکان به کرات با رفتارها و لجبازی های مداوم خود باعث می شوند که والدین از کوره دررفته و عصبانی شوند و در مواقع عصبانیت ممکن است با استفاده از روش های نادرست تنبیه کلامی، فیزیکی سعی در آرام کردن یا تربیت کودک بکنند که این باعث می شود شیوه تربیتی شما زیر سوال برود. در این مواقع سعی کنید اشتباه خود را بپذیرید و بخاطر آن با کودک صحبت کنید و از او عذرخواهی کنید تا به او نیز بیاموزید که گاهی انسان ها خطا می کنند و برای آن معذرت خواهی می کنند تا بتوانند اشتباه خود را جبران کنند.

 

سخن اخر درمورد چیکار کنم بچم باادب بشه

تربیت یک کودک مودب یک کار سخت و زمان بر و پرچالش است که به صبر و تحمل بالا نیاز دارد و موثرترین کار در تربیت کودک انجام آن رفتاری است که از کودک خود می خواهید. الگو باشید و اجازه بدهید آنها نسخه خود را از روی رفتار صحیح شما کپی کنند و با تکرار آن را به یک عادت درست تبدیل کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر از خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*