ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تفاهم در زندگی مشترک | علل عدم تفاهم و راهکار هایی برای تداوم عشق

تفاهم در زندگی مشترک به معنای درک تفاوت ها، پذیرش آن و مدارا با تفاوت های طرف دیگر است. مهمترین مشکل زوجین نداشتن تفاهم است، اما آیا تفاهم قابل آموزش و اکتساب است؟ تفاهم تا چه حدی در زندگی مشترک موفق اهمیت دارد؟ چطور آن را بیاموزیم و در زندگی از آن استفاده کنیم. این مقاله در صدد آن است تا آموزش های لازم را در این زمینه ارائه نماید. عدم وجود تفاهم در زندگی مشترک مشکلات زیادی را برای زوجین به وجود می آورد در صورتی که می توان با شرکت در جلسات مشاوره خانواده از بسیاری آسیب ها جلوگیری کرد.  
 

تماس با مشاور

 
 

تعریف تفاهم

رسیدن به تفاهم به این معنا نیست که با دیگران هیچ مشکلی نداشته باشیم. برخی افراد تصور می کنند تفاهم به این معنی است که از لحاظ عقیدتی، فرهنگی، سیاسی و همه موضوعات مانند فرد دیگری بیاندیشند. حقیقت این است که تفاهم به معنای توانایی تحمل تفاوت ها است. طبیعی است که هر یک از ما متفاوت با دیگران فکر و رفتار می کنیم. زمانی می‌توانید بگویید ازدواج موفق داشته اید که با همسر خود به تفاهم برسید. که عقیده مخالف با خودتان را بپذیرید و بدانید که قرار نیست هر کسی مثل شما فکر کند. بنابراین اگر می خواهیم در زندگی با همسرمان به آرامش برسیم نیاز است توان تحمل تفاوت ها را بالا ببریم. 
معنای دیگر تفاهم که مکمل مطلب قبلی است یعنی فهمیدن و فهماندن. از آنجا که سوء تفاهم به معنی فهم مطلبی بر خلاف واقعیت است. پس تفاهم یعنی فهم درست واقعیت‌ها. تفاهم زوجین یعنی فهم درست شخصیت همسر فهماندن و بروز دادن واقعیت درونی خود به همسر. پیشنهاد می کنیم مقاله زندگی مشترک موفق را بخوانید.  

اینفوگرافیک تفاهم در زندگی مشترک

اینفوگرافیک تفاهم در زندگی مشترک

تفاهم در زندگی چقدر مهم است

اهمیت تفاهم در زندگی مشترک به دوران قبل از ازدواج و نامزدی برمی‌گردد. دختر و پسر بهتر است قبل از ازدواج در مورد عقاید مذهبی باورها و مسائل زناشویی به اشتراکاتی رسیده باشند. مشکل این است که بعضی افراد فکر می کنند با ازدواج کردن و رفتن زیر یک سقف تمام مسائل آنها حل خواهد شد و عشق برای ادامه زندگی کافی است. حال آن که تحقیقات خلاف آن را ثابت کرده است. کسانی که قبل از ازدواج از اشتباهات و عقاید مخالف با باورهای خود چشم پوشی می کنند بعد از ازدواج این اختلافات در نظر آنها چند برابر خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج کلیک کنید. 
حتی در اوایل ازدواج به دلیل لذت های جنسی و عاطفی ممکن است به راحتی از کنار تفاوت‌های یکدیگر بگذرند اما دیری نمی پاید که آنان متوجه دنیای متفاوت بین خود و دیگری می شوند و اینجاست که اختلافات تازه به چشم می آید. بنابراین این مسئله تفاهم چیزی نیست که به راحتی بتوان از آن گذشت. نیاز است زن و شوهر حتماً در مورد مسائل و خواسته های خود با یکدیگر صحبت کنند.  

دلیل عدم تفاهم با همسر

عدم تفاهم در زندگی مشترک از مسائل مختلفی ناشی می شود که برخی از موارد آن شامل:

1-ناتوانی در بیان احساسات

گاهی دلیل عدم تفاهم در زندگی مشترک به این دلیل است که زوجین خودآگاهی هیجانی ندارند و نمی توانند احساسات خود را بشناسند و آن را به زبان بیاورند. کسی که نمی تواند مشکلات خود را به زبان بیاورد و یا ناراحتی یا خشم خود را به همسرش بگوید در زندگی به مشکل بر خواهد خورد. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که در بیان احساسات خود دچار شرم خجالت می شوید بدون شک این مسئله را با یک مشاور در میان بگذارید.

2-عدم درک یکدیگر

دلیل برخی اختلافات در زندگی زناشویی نفهمیدن خواسته‌ها و نیازهای همدیگر است. با توجه به این که دلایل رفتارهای همدیگر را نمی دانند و با یکدیگر در این زمینه گفت و گو ندارند، به تفاهمی هم نخواهند رسید. از همسرتان در مورد نیازهایش سوال بپرسید و او را تشویق به حرف زدن کنید.

3-نداشتن علایق مشترک

نداشتن شناخت پیش از ازدواج باعث نداشتن صمیمیت میشود. زوجینی که تفریح و برنامه مشترکی با یکدیگر ندارند صمیمیتی هم نخواهند داشت. بی حوصلگی زوجین به علایق یک دیگر باعث عدم سازگاری بینشان می شود. پیدا کردن علاقه مشترک باعث هم مسیر شدن زن و شوهر با هم و رسیدن به خشنودی می شود.

4-عدم اعتماد به نفس

کسی که فکر می کند همسرش او را نمی فهمد و یا درکش نمی کند دچار احساسات خشم ناراحتی و حسادت می شود. این احساسات کاهش اعتماد به نفس را در پی دارد. کسی که اعتماد به نفسش را در زندگی با همسرش از دست می دهد زبان مشترکی هم برای صحبت با او پیدا نخواهد کرد.  
تفاهم

برخی از موضوعات مهم برای تفاهم در زندگی مشترک

موضوعات مهمی که  داشتن تفاهم  در آنها ضرورت دارد شامل موارد زیر می شود
1-اعتقادات مذهبی: بهتر است زوجین  در مورد باورهای دینی و پایبندی و تعهد به آنها اشتراک نظر داشته باشند. به عنوان مثال مسائلی مانند حجاب، نماز یا روزه یا شرکت در مراسم مذهبی، نوع پوشش همسر برای هر دو نفر تعریف شود. 
2-موضوعات جنسی: منظور این است که هر دو نفر از میزان و کیفیت رابطه جنسی رضایت داشته باشند. 
3-تربیت فرزندان: هماهنگی در تربیت فرزندان از مسائل مهمی است که گاهی اختلافات زیادی بین زن و شوهر به وجود می آورد. نیاز است در این زمینه زوجین با هم به توافق نظر برسند که چه تعداد فرزند می خواهند داشته باشند و چه سبک تربیتی مدنظر آنان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد تربیت فرزندان موفق کلیک کنید. 
4-باورهای اخلاقی و سیاسی: زوجین بهتر است در زمینه اخلاق، معرفت، خوب و بد بودن یک پدیده نظراتشان به یکدیگر نزدیک باشد. در زمینه سیاست هرچه زن و شوهر تشابهات بیشتری داشته باشند و افراط و تفریط بین شان نباشد، زندگی بهتر خواهد بود. چرا که گاهی اختلاف در همین مسائل سایه اش را بر جنبه های دیگر زندگی می اندازد. 
5-وظایف زن و شوهر: نقش هر یک از زوجین در زندگی تعریف شده باشد. به این شکل که دیگری بداند چه وظیفه ای در قبال همسرش دارد. مثلا کار و خانه داری و دیگر وظایف مشخص شده باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چطور یک زن خانه دار موفق باشید کلیک کنید. 
6-مسائل مالی: مدیریت مالی و چگونگی خرج پول مهم است. به زوجین توصیه می شود حتماً در اوایل ازدواج در مورد آن صحبت کنند تا به اشتراکی نظری برسند. در صورتی که تفاهم در زندگی مشترک نباشد مسائل پیش می آید که موارد زیر را در بر می گیرد:

  • عدم همدلی و سردی بین  زوجین
  • استرس و نگرانی
  • خشم و عصبانیت هر دو نفر
  • اختلاف نظر و مشاجرات زیاد
  • دوری عاطفی از یکدیگر
  • ترک خانه توسط یکی از زوجین
  • بی اعتنایی به خواسته های یکدیگر
  • طلاق عاطفی

 تفاهم-در-زندگی-مشترک

راه کار هایی برای تداوم عشق در زندگی

عاشق شدن و عاشق بودن در زندگی زناشویی یکی از خواسته های هر دختر پسری است که ازدواج می‌کنند اگر دوست دارید همسرتان را عاشق خودتان کنید این عادت های ساده را در ۲۱ روز انجام دهید.
بعد از شروع زندگی مشترک تفاوت های فرهنگی مذهبی و اجتماعی بیشتر خود را نشان می‌دهد. برای رسیدن به تفاوت در زمینه های مختلف زندگی زن و مرد نیاز در بیشتر با هم تعامل یکسری از اصول را مورد توجه قرار دهند.
با در نظر گرفتن تفاوت های فردی و این که تمام افراد حتی زمانی که در یک محیط مشترک و تحت اشخاص مشخصی تربیت می‌شوند خصوصیات و صفات خاص شخصیتی خود را دارا هستند مشخص است که زنان و مردان در زندگی مشترک تفاوت‌های بسیاری با هم خواهند داشت و علاوه بر این در کنار تفاوت‌های فردی باید به تفاوت‌های فرهنگی اقتصادی و مذهبی توجه داشت که ممکن است موجب به وجود آمدن برخوردها و تنش های میان توجه می گردد.برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه می توانید از مشاوره ازدواج کمک بخواهید. 
با تمام این تفاسیر رودر رو شدن با تفاوت های ذکر شده اجتناب ناپذیرند به رغم تمام این تفاوت ها که هریک می تواند تنش زا باشد یه های ساده برای داشتن روابط سالم شاد برای همسران وجود دارد که با بهره‌گیری از آنها می‌توانند در زندگی مشترک شان طعم شیرین خوشبختی را بچشند: برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد اختلاف مذهبی در ازدواج کلیک کنید.

1- برای داشتن تفاهم در زندگی مشترک مبادی آداب باشید

حتی اگر در زمان انتخاب همسر تمامی مسائل مطرح شوند باز نمی توان این توقع را داشت دو نفر همیشه در همه حال مانند هم دیگر فکر کنند و عمل کنند. اهمیتی ندارد که چه مدت هست ازدواج کرده‌اید،  صمیمیت و به هم احترام گذاشتن نیاز است با هم باشند. بنابراین در گفتگوهای خود از کلماتی مانند لطفاً، متشکرم، متاسفم، ببخشید و غیره استفاده کنید. لحن کلام شما ما احترام متقابل به همسرتان را نشان می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه همیشه به همسرم احترام بگذارم کلیک کنید.

2- به علایق همدیگر اهمیت دهید

هر چند هر یک از شما در زندگی مشترک ممکن است سلیقه ای داشته باشد که مورد پسند دیگری نباشد. اما مهم این است که زوجین به علاقه های هم توجه کنند و زندگی را مطابق با آن پیش ببرند. سرگرمی های مشترکی بین خود و همسرتان پیدا کنید و انجام دادن آن ها را در کنار هم داشته باشد. سرگرمی و تفریح به تنهایی برای زندگی مشترک معنایی ندارد. در کنار هم دیگر بودن است که لذت آن را برایتان چند برابر می کند.

3- از خطاهای هم بگذرید تا تفاهم در زندگی مشترک بیشتر شود

ممکن است اشتباهاتی داشته باشد مثلاً مبلغ پولی را گم کند یا چیزی را فراموش کند. این موارد آن قدر مهم نیست که به خاطرش با همسرتان دعوا کنید. این را بدانید اشتباهات لحظه هستند. بنابراین بر اشتباهات یک دیگر تمرکز و توجه نکنید.

4- همدیگر را ببخشید

دعوا و کشمکش بین زوجین گاهی اوقات اتفاق می افتد مهم این است که بتوانید با یکدیگر مشکلات را حل کنید. در حین دعوا سعی کنید سکوت کنید. به این فکر کنید که چقدر شما و چقدر همسرتان در مشکلات نقش داشته اید. اگر فقط خودتان را محقق بدانید قطعاً بحث‌ها و مشاجرات بین شما و همسرتان ادامه دار خواهد شد. بنابراین سهم خود و سهم همسرتان را در نظر بگیرید و بعد به دنبال راه حلی برای رفع مسائل تان باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد مهارت های حل مسئله کلیک کنید.

5- برای افزایش تفاهم در زندگی مشترک با آرامش صحبت کنید

این را بدانید بسیاری از اختلافات و حتی انواع طلاق بیش از آنکه به دلیل اختلاف نظر باشد به لحن کلام زوجین بر می گردد. کسانی که با صدای بلند لحن نیش دار و طعنه آمیز با یکدیگر صحبت می کنند کمتر می توانند مشکلات خود را حل کنند. بهتر است زوجین در صورت مسئله‌ای در زندگیشان با آرامش در مورد آن صحبت کنند و اجازه شنیدن نظرات را به هم بدهند. 
افرادی که زندگی زناشویی موفق تری دارند برای آن تلاش هم می کند. ایجاد عادت ها هر چند در ابتدا ممکن است کمی سخت باشد اما زمانی که ۲۱ روز مدام آن را تکرار می کنید برایتان راحت تر می شود. از همین امروز تصمیم بگیرید این عادت ها را در زندگی خود تکرار کنید تا  زندگی زناشویی موفقی داشته باشید.

6-از برچسب های کلی اجتناب کنید

برچسب های کلی به محکوم ساختن هویت همسر می انجامند. گفتن کلماتی چون احمق، تنبل ، خودبین ، یا شیطان است یعنی همان برچسب زدن. توجه داشته باشید که در این صورت شما به  رفتار همسرتان حمله نمی کنید بلکه به شخصیت او حمله می کنید و باعث ایجاد احساس خود کم بینی در او میشوید. این عمل این پیام را منتقل می‌کند که او بد است نه فقط همین لحظه بلکه همیشه. موقعی که چنین پیام هایی را می دهید ممکن است احساس کنید درست و عادلانه بوده و تنبیه های مناسبی برای طرف مقابل هستند اما پیامد آنها از بین رفتن صمیمیت است.

7- تفاهم در زندگی مشترک | از مقایسه های منفی خودداری کنید

ارتباط سالم باعث نمی شود که همسرتان در مورد خودش یا شما احساس بدی داشته باشد. این روابط به جای اینکه او را ناراحت کند طرحی برای کمک به او می چیند و به جای طرد او سعی می‌کنند مشکل را حل کند. مقایسه های منفی هیچ مشکلی را حل نمی‌کند تنها حاصل این گونه رفتارها تنبیه کردن و حمله بردن به طرف مقابل است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد مقایسه همسر با دیگران کلیک کنید.

8-حالت بدنی خود را گشاده و پذیرنده نگه دارید

بدنتان به وضوح به طرف مقابل این پیام را منتقل میکند که چقدر پذیرنده هستید و چقدر تمایل دارید با او ارتباط برقرار کنید. موقعی که لب های خود را به هم فشار میدهید، یا فک خود را محکم می‌گیرید، موقعی که اخم می کنید، مستقیم نگاه نمی کنید یا با حالت مبهم و نفرت به دوردست نگاه می کنید، بدنتان با صدای بلند و روشن می گوید که نمی خواهید ارتباط برقرار کنید. همچنین موقعی که دستانتان بسته است یا موقعی که به دوردست زل  زده اید یا با انگشت اتهام به او اشاره می‌کنید از ارتباط با طرف مقابل اجتناب می کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد زبان بدن مردان و زنان کلیک کنید.  

سخن آخر در باب تفاهم در زندگی مشترک

سو تفاهم و اختلاف بین زوجین مسئله ای جدی است که برای ادامه زندگی همراه با خشنودی و آرامش نیاز است برای آن راه حلی اندیشید. بسیار از زوج ها به دلیل این عدم تفاهم دچار بیماری های روحی-روانی یا روان تنی می شوند. بنابراین برای داشتن زندگی سالم و باکیفیت توصیه می شود به مشاور و خانواده درمانگر باتجربه مراجعه کنید. روان شناسان و مشاوران ما در حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*