ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان افسردگی معتاد چقدر طول می کشد؟

راه های درمان افسردگی معتاد کدام است؟ اعتیاد در جوامعی که در آن ها زندگی می کنیم از دیر باز تا کنون یکی از مسائلی بوده است که همه ی متخصصان را وا داشته تا در مورد معایب آن پژوهش کرده و جوامع را از وجود چنین عیوبی آگاه کنند. در تحقیقات انجام گرفته در زمینه ی روانشناسی و تاثیر اعتیاد بر ایجاد اختلالات روان شناختی، پژوهش ها حاکی از این است که رابطه ی معناداری بین وجود اعتیاد و به وجود آمدن اختلالات روان شناختی ناشی از اعتیاد، وجود دارد. افسردگی نیز یکی از اختلالات شایع روان شناختی محسوب می شود که در هنگام اعتیاد نیز می تواند خود را نشان دهد. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

افسردگی چیست؟

افسردگی شایع‌ترین اختلال روانی است. حالتی از خلق پایین و بی‌ میلی به فعالیت یا بی‌ تفاوتی که  روی افکار، رفتار و احساسات شخصی که مبتلا به افسردگی شده تاثیر می‌ گذارد. افراد مبتلا به افسردگی دچار مشکلات متعددی می‌شوند مانند ناراحتی، پوچی، ناامیدی، درماندگی، بی‌ ارزشی، شرمساری، بی‌ قراری، اضطراب، عدم تمرکز، از دست دادن توانایی تصمیم گیری، مشکل در به خاطر سپردن جزئیات، پرخوابی یا بی‌ خوابی، کاهش انرژی، احساس خستگی، مشکلات گوارشی، بی‌‌ میلی به غذا یا کم اشتهایی.

انواع اختلال افسردگی

فرد افسرده دچار عدم تمرکز و مسولیت‌ پذیری می‌ شود. از زندگی و فعالیت‌ هایش لذت نمی‌ برد و به تدریج نسبت به همه چیز بد بین می‌ شود که تنها بخشی از پیامدهای عدم درمان افسردگی است. انواع افسردگی قابل درمان یا کنترل هستند که در ادامه با انواع این بیماری آشنا می‌شویم. تشخیص نوع اختلال و شدت افسردگی باید توسط درمانگر انجام شود زیرا فقط این فرد از دانش و آگاهی لازم در مورد بیماری‌ها و اختلالات روانی برخوردار است.

1-عمده و مزمن

افسردگی عمده نوعی از افسردگی است که بیماری روانی شایعی به حساب می‌آید با حداقل مدت زمان دو هفته افسردگی و نشانه‌های مانند افکار خودکشی، از دست دادن انرژی، اختلال در خواب و احساس عدم خود باوری شناخته می‌شود.

افسردگی مزمن با علائمی که دو سال یا بیشتر ادامه داشته باشد شناخته می‌شود. افرادی که مبتلا به افسردگی مزمن هستند معمولا غمگین، بی‌حوصله با خلق بد هستند، هرچند این نوع افسردگی به شدت افسردگی عمده نیست ولی تاثیر زیادی در زندگی فرد می‌گذارد.

2-اختلال دو قطبی و افسردگی پس از زایمان

افرادی که مبتلا به اختلال دوقطبی هستند دوره‌های افسردگی شدید (عمده) به مدت چند هفته یا چند ماه تجربه می‌کنند و در مقابل دوره‌ای انرژی زیاد، شادی و خوش حالی و فعالیت را پشت سر می‌گذارند. این اختلال با بررسی تغییرات خلقی فرد در دورهای بلند مدت تشخیص داده می‌شود.

هر چند تولد نوزاد و بچه‌ دار شدن در زندگی زنان تجربه‌ منحصر به فردی است ولی برخی دچار مشکلات روحی می‌شوند. طبق آمار موجود حدود 16 درصد از زنان بعد از تولد نوزاد دچار افسردگی پس از زایمان می‌ شوند. از عوامل موثر در ابتلا به این نوع افسردگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
فشار اقتصادی، سابقه افسردگی یا اضطراب، فشار‌های شخصی، عدم حمایت اجتماعی، عدم تعادل هورمونی، سوء تغذیه، سموم شیمیایی.

3-درمان افسردگی معتاد |افسردگی فصلی

این نوع افسردگی که به آن اختلال عاطفی فصلی یا SAD نیز می‌گویند به دلیل تغییرات نور و دما در فصول سال اتفاق می‌افتد. علائم شایع در این نوع افسردگی: بی‌حوصلگی، عدم انرژی، اختلالات خواب هستند.

رابطه اعتیاد و افسردگی

افسردگی و اعتیاد رابطه دو طرفه دارند، افرادی که به دلیل شکست یا ناکامی در زندگی و کار دچار افسردگی می‌شوند و برای تسکین درد خود به مصرف مواد اعتیاد آور مانند الکل یا سایر مخدرها روی می‌آورند، بعد از مدتی به مصرف مداوم این مواد عادت می‌کنند. بیشتر از یک سوم افراد افسرده از مواد مخدر و الکل استفاده می‌کنند، مصرف مواد اعتیادآور باعث افزایش مدت و شدت افسردگی و افکار منفی در فرد مصرف کننده‌ می‌شود.

اعتیاد باعث تغییرات فیزیولوژیکی در مغز و بدن فرد معتاد می‌شود که افسردگی نیز می‌تواند نتیجه این تغییرات باشد. علائم اعتیاد و افسردگی شبیه هم هستند و به همین دلیل بسیاری از مصرف کنند‌گان متوجه علائم افسردگی خود نمی‌شوند، فقط زمانی به افسردگی خود پی‌ می‌برند که مصرف مواد را برای مدتی کنار گذاشته باشند.

درمان اعتیاد و افسردگی

چیزی که مراحل درمان اعتیاد و افسردگی همزمان را سخت می‌کند تاثیر این دو بیماری بر روی یکدیگر و افزایش شدت علائم هر یک از این دو بیماری است. درمان افرادی که اعتیاد به مخدر دارند دشوار است و نیاز به برنامه‌های حمایتی که حتی پس از درمان نیز ادامه داشته باشند دارد. برای درمان این افراد درکنار سم زدایی و سم زدایی فوق سریع باید از روش‌های درمان بالینی استفاده کرد که زیر نظر روانشناس و روانپزشک حاضر در مرکز ترک اعتیاد انجام می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بعد از ترک اعتیاد کلیک کنید.

گرچه درمان و ترک اعتیاد می‌تواند لحظات بسیار لذت بخش و افتخار آمیز باشد زیرا فرد اعتیاد را کنار گذاشته اما برخی افراد درمان شده یا در حال درمان، دچار افسردگی بعد از ترک می‌شوند. افسردگی بعد از ترک یکی از شایع‌ترین انواع افسردگی بین افرادی است که در حال درمان اعتیاد خود هستند و به دلیل عدم آگاهی از این مسئله و ندانستن روش‌های مقابله با این احساسات دوباره به مصرف مواد روی می‌آورند.

معمولا افرادی که برای مدتی به صورت مداوم از مخدرها و الکل استفاده کرده اند سطح طبیعی مواد شیمیایی بدن‌ شان مانند سروتونین و دوپامین که مسئول احساسات مختلف مانند خوشحالی و لذت هستند تغییر می‌کند و روی خلق و خوی آن ها اثر منفی برجای می‌گذارد، در چنین شرایطی شاید داشتن انگیزه برای این شخص دشوار باشد و احساس می‌کند که درمان اعتیاد تاثیر زیادی در زندگی‌اش ندارد.

 درمان افسردگی معتاد

راهکار هایی برای افسردگی بعد از ترک

اگر چه به منظور درمان افسردگی بعد از ترک اعتیاد نیز افراد باید به مانند اختلالات شایع افسردگی به درمانگران و متخصصان روان شناسی مراجعه کنند، اما در این قسمت راهکارهایی عنوان شده اند که در کنار درمان از طریق متخصصین، انجام این راهکار ها نیز می تواند روند درمان افسردگی بعد از ترک اعتیاد را تسهیل کند.

1-سلامت جسم و تنظیم سطح دوپامین

سلامت جسم نقش مهمی در سلامت ذهن و روان انسان دارد، تغذیه سالم و مناسب در سلامت جسمانی نقش مهمی دارد و می‌تواند روی بهبود افسردگی تاثیر بگذارد. خواب کافی و تامین ویتامین‌های بدن مخصوصا ویتامین c بسیار مهم هستند. مصرف سبزیجات، کاهش وزن، چند بار ورزش در هفته، نوشیدن آب به میزان لازم و کاهش میزان مصرف قند در سلامت جسمانی و روانی و رسیدن به حس رضایت کمک بزرگی می‌کند.

یکی از راه های موثر برای تنظیم سطح دوپامین مغز بدون استفاده از مخدرها، انجام کاری است که فرد به آن علاقه دارد. هرچند انجام این فعالیت به دلیل نبود انگیزه، محرک و افسردگی کار بسیار دشواری است. گوش دادن فرد به موسیقی مورد علاقه بدلیل احساسی که در هنگام شنیدن موسیقی به آن دست می‌دهد سبب افزایش سطح دوپامین مغز آن می شود.

2-درمان افسردگی معتاد |تنظیم سطح سروتونین و تغییر دیدگاه

سروتونین یکی از مشتقات اسید آمینه ال تریپتوفان است که کمک شایانی به سلامت ذهن می‌کند و در درمان افسردگی موثر است و بین عموم مردم به عنوان جاری‌ کننده «احساس خوب» معروف است. بدن ما از طریق تریپتوفان، سروتونین می‌سازد که در حقیقت یک مکمل طبیعی برای بهبود حالت روحی-روانی است و برای ترمیم مسیرهای عصبی که از اعتیاد آسیب‌ دیده‌اند استفاده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود سطح سروتونین به حالت طبیعی برگردد گذشت زمان و مصرف مکمل‌های طبیعی توسط فرد در حال درمان است. مواد غذایی مانند تخم‌ مرغ، محصولات لبنی، گوشت قرمز، تخمه‌ی آفتابگردان، کاکائو، شکلات سیاه و غلات کامل سرشار از تریپتوفان هستند.

تغییر رفتار و دیدگاه یکی از بهترین راه‌های درمان افسردگی بعد از ترک است. افرادی که دچار افسردگی هستند اتفاقات زندگی را معمولا ناامیدانه تعبیر می‌کنند. آن ها خود را مقصر همه شکست‌ها (مانند اعتیاد) دانسته و موفقیت‌های خود را نتیجه عواملی مثل شانس می دانند. تغییر دیدگاه و کار کردن روی افکار فرد افسرده زمان زیادی نیاز دارد ولی درمانگر می‌تواند باتجویز یک مجموعه رفتار به صورت تکلیف در خانه و محیط اطراف به بیمار سرعت این تغییرات را بیشتر کند.

3-درمان افسردگی معتاد |افزایش عزت نفس

یکی دیگر از راهای مقابله با افسردگی و رسیدن به سلامتی یادگرفتن مقابله با احساسات و افکار منفی و تمرین افزایش عزت نفس است. طبق تحقیقی که انجام شده عزت نفس در افرادی که اعتیاد دارند به مراتب پایین‌تر از افراد معمولی است. اعتیاد فرد را از لحاظ جسمی، ذهنی و روحی ضعیف می‌کند، احساس ضعف باعث تصور ناتوانی و نالایقی در فرد می‌شود. درمانگر برای افزایش عزت نفس و مقابله با افکار منفی تمرین‌های رفتاری برای بیمار تجویز می‌کند که به مرور باعث افزایش عزت نفس و خودباوری فرد می‌شود.

 درمان افسردگی فرد معتاد

داروی ضد افسردگی بعد از ترک اعتیاد

درمان افسردگی از این نظر دشوار و پیچیده است که دارویی که برای یک بیمار معجزه کرده است، ممکن است هیچ تاثیری بر بیمار دیگر نگذارد و بالعکس. گاهی اوقات مدتی طول می‌کشد تا پزشک بتواند داروی موثر و دوز مناسب دارو را برای بیمار تعیین کند، اگر این شرایط برایتان پیش آمد، ناامید نشوید. افسردگی در دوران ترک اعتیاد غیرعادی نیست و در بسیاری از موارد همانطور که مغز توانایی عملکردی معمول خود را بازمی‌یابد، افسردگی نیز خود به خود برطرف می‌شود. هرچند افسردگی گاهی اوقات به خودی خود از بین نمی‌رود و به این ترتیب درمان ضرورت می‌یابد.

افسردگی را نباید علامت فقدان اراده یا نقص شخصیت در نظر گرفت، افسردگی عارضه‌ ای روانی است که می‌توان آن را با موفقیت درمان کرد. اینجا است که داروهای تجویزی وارد میدان عمل می‌شوند. بسیاری از بیمارانی اعتیاد را به تازگی ترک کرده‌اند، نگرانند که مبادا مصرف داروهای تجویزی باعث شود که دیگران قضاوت اشتباهی درباره آن‌ها بکنند. اما واقعیت این است که مصرف دارو در چنین شرایطی به بیماران کمک می‌کند تا زندگی موفق‌تر و سالم‌تری را در پیش بگیرند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تصمیم‌گیری درباره روش درمان افسردگی در نهایت به عهده خود بیمار است و بیمار نباید عامل‌های خارجی را در این تصمیم مهم دخالت بدهد. بیمار صرفاً باید بر مبنای نیت و عزم راسخ خود برای پاک ماندن درباره درمان دارویی افسردگی تصمیم بگیرد.

درمان غیر دارویی افسردگی

درمان های غیردارویی که به عنوان روان درمانی یا گفتار درمانی نیز شناخته می شوند، می توانند در مدیریت و درمان افسردگی موثر باشند. هدف این درمان‌ها رسیدگی به علل، افکار و رفتارهای مرتبط با افسردگی است. اثربخشی درمان های غیردارویی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. توصیه می شود با یک متخصص سلامت روان کار کنید که می تواند نیازهای خاص شما را ارزیابی کند و رویکرد درمانی را بر اساس آن تنظیم کند. در برخی موارد، ترکیبی از درمان‌های غیردارویی و دارو درمانی ممکن است مؤثرترین رویکرد برای مدیریت افسردگی باشد. در اینجا برخی از گزینه های رایج درمانی غیردارویی برای افسردگی آورده شده است:

درمان بین فردی (IPT)

IPT بر بهبود روابط بین فردی و حل تعارضاتی که ممکن است به افسردگی کمک کند تمرکز دارد. به افراد کمک می‌کند تا مهارت‌های ارتباطی مؤثر را توسعه دهند، کمبودهای حمایت اجتماعی را برطرف کنند و در وضعیت زندگی یا مشکلات روابط بررسی عمیق تری انجام دهند.

فعال سازی رفتاری

هدف فعال سازی رفتاری افزایش مشارکت در فعالیت های مثبت و پاداش دهنده به عنوان راهی برای مقابله با علائم افسردگی است. شامل تعیین اهداف، برنامه ریزی فعالیت های لذت بخش و افزایش تدریجی سطح فعالیت برای بازیابی حس لذت و موفقیت است.

درمان های مبتنی بر ذهن آگاهی

درمان های مبتنی بر ذهن آگاهی مانند درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی (MBCT) یا کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR)، بر آگاهی و پذیرش در لحظه حال تأکید دارند. این رویکردها می توانند به افراد کمک کنند تا مهارت هایی را برای مدیریت افکار و احساسات ناراحت کننده مرتبط با افسردگی ایجاد کنند.

دریافت حمایت اجتماعی و تغییر سبک زندگی

ایجاد و حفظ یک شبکه حمایتی قوی می تواند برای مدیریت افسردگی مفید باشد. تماس با دوستان، خانواده یا گروه های حمایتی می تواند پشتیبانی عاطفی را فراهم کند، احساس انزوا را کاهش دهد و کمک عملی ارائه دهد. انتخاب سبک زندگی سالم مانند خواب کافی، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، کاهش استرس و اجتناب از مصرف بیش از حد الکل دوری از اطرافیانی که مشوق و یا مصرف کننده مواد مخدر هستند می تواند به سلامت کلی فرد کمک کرده و در مدیریت علائم افسردگی موثر باشد.

افسردگی بعد از ترک اعتیاد چقدر طول می کشد؟

افسردگی بعد از ترک اعتیاد می‌تواند تا ۲ سال و یا حتی بیشتر با فرد باقی بماند و به یکی از عوامل اصلی تحریک کننده به عود مصرف مواد مخدر تبدیل شود. بنابراین افسردگی باید جدی گرفته شود و فرد برای درمان آن به پزشک خود مراجعه کند. متاسفانه زمانبندی دقیقی برای افسردگی بعد از ترک اعتیاد وجود ندارد و به نوع ماده مصرف شده، مدت زمان مصرف و سلامت جسمی و روانی فرد بستگی دارد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

سخن آخر درمورد درمان افسردگی معتاد

در انتها باید بیان کرد که اعتیاد می تواند منجر به اختلالات روان شناختی در طیف بسیار گسترده ای شود که ما در این مقاله صرفا قصد سخن گفتن در مورد یکی از این اختلالات ناشی از اعتیاد به نام اختلال افسردگی را داشته ایم. اختلال افسردگی پس از ترک اعتیاد می تواند اگر به آن رسیدگی نشود در مدت زمان کوتاهی به طور گسترده رشد کرده و منجر به اختلالات دیگر روان شناختی شود. نکته ی دوم در این است که ترک اعتیاد حتما باید زیر نظر متخصصین انجام گرفته تا به این صورت خطر ابتلا به اختلال افسردگی پس از ترک اعتیاد تا حد ممکن کاهش یابد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*