ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست بدبینی نسبت به

تست بدبینی نسبت به همسر چقدر دقیق است؟ یکی از اختلالاتی که متاسفانه در کشور ما رایج است بی اعتمادی و بدبینی به همسر است که برخی ها آن را با غیرت یا تعصب اشتباه می‌گیرند. در نتیجه خیلی ها به جای درمان سعی می کند فرد مقابل را تغییر دهند. این ویژگی های شخصیتی در روانشناسی به عنوان پارانویا شناخته می‌شود و نوع بیمارگونه آن اختلالات جدی در زندگی فرد ایجاد می کند تا جایی که به فروپاشی آن می انجامد.  برای دریافت مشاوره زناشویی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

بی اعتمادی به همسر

اولین کار این است که بدانید چرا نسبت به همسرتان بدبین شده‌اید. رایج ترین دلایل بی اعتمادی نسبت به همسر شامل موارد زیر هستند: شما یا همسرتان اگر با همدیگر صادق نیستید و یکدیگر را باور ندارید. ممکن است شما یا همسرتان در گذشته خیانت کرده باشید و از آنجا که خودتان متوجه شده اید که این رفتار چندان دشوار هم نیست بنابراین نسبت به تعهد همسرتان بدبین شده اید. نمی‌دانید هنگامی که همسرتان پیش شما نیست چه کار هایی انجام می دهد. نسبت به دوستان همسرتان شناخت کافی ندارید یا اینکه آنها را انسانهای معتمدی نمی دانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه همسر شکاک کلیک کنید.
همسرتان بیش از حد تو دار و مرموز رفتار می کند و این رفتار هایش بذر شک و بی اعتمادی را در دل شما کاشته است. از اینکه همسرتان با کسانی دوست است که به آنها شناخت ندارید احساس خطر می کنید. همسرتان در مورد زندگی مشترک و آینده با شما حرفی نمی زند. زمانی که می خواهید از مسائل شخصی و کاری او سر در بیاورید یا به موبایلش نزدیک می شوید دچار استرس می شود. همسرتان بیش از حد خونگرم و صمیمی با افراد جنس مخالف است.  

علائم عدم اعتماد به همسر

یک رابطه زناشویی بر پایه اعتماد استوار است اما اگر یکی از طرفین رفتار هایی نشان دهد که بی اعتمادی فرد مقابل را ایجاد کند لازم است به دنبال راه هایی برای بهبود آن رابطه باشید:

1-چک کردن تلفن

آیا موبایل شما رمزی دارد یا نامزدتان آن را میداند. این رمز گذاشتن می تواند بی اعتمادی ایجاد کند. هر فردی نیاز به یک حریم شخصی دارد و احترام به آن در هر رابطه ای واجب است. هرچند منظور این نیست که کل زندگی تان را از شریکتان پنهان کنید اما برای حفاظت از حریم خصوصی تان نیازی نیست که تلفن همراه شماره رمزی داشته باشد مگر آنکه شما یک مامور مخفی باشید. همسر شما می تواند بر خلاف داشتن رمز گوشی همچنان به حریم خصوصی شما هم احترام بگذارد. اما سوال مهم این است که چه عاملی باعث میشود که بخواهید هر چیزی را از همسرتان مخفی کنید. از طرف دیگر هم شما این اجازه را ندارید که هر موقع دلتان خواست به گوشی شریکتان دسترسی داشته باشید و یا به خاطر کنجکاوی وارد هر برنامه او شوید. اگر آنقدر نمی توانید با شریکتان راحت باشید که مسائلی که سبب نگرانی تان شده را مطرح کنید بدانید که امکان دارد مسائل پیچیده تری برای رابطه تان به وجود بیاید.

2-فکر کردن به اتفاقات بد

یکی دیگر از علائم بی اعتمادی در رابطه این است که شما برای خودتان از کاه کوه می سازید و یا با کوچکترین اتفاق بدترین برداشت ها را می کنید. اینکه همسر یا نامزد شما به دلایلی نتوانسته به تماس تان پاسخ دهد دلیل نمی شود که او حتماً به شما خیانت میکند یا سرش جای دیگری گرم است. شاید اگر عطر زنانه‌ای در وسایل همسرتان پیدا کرده باشید مال خواهرش باشد یا از این بدتر این است که می خواهد آن را روز تولد به صورت کادو به شما تقدیم کند. اگر زن و مردی به یکدیگر اعتماد کافی داشته باشند در بدترین وضعیت هم یکدیگر را بی گناه می دانند. به این توجه کنید که هر فردی این حق را دارد که قبل از صدور هر حکمی از خودش دفاع کند.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دلیل بی اعتمادی در رابطه کلیک کنید.

3-تست بدبینی نسبت به همسر | حسادت های بی دلیل

نشانه دیگر بی اعتمادی در رابطه این است که شما خواسته یا ناخواسته در حد و حدود هایی را تعیین می کنید. مثلاً آیا لایک کردن پست یک خانوم در فضای مجازی برای تان قابل تحمل است ؟ یا تماس گرفتن یا پیام دادن به یک جنس مخالف حتی از آشنایان و وابستگان قدیمی ناراحتتان می کند؟ برخی اوقات که اعتماد شما به فرد دیگر کم می شود رفتار او را با اطرافیان زیر نظر میگیرید. ممکن است برای خودتان مرزهایی را تعیین کنید و هر کسی را متجاوز بدانید و از کوچکترین رفتارها و عکس العمل ها احساس خطر کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تعیین حد و مرز در روابط کلیک کنید. در حالی که همسرتان واقعا عاشق شما است. اعتماد به معنای آن است که فرد مقابل را باور داشته باشید و به او اختیار بدهید. قطع رابطه کردن با تمام دوستان و همکاران و آشنایان جنس مخالف به غیر از آنکه به رابطه بلندمدت شما صدمه بزند کار دیگری نمی کند. هنگام که نتوانید به همسرتان اعتماد کنید او نمی تواند در این جامعه خودش را ارتقا دهد و رشد کند.

4-امتحان کردن همسر

بی اعتمادی برخی ها به شکل خیانت تجلی پیدا میکند و ابرخی دیگر آن را به صورت غمگینی نشان می‌دهند. اگر فکر میکنید که باید جنجالی به راه بیندازید تا بتوانید مسائل تان را حل و فصل کنید مطمئناً دچار شک و تردید شده‌اید. تنها موقعی می توانید وفاداری نامزدتان را آزمایش کنید که خواسته باشید در مورد ازدواج و پایبندی با او تصمیم بگیرید اما اگر همیشه درحال امتحان او باشید قطعاً به سرانجامی نمی رسید و رابطه تان تخریب می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تشخیص خیانت همسر کلیک کنید.  

ویژگی افراد بدبین

آنها بیش از حد محتاط و مشکوک هستند و همیشه در حال کنجکاوی و کشف خیانت و بدقولی دیگران هستند. این افراد معمولاً نسبت به دیگران بی اعتماد هستند و این ویژگی رفتاری خود را قبول نمی کنند و آن را به بقیه فرافکنی می‌کنند. معمولاً خشمگین و تحریک پذیر و تکانشی هستند. یعنی آنها افراد متعصب و جزم اندیشی هستند که دائماً دنبال جمع کردن مدرک بر علیه دیگران می باشند و نسبت به همسر خود بدون وجود شواهد کافی سوء ظن دارند. آنها مشغولیت فکری دارند و و این شک همیشگی دست از سرشان برنمی دارد و از اعتماد کردن به دیگران خودداری کرده و حتی اگر کسی فقط یک بار به آنها بی احترامی یا توهین کند هرگز او را نمی بخشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بدبینی کلیک کنید.
چنانچه با جزئی ترین مسئله ای که حس کنند که به اعتبارشان صدمه وارد شده تکانشی واکنشی پرخاشگرانه نشان داده و بحث و جدل طولانی به راه می‌اندازند. غالباً تنش عضلانی و نیاز به جستجوی محیط برای پیدا کردن سر نخ از خصوصیات این افراد است. آنها در روابط جنسی و زندگی زناشویی خود دچار حسادت بیمارگونه هستند و سرانجام روزی این بدبینی بدون شواهد و مدارک کافی زندگیشان را برای خود و همسرشان زهراگین می کند.  

تست بدبینی نسبت به همسر

با گرفتن این تست متوجه می شوید که خودتان و همسرتان چقدر بدگمان هستید:
 • فکرهای بدی می کنم که نمی توان در مورد آن حرف زد ( بله، خیر)
 • برخی اوقات آنچنان میخندم یا گریه می کنم که نمی توانم جلوی خودم را بگیرم.( بله، خیر)
 • به نظرم هیچ کس نمیتواند مرا درک کند.( بله، خیر)
 • اگر دیگران پشت سر من غیبت نکرده بودن من بیشتر موفق می شدم.( بله، خیر)
 • بیشتر وقت ها خوشحال هستم و احساس ارزشمندی میکنم.( بله، خیر)
 • برخی افراد این قدر تحکم می‌کنند که حتی هنگامی که میدانم حق با آنهاست دوست دارم برعکس آنچه می خواهند رفتار کنم.( بله، خیر)
 • اعتقاد دارند که بر علیه من توطئه چینی می کنند.( بله، خیر)
 • اغلب افراد حاضرند حتی با روش های غیر عادلانه به مزایا و منافعی دست پیدا کنند.( بله، خیر)
 • حس می‌کنم که معمولاً بی دلیل مجازات شده ام.( بله، خیر)
 • خیلی کم متوجه شدم که گوشم زنگ بزند یا وز وز کند.( بله، خیر)
 • یکی دو بار در زندگی حس کردم که کسی می‌خواهد با هیپنوتیزم یا تلقین مرا وادار به انجام کارهایی کند.( بله، خیر)
 • حتی هنگامی که با دوستانم هستم معمولاً احساس تنهایی می کنم.( بله، خیر)
 • فکر می‌کنم تقریباً هر فردی برای اینکه به دردسر نیفتد دروغ خواهد گفت.( بله، خیر)
 • من از دیگران حساس تر هستم.( بله، خیر)

تحلیل تست

اگر از ۱۴ سوال به یک تا چهار سوال جواب موافق داده باشید جای نگرانی نیست. اما اگر به ۴ تا ۸ سوال جواب همسان با پاسخنامه داده باشید لازم است بیشتر در مورد افکارتان بیاندیشید و بدبینی های خود را کنار بگذارید. اگر به ۸ تا ۱۴ سوال جواب همسان داده باشید بهتر است که از یک روانشناس در مورد افکارتان کمک بگیرید.  
تست بدبینی همسر

روش های برخورد با همسر بدبین

هرچند زندگی با یک فرد بدبین مشکلات زیادی ایجاد می کند اما بهتر است بدانید که چه نوع رفتاری را باید با این افراد پیش بگیرید:

1-کنار گذاشتن توقعات غیرواقعی و جلب اعتماد

چنانچه بی اعتمادی و بدرفتاری شریکتان با شما بخاطر گذشته تلخی است که در دوران کودکی داشته بهتر است این انتظار را کنار بگذارید که این مسئله به راحتی و خود به خود برطرف شود. گاهی ممکن است متوجه شوید که تلاش شما برای اعتماد فایده ای ندارد و اوضاع را بدتر می کند. حتی می‌تواند خصومت او را به شما چند برابر کند. اگر بتوانید بدبینی همسرتان را قبول کنید آن موقع درمان راحت تر اتفاق می افتد. همچنین درمورد همسر کنترل گر بخوانید. برقراری رابطه با یک فرد بدبین نیازمند تلاش و صبر شما است. نباید توقع داشته باشید که فوراً همسرتان به شما اعتماد کند. به مرور زمان و بدون هیچگونه اجباری با او رابطه داشته باشید و بگذارید که کم کم به شما اعتماد کند. علاوه بر این هرگز از جملاتی مانند این که تو چرا نمیخواهی به من اعتماد کنی؟ استفاده نکنید این حرفها فقط باعث میشود که همسرتان فکر کند شما شخصی سرزنشگر هستید و در نتیجه مقابله به مثل خواهد کرد.

2-تست بدبینی نسبت به همسر | کنترل خشم و لجبازی

طبیعی است که وقتی همسرتان نسبت به شما سوء ظن دارد و یا کوچکترین رفتارهای شما را زیر نظر می گیرد و بدون هیچ گونه دلیلی می‌خواهد متهم تان کند باعث عصبانیت شما می‌شود اما مسئله این است که این فرد از آنجا که به شما اعتمادی ندارد انتظار همین رفتار را هم خواهد داشت. بنابراین سعی کنید آرام و محترمانه با او صحبت کنید و خشم خود را کنترل کنید تا وضعیت از این بدتر نشود. لجبازی کردن ممکن است راهی جهت تخلیه احساسات ناخوشایند به شریک بد رفتار و بی اعتماد باشد اما طبق تحقیقات لجبازی ها  و اصرار بر تکرار نمی تواند هیچ مسئله ای را حل کند. اینکه فردی بخواهد نسبت به دیگری انتقام بگیرد یا تلافی جویانه رفتار کند فقط میتواند بذر ناامیدی و بدبینی را در رابطه چند برابر کند. اگر بتوانید این گونه نگاه کنید که فردی بی اعتماد مانند یک کودک هراسان و زخم خورده است بهتر می توانید خشم تان را کنترل کنید.
درمان بدبینی همسر

3-مقصر ندانستن همسر و عدم انجام رفتارهای شک برانگیز

به شریکتان نشان دهید که بابت اتفاقات تلخی که در گذشته برایش افتاده متاسف هستید و مستحق آن ها نبوده است. به او بگویید که اگر در گذشته کسانی بدی کرده‌اند و از او سو استفاده شده است تقصیری ندارد. این حرفها می تواند به اعتماد به نفس او کمک کند و بداند که بدرفتاری دیگران به دلیل بد بودن خودش نیست. هر رفتاری که می تواند بی اعتمادی همسرتان را از بین ببرد انجام ندهید. مثلاً اگر این رفتار برای شما پذیرفته شده است که تماس های تلفنی افراد خانواده یا همکارانتان را در حضور همسرتان جواب ندهید بدون اینکه بخواهید به او توضیح دهید که این کار به خاطر عادت همیشگی یا احترام به فرد مقابل است می تواند زمینه شک و بی اعتمادی را در او ایجاد کند. یا اینکه اگر فردی برون گرا هستید و دوستان زیادی دارید اما همسرتان آنها را نمی شناسد بهتر است دوستان تان را به او معرفی کنید.  

تست بدبینی نسبت به همسر | درمان بدبینی

 • چنانچه خودتان در رابطه به همسرتان شک دارید برای معالجه آن بهتر است ابتدا ریشه بدبینی خود را کشف کنید و ذهنتان را مدیریت کنید. این را بدانید که اگر جلوی ورودی های ذهن و گوش و چشم خود را نگیرید و اجازه دهید هر چیزی که وارد آن می‌شود آن را به راحتی بپذیرید نتیجه ای جز حال بد نخواهد داشت. بدانید که زندگی بهتر در گرو اندیشه مثبت است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
 • آسیبهای گزنده و نگاه منفی باف می تواند صدمه جدی به شما بزند. بنابراین از عوارض آن غافل نباشید. گاهی بهتر است که این فکر های منفی خود را روی کاغذ بیاورید تا راحت تر بتوانید آنها را کنترل کنید.
 • تاثیر همنشین و دوستان را جدی بگیرید. سعی کنید تا جای ممکن از افراد بدبین و شکاک دوری کنید. این را بدانید که یک دوست صمیمی باید از لحاظ عقلانی و فکری از شما برتر باشد تا بر نشاط شما بیفزاید. دوستان صمیمی حتی می‌توانند زندگی شیرین شما را به نابودی بکشانند.
 • مطالعه کتاب های دینی و اخلاقی و عرفانی و روانشناسی کاربردی می تواند راهنمای شما در این مسیر باشد و حالتان را بهتر کند.
 • مسائل گذشته خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که چقدر از برداشت ها و ارزیابی های شما منفی و غیر واقع بینانه بوده است. وقتی از گذشته عبرت بگیرید راحت تر می توانید سوء ظن و شک خود را کنار بگذارید.
 

سخن آخر درمورد تست بدبینی نسبت به همسر

گاهی ممکن است برای هر فردی در زندگی پیش بیاید که به دلایلی به رفتارهای همسرش مشکوک باشد و یا اینکه شریکش به او اعتماد کافی  نداشته باشد. به این نکته مهم توجه کنید که اگر فکرتان درگیر مسئله بی اعتمادی باشد و نتوانید آن را با همسرتان در میان بگذارید خودش را به شکل های مختلفی در زندگی نشان می دهد. بنابراین در کنار هر نوع رفتاری که لازم است در پیش بگیرید توصیه می شود که حتماً از یک روان درمانگر یا مشاور خانواده هم کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*