ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علائم بلوغ زودرس دختر | پیشگیری از بلوغ زودرس و پیامدهای آن

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علائم بلوغ زودرس دختر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

آیا نگران هستید که بلوغ دختران زود اتفاق بیفتد؟ علائم بلوغ زودرس دختر خود را می شناسید؟ آیا احساس می کنید که فرزندتان برای مقابله با تغییرات فیزیکی و روانی بلوغ کوچک است؟ برای درک این که آیا کودک شما علائم بلوغ زودرس را نشان می دهد یا علائمی را نشان می دهد که برای دختران هم سن وسالش طبیعی است بهتر است با این مقاله همراه باشید.


تماس با مشاور

بلوغ زودرس چیست؟

بلوغ زودرس در دختران زمانی رخ می دهد که رشد جنسی زودتر از سن متوسط ​​اتفاق می‌افتد. پرداختن به تأثیر بالقوه این مسیر بر سلامت روان و ارائه حمایت مناسب ضروری است. دختران معمولا بین 9 تا 14 سالگی به بلوغ می رسند. اخیراً تحقیقات نشان داده است که دختران با توجه به شرایط جدید زندگی در عصر مدرن در سنین پایین‌تری وارد بلوغ می‌شوند. برخی حتی در سن 7 سالگی و این روند یک عامل نگران‌کننده برای همه والدین است. یکی از تصورات غلط رایج جامعه، ارتباط بلوغ با شروع قاعدگی است که این تصور درست نیست.

بلوغ مرحله ای است که در طی آن کودکان (یا نوجوانان) به بلوغ جنسی می رسند. قاعدگی واقعی معمولاً 1.5 تا 3 سال پس از شروع علائم اولیه بلوغ در کودک اتفاق می افتد. بنابراین اگر سینه های کودک 9 ساله شما شروع به رشد کرده است این به منزله بلوغ زودرس نیست. اما اگر علائم بلوغ قبل از 7 سالگی نوجوانیا 8 سالگی شروع شود، بلوغ زودرس در نظر گرفته می شود. این حالت نسبتاً نادر است و از هر 5000 دختر فقط 1 نفر مبتلا می شود. برای آگاهی بیشتر درباره سن بلوغ نوجوانان کلیک کنید.

اما این می تواند یک دوره چالش برانگیز برای فرزند شما باشد. هم از نظر احساسی و هم از نظر جسمی. از این رو مهم است که به عنوان والدین علائم فرزند را انکار نکنید و از بین نبرید زیرا برای رسیدن به بلوغ در این سن بسیار زود است. جالب است بدانید بلوغ جسمی و جنسی در پسران نیز گاهی زودتر از موعد اتفاق می افتد. اما دختران خیلی بیشتر از پسران مستعد بلوغ زودرس هستند.

علائم بلوغ زودرس دختر

علائم بلوغ زودرس بیشتر شبیه علائم بلوغ طبیعی است فقط زودتر از حد معمول ظاهر می شود. اگر بیش از سه مورد از علائم بالا را در دختر خود مشاهده کردید، توصیه می شود او را نزد پزشک ببرید چرا که پزشک به بهترین وجه می تواند تشخیص دهد که آیا این علائم طبیعی هستند یا اینکه آیا کودک شما نیاز به مداخله پزشکی دارد.

اینفوگرافیک علائم بلوغ زودرس دختر

اینفوگرافیک علائم بلوغ زودرس دختر

1-علائم بلوغ زودرس دختر | رشد سینه ها

این اغلب اولین علامت بلوغ است. با این حال در اینجا ذکر دو نکته مهم است: گاهی اوقات ممکن است ذخیره چربی اضافی زیر نوک پستان را با سینه اشتباه بگیرید. در حالی که پزشک شما باید آن را بررسی کند. اگر کودک شما درد سینه یا حساسیت در اطراف ناحیه را تجربه می کند معمولاً سینه تشکیل شده است و چربی نیست. از طرفی مسئله ای به نام سالک زودرس ممکن است رخ داده باشد که وضعیتی است که منجر به رشد زودرس سینه می شود. این نشانه بلوغ زودرس نیست و معمولا خود به خود بدون هیچ دارویی برطرف می شود. مجدداً مطمئن شوید که پزشک کودک شما را معاینه کرده و وضعیت او را تحت نظر دارد.

2-علائم بلوغ زودرس دختر | رشد موی زائد

درست مانند رشد سینه، موهای اندام تناسلی و زیر بغل نیز می توانند به دلیل وضعیتی به نام «پوبارک زودرس» ظاهر شوند. باز هم این نشانه بلوغ زودرس نیست. اما این باید توسط پزشک بررسی شود زیرا می تواند وجود هورمون های آدرنال اضافی را نشان دهد.
کودک ممکن است چندین اینچ رشد کند و از بسیاری از همکلاسی های خود بلندتر شود. آن ها همچنین ممکن است دچار تغییرات فیزیکی دیگری مانند باسن پهن تر و کمر باریک تر شوند. غدد عرق بیشتر با شروع بلوغ عمل می کنند. این به دلیل فعالیت بیش از حد غدد عرقی رخ می دهد.

3-علائم بلوغ زودرس دختر | آکنه

با شروع بلوغ غدد سباسه شروع به تولید سبوم بیشتری می کند. آکنه به دلیل فعالیت بیش از حد غدد چربی ایجاد می شود. در حالی که تعیین اینکه آیا بدخلقی و بلوغ برای بچه های کوچک تر مرتبط است یا نه دشوار است. یکی از علائم اولیه بلوغ شامل تحریک پذیری و بدخلقی در کودکان است.

علل بلوغ زودرس در دختران

برای یک دختر طبیعی و سالم مرحله بلوغ زمانی شروع می شود که غده هیپوفیز شروع به تولید هورمونی به نام گنادوتروپین (Gn-RH) می کند.این هورمون به نوبه خود باعث تولید استروژن توسط تخمدان ها و هورمون لوتئینه کننده (LH)  و هورمون محرک فولیکول(SH) توسط غده هیپوفیز می شود. همه این هورمون‌ها در ابتدای بلوغ ظاهر می‌شوند و کودک شما بسیاری از علائم مانند رشد سینه‌ها را نشان می‌دهد.
در حالی که در بیشتر موارد، بلوغ زودرس بر سلامت کودک تأثیر نمی گذارد، در موارد خاص به یک بیماری زمینه ای اشاره می کند. بنابراین مهم است که علت بلوغ زودرس فرزند را مشخص کنید. برای کشف دلیل بلوغ زودرس باید انواع آن را دانست.

علائم بلوغ زودرس دختر

انواع بلوغ زودرس

در مورد بلوغ زودرس، محرک های هورمونی زودتر از آنچه طبیعی در نظر گرفته می شود اتفاق می افتد. بسته به این علت، بلوغ زودرس به دو نوع تقسیم می شود:

بلوغ زودرس مرکزی

این رایج ترین نوع بلوغ زودرس است که در آن غده هیپوفیز خیلی زود شروع به تولید Gn-RH می کند. بلوغ زودرس مرکزی به عنوان بلوغ طبیعی پیشرفت می کند. تنها عامل متفاوت این است که زودتر شروع می شود. در بیشتر موارد، دلایل این محرک هورمونی اولیه مشخص نیست اما معمولاً هیچ بیماری زمینه‌ای وجود ندارد. اگرچه در موارد نادر ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

 • نقص در مغز یا ستون فقرات مانند تومور، آسیب و تجمع مایع اضافی
 • کم کاری تیروئید
 • سندرم مک‌کون آلبرایت و هیپرپلازی مادرزادی آدرنال که شرایطی ژنتیکی است و می‌تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود.

بلوغ زودرس محیطی

در این حالت تخمدان ها شروع به تولید استروژن بدون محرک Gn-RH از غده هیپوفیز می کنند. به عبارت دیگر بدن هورمون‌های جنسی را بدون مغز تولید می‌کند و آن را تحریک می‌کند. این نوع از بلوغ معمولاً به دلیل مشکلاتی در تخمدان ها، غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز اتفاق می افتد و نیاز به بررسی بیشتر توسط پزشک دارد. برخی از علل عبارتند از:

 • کیست یا تومور تخمدان
 • سندرم مک کیون آلبرایت
 • قرار گرفتن در معرض هورمون های جنسی مانند استروژن ناشی از برخی کرم ها یا پمادهای مورد استفاده بزرگسالان
 • تومور در غدد فوق کلیوی یا هیپوفیز

در حالی که بیشتر دلایل ذکر شده در بالا ترسناک به نظر می رسند، توجه داشته باشید که آن ها فقط در موارد نادر ظاهر می شوند و فرزند شما به احتمال زیاد سالم است و هیچ مشکل پزشکی ندارد.

عوامل تاثیر گذار در بلوغ زودرس

برخی عوامل خطر که ممکن است احتمال بلوغ زودرس کودک شما را افزایش دهد شامل موارد زیر می شود.

 • چاقی: دختران دارای اضافه وزن یا چاق بیشتر احتمال دارد که علائم اولیه بلوغ را تجربه کنند. هورمون Gn-RH نه تنها توسط تخمدان ها بلکه از رسوبات چربی در بدن نیز تحریک می شود. این یکی از دلایل اصلی بلوغ زودرس در دختران است. برای آگاهی بیشتر از دلایل چاقی کودکان کلیک کنید.
 • قرار گرفتن در معرض هورمون های جنسی: اگر کودک شما با کرم ها یا پمادهایی که حاوی استروژن هستند تماس داشته باشد، احتمال بلوغ زودرس او افزایش می یابد. بسیاری از گزارش های تایید نشده مصرف گوشت های تزریق شده با هورمون مانند مرغ را که به عنوان کاتالیزور برای بلوغ در بچه ها عمل می کند مرتبط می دانند.
 • قرار گرفتن در معرض تابش: اگر کودک شما برای درمان تومور یا سایر شرایط در اوایل زندگی اشعه درمانی دریافت کرده باشد نیز می تواند شانس بلوغ زودرس را افزایش دهد. در این رابطه مطالعه مقاله تجربه اولین پریود پیشنهاد می شود.

پیشگیری از بلوغ زودرس دختران

در مواردی که یک بیماری زمینه‌ای باعث بلوغ زودرس نمی‌شود، می‌توانید شانس بلوغ زودرس دخترتان را با موارد زیر کاهش دهید:

 • اطمینان حاصل کنید که فرزند وزن سالم و تغذیه سالم دارد. ترویج یک سبک زندگی سالم که شامل فعالیت بدنی منظم و یک رژیم غذایی متعادل است می تواند به حفظ وزن سالم کمک کند و به طور بالقوه خطر بلوغ زودرس را کاهش دهد.
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض هورمون های جنسی.
 • پیشگیری از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز موجود در برخی پلاستیک ها، آفت کش ها و محصولات مراقبت شخصی با بلوغ زودرس مرتبط است. به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض این مواد ممکن است به کاهش خطر کمک کند.
 • مادران تازه وارد باید با شیر مادر تغذیه کنند و کودکانی که از تغذیه با شیر مادر بهره مند شده اند، بعید است به بلوغ زودرس برسند.
 • یک سبک زندگی سالم باید در اوایل زندگی آموزش داده شود و فواید آن بسیار زیاد است.
 • آموزش دختران و خانواده های آن ها در مورد بلوغ زودرس می تواند به آن ها در درک فرآیندهای بیولوژیکی و تأثیرات روانی بالقوه کمک کند. ارائه اطلاعات متناسب با سن، دختران را قادر می سازد تا نیازهای خود را بیان کنند، نگرانی ها را برطرف کنند و در صورت نیاز به دنبال مراقبت های پزشکی مناسب باشند.
 • تصویر بدنی را اصلاح و عزت نفس او را افزایش بدهید. دخترانی که بلوغ زودرس را تجربه می کنند ممکن است با مشکلات تصویر بدنی و چالش های عزت نفس مواجه شوند. تشویق تصویر بدنی مثبت، تأکید بر فردیت و پذیرش خود و ارتقای عزت نفس سالم می‌تواند از سلامت روانی آن ها حمایت کند. تشویق شرکت در فعالیت هایی که اعتماد به نفس و بیان خود را افزایش می دهند مانند ورزش، هنر یا سرگرمی ها نیز می تواند مفید باشد.

نقش شما به عنوان والدین

این که دختر شما که نشانه‌های بلوغ را در سنین بسیار پایین نشان می‌دهد، می‌تواند از نظر عاطفی برای شما به‌عنوان والدین بسیار سخت باشد اما این را درک کنید که این موضوع می تواند برای دختر شما بیشتر از خود شما دردناک باشد. درک این نکته مهم است که فرزند شما ممکن است بلوغ را به عنوان اولین آسیب جسمی و عاطفی خود در نظر بگیرد. تشویق برای شکل دادن روابط سالم و قرار گرفتن در محیط های حمایتی در خانه و مدرسه بسیار مهم است. دخترانی که بلوغ زودرس را تجربه می‌کنند ممکن است از گفتگوهای باز و صادقانه با اعضای مورد اعتماد خانواده، دوستان یا گروه‌های حمایتی برای رسیدگی به نگرانی‌هایشان و عادی‌سازی تجربیاتشان سود ببرند. شما می توانید به طرق زیر به او کمک کنید:

 • کمک به او در درک بلوغ به روش های روشن، ساده و واقعی به او توضیح می دهد که این جریان کاملا طبیعی است و بیشتر دوستان او به زودی به این نقطه می رسند. فقط بدن او زودتر از آن ها شروع به رشد کرده است.
 • به او در مورد آنچه در ماه‌ها و سال‌های آینده انتظارش را می‌کشد، اطلاع دهید.
 • مراقبت از او در مورد نشانه هایی از مشکلات رفتاری یا افسردگی مهم است.
 • در صورت نیاز از یک مشاور برای خود و دخترتان کمک بگیرید
 • او را با محصولاتی مانند سوتین و دئودورانت آشنا کنید و به او در رفع مشکلات آکنه کمک کنید.

علائم بلوغ زودرس دختر

پیامد های بلوغ زودرس

همان طور که در بالا ذکر شد، در اکثر موارد بلوغ اولیه نمی تواند مشکل پزشکی یا سلامتی ایجاد کند. با این حال، می تواند منجر به مواردی شود از جمله:

1-قد کوتاه

در حالی که ممکن است دختر شما در مرحله اولیه بلوغ به دلیل جهش رشد قد بلندتر از همسالان خود داشته باشد، پس از پایان بلوغ رشد او متوقف خواهد شد. در مورد بلوغ زودرس، این مرحله زودتر از افراد دیگر تمام می شود. می تواند منجر به کوتاه شدن قد در آن ها شود.

2-تأثیر عاطفی

بلوغ حتی اگر به سن خود یعنی در زمانی که یک نوجوان 12 سال سن دارد اتفاق بیافتد یک دوره گیج کننده محسوب می شود چه رسد به این که در موعد زودتر از وقت مقرر اتفاق بیفتد. وقتی زودتر اتفاق بیفتد، کودک شما برای تغییراتی که برای او اتفاق می‌افتد آمادگی کمتری پیدا می‌کند که متاسفانه می تواند منجر به مشکلات عاطفی مختلف مانند استرس، خودآگاهی بیش از حد و افسردگی شود.

3-اذیت اجتماعی

وقتی دختری به بلوغ زودرس می‌رسد ممکن است از طرف دوستان مدرسه به دلیل بزرگ شدن سینه‌ها مورد تمسخر قرار بگیرد. این مشکل می تواند تأثیر منفی زیادی بر ذهن جوان بگذارد و او ممکن است زندگی اجتماعی خود را در مسیری ناراحت کننده پی ریزی کند. در این رابطه مطالعه مقاله باورهای غلط درباره پریود پیشنهاد می شود.

تشخیص علائم بلوغ زودرس دختران

دانستن همه چیز در مورد بلوغ زودرس در دختران از جمله علائم، علل، عوارض و خطرات مهم است. قبل از سن 7 یا 8 سالگی اگر دختر شما علائم بلوغ جنسی، از جمله رشد سینه و قاعدگی را نشان دهد می تواند نشان دهنده بلوغ زودرس باشد. ارتباط باز و بدون قضاوت را بین دختران و والدین یا مراقبان آن ها تشویق کنید. ایجاد فضای امن برای دختران برای بیان افکار، نگرانی ها و احساسات خود می تواند به آن ها کمک کند تا چالش های بلوغ اولیه را به درستی تشخیص داده و حل کنند.

درگیر کردن متخصصان مراقبت های بهداشتی متخصص در غدد درون ریز کودکان یا پزشکی نوجوانان در ارزیابی و مدیریت بلوغ زودرس بسیار مهم است. آن ها می توانند مداخلات پزشکی مناسب را ارائه دهند، سلامت جسمی و عاطفی کودک را تحت نظر داشته باشند و راهنمایی هایی را برای حفظ سلامت روان در طول فرآیند ارائه دهند. اگر متوجه شدید که کودک شما علائم بلوغ زودرس را نشان می دهد، لطفاً او را نزد پزشک ببرید تا:

 • مشکلات و خطرات پزشکی رد شود.
 • در صورت لزوم درمان مناسب را دریافت کنید.
 • خیالتان راحت باشد که اتفاقی که برای دخترتان می افتد در واقع طبیعی است.

آنچه پزشک انجام می دهد

پزشک ممکن است یک معاینه فیزیکی برای تأیید علائمی که متوجه شده‌اید انجام دهد و آزمایش‌های خونی را برای اندازه‌گیری سطوح مختلف هورمونی انجام دهد. او همچنین ممکن است ساختار استخوان ها را بررسی کند تا ببیند آیا آن ها به سرعت بالغ می شوند یا خیر. برای رد سایر شرایط پزشکی، ام آر آی و آزمایش تیروئید نیز ممکن است توصیه شود.
یکی از سوالاتی که برای والدین پیش می آید این است که آیا درمان لازم است؟ باید گفت در بیشتر موارد، هیچ درمانی لازم نیست. با این حال اگر شما و پزشکتان تصمیم بگیرید که مداخله پزشکی لازم است ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • برای بلوغ زودرس مرکزی، درمان آنالوگ Gn-RH ممکن است برای توسعه بیشتر هورمون Gn-RH توصیه شود.
 • اگر یک بیماری زمینه‌ای منجر به بلوغ شود، درمان‌های اصلاح آن وضعیت عموماً منجر به رفع زودرس بلوغ می‌شود.

علائم بلوغ زودرس دختر | کلام آخر

امیدواریم مقاله در مورد بلوغ زودرس در دختران، علائم، علل، عوارض و خطرات مفید واقع شده باشد. اگر می خواهید فرزندتان به نحوی مثبت با شرایط کنار بیاید، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که در مورد ظاهر فرزندتان اظهار نظر نمی کنید، در عوض روی کارهایی که او به خوبی انجام می دهد تمرکز کنید. شما باید یک محیط حمایتی داشته باشید تا فرزندتان در افسردگی فرو نرود یا عزت نفس او کاهش نیابد. به دقت مراقب هرگونه نشانه ای از آزار و اذیت یا سایر مشکلات اجتماعی باشید که ممکن است فرزندتان با آن مواجه شود. توصیه می شود حتی قبلا از بروز مشکلات، مسئله را با مشاوره روانشناسی درمیان بگذارید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*