ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

استرس در زندگی مشترک چه تأثیراتی دارد؟

چگونه استرس در زندگی مشترک را کنترل کنیم؟ به واژه استرس فکر کنید. آیا این کلمه زندگی مشترک شما را در حال حاضر تعریف می کند؟ همه افراد ناگزیر سطوحی از استرس را تجربه می کنند که ممکن است به دلایل مهمی باشد. دردسرهای کوچک روزانه می تواند در طول زمان روی هم تلنبار شود و پیامدهای بزرگی برای روابط افراد داشته باشد. استرس به راحتی به سایر زمینه های زندگی افراد به ویژه روابط شخصی آن ها و زندگی مشترک نیز سرایت می کند. تضاد کار و زندگی امروزه منبع اصلی استرس است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


تاثیر استرس بر زندگی مشترک

اینکه چگونه عوامل استرس زای بیرونی بر روابط تأثیر می گذارند فرد به فرد متفاوت خواهد بود. استرس به طریق مختلف وارد زندگی شخصی افراد می شود و بر کیفیت روابط نزدیک آن ها تأثیر می گذارد. گاهی دلایل مهمی برای استرس وجود دارد مانند یک تصمیم جدید، یک نگرانی بابت سلامتی یا یک رابطه سمی. اما اغلب مواقع به دلایل مساله ای جزئی است. مانند داشتن یک هفته پرمشغله در محل کار، رسیدگی به یک کودک بیمار در خانه در یک روز پر از جلسات متناوب کاری یا رسیدن به آخرین لحظه درخواست از یک رئیس.
وقتی افراد تحت استرس قرار می گیرند، گوشه گیر و حواس پرت تر می شوند و کمتر محبت می کنند و حتی کمتر محبت می بینند. آن ها همچنین زمان کمتری برای فعالیت های مربوط به اوقات فراغت صرف می کنند که منجر به دور شدن و تنهایی بین شرکای زندگی می شود. استرس همچنین بدترین ویژگی‌های افراد را بیرون می کشد که ممکن است باعث کناره‌گیری شریک‌ زندگی شود. زیرا چه کسی می‌خواهد با کسی که بدترین رفتار خود را بروز می‌دهد زندگی مشترک داشته باشد و در کنار او بماند؟
با گذشت زمان، رابطه مشترک سطحی‌تر شده (کمتر بودن و کمتر درگیر شدن در زندگی یکدیگر) و زوج‌ها حتی گوشه‌گیرتر می‌شوند. سپس درگیری علنی لفظی، پریشانی عاطفی و فکری و بیگانگی بیشتری را در رابطه تجربه می‌کنند. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

1-تحلیل انرژی

استرس نیروی مولد و با انگیزه افراد را تحلیل می برد و منابع شناختی آن ها را تضعیف می کند. همچنین هوشیاری و گوش به زنگی(ناشی از اضطراب) را افزایش می دهد. این بدان معناست که وقتی استرس دارید بیشتر متوجه رفتارهای منفی می‌شوید و کمتر می‌توانید جلوی واکنش بد خود را به آن ها بگیرید. همچنین به این معنی است که شما کمتر صبور هستید و کمتر می توانید در هنگام رفتار بد شریک خود، از شکیبایی و تردید نسبت به بد بودن او بهره مند شوید.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید.
استرس همچنین رفتار افراد را تحریک پذیرتر و خصمانه تر می کند که احتمال دعوا و درگیری را افزایش می دهد. هنگام دعوا، استرس باعث می شود افراد نتوانند به درستی گوش بدهند یا علاقه و همدلی نشان دهند. به طور خلاصه، استرس موضوعات نه چندان مهم را ناخواسته به معضل و مساله بغرنج تبدیل می کند و از توانایی شما برای برخورد سازنده با موضوع جلوگیری می کند.

2-به خطر افتادن سلامتی زوجین

استرس همچنین بر سلامت جسمی و روانی فرد تأثیر می گذارد و فشار بیشتری را بر رابطه وارد می کند. استرس می تواند به خصوص برای زوج هایی که به خودی خود، در روابط دشواری هستند، بدتر کند. زیرا این زوج ها بیشتر از زوج هایی که در روابط پایدارتر هستند تحت تأثیر رویدادهای روزانه (خوب و بد) قرار می گیرند. با این حال، حتی برای روابط سالم و پایدار، استرس دائم می‌تواند باعث شود افراد، مشکلاتی را در روابط خود ببینند که واقعاً وجود ندارد. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.
استرس در زندگی مشترک

3-احساس نا امیدی از رابطه

زن و شوهری که معمولاً به خوبی ارتباط برقرار می کنند، در طول تحمل استرس زیاد متوجه می شوند که کیفیت ارتباط سابق آن ها، در طول یک هفته از بین می رود. در نتیجه استرس و منابع ضعیف مدیریتی، احساس می کنند که مشکلات ارتباطی واقعی در روابط آن ها وجود دارد. به همین ترتیب، زوجی که معمولاً در زندگی مشترک مهربان هستند، در هنگام بروز استرس، محبت کمی نسبت به یکدیگر خواهند داشت و در نتیجه به این باور می رسند که محبت کمی به هم دارند و زمان با کیفیت کمتری در کنار هم سپری می کنند.
در نهایت با هم مشکل پیدا می کنند بدون اینکه بفهمند این فقط نتایج استرس بوده است. همین برداشت‌های نادرست باعث نارضایتی از روابط سالم می شود و افراد را به تلاش برای حل مشکل نادرست (ارتباطات، محبت) به جای شناسایی و حل منشاء واقعی موضوع (استرس) سوق می دهد.

4-صحبت کردن بدون فیلتر کلامی

استرس باعث می‌شود هیجانات را در نامناسب ‌ترین زمان‌ها به هر کسی که اطراف خود می بینید تخلیه کنید. چیزهایی می گویید که بلافاصله پس از گفتن آن پشیمان‌ می شوید. چنین رفتاری تحت استرس می تواند باعث سردرگمی شود، زیرا گفتن حرفی اشتباه در زمان نامناسب منجر به آسیب دیدن عواطف اشخاص دیگر می شود. به زمانی که در بدترین شرایط خود بوده اید فکر کنید که به همسر خود چیزی گفته اید. ممکن است منظور شما از گفته‌ها دقیقا آنچه به زبان آورده اید نبوده باشد، اما همسر شما بدون توجه به این موضوع، حرف‌ها را برای مدت طولانی به یاد خواهد آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم استرس و اضطراب کلیک کنید.

5-بروز اشتباهات مکرر

افرادی که تحت استرس زیادی هستند، اغلب اشتباهات بیشتری مرتکب می شوند، زیرا کمتر قادر به تمرکز روی کار هستند. هنگام استرس، مغز به حالت "جنگ یا گریز" می رود و تصمیمات عجولانه تر می شوند چرا که منطقی ترین قسمت مغز خاموش می شود. اشتباهاتی که تحت فشار استرس رخ می دهند از اشتباه در محل کار و رانندگی در جاده گرفته تا زندگی خانگی و روابط افراد متفاوت و متغیر هستند. به هر حال، اشتباهات می تواند بر اطرافیان تأثیر گذاشته و به عنوان یکی از تأثیرات منفی بزرگ استرس بر سلامتی به شمار برود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض استرس و فشار عصبی کلیک کنید.

6-استرس در زندگی مشترک |تعارض در رابطه

تعارض می تواند یک منبع مهم استرس در زندگی مشترک باشد. وقتی تعارض در رابطه ادامه دار می شود، استرس ایجاد می کند که همین امر بر سلامت و آرامش زوجین تأثیر منفی می گذارد. ریشه تعارض معمولا چیزی شبیه اختلاف عقیده، تجربه، سلیقه، دیدگاه، شخصیت یا عقاید طرفین است.
به طور کلی تعارض به خودی خود به اندازه کافی شدید است که برخی از جنبه های رابطه را مختل می کند، مانند ارتباطات بین زوجین که آن را از داشتن یک دیدگاه متفاوت متمایز می کند. این فقط شرکای عاشقانه نیستند که می توانند تضاد روابط را تجربه کنند. خانواده ها نیز ممکن است در تعارض باشند. خواه این بحث آزاد در مورد شام باشد یا یک احساس ناراحتی اساسی که ناگفته باقی می ماند، درگیری خانوادگی مقدار قابل توجهی استرس ایجاد می کند.
در حالی که تعارض در روابط مشترک دشوار و ناراحت کننده است، همیشه چیز بدی نیست. وقتی که سالم و سازنده باشد، فرصتی را برای افراد فراهم می کند تا در مورد اینکه دیگران چگونه دنیا را می بینند و تجربه می کنند، چیزهای بسیاری به اطرافیان بیاموزد. همچنین می تواند راه حل های خلاقانه ای برای مشکلات ایجاد کند و به رشد افراد کمک کند. با این حال، زمانی که تعارض مولد یا سالم نباشد، برای همه افراد درگیر مضر خواهد بود. برای دریافت مشاوره جنسی کلیک کنید.  

شرایط مرتبط با استرس مزمن در زندگی مشترک

اگر سطح استرس در زندگی مشترک مدیریت نشود، می تواند زوجین را در معرض خطر ابتلا به شرایط جسمی و روانی تحت تأثیر استرس قرار دهد، مانند:
  • اختلالات اضطرابی، افسردگی و دیابت
  • مشکلات گوارشی(مانند اسهال، یبوست، زخم معده)
  • ریزش مو، بیماری قلبی و پرکاری تیروئید
  • بیخوابی، چاقی، بیماری دندان و لثه
  • اختلال عملکرد جنسی یا تغییر در میل جنسی
 

مدیریت استرس در زندگی مشترک

آیا استرس به رابطه شما آسیب می زند؟ ممکن است نتوانید عوامل استرس زا در زندگی خود یا شریک زندگی را متوقف کنید، اما می توانید از سرریز آن ها و آسیب رساندن به رابطه مشترک جلوگیری کنید. در زیر نکات مبنی بر شواهدی برای مقابله با عوامل استرس زای خود و همسر آورده شده است.

1-شناسایی مشکل

شناسایی آنچه شما را تحت فشار قرار می دهد می تواند به شما کمک کند بهترین راه های مقابله با آن را بیابید. به این فکر کنید که در حال حاضر چه چیزی باعث می شود که شما احساس ناراحتی کنید. آن را یادداشت کنید. درک علل استرس و مشاهده عینی علت ها بر روی کاغذ به شما کمک می کند تا به ایجاد برنامه ای که در چگونگی شناسایی تغییرات مفید است بیاندیشید و در واقع عوامل استرس زا را کاهش دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان استرس شدید کلیک کنید.
استرس در زندگی مشترک

2-پذیرش مشکل با غلبه بر باورهای محدود کننده

در بسیاری از مواقع، افرادی که به شیوه‌ای عجولانه مطالبی را بیان می‌کنند، باورهای محدودکننده‌ای دارند که بر نحوه تفکر آن ها تأثیر می‌گذارد. وقتی زندگی شلوغ می‌شود و سطح استرس بالا می‌رود، این باورهای محدودکننده به توانایی شما برای صحبت سازنده درباره مسائل با شریک زندگی‌ آسیب می‌زند و می‌تواند باعث شود به کلمات تند یا طعنه‌های کوتاه متوسل شوید. پرداختن به باورهای محدودکننده جهت اصلاح آن ها، روشی قدرتمند برای تغییر نحوه تفکر و درک شما از جهان و تأثیرگذاری بر نحوه واکنش شما به موقعیت های استرس زا است.
از خراب کردن دیوارهای گذشته نترسید. وقتی استرس دارید به دنبال کلمات تشویق کننده و توانمند باشید. انجام این کار می تواند تاثیر قابل توجهی بر اثرات منفی استرس بر بدن شما داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کاهش استرس کلیک کنید.

3-استرس در زندگی مشترک |افزایش احساسات مثبت

صرف نظر از عامل استرس زا، داشتن شادی، قدرشناسی، داشتن سرگرمی و احساس ارزشمندی، رضایت و عشق بیشتر در زندگی، به مبارزه با اثرات منفی استرس کمک می کند. این به معنای انتخاب یک سرگرمی جدید و وقت گیر نیست که خود به استرس تبدیل می شود. بلکه گوش دادن به آهنگ نشاط آور مورد علاقه در طول رفت و آمد به خانه و محل کار می تواند به اندازه چند دقیقه وقت گذاشتن مفید باشد. در هنگام شام، به جای بازگویی دردسرهای روزانه خود سعی کنید زمانی را به فکر کردن در مورد اتفاق خوبی که در آن روز افتاده است اختصاص دهید.
یک برنامه خنده دار یا الهام بخش را برای تماشای عصرانه انتخاب کنید تا روحیه شما را تقویت کند. اگر می توانید، به طبیعت بروید. استرس می تواند به خواب شما آسیب برساند. بنابراین قبل از اینکه بخوابید چند لحظه به مسائل مثبت فکر کنید. اگر به آن علاقه دارید، سعی کنید یک دفتر خاطرات سپاسگزاری داشته باشید. استرس شما را وادار می کند تا روی چیزهای منفی تمرکز کنید. بنابراین می توانید با تصمیم گیری فعالانه برای تمرکز بر موارد مثبت به مقابله با آن بپردازید.

4-ارزیابی مجدد عوامل استرس زا و اصلاح آن

تجربیات استرس زا لزوما بد نیستند. آنچه بد است این است که احساس کنید منابع لازم برای مقابله با آن ها را ندارید. وقتی افراد یک عامل استرس زا را تجربه می کنند اما در عین حال احساس می کنند منابع کافی (مانند هوشمندی، زمان، پول، پشتیبانی) برای مقابله با آن را دارند، استرس به احساس چالش بدل می شود که استرس خوب شناخته می شود. افراد وقتی منابع لازم را ندارند، احساس خطر می کنند که استرس بد را ایجاد می کند.
یکی از راه‌هایی که می‌توانید از تأثیر منفی استرس بر روابط خود جلوگیری کنید، ارزیابی مجدد آن به‌عنوان یک چالش و نه تهدید است. با یافتن منابعی که برای مقابله مستقیم با مشکل نیاز دارید، به جای یک رویداد طاقت فرسا، عامل استرس زا را به یک چالش هیجان انگیز برای غلبه بر آن تبدیل کنید. به طور مثال از شریک زندگی خود کمک بخواهید تا با همفکری راه حل مناسبی برای رفع استرس بیابید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه استرس در مردان کلیک کنید.

5-کمک گرفتن از شریک زندگی و کمک کردن به او در مواقع استرس

داشتن شریکی که در کنار شما باشد و نوع حمایتی را که نیاز دارید به شما ارائه دهد، می‌تواند راه طولانی را که برای جلوگیری از سرریز شدن استرس در پیش دارید، به سمت پیشگیری تغییر جهت بدهد. با همسر خود صحبت کنید. در مورد نحوه واکنش یکدیگر در هنگام استرس آگاهی پیدا کنید و از دیگری بپرسید که چه کاری می توانید انجام دهید تا در یک زمان استرس زا از یکدیگر حمایت کنید. از آن‌ها بپرسید وقتی استرس دارند چگونه رفتار می‌کنند.
فقط وقت گذاشتن برای صحبت کردن و فهمیدن اینکه زمان زیادی را با هم گذرانده اید یا شریک زندگی به دلیل استرس ناراحت شده است و مشکل اساسی در رابطه وجود ندارد، ممکن است کمک زیادی به جلوگیری از سرریز استرس و ایجاد مشکلات بزرگ تر کند.
استرس باعث کناره گیری افراد و ایجاد بیگانگی در زندگی مشترک می شود. بنابراین زمانی را به صحبت و ارتباط گرفتن مناسب و کافی اختصاص دهید. هرچه افراد حمایت بیشتری از طرف شریک خود دریافت کنند، استرس کمتری به رابطه سرازیر می شود و به رابطه آسیب کمتری وارد می شود. شما می توانید این کار را با پاسخ دادن به زمانی که شریک زندگی خود در مورد استرس خود صحبت می کند و با ارائه حمایت ابزاری مانند همکاری ومراقبت از کارهای خانه و عاطفی مانند گوش دادن به شکایت آن ها از مسائل انجام دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقسیم وظایف در خانه کلیک کنید.  

سخن آخر درمورد استرس در زندگی مشترک

اثرات منفی استرس بسیار مسری است و در نهایت بر افراد اطراف شما تأثیر می گذارد و زندگی آن ها را نیز با مشکل مواجه می کند. وقتی نوبت به زندگی مشترک می رسد، اثرات استرس می تواند باعث شکاف های بزرگی شود که در صورت نبود آن، کاملاً قابل اجتناب بودند.
در نهایت هم شما و هم شریک زندگی را خسته می کند و به احساسات منفی هر دوی شما دامن می زند و عوارض غیرضروری ایجاد می کند که همگی نشانه‌های استرس هستند. بنابراین وقتی احساس می‌کنید خارج از حد توانایی‌ خود درگیر مسائل شده اید، متوقف شوید و برای جلوگیری از ایجاد سوتفاهم نسبت به درستی رابطه، رفتار خود را دوباره ارزیابی کنید و زندگی مشترک را نجات دهید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*