ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

همسر ولخرج | با شوهر ولخرج چگونه رفتار کنیم؟

همسر ولخرج را چطور مدیریت کنیم؟ زمانی که انسان از منابع خود بیش از اندازه ی مجاز و به صورت غیر ضروری استفاده کند، اصطلاحا درحال اسراف است. اسراف انواع مختلفی دارد به عنوان مثال ولخرجی، که  درمیان عوام به آن دست و دلبازی نیز گفته می شود که تعریفی کاملا جدا از ولخرجی دارد. فرد دست و دلباز، خسیس نیست و از منابع خود به جا استفاده می کند. اما فرد ولخرج، بیش از اندازه از منابع خود استفاده می کند و در واقع اصلا به جا نیست. اسراف به راحتی می تواند در روابط میان زن و شوهر کشمکش ایجاد کند، و مثل تمام مشکلات خرابی هایی را نیز به دنبال بیاورد. در ادامه به تفصیل به این موضوع می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روانشناسی پول خرج کردن کلیک کنید.  

تماس با مشاور


تعریف اسراف و ولخرجی

اسراف کردن یا ولخرجی یعنی فراتر از حد نیاز خرج کردن، فراتر از محدودیت های مربوط به صرف غذا، نوشیدنی، پوشاک، مسکن یا هر آن چه برای غرایز هر انسانی جذاب است اشاره دارد، به طوری که فراتر از خواسته های انسان برای ارضای لذت های دنیوی او باشد.

اینفوگرافیک همسر ولخرج

اینفوگرافیک همسر ولخرج

ولخرج چه کسی است؟

ولخرج اصطلاحا به کسی گفته می شود که خرج کند، طوری که خرج او از دخل او بیشتر باشد، یا اینکه از حد معقول بیشتر خرج کند، مثلا کسی که توان مالی نسبتا پایینی دارد، اما ازرستوران های لوکس سفارش غذا دهد، و یا لباس هایی را بخرد که در بهترین پاساژهای شهر به فروش گذاشته شدند. یا با دوستانی در معاشرت باشد که برنامه های تفریحی گران قیمت دارند.
احتمالا اسم اختلال دوقطبی، یا بای پولار به گوش شما آشنا باشد، در این اختلال بیماران، درگیر افسرده خویی، یا شاد، هستند. یکی از علائم آن ها این است که در دوره های شیدایی یا هیپومانیک، ممکن است افراد دست به اسراف وولخرجی بزنند، گاها قمار کنند و پول خود را بی رویه و بدون حساب و کتاب و منطق استفاده کنند. ممکن است در این دوران رفتارهای گستاخانه یا متکبرانه به چشم بخورد که حاصل آن نگرش برتر یا بزرگواری باشد که در این راستا لباس های گران قیمت بپوشند یا در رستوران های گران قیمت غذا صرف کنند.  

سخاوتمندی تا چه حد خوب است؟

سخاوت که به آن بزرگی هم گفته شده، درواقع به این معناست که انسان اگر توان مالی داشته باشد، گاهی هدیه ای به دیگران بدهد، به کسانی که نیازمند هستند و شرایط تامین نیازهای خود را ندارند. سخاوتمندی نه تنها بد نیست بلکه خوب هم هست، سخاوت یعنی مهربانی، فداکاری و بخشش به دیگران، اما علی رغم این صفات خوب، که برای رفاه دیگران کاری انجام دهیم، لازم نیست اگر توان مالی خود ما پایین باشد دست به سخاوتمندی بزنیم! اگرچه رفاه اقتصادی همه چیز نیست ولی بی پولی نیز مشکلات زیادی در زندگی مشترک به وجود خواهد آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ازدواج با مرد بی پول کلیک کنید.
گاهی در جلسات مشاوره زناشویی دیده شده، که خانم از آقا شاکی هستند به این علت که آقا از حقوق و مایحتاج خانه می زند و صرف خانواده ی خویش می کند، یا هرچه که برای خانه ی خود تهیه کند عین آن اقلام را برای مادر خود نیز می خرد.
همسر-ولخرج

سخاوتمندی با توجه به شرایط اقتصادی و خانوادگی

این که سخاوتمند باشیم اصلا بد نیست، اما اولا که پس از ازدواج مسئولیت ها فرق می کند و یک مرد در زندگی زناشویی، اولویتش باید خرج و مخارج خانه ی خود باشد.زوجین باید اولویت ها را در نظر بگیرند و انتظارات غیر منطقی در زندگی زناشویی را کاهش دهند.
ثانیا، اگر انسان سخاوتمند هم بخواهد باشد، بایستی شرایط پایه را داشته باشد، اگر درآمد همسر شما به میزانی است که کفاف زندگی شخصی خود شما را هم نمی دهد، به طوری که در بعضی خانواده ها دیده می شود، که زوجین به خاطر ترس از مسائل مالی و اقتصادی، از فرزنددار شدن خود نیز خودداری می کنند، در این صورت بخشش معنایی ندارد.
حالا اگر در کنار تمام این مسائل یکی از زوجین، خسیس یا اهل پس انداز باشد، و دیگری دست ودلباز یا ول خرج باشد که وضعیت می تواند خیلی پیچیده تر باشد، در روابطی که یکی از زوج‌ها ولخرج و دیگری اهل جمع‌ کردن و پس‌انداز است تنش‌ها بیشتر هستند. زندگی با فردی که در مورد مسائل مالی کاملاً متفاوت از شما عمل می‌کند، می‌تواند بسیار دشوار باشد. عادت پس انداز کردن را باید تقویت کرد. برای این کار آموزش پس انداز کردن به کودکان ضروری است.  

علت اسرافکاری همسر ولخرج

حالا اگر همسر شما ولخرج باشد تکلیف چیست؟ کاملا قابل درک است زندگی با کسی که در مورد مسائل مالی اصلا شبیه به شما عمل نمی کند، چقدر می تواند سخت باشد، اما تا به این لحظه آیا فکر کرده اید علت و ریشه این ولخرجی یا اصطلاح مثبت آن که در جامعه رواج پیدا کرده است چیست؟

1-تربیت خانوادگی همسر ولخرج

گاها این موضوع ریشه در خانواده و نوع و سبک تربیتی خانواده دارد، ما گاها در خانواده ها این را می بینیم که وضع مالی خانواده به طور کلی خوب نیست، یعنی حساب بانکی آن ها به حدی موجودی ندارد که اگر اتفاقی، ناگهانی به این خانواده شبیخون بزند، بتوانند با این حادثه مقابله به مثل کنند.
اما متاسفانه پدر در این خانواده، وقتی از سرکار می آید به میزان بسیار زیادی میوه تهیه کرده است، وقتی مادر به او می گوید علت این کار چیست؟ ما در یخچال هنوز میوه داریم، این میوه ها مانده ولک می شود و بعد خراب می شود و این چیزی جز اسراف نیست؟ پدر خانواده می گوید، میوه باید تازه مصرف شود، یا مثلا، من دستم به کم نمیره، باید همیشه دستم پر باشه، یا مادرم می گفت مرد که از خانه می آید داخل باید دست هایش به حدی پر باشد که  با پاهایش در را ببند!

2-مصرف گرایی همسر ولخرج

الگوی خانوادگی در مغز فرزندان نیز به مرور جای گرفته و این الگوی مصرف گرایی ادامه پیدا می کند، یکی دیگر از دلایل آن اختلالاتی چون دوقطبی می باشد، در اختلالات دوقطبی نوع دو مسئله ای که بیمار با آن مواجه است این است که در قسمت پیش پیشانی هورمون هایی هست که درست تنظیم نیست، به نوعی اگر بگوییم گیر بکسی در داخل مغز است که باید به موقع کار کرده وبه موقع دنده ها را تعویض کند، این گیربکس در مغز به خوبی کار نمی کند و همانطور که اگر ماشین روی یک دنده گیر کند، ماشین آسیب می بیند، انسان هم اگر فقط روی یک دنده باشد، اصطلاحا می گویند افتاده روی اون دنده! و خدانکند که انسان روی آن دنده بیوفتد، آن وقت است که هیچ حرفی هیچ نصیحتی را پذیرا نیست.

3-اختلالات روانی

گاهی ولخرجی تقصیر بیمار هم نیست، جایی از مغز است که باید تحت دارودرمانی قرار بگیرد. بیماری داشتم که علی رغم این که کرم دست و صورت داشت، اما هر بار که به فروشگاه می رفت باز هم از همان کرم تهیه می کرد، به این ترتیب بود که فرزندانش می گفتند او نزدیک شانزده عدد کرم دارد، که قطعا تاریخ مصرف آن ها می گذرد اما او هم چنان در فروشگاه علاقمند به خرید کرم می باشد!
این یک مورد ساده از بیمار دوقطبی بود می تواند کار از این هم پیچیده تر شود، و داستان اسراف سنگین تر شود. در برخی موارد این افراد مبتلا به جنون خرید هستند. حالا زندگی کردن با فردی که این ویژگی ها را بخواهد داشته باشد، بسیار سخت می تواند باشد، اگر شما ندانید کجا و کی باید وارد عمل شوید و جلوی این فاجعه آفرینی را بگیرید!
خلاصه کلام، بیمار در این جا باید دارو مصرف کند، تا داستان تنظیم و عدم تنظیم هورمون ها درست شود و مغز بتواند به بهترین عملکرد خود دست یابد، نتیجه اینکه این بیمار هم ممکن است گیر کند روی داستان ولخرجی و مدام خرید کند.  
همسر ولخرج

راهکارها و تدابیر برای درمان همسر ولخرج

نحوه خرج کردن در یک خانه و خانواده، سرمایه گذاری، پس انداز و تشخیص اولویت های مالی هرکسی با دیگری متفاوت است، اگر همسری دارید که به هر دلیلی فرد ولخرجی است بهتر است که حساب و کتاب خانه را شما به دست بگیرید، و گرنه قطعا دچار مشکل می شوید.درباره  این مشکل با همسرتان صحبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله صحبت در مورد مسائل مالی با همسر پیشنهاد می شود.
در روابطی که یکی از روجین ولخرج و دیگری اهل جمع کردن و پس انداز است تنش ها بیشتراست، اگر شما هم دچار این قبیل تنش ها هستید ابتدا باید این مساله را درک کنید، بپذیرید که هیچ دونفری روی کره زمین کاملا شبیه به یکدیگر نیستند، مورد دومی که باید بپذیرد این است که هیچ فرمول جادویی در دست هیچ کس برای تغییر این شرایط و ایجاد یک هماهنگی بین شما و همسرتان وجود ندارد.
اما ناامید نباشید، درست است که نمی توان آدم ها را کوبید و از نو ساخت، اما می توان با راهکارها و پیشننهادهایی تعادلی در نوع و شیوه خرج کردن شما و همسرتان ایجاد کرد به طوری که این تنش های مابین شما را کاهش دهد. با ما در ادامه بحث همراه باشید. برای آگاهی بیشتر از مشکلات مالی در زندگی زناشویی کلیک کنید.

1-مثبت باشید، در هر زمان و هر شرایطی

درست است که شما اهل پس انداز کردن هستید و همسرتان اهل خرج کردن، اما تفاوت در عملکرد شما دو نفر نباید باعث ناراحتی شما شود، یادتان باشد در کشاکش زندگی مشترک هر زمان با تفاوتی روبه رو شدید سعی کنید مثبت باشید ومثبت بیندیشید، فکر کنید این که شما متفاوت هستید، باعث شده در خانواده نوعی تعادل ایجاد شود و از ولخرجی جلوگیری شود به جای عصبانیت از تفاوتان، به این نکات فکر کرده و حس خوبی نسبت به این تفاوت در وجود خودتان نسبت به همسرتان داشته باشید.

2-ازدواج یعنی تحمل تفاوت ها!

چیزی که معمولا در روابط بین زوجین دیده نمی شود ، گفت و گو راجع مسائل بین آنهاست، اغلب زوجین به ذهن خوانی معتقدند! ودوست دارند طرف مقابل از نگاه آنها، نوع نشستن آنها بفهمند در ذهنه همسرانشان چه می گذرد؛    بگذارید با شما صریح باشم ازدواج یعنی تحمل تفاوت ها، اما آن روی این جمله، مثل آن روی سکه است درست است که باید راهی باشد تا بتوانیم تفاوت ها را تحمل کنیم بدون اینکه از آن ها رنج بکشیم.
باید هم بتوانیم راجع این تفاوت ها بدون ترس از واکنش طرف مقابل رابطه حرف بزنیم؛ رابطه ای سالم است که بتوان در آن آزادانه، بدون ترس و نگرانی درباره افکار، باورها و احساسات خوب وبد حرف زد، اگر از حرف زدن می ترسید و احساس می کنید واکنش همسرتان هنگام حرف زدن اصلا خوب نیست و حتی از کوره در می رود، پس بدانید که مسائل شما چیزی فراتر از مسائل مالی است! مشکل مالی تنها یکی از مشکلات مهم زندگی مشترک است. برای کسب اطلاع در زمینه سختی های زندگی مشترک کلیک کنید.

3-خیال ِ تغییر همسر ولخرج را از خود دور کنید

هیچ انسانی به زور تغییر نمی کند، این خیال که من او را در طول زندگی تغییر می دهم را ، اگر ابتدای ازدواج هستی، از سرت پَر بده! هیچ کس تغییر نمی کند، حتی آن هایی که خود می خواهند تغییر کنند، باید این را بدانند که تغییر اولا آسان نیست ثانیا همیشه ممکن نیست، نه حداقل به سرعت! پس روی هیچ چیزی پافشاری نکنید احساس حق به جانب بودن نداشته باشید، امکان ندارد که شما همیشه مُحق باشید.
شاید او همیشه در حال اشتباه کردن نباشد، همسرتان ممکن است خیلی راحت خرج کند اما ممکن است شما هم در خرج نکردن زیادی از حد سخت گیر باشید، شاید شما خسیس باشید، پس همه چیز ممکن است و حق صد در صد با هیچ یک از شما نیست، درباره این مساله حرف بزنید تا بتوانید به یک تعادل بینابین دست یابید.

4-لیست خرید داشته باشید

بعد از این که در مورد مسائل پایه ی اقتصاد خانواده صحبت کردید، حالا نوبت به یک برنامه دقیق می رسد، این که چطور برنامه بریزید برای هر خانواده ای متفاوت است، اما پیشنهاد من این است که برای خرید های بزرگ ولازم یک لیست تهیه کنید، برای خریدهای کوچک و ضروری مثل خرید مواد غذایی نیز یک لیست تهیه کنید، یک لیست هم از چیزهایی که نیازی نیست ولی علاقه مند به تهیه آن هستید نیز تهیه کنید.
یک نکته، شاید برایتان عجیب باشد اما هیچ گاه گرسنه به مراکز خرید نروید! اگر تا به امروز نمی دانستید این را بدانید، مغز یک انسان گرسنه مداوم فرمان خرید می دهد، حتی اگر شما نیاز نداشته باشید.

5-راهکارهایی برای جلوگیری از خرید اضافه همسر ولخرج

  • کارت خرید همیشه دست شما باشد.
  • لیست خرید را همیشه شما بنویسید.
  • مسئول برداشت مواد غذایی از فروشگاه شما باشید.
  • کارتی که به دست همسرتان می دهید، میزان مشخصی از موجودی داشته باشد
  • به همسرتان بگویید این میزان پول، همه پولی است که از تاریخ فلان تا تاریخ فلان داری مدیریت آن با تو است، اگر زودتر تمام کنی تا انتهای آن تاریخ کمکی از من برنمی آید وسر حرف خود باشید.
  • اجازه دهید همسرتان ماهی یک بار یک خرید را به میل خودش انجام دهدِ.
  • بازکردن یک حساب پس انداز، می توانید از اضافه خرج های حقوق خود یا همسرتان، یک حساب پس انداز باز کرده و ماهانه مقداری از پول را داخل این حساب بگذارید.
  • سعی کنید برای خودتان درآمد جداگانه ای داشته باشید. استقلال مالی مخصوصا برای بانوان بسیار ارزشمند است. برای آگاهی بیشتر در زمینه استقلال مالی زنان کلیک کنید.
  • یک راه دیگر که با راه هایی که تا کنون گفته شد بسیار متفاوت است، این است که تمام کارت های بانکی خانه و حساب وکتاب و دخل و خرج خانه را به همسر ولخرج تان بسپارید! شاید شوکه کننده باشد اما گاهی روبه رو کردن افراد با پیامد طبیعی رفتارشان بهترین و سریع ترین راه برای حل آن مشکل و درمان است.
در آخر، اگر تمام موارد بالا نتوانست کمک قابل توجهی به شما کند، بهتر است از مشاوران متخصص کمک بخواهید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی به صورت تلفنی و آنلاین جوابگوی شماست. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*