ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی کدام اند؟ | 15 نشانه مهم

نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی کدامند؟ گاهی برای افراد مسائلی در روابط بین فردی شان ایجاد می شود که مجبور می شوند رابطه را به پایان برسانند. قطعاً هر رابطه ای به این امید آغاز می شود که تا سال های سال پایدار ادامه پیدا کند اما گاهی شرایط آن طور که میخواهیم پیش نمی رود و افراد متوجه می شود که مناسب یکدیگر نبودند. اتفاقاتی که بین دو فرد درگیر رابطه پیش می آید نشانه‌های هشدار دهنده ای است مبنی بر اینکه رابطه عاطفی به پایان رسیده است.  

تماس با مشاور

نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی

با وجود این که برخی افراد می فهمند که رابطه آنها رو به پایان است اما بیشتر اوقات این اتفاق بد برای شان سنگین است که به روی خود نمی آورند. پایان یک رابطه از درون احساس می شود و ناخودآگاه شروع به دست و پا زدن می کند که البته در خیلی از موارد بیشتر باعث غرق شدن می شود.
شاید جالب باشد بدانید که خیلی از افراد در رابطه‌ای که دیگر فایده‌ای ندارد باقی می ماند فقط برای اینکه تنها نباشد و مجبور نباشند تفریحات و در کل روزهای خاص خود را به تنهایی بگذراند. آنها با خودشان می‌اندیشند که رابطه خوبی نیست اما از هیچی که بهتر است. نشانه هایی که یک رابطه به پایان می رسد شامل موارد زیر می شود: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پایان دادن به رابطه عاشقانه کلیک کنید.

اینفوگرافیک نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی

اینفوگرافیک نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی

1-کم حرفی

معجزه حرف زدن را نادیده نگیرید. حرف زدن در رابطه نقشی اساسی و مهم دارد و مانند قلب است که اگر از کار بیفتد دیر یا زود جاهای دیگر هم از کار می‌افتند و این اولین نشانه به پایان رسیدن یک رابطه عاطفی می باشد. وقتی رابطه را شروع می کنید شما ممکن است آنقدر حرفی برای گفتن داشته باشید که وقت کم می آورید اما رابطه ای که رو به پایانی باشد همه چیز برعکس می شود و فاصله دیدارها کوتاه می شود و افراد دیگر حرف چندانی برای گفتن ندارند.
شما در این نوع رابطه زمان صحبت کردنتان کوتاه می شود و با ناامیدی به دنبال موضوع یا سوژه برای صحبت می گردید. ممکن است حتی پشت سر هم سکوت کنید و فقط بگویید دیگر چه خبر؟ در این وضعیت هر کسی که کنار شما قرار بگیرد متوجه می شود که اوضاع خوب نیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مراقبت از روابط عاطفی کلیک کنید.

2-غر زدن

رابطه ای که رو به پایان است افراد ممکن است دائماً به همدیگرغر بزنند، دعوا کار همیشگی شان باشد و بیشتر کارها و رفتارهای شان برای همدیگر اعصاب خردکن به نظر برسد. افراد در این رابطه از دست همدیگر کلافه می شود و دیگر نمی توانند رفتارهای هم را تحمل کند. مسئله این نیست که فرد مورد نظر شما عوض شده است و دیگر مثل گذشته برایتان جذاب نمی باشد بلکه موضوع اینجاست که بدن شما با افزایش فشار خون، تپش قلب و... درست مانند نشانه هایی که موقع عاشق شدن حس می‌کردید تلاش دارد به شما چیزهایی را بقبولاند.
شاید برایتان مکانیسم عجیبی به نظر بیاید اما خیلی از چیزهایی که در ابتدای عاشق شدن در رابطه بود و شما به خاطر آنها فرد مورد نظر تان را می پرستید به بزرگترین ناراحتی شما تبدیل می شود و با کمال تعجب می بینید که دیگر تحمل آن رفتارها را ندارید. در این زمینه میتوانید از مشاوره زوجین نیز بهره مند شوید.
نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی

3-پنهان کاری

زندگی شما دو نفر به تدریج از هم بیشتر فاصله میگیرد. نکته جالب اینجاست که روند پایان یافتن یک رابطه دقیقا برعکس روند شروع شدن آن می باشد یعنی اگر در اوایل یک رابطه شما هر روز بیشتر با یکدیگر صمیمی می شدید و اسرار خود را با هم در میان می گذاشتید در پایان رابطه هر روز از جریانات زندگی هم بی خبر می شوید و ناگهان روزی می رسد که حرف‌های دل و اتفاقات مهم زندگی او را همه می دانند به جز شما.
این نشانه مهمی است که به معنای اتمام رابطه عاطفی شماست. در حالیکه تداوم یک رابطه عاطفی به این معناست که افراد روز به روز بیشتر حتی جزئی ترین اتفاقات را با هم در میان می‌گذارند و راجع به آن صحبت می‌کنند و نظرات همدیگر را جویا می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراحل رابطه عاطفی کلیک کنید.

4-نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی | بهانه تراشی

ممکن بود در اوایل شروع رابطه هر روز با یکدیگر حتی تا نزدیک صبح صحبت می کردید اما الان می‌گویید خوابم می آید یا خیلی خسته ام شب بخیر. احتمالا پذیرش این امر برای شما سخت باشد ولی به این فکر کنید که چرا رابطه تا به اینجا کشیده شده است. اگر شما فردی هستید که برخلاف گذشته موقع صحبت با او خوابتان می برد یا یادتان می رفت که به پیام ها و تماس هایش پاسخ دهید قطعاً با یکی از نشانه‌های ناخودآگاهتان مواجه هستید. ضمیر ناخودآگاه شما خیلی باهوش تر از خودتان است. او را جدی بگیرید.
فردی که در رابطه با شما هر توجیهی می‌آورد تا سر ملاقات نیاید یا شب را با شما نگذراند نشانه این است که دیگر مطرح روزهای اول آشنایی علاقه ای ندارد.

5-بی توجهی به رابطه

قبلا ممکن بود با اولین تماس یا پیامک از جا بپرید و با شور و شوق زیاد می خواستید به او جواب دهید اما الان دیگر مانند گذشته ها نیستید. صحبت های صمیمانه شریکتان با یک غریبه شما را حساس نمی کند و با او بودن برایتان فرقی ندارد. به نوعی شما نسبت به هر چیزی که به رابطه شما ارتباط پیدا می‌کند بی علاقه می‌شوید. ممکن است صحبت ها و دیدارهای خود را به روزهای آتی بیاندازید و مسائلی که در رابطه شما پیش می آید دیگران قطعا برایتان با ارزش تلقی نشود.
جای تعجب ندارد چون در خیال شما ادامه ای برای این رابطه وجود ندارد و دلیلی دیگر برای صرف انرژی و وقت گذرانی نمی‌بینید. شاید در رابطه خود قبلا نسبت به طرز لباس پوشیدن و حرف زدن و نگاههای شریکتان کنجکاو بودید اما الان هیچ کدام از آن‌ها دیگر برایتان معنایی ندارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بهبود روابط عاطفی کلیک کنید.

6-نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی | مقایسه با دیگران

همه زوج های دیگر را خوشبخت تر و شادتر ازخودتان می بینید و با حسرت به آنها می نگرید. شما در اوایل رابطه شریکتان را با بقیه متفاوت می‌دید و فقط به او می نگریستید اما الان احتمال دارد هر جوانی را که می‌بینید در ذهنتان با او مقایسه کنید و نقص های شریکتان در مقابل چشمان شما پررنگ شود. مقایسه غیر منصفانه ای است اما خودتان متوجه آن نمی شوید. دیگر نقاط قوت و مثبت شریکتان را نمی بینید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقایسه کردن کلیک کنید.
بعضی وقت ها ممکن است وجدانتان شما را تکان دهد و کورسوی امیدی پیدا کنید اما این اوقات چندان دوامی ندارد. مقایسه کردن و دیدن ضعف های شریکتان این پیام را به شما می دهد که دیگر تا اتمام رابطه عاطفی شما زمانی باقی نمانده است.

7-اکراه از دیدن آشنایان یکدیگر

شما ممکن است با دیدن آشنایان خود دچار احساس گناه شوید. شاید آنها از چیزی خبر ندارند و این رابطه را امیدوار کننده می دانند یا شاید از وضعیت نه چندان مطلوب شما مطلع هستند و یا شاید از اینکه بخواهید از شریکتان جدا شوید ابراز نارضایتی می کند. در هر صورت احساس خوبی نسبت به این مسئله ندارید. ممکن است به خود این امیدواری را بدهید که صحبت با یک مشاور دوباره همه چیز را مانند قبل درست می کند و مشکلاتان را برطرف می کند. بهتر است ببینید که آیا فقط شما هستید که متوجه این علائم شده اید یا هر دوی شما ناامید به نظر می‌رسید.
اگر احساس می کنید این نشانه ها در هر دو تا نصف می کند بهتر است به حرف دلتان گوش کنید. توصیه می‌شود در این مواقع در یک مکان عمومی با شریکتان بنشینید و بگویید که چه مسائلی جدیدی در رابطه شما وجود دارد و به او بگویید که آیا راهی برای حل مشکل وجود دارد یا بهتر است رابطه را به پایان برسانیم. اگر رابطه شما ناامید کننده است و خوشبو کننده برای خودتان بنویسید که چه چیزهایی می خواهد و برای به دست آوردن آنها حاضرید از چه چیز هایی عبور کنید.
اگر به این نتیجه گیری رسیدید که چیزی وجود ندارد که فرد مقابل بتواند به شما بدهد، این امر می تواند پیام مهمی برای شما باشد. اما اگر در رابطه هستید که قبلاً خوب و راضی بوده و حالا با یک پدیده مانند یکی از انواع خیانت مواجه شدید می توانید ارزیابی کنید که آیا ارزش ماندن در رابطه را دارد یا خیر.

8-خدشه دار شدن عزت نفس

گاهی مسائل مختلفی مانند حسادت، وابستگی یا ترس از طرد شدن باعث نارضایتی یکدیگر در رابطه می‌شود و این خودش یکی از علائم روابط ناسالم می باشد. در یک رابطه مناسب افراد باید بتوانند همدیگر را به سمت پیشرفت و رشد سوق دهند نه اینکه رفتارهای آسیب زننده شان با همدیگر سبب آسیب و خسارت شود. اگر این چنین اتفاقاتی در رابطه شما وجود دارد بهتر است در موردش گفتگو کنید. اگر همچنان مایل به اصلاح رفتارهای نادرست آن نبودید این را بدانید که دیگر رابطه عاطفی شما به پایان رسیده است. رابطه سالم رابطه ای هست که احساس ارزشمندی و مهم بودن هر یک از افراد حفظ شود.

9-وجود اختلافات حل نشده

رابطه مناسب رابطه‌ای است که اختلافات جزئی در آن مورد بررسی قرار بگیرد و افراد به تفاهم برسند. اگر همچنان در مورد اختلافات خود با شریکتان گفتگو می‌کنید و به نتیجه ای نمی‌رسید این را بدانید که مشکل اساسی تری در رابطه شما وجود دارد. اگر احساس می‌کنید که نمی‌توانید منظورهمدیگر را بفهمید و برداشت درستی از صحبت هم دیگر ندارید، بهتر است به عنوان آخرین گزینه به روانشناس یا مشاور مراجعه کنید تا بتوانید تصمیم عاقلانه ای در مورد ادامه رابطه یا اتمام آن بگیرید. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

10-نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی | کوتاه آمدن

شاید برایتان جالب باشد ولی رابطه‌ای که در آن دعوای وجود ندارد به معنی شروع یک فاجعه می تواند باشد یا می تواند به این معنی باشد که دیگر عاطفه وجود ندارد. بر اساس تحقیقات دکتر کارل مقابل همیشه شما را به همان شکلی که زمان آشنایی بودید دوست دارد. از شنیدن دیدگاه‌های شما در مورد موضوعات گوناگون لذت میبرد. اما اگر شما ناگهان احساسات خود را در مورد هر مسئله از او پنهان کنید، از خودتان بپرسید که آیا قدرت خودتان را از دست داده اید یا خیر. به نوعی شما باید برای آنچه به آن عقیده دارید بجنگید و این اشتیاق شما شریکتان را هم روشن خواهد کرد.
اما وقتی بحث ها و مسائل خود را بیان می کنید درگیری‌های درونی می تواند شکل بگیرد. این اجتناب می تواند نشانه ای از پایان رابطه عاطفی باشد.

11-تبدیل دعوا به انتقاد شخصی

نحوه بیان مسئله و لحن کلام در رابطه اهمیت زیادی دارد. شما می توانید بگویید آیا حاضرید ظرف ها را به خاطر من بشوری؟ اما در عوض می گویید چرا یادت نمانده که ظرف ها را بشوری؟. شما با این کار فرد را مورد سرزنش و انتقاد قرار داده اید و به شخصیت او حمله کرده‌اید. روانشناسان در این زمینه می‌گویند که انتقادات از شریک زندگی یکی از سریع ترین راه ها برای شکل گیری اختلافات گسترده است.
حمله شخصیتی که باعث آسیب زدن به احساسات شریکتان می گردد سبب ایجاد کینه و کدورت در روابط می شود که در نتیجه می تواند رابطه عاطفی را به سرعت به پایان برساند. به نوعی حمله به شخصیت طرف مقابل یکی از شکاف دهنده های رابطه محسوب می شود. مخصوصاً برچسب یا نامگذاری یک نوع بی احترامی است و باعث شکست ارتباط می شود. پیشنهاد می شود که در مورد احساسات خود و پیدا کردن راه حل مناسب با یکدیگر گفتگو کنید نه اینکه فقط از هم انتقاد و یا یکدیگر را زیر سوال ببرید.

12-نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی | بحث بر سر مسائل مالی

هرچند بحث بر سر مسائل مالی امری اجتناب ناپذیر است و طبیعی است که برخی از زوجه در مورد آن دچار اختلاف نظر می شوند. اما زمانی که افراد نمی توانند در مورد چگونگی کسب درامد، پس انداز یا هزینه کردن با یکدیگر به تفاهم برسند وارد قسمت خطرناک می‌شوند. در اصل کسی که بیشترین میزان درآمد در خانه را دارد نباید فقط کنترل کامل هزینه ها به عهده او باشد.
بهتر است در مورد مسائلی مانند رفتن به مسافرت در تعطیلات یا چگونگی کمی و کیفی هدایا و هر زمینه مالی تصمیمات مشترکی با خانواده گرفته شود. عدم توانایی مدیریت مالی افراد با یکدیگر خود می تواند شکاف عمیقی در رابطه ایجاد کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روابط ناسالم کلیک کنید.

13-بحث در مورد خانواده ها

این را بدانید که شریک شما هر خانواده ای که داشته باشد با هر نوع فرهنگ و سبک زندگی باز هم برایش با اهمیت است. بنابراین اگر انتقادی به خانواده او کنید باید بدانید که قبل از آنکه ذهنیت شریک زندگیتان را در مورد خانواده اش تغییر دهید در اصل نظر او را نسبت به خودتان عوض کرده اید. وقتی که این احساس را داشته باشید که شریک شما از خانواده شما خوشش نمی آید یا برعکس در نهایت به این موضوع ختم می‌شود که شما از همدیگر ناراحت هستید.
اگر هم رفتاری از خانواده طرف مقابل شما را ناراحت کرده است بهتر است آن را با احترام و بدون توهین برای شریکتان مطرح کنید. در مورد انتظارات خود و اینکه هر یک از شما با خانواده‌اش وقتش را چگونه بگذراند به گفتگو بشینید.

14-حق به جانبی

هرچند معذرت خواهی و اعتراف کردن کار راحتی نیست اما در یک رابطه بهتر است که گفته شود. این را بدانید که هیچ وقت حق مختص یک نفر نیست. بنابراین به جای اینکه دنبال مقصر باشید یا بدانید حق با چه کسی است بهتر است به فکر این باشید که چگونه کارها را عملی کنید. وقتی در مورد جزئی ترین مسائل و چیزهای کوچک با شریک خودتان بحث و مجادله می کنید رابطه شما آسیب بیشتری وارد می کنید پس سعی کنید آن را رها کنید.
مسائل مهم تر و ضروری ترین برای بحث وجود دارند. متخصصین روانشناس اعتقاد دارند به اینکه افرادی که در یک استدلال اصرار دارند که حق با آنها باشد به تدریج در روابطشان تفرقه می‌افتد و با گذشت زمان می تواند باعث نارضایتی شود. توصیه می شود که شما و شریکتان خودتان یک تیم بدانید و در مورد آنچه باعث درگیری شما می شود تمرکز کرده و دنبال راه حلی برای آن باشید.

15-نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی | بی احترامی در رابطه

معمولا بی احترامی و توهین و فحاشی در رابطه با یک گلایه شروع می شود. مثلاً تو همیشه شلخته هستی یا اینکه تو به من هیچ وقت اهمیت نمی دهی. این نوع شیوه ی بیان باعث برچسب زدن به افراد و ایجاد کینه در آنان می شود. هرچند این اتفاق یک شبه رخ نمی دهد اما می تواند به تدریج پایه و اساس رابطه شما با شریکتان را از بین ببرد. به گفته متخصصن زبان مساوی است با انگشت اشاره. بنابراین همین که انگشت اشاره را به سمت شریکتان می‌برید یعنی او را متهم کرده‌اید. بی احترامی در روابط متاسفانه امری شایع است و می تواند نارضایتی‌های واقعی شما را حل‌نشده باقی بگذارد.  
نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی

نشانه های یک رابطه آسیب زننده

اگر با چنین نشانه هایی از طرف مقابلتان روبه رو شدید بهتر است که به رابطه شما پایان دهید. برخی از رایج‌ترین این نشانه ها که ضروری است به آنها توجه کنید شامل موارد زیر می شود:

1-بیکاری و بی هدفی

کسانی که کار نمی کنند و یا تحصیلاتی را دنبال نمی کنند برای رابطه مناسب نیستند. کسانی که شغل یا تحصیلات ندارند و یا پسر هایی که به سربازی نرفته اند معمولاً کار دیگری را هم دنبال نمی کنند و زندگی بی هدف و نامتعادلی خواهند داشت. آن ها به دنبال معنایی برای زندگی خود نیستند و برای رابطه خطرناک می باشند.
افرادی که اعتیاد دارند به هیچ عنوان گزینه‌های مناسبی برای ادامه رابطه نیستند. ممکن است این افراد هنگام مصرف با شما خوب رفتار کند اما به محض خماری رفتارهای دیگری از خودشان نشان خواهند داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

2-سابقه آسیب زدن به دیگران

کسی که به هر دلیلی روی اعضای خانواده اش بلند می کند و یا با آنها با بی احترامی برخورد می کند، قطعاً روزی هم این رفتار را با شما خواهد داشت. پرخاشگری های فیزیکی یا انتقام گرفتن از فامیل و اعضای خانواده می‌تواند نشان‌دهنده نوعی از اختلالات روانی باشد که بهتر است جدی گرفته شود.

3-تحقیر کردن دیگران

کسانی که با عناوین زشت یا با حالت مسخره کردن از دوستان و نزدیکان شما یاد می کنند احتمال دارد روزی این تحقیر ها را نثار شما هم بکنند. تحقیر کردن و حمله به شخصیت افراد عادت ناپسندی است که در این افراد شکل گرفته است و به راحتی نمی‌توانند آن را کنار بگذارند. بنابراین رابطه با این افراد هرگز توصیه نمی شود.

4-عصبانیت مداوم و کنترل گری

کسی که همیشه از دست افراد یا هر چیزی عصبانی می شود به نوعی نشان دهنده این است که مسئولیت رفتارهای خودش را قبول نمیکند و آستانه تحمل او بسیار پایین است. او به زودی هم از دست کوچکترین رفتار شما عصبانی می شود و نمی تواند با آرامش با مسائل برخورد کند. اگر طرف مقابلتان سعی می‌کند که شما را کنترل کند یا دائماً از کار شما سر در بیاورد نشانه خوبی نیست. این محدودیت ها پایانی ندارد و شما را به زندانی همیشگی تبدیل خواهد کرد. بنابراین توصیه می شود زودتر از رابطه با این فرد خارج شوید.

5-عدم وفاداری

اگر فرد مقابل شما همیشه با چند نفر در رابطه است است و این برایش عادیست بهتر است که رابطه را قطع کنید. هر چند ممکن است آن هارا دوست اجتماعی یا هر نوع لقب دیگری خطاب کند اما خودتان را فریب ندهید و بدانید که روحیه تنوع طلبی در او شکل گرفته است. کسی که متعهد به یک رابطه باشد فقط نیازها و احساسات شریکش را در نظر می‌گیرد و برای فرد دیگری تلاش نمی‌کند. کسانی که قانون را زیر پا می گذارند یا با دیگران با پرخاشگری رفتار می کنند در اصل حقوق شما را هم زیر پا خواهند گذاشت و با اوج عصبانیت با شما رفتار خواهند کرد.  

سخن آخر درمورد نشانه های اصلی پایان رابطه عاطفی

طبیعتاً در هر نوع رابطه‌ای کشمکش‌ها و درگیری‌هایی وجود دارد اما بهتر است افراد بدون این که چگونه آنها را مدیریت کنند. گاهی مسائلی که در رابطه به وجود می آید به راحتی قابل حل نیستند و نشان از مشکل عمیقی دارد. این نشانه ها می تواند علائم هشداردهنده ای باشد مبنی بر این که رابطه عاطفی رو به پایان است و دوامی ندارد. در این مواقع بهتر است موضوع را با روانشناسان و مشاوران با تجربه در میان بگذارید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*