ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بیماری های مقاربتی | علائم و انواع بیماری های قابل انتقال از طریق رابطه جنسی

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بیماری های مقاربتی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

بیماری های مقاربتی به بیماری‌های قابل انتقال از طریق رابطه جنسی اطلاق می شود که هر چه سیستم ایمنی بدن ضعیف‌تر باشد احتمال ابتلا به این بیماری‌ها بیشتر خواهد بود. رعایت نکات بهداشتی می‌توانند شما را از ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی مصون بدارند. متاسفانه نشانه‌های بیماری های مقاربتی ممکن است در ابتدا مشخص نشوند از این رو آگاهی از خطرات آن‌ها در پیشگیری و درمان بیماری‌ها نقش مهمی دارد. آگاهی از انواع بیماری‌های مقاربتی و نشانه‌های آن‌ها در تشخیص و درمان بهتر به شما کمک می‌کنند. در صورت مشاهده علائم بهتر است هر چه سریع تر برای درمان مراجعه کنید.

گیف بیماری های مقاربتی

ضرورت آشنایی با بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی از طریق رابطه جنسی واژینال، دهانی و مقعدی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. آن ها همچنین می توانند از طریق تماس فیزیکی صمیمی که لزوما تماس مستقیم جنسی به صورت دخول ندارد اما با نواحی جنسی به صورت لمس ساده در تماس است منتقل شود. اگرچه این شیوه چندان رایج و شایع نیست. بیماری های مقاربتی همیشه علائم مشخصی ایجاد نمی کنند یا ممکن است فقط علائم خفیف ایجاد کنند. بنابراین ممکن است عفونت داشته باشید و از آن بی اطلاع باشید. به همین دلیل است که در صورت داشتن رابطه جنسی، انجام آزمایش STD مهم است. اگر تشخیص STD مثبت دریافت کردید مطلع باشید که همه آن ها با دارو قابل درمان هستند و برخی کاملاً قابل درمان هستند.

ده ها بیماری مقاربتی وجود دارد. برخی از بیماری های مقاربتی مانند سیفلیس، سوزاک و کلامیدیا عمدتاً از طریق تماس جنسی منتقل می شوند. سایر بیماری ها، از جمله زیکا، ابولا و mpox، می توانند از طریق جنسی منتقل شوند اما اغلب از راه های دیگری غیر از رابطه جنسی نفوذی منتقل می شوند.

تشخیص به موقع و اقدام برای درمان بیماری های مقاربتی اهمیت زیادی دارد. در غیر این صورت بیماری پیشرفت کرده و به معضلات شدید بهداشتی منجر می‌شود. اگر فرد در گذشته به یکی از بیماری های مقاربتی مبتلا شده باشد احتمال آلودگی به ویروس HIV بیشتر خواهد شد. پیشرفت بیماری های مقاربتی با افزایش احتمال ناباروری نیز همراه است.

چگونه می‌توان از بیماری های مقاربتی پیشگیری کرد؟

بیماری های مقاربتی اغلب علائم خاصی ندارند یا در ابتدای بیماری نشانه‌ها بسیار خفیف می باشند. استفاده از وسایل بهداشتی مانند کاندوم در جلوگیری از بیماری های مقاربتی تاثیر زیادی دارد. در صورت مشاهد زخم، ورم یا زائده‌ی گوشتی در اطراف دهان یا اندام تناسلی شریک جنسی‌تان بهتر است از برقراری تماس پوستی و رابطه جنسی خودداری کنید. بیماری های قابل انتقال از مقعد نیز از انواع بیماری‌های مقاربتی محسوب می‌شوند. پس لازم است هر زوجی برای معاینه به متخصص مراجعه کرده تا در صورت وجود بیماری درمان صورت بگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری های قابل انتقال از مقعد کلیک کنید.

مشاوره جنسی به شما کمک می‌کند تا نکات مرتبط با بهداشت جنسی را در روابط زناشویی بیاموزید و بهترین روش‌های پیشگیری را مورد استفاده قرار دهید. برای تشخیص و پیشگیری از بیماری های مقاربتی لازم است از مشاور جنسی و متخصص کمک بگیرید.

انواع بیماری های مقاربتی

در ادامه انواعی از شایع‌ترین بیماری های مقاربتی را شرح داده‌ایم:

1- بیماری هپاتیت

هپاتیت یک عفونت ویروسی است که انواع مختلفی دارد و خطر ابتلا به هپاتیت نوع B از طریق رابطه جنسی بیشتر است. هپاتیت ب از طریق خون، منی، ترشحات واژن، مخاط مقعد در طول رابطه جنسی از فرد آلوده به شریک جنسی‌ سرایت پیدا می‌کند. علایم احتمالی هپاتیت B عبارتند از:

_ بی اشتهایی و کاهش وزن

_ اسهال، تهوع و استفراغ

_ زرد شدن پوست و سفیدی چشم‌ها

_ خارش پوست

_ علائم کوتاه مدت شبیه آنفولانرا

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هپاتیت ب کلیک کنید.

2- بیماری کلامیدیا

کلامیدیا نوعی عفونت مقاربتی با عامل باکتریایی در مجاری تناسلی است. چون علائم کلامیدیا در ابتدای بیماری بسیار خفیف است به ندرت شناسایی می‌شود. در صورت ابتلا به این بیماری، احتمال بروز بیماری HIV هم افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که کلامیدیا به موقع درمان نشود منجر به ابتلا به عفونت‌های لگن و دهانه رحم در زنان و عفونت مجاری ادراری در مردان می‌شود. علائم احتمالی بیماری کلامیدیا عبارتند از:

_ ترشحات غیر طبیعی از واژن در خانم‌ها همراه با خارش و سوزش داخل یا اطراف واژن

_ ترشحات غیر طبیعی از آلت تناسلی در آقایان، درد بیضه‌ها و خارش نوک آلت تناسلی

_ خونریزی بین قاعدگی‌ها، دوره‌های قاعدگی دردناک و احساس درد هنگام برقراری رابطه جنسی

_ درد شکم همراه با تب

_ احساس درد در هنگام مقاربت در زنان

_ تکرر ادرار و درد در هنگام ادرار کردن

3- بیماری سوزاک

بیماری سوزاک نوعی دیگر از بیماری های مقاربتی است که به صورت عفونت باکتریایی در مجاری تناسلی بروز پیدا می‌کند. علائم بیماری معمولا در ابتدای بروز آن مشخص نمی‌شود و حدودا ده روز بعد از ابتلا بروز پیدا می‌کنند. علائم و نشانه‌های بیماری سوزاک به شرح زیر است:

_ ترشحات غیر طبیعی از واژن در زنان و آلت تناسلی در مردان

_ احساس درد یا سوزش در هنگام دفع ادرار

_ خونریزی شدید در هنگام قاعدگی یا خونریزی بین دوره‌های عادت ماهیانه

_ درد و تورم بیضه

_ حرکت دردناک روده

_ درد چشم، حساسیت به نور یا تخلیه ترشحات از چشم (مانند چرک)

_ استفراغ و درد شکمی یا لگن

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری سوزاک کلیک کنید.

4- بیماری تریکوموناس

تریکوموناس یکی دیگر از بیماری های مقاربتی است که معمولا حدود 5 تا 8 روز بعد از ابتلا علائم را بروز می دهد. تریکوموناس در هر دو جنس بروز پیدا می‌کند اما اغلب زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند. بیماری تریکوموناس با علائم زیر خود را نشان می‌دهد:

_ ترشحات غیر طبیعی از واژن یا آلت تناسلی

_ خارش یا سوزش واژن یا آلت تناسلی

_ احساس درد در حین رابطه‌ی جنسی

_ دفع ادرار دردناک

5- بیماری HIV

HIV نوعی عفونت است که باعث نقص در سیتم ایمنی بدن می‌شود. ویروس HIV باعث نقص در توانایی بدن برای مبارزه با ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌شود. در درجات پیشرفته تبدیل به بیماری ایدز می‌شود. علایم HIV در ابتدا مشخص نیست. ویروس HIV از طریق خون، منی، ترشحات واژن، مخاط مقعد در طول رابطه جنسی از فرد آلوده به شخص سالم سرایت پیدا می‌کند. برخی از علائم اولیه ویروس HIV به شرح زیر هستند:

_ تب، سردرد، گلو درد، اسهال و عرق کردن‌های مکرر

_ کاهش وزن و خستگی

_ جوش‌های صورت

_ ابتلا به عفونت‌های مختلف و پیدایش غده ها

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری ایدز کلیک کنید.

6- بیماری سفلیس

از جمله بیماری های مقاربتی که از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود سفلیس(یک عفونت باکتریایی) است. تشخیص سفلیس بسیار سخت است چرا که فرد می‌تواند سال‌ها حامل این بیماری باشد بدون اینکه علائمی نشان دهد. در صورتی که سفلیس به موقع درمان نشود به اندام‌هایی مانند قلب و مغز آسیب می‌زند. علائم احتمالی بیماری سفلیس عبارتند از:

_ وجود زخم در نواحی اطراف یا داخل واژن، آلت تناسلی مردان، دهان یا مقعد

_ جوش‌های قرمز در کف دست و پاها

_ تب، ورم غدد لنفاوی، زخم گلو

_ ریزش مو، سردرد، درد عضلانی

_ کاهش وزن

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری سفلیس کلیک کنید.

7- بیماری زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یکی دیگر از بیماری مقاربتی جنسی است که از طریق ویروسی به نام HPV منتقل می‌شود. زگیل‌های تناسلی، به صورت زائده‌هایی گوشتی در نواحی مختلف دستگاه تناسلی ممکن است ایجاد شود. زگیل تناسلی در بین افرادی که به ایدز مبتلا هستند شایع‌تر می‌باشد. علائم بیماری زگیل تناسلی شامل ترشحات واژن، خارش، سوزش و خونریزی در محل زائده می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زگیل تناسلی کلیک کنید.

8- هرپس از انواع بیماری های مقاربتی

ویروس هرپس باعث بروز تب خال و یا عارضه پوستی در نقاط مختلف بدن و به خصوص آلت تناسلی می‌شود. این ویروس از طریق بزاق آلوده و رابطه جنسی منتقل می‌شود. این ویروس در مراحل اولیه به صورت نهفته در بدن وجود دارد و با استرس و فشارهای روانی فعال می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هرپس کلیک کنید.

9- اچ پی وی

ویروس اچ پی وی از طریق رابطه دهانی و مقعدی هم منتقل می‌شود. متاسفانه برای درمان این ویروس هیچ روشی یافت نشده است اما می‌توان از ابتلا به آن با استفاده از واکسیناسیون قبل از آغاز فعالیت جنسی پیشگیری کرد. اچ پی وی 150 نوع مختلف دارد و در مواردی تبدیل به زگیل و یا سرطان می‌شود. بروز سرطان ناشی از این ویروس در زنان شایع‌تر است و احتمال ابتلا به سرطان رحم را بالا می‌برد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ویروس اچ پی وی کلیک کنید.

درمان بیماری های مقاربتی

روش‌های درمانی مورد استفاده به نوع، علت و شدت بیماری‌های مقاربتی بستگی دارد. موضوع مهم این است که قبل از شروع مجدد فعالیت جنسی از بیماری خود و یا همسر با خبر شده و جهت درمان هر چه سریع‌تر آن اقدام کنید؛ در غیر این صورت به راحتی این بیماری را به همسر خود انتقال می‌دهید. جهت درمان بیماری های مقاربتی باکتریایی اغلب از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌شود و در صورت مصرف متعهدانه اثربخشی مطلوبی دارد. هر چند آنتی‌بیوتیک‌ها نمی‌توانند در درمان بیماری های مقاربتی ویروسی مؤثر باشند و اغلب آن‌ها درمان خاصی ندارند. نکته قابل توجه این است که برخی عفونت‌های ویروسی خود به خود درمان می‌شوند. با این حال مجموعه‌ای داروها جهت کاهش علائم بیماری‌های ویروسی و جلوگیری از تبدیل شدن آن‌ها به اچ آی وی وجود دارند.

آیا تمام بیماری های مقاربتی قابل درمان هستند؟

خوشبختانه بسیاری از بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا، سفلیس، سوزاک و تریکومونایز با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان هستند اما برای برخی دیگر از این بیماری‌ها از جمله اچ پی وی، هرپس و اچ آی وی درمانی وجود ندارد. با این حال می‌توان شیوع و شدت آن‌ها را مدیریت کرد. تشخیص به موقع و جلوگیری از انتقال این بیماری‌ها به شخص دیگر امری مهم و ضروری است.

سخن آخر

STD یا STI کدام یک به بیماری جنسی اشاره دارد؟ برخی از افراد ممکن است تفاوت این حروف اختصاری را با دیگری اشتباه بگیرند. برای روشن شدن موضوع شرح کوتاهی آورده شده است.
عفونت مقاربتی (STI) یک ویروس، باکتری، قارچ یا انگل است که افراد می توانند از طریق تماس جنسی به آن مبتلا شوند. بسیاری از بیماری های مقاربتی هیچ علامتی ندارند، بنابراین افراد ممکن است عفونت داشته باشند اما آن را ندانند. یک بیماری مقاربتی (STD) به دلیل یک بیماری مقاربتی ایجاد می شود و این اصطلاح نشان می دهد که عفونت منجر به برخی از علائم بیماری شده است. مردم گاهی اوقات از اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می کنند. هدف اولیه بهداشت عمومی و مراقبت های بهداشتی پیشگیری و درمان عفونت ها قبل از تبدیل شدن به بیماری است. در نتیجه، بسیاری از متخصصین بیشتر از اصطلاح STI استفاده می کنند. با این حال STD یا همان بیماری مقاربتی هنوز در هنگام ارجاع به داده ها یا اطلاعات منابعی که از این اصطلاح استفاده می کنند به کار می رود. برای کسب آگاهی بیشتر در این راستا از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*