ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روابط جنسی پرخطر | روابط جنسی ناسالم را جدی بگیرید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با روابط جنسی پرخطر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


روابط جنسی پرخطر و ناسالم کدامند؟ داشتن چه نوع رابطه جنسی می‌تواند عواقب جبران‌نشدنی برای افراد به دنبال داشته باشد؟ عوامل بسیاری وجود دارد که باعث شوند افراد روابط جنسی ناسالم را تجربه کنند. برای مثال رعایت نکردن نکات بهداشتی در حین برقراری روابط آزاد و بدون شناخت از یکدیگر از مهم‌ترین مواردی هستند که به روابط جنسی ناسالم و پرخطر می‌انجامند. در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتری در مورد انواع روابط جنسی پرخطر و ناسالم و پیامدهای آن‌ پرداخته‌ایم. ضمن اینکه بهتر است در زندگی جنسی خود از مشاوره جنسی بهره ببرید تا روابط بهتر و ایمن‌تری را تجربه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

گیف
 

روابط جنسی پرخطر | انواع رابطه

بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی و شناخت کافی در مورد رابطه جنسی به روابط جنسی ناسالم و پرخطر روی می‌آورند؛ در نتیجه دچار یکی از انواع بیماری‌های مقاربتی می‌شوند. تنوع طلبی جنسی در مردان و زنان احتمال ابتلا به این بیماری‌ها را بیشتر می‌کند. در ادامه به برخی از انواع روابط جنسی ناسالم اشاره خواهیم کرد. آگاهی از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید با رعایت نکات مربوط به آن‌ها از عوارض مربوط به این نوع روابط محفوظ بمانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری‌های مقاربتی کلیک کنید. 

1. بدون کاندوم هرگز!

رابطه جنسی محافظت نشده به معنی داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا رابطه دهانی بدون استفاده از کاندوم است. بیماری‌های بسیاری از طریق رابطه محافظت نشده انتقال می‌یابند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ایدز، کلامیدیا یا عفونت باکتریایی مجاری تناسلی، سوزاک، و دچار شدن به انواع زگیل‌های تناسلی اشاره کرد. این بیماری‌ها به‌شدت مسری هستند و در صورتی که شما با افراد مبتلا به این بیماری‌ها رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم برقرار کنید به احتمال زیاد به آن‌ها دچار می‌شوید. نزدیکی در دوران قاعدگی بدون استفاده از کاندوم احتمال ابتلا به انواع بیماری های ذکر شده را بالا می‌برد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نزدیکی در دوران قاعدگی کلیک کنید. 

2. تنوع طلبی جنسی 

تنوع طلبی یکی از انواع روابط جنسی پرخطر است. افرادی که بیش از یک شریک جنسی دارند یا در طول زندگی خود با افراد متعددی رابطه جنسی برقرار می‌کنند، به‌احتمال بیشتری به بیماری‌هایی نظیر ایدز و HIV و انواع دیگر بیماری‌های مقاربتی دچار می‌شوند. چرا که مسلما هرچقدر تعداد شرکای جنسی بالا برود احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری‌های عفونی و مقاربتی نیز افزایش خواهد یافت.

علاوه بر این افرادی که پیش از ازدواج رابطه جنسی با افراد مختلفی را تجربه می‌کنند، پس از ازدواج نمی‌توانند تعهد و پایبندی کافی از خود نشان بدهند و هم چنین رضایت جنسی پایین‌تری در ارتباط با همسر خود خواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تنوع طلبی جنسی کلیک کنید. 

3. رابطه جنسی مقعدی و عوارض آن

رابطه جنسی مقعدی به عنوان پرخطرترین شکل روابط جنسی پرخطر شناخته می‌شود. این مسأله هم در مورد مردان و هم در مورد زنان صادق است. چرا که احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها در رابطه مقعدی به میزان بسیار بیشتری وجود دارد. علت این امر را باید در آناتومی بدن جست و جو کرد. در واقع پوست مقعد نسبت به واژن بسیار نازک‌تر است و بنابراین بسیار راحت‌تر آسیب می‌بیند. همین موضوع مقعد را در برابر انواع عفونت‌ها بسیار آسیب‌پذیر می‌سازد.

استفاده درست از کاندوم در طول رابطه جنسی مقعدی و اطمینان از عدم پاره شدن آن خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. استفاده از انواع روان کننده‌ها کمک بسیاری در این زمینه به افراد می‌کند. اگرچه با وجود رعایت همه نکات، باز هم در رابطه مقعدی احتمال خطر بسیار بالاتر از سایر اشکال رابطه جنسی است چراکه به طور کل ساختار مقعد برای رابطه جنسی ساخته نشده و وجود باکتری‌های زیاد و عدم کنترل کافی زن بر آن، رابطه جنسی را با مشکلات زیادی همراه می‌کند. برای مثال رابطه مقعدی علاوه بر ریسک ابتلا به بیماری‌ها، زنان را با مشکلاتی نظیر بی اختیاری دفع، و دچار شدن به بیماری هموروئید یا بواسیر مواجه می‌کند. برای آگاهی بیشتر در زمینه رابطه جنسی مقعدی کلیک کنید. 

4. رابطه جنسی گروهی

رابطه جنسی گروهی، یکی دیگر از پرخطرترین اشکال رابطه جنسی محسوب می‌شود. مانند موارد فوق احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های مقاربتی در این نوع از رابطه نیز بسیار بالاست. علاوه بر این اکثر افرادی که در این نوع رابطه شرکت می‌کنند برای اینکه بتوانند عملکرد جنسی مناسبی داشته باشند، ممکن است از انواع داروها، مواد یا الکل استفاده کنند. این مواد ممکن است در کوتاه‌مدت به لذت بیشتر و تأخیر در انزال کمک کند اما در بلندمدت منجر به انواع اختلالات و کژکاری های جنسی خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رابطه جنسی گروهی کلیک کنید. 

5. روابط جنسی پرخطر: رابطه ضربدری

رابطه جنسی ضربدری به معنی این است که زوجین با یکدیگر توافق کنند تا زوج دیگری را وارد رابطه جنسی خود کرده و به طور ضربدری به برقراری رابطه با آن زوج بپردازند. جدا از احتمال ابتلا به بیماری‌ها، این سبک از رابطه پیامدهای روانی بسیاری برای افراد خواهد داشت و به روابط عاطفی زوجین آسیب‌های بسیار جدی وارد خواهد کرد. زیر سؤال رفتن مفهوم تعهد در این نوع رابطه منجر به تجربه احساس ناامنی زیادی برای افراد می‌شود و آن‌ها را دستخوش اضطراب‌ها و نگرانی‌های زیادی می‌کند. هم‌چنین پس از تجربه این نوع رابطه بسیاری از افراد به احساس گناه دچار می‌شوند که کنار آمدن با آن در بسیاری از اوقات بسیار دشوار خواهد بود. برای آگاهی بیشتر در زمینه رابطه جنسی ضربدری کلیک کنید.

پیشنهاد برای کاهش آسیب در روابط جنسی پرخطر

واضح است که درگیر شدن در روابط جنسی پرخطر می تواند عواقب جدی برای سلامت جسمی و روانی فرد داشته باشد. در اینجا برخی از ملاحظات و پیشنهادات لازم برای کمک به ترویج رفتارهای جنسی ایمن تر و سالم تر آورده شده است:

  1. رضایت: رضایت در تمام برخوردهای جنسی بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که همه طرف های درگیر قادر به ارائه رضایت آگاهانه و مشتاقانه هستند. رضایت باید مستمر، واضح و داوطلبانه باشد و افراد باید برای بیان مرزها و خواسته های خود احساس قدرت کنند.
  2. محافظت در برابر بیماری های مقاربتی: برای کاهش خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STI) از روش های جلوگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کنید. آزمایش منظم برای بیماری های مقاربتی و ارتباط آزاد در مورد سلامت جنسی با شریک زندگی برای تشخیص زودهنگام و درمان مهم است.
  3. پیشگیری از بارداری: اگر بارداری نگران کننده است، روش های موثر پیشگیری از بارداری را با شریک جنسی در میان بگذارید و از آن ها استفاده کنید. برای تعیین مناسب ترین گزینه های پیشگیری از بارداری برای نیازهای خود با متخصصان زنان و یا امور جنسی مشورت کنید.
  4. ارتباط و اعتماد: ارتباط باز و صادقانه با شرکای جنسی ضروری است. در مورد تاریخچه جنسی، تمایلات و هرگونه نگرانی مرتبط با سلامت جنسی بحث کنید. ایجاد اعتماد و حفظ خطوط ارتباطی باز می تواند به مقابله با خطرات احتمالی کمک کند و تجربه جنسی سالم تری را تضمین کند.
  5. آموزش و آگاهی: از سلامت جنسی، بیماری های مقاربتی و گزینه های پیشگیری از بارداری مطلع باشید. خود را در مورد خطرات و عواقب بالقوه برخی از رفتارهای جنسی آموزش دهید. کسب آگاهی و دانش می تواند به شما قدرت دهد که انتخاب های آگاهانه تری داشته باشید و آسیب های احتمالی را کاهش دهید.
  6. معاینات منظم سلامت: برای نظارت بر سلامت جنسی خود، بررسی نگرانی ها و دریافت راهنمایی و مراقبت های پیشگیرانه مناسب، معاینات منظم را با متخصصان مراقبت های بهداشتی برنامه ریزی کنید.
  7. اجتناب از سوء مصرف مواد: سوء مصرف مواد، از جمله مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر می تواند قضاوت را مختل کند و احتمال درگیر شدن در رفتارهای جنسی پرخطر را افزایش دهد. کنترل مصرف خود را حفظ کنید و در مورد مصرف مواد، انتخاب های مسئولانه داشته باشید.
  8. سلامت و امنیت عاطفی: جنبه های عاطفی روابط جنسی را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که درگیر فعالیت‌های جنسی هستید که برای دو طرف لذت‌بخش، رضایت‌بخش و از نظر احساسی امن است. اگر در مورد سلامت عاطفی به لحاظ وابستگی شدید یا درگیری با حالات روحی ناراحت کننده ماننده اضظراب و افسردگی خود نگرانی دارید، از متخصصان یا شبکه های پشتیبانی کمک بگیرید.

    به یاد داشته باشید انجام رابطه جنسی ایمن نه تنها برای سلامت شما بلکه برای سلامتی شریک زندگی شما نیز مهم است. با اولویت دادن به ارتباطات باز، رضایت آگاهانه و رفتار جنسی مسئولانه می توانید خطرات مرتبط با روابط جنسی را کاهش دهید و تجربه جنسی سالم تری را در پیش بگیرید.

بعد از روابط جنسی پرخطر چه کنیم؟

اگر پس از رابطه جنسی متوجه شدید که در برابر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی همچون ایدز قرار گرفته‌اید، هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایید. در این شرایط پزشک با تجویز برخی داروها برای مدت مشخص، احتمال ابتلا به آن بیماری را کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید که پیشگیری بعد از رابطه به هیچ عنوان روش قطعی نیست و باید تمام جوانب احتیاط را قبل از انجام رابطه رعایت کنید. با استفاده از مشاوره جنسی می‌توانید تمام از تمام موارد احتیاطی قبل از رابطه جنسی آگاه شوید و رابطه ایمنی را تجربه نمایید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*