ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم؟ در دنیای امروز رابطه ها به شدت متزلزل شده و حفظ یک رابطه خوب، بسیار ارزشمند است. افراد به دلایل آگاهانه و خیلی وقت ها ناآگاهانه رابطه را خراب می‌کنند و زمانی که قصد درست کردنش را دارند با چالش های زیادی روبرو می‌شوند. درست کردن رابطه امکان پذیر است و فقط نیاز به آگاهی از ابعاد مختلف دارد. بهترین گزینه برای ارتقاء سطح دانش و آگاهی در خصوص روابط و ارتباطات عاطفی بهره گیری از رهنمودهای روانشناختی است . برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

;

انواع رابطه

در دنیای انسان ها روابط بسیار زیاد هستند. کودکی که به دنیا می‌آید در فرایند رشد و بلوغ و دوران نوجوانی و جوانی و بزرگسالی و میانسالی و پیری دارای روابط متعددی است. ما انسان ها با روابط خود تعریف می‌شویم. رابطه ی اصلی ما با مادر، رابطه با اعضای خانواده، رابطه ی دوستی، رابطه ی کاری و روابط اجتماعی و  عاطفی و هزاران رابطه‌ی دیگر که ما روزانه با آن ها سروکار داریم. تمام روابط ما ممکن است فراز و نشیب هایی داشته باشد؛ گاهی بسیار کارآمد باشند و حال ما با داشتن آن ها خوب باشد و موجب لذت بردن از زندگی شوند. اما گاهی هم ممکن است روابطمان دلچسب نباشد و خراب شده باشد.

رابطه خراب شده

اینفوگرافیک چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم؟

اینفوگرافیک چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم؟

چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم | ریشه های خراب شدن روابط

برای خراب شدن یک رابطه دلایل مختلفی مطرح می‌شود که برخی از مهم ترین و شایع ترین آن ها به شرح زیر هستند:

1. طرحواره ها

طرحواره ها از جمله دلایل مهمی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. طرحواره ها ریشه ها و الگوهای ذهنی افراد هستند و در تمامی روابط افراد و در تصمیم ها و عملکرد و همچنین تعیین هــدف از زندگی نقش بنیادی دارند. این الگوها از کودکی و طبق رابطه ای که با والد اصلی که مسئولیت عمده ی رشد با او بوده (ابژ) شکل گرفته است. افراد طبق طرحواره هایی که دارند رفتار می‌کنند. برای همین هم هست که در بسیاری موارد مشاهده شده که اگر فردی در رابطه ای مشکلی دارد، در بقیه روابطش هم شرایط مطلوبی را تجربه نمی‌کند یا بالعکس.

2. سبک دلبستگی

کودکی و سنین ابتدایی در شکل گیری سبک دلبستگی ما نقش عمده ای دارد. سبک دلبستگی به چند نوع تقسیم می‌شود و ما طبق این سبک های دلبستگی در روابطمان عمل می‌کنیم. سبک دلبستگی میان افراد هم در شکل گیری مراحل روابط عاطفی و هم در روابط حرفه ای و شغلی در روند پیشرفت رابطه تاثیر گذار است.

3. چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم | آموزش غلط و الگوبرداری

از همان دوران ابتدایی رشد، کودک سعی دارد راه و روش زندگی کردن را یاد بگیرد و از رفتار والدین و اطرافیان الگو برداری می‌کند. اگر صمیمیت در خانواده وجود نداشته باشد و کودک رابطه های پر تنش را نظاره گر باشد و یا سبک ارتباطی والدین سازگارانه نباشد کودک و نوجوان الگوی مناسبی در دسترس نخواهد داشت. در نتیجه در روابط خودش هم همان الگوها را تکرار می‌کند و همان شیوه ی رفتار را ناآگاهانه ادامه می‌دهد؛ یا ممکن است سعی کند برعکس آن را انجام دهد و اینکه آیا رابطه مطلوب پیش برود یا خیر، پیش بینی پذیر نخواهد بود. زیرا افرادی که سبـک های ارتباطی مناسبی در دسترس نداشتند سبک رفتاری خودشان نیز افراطی خواهد بود.

4. توقعات و انتظارات

سطح توقعات افراد از یکدیگر در خراب شدن رابطه نقش مهمی دارد. این مسئله در مورد انتظارات غیر منطقی در زندگی زناشویی نمود بیشتری دارد. اما بعضی اوقات انتظارات و توقعات چه بجا باشند چه نابجا باعث دلخوری و ناراحتی می‌شود.

5. الگوهای شخصیتی و سبک ارتباطی

هر نوزادی که متولد می‌شود خصوصیات شخصیتی خاص خود را به همراه دارد و بعضی رفتارها به شکلی غیر ارادی و بدور از خــودآگاهی به خلق و خوی اولیه برمی‌گردد. مثلا کودکی که خیلی خونگرم است و لبخند می‌زند، باعث می‌شود از ابتدا الگوهای ارتباطی بهتری را شکل دهد و برعکس کودکی که خیلی خونگرم نیست، خیلی لبخند نمی‌زند و خلق و خوی خشن تری دارد سبک ارتباطی ویژه ی خود را شکل می‌دهد. پس خیلی وقت ها خیلی از ویژگی ها درونی است و قابل تغییر نیست. اما شاید بتوان تا حد زیادی احساسات و رفتارها را کنترل و مدیریت کرد.

درست کردن رابطه خراب

درست کردن رابطه خراب شده

وقتی رابطه ای خراب می‌شود حال افراد خوب نیست. گاهی توقع داشتن از افراد برای این که ضعف نشان ندهند، قوی رفتار کنند و رابطه ی تمام شده را فراموش کنند کار کاملا اشتباهی است. خراب شدن روابط حال افراد را بد می‌کند چون خراب شدن رابطه برابر است با از دست دادن خیلی چیزها؛ از دست دادن محیط و انرژی و دیگر روابط وابسته و احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس و از دست دادن حمایت اجتماعی و اثرات زیادی در فرد ایجاد خواهد کرد.

اثرات از دست دادن روابط

_فرد ممکن است احساس خشم زیادی را تجربه کند.

_فرد به شدت عصبانی می‌شود و قادر نیست عصبانیتش را کنترل کند.

_ممکن است خلق پایین تجربه کند و نشانه هایی از حالت افــسردگی را تجربه کند.

_خیلی از روابط کارآمدی زیادی دارند و از دست دادنشان باعث افت فرد در خیلی از موقعیت ها و کارها می‌شود.

_تجربه ی اختلالات اضطرابی و  استرس و فشار روانی زیاد

_احساس بی کفایتی و بی ارزشی

رابطه عاطفی

چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم؟

برای درست کردن رابطه خراب شده راهکارهایی وجود دارد که برخی از آن ها به شرح زیر هستند:

1. شناختن طرحواره های ارتباطی

افراد با الگوهای ذهنی خاص خود وارد رابطه می‌شوند و از هیچ کدام از آن ها اطلاعی ندارند. طبق طرحواره پیش می‌روند، خواسته و نیازهای خاص خود را مد نظر قرار می‌دهند و بعد توقع دارند فرد مقابل هم کاملا منعطف رفتار کند. خیلی از افراد حتی با طرحواره ی ایثار باعث خراب شدن رابطه می‌شوند. چون فردی را انتخاب می‌کنند که کاملا از وی سو ء استفاده کند و در نتیجه رابطه کارآمد نخواهد بود و شکست می‌خورند. برای شناخت طرحواره های خود از یک طرحواره درمانگر کمک بگیرید.

2. چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم | آگاهی کسب کردن

یک رابطه به چه دلیلی خراب شده و مانند روزهای اول مطلوب ارزیابی نمی‌شود؟ اگر از دلایل و ریشه های آن آگاه باشید می‌توانید رویکرد بهتری برای بهبود رابطه انتخاب کنید.

3. آموزش مهارت ارتباطی

برای داشتن رابطه ی خوب و حفظ شرایط مطلوب و دلخواه باید شیوه ی رفتاری مناسبی انتخاب کنید. واژه ی مناسب بکار بردیم تا به این نکته توجه کنید خیلی وقت ها زیادی توجه کردن، زیادی گذشت کردن و زیادی بها دادن هم روش مناسبی نیست. یک رابطه باید برای خود شما و فرد مقابل به طور میانگین خوب ارزیابی شود و همیشه امتیاز دادن به دیگری درست نیست. پس برای اینکه یک رابطه را درست کنید باید ضمن تقویت مهارت های ارتباطی شیوه ی ارتباطی مناسبی انتخاب کنید که بسته به موقعیت متفاوت است و بهتر است با یک مشاور در این زمینه صحبت کنید و راهنمایی بگیرید.

4. فرآیند دیدن و تغییر زاویه نگاه

وقتی قصد دارید یک رابطه را درست کنید باید خوب و بد را باهم ببینید و ارزیابی کنید. یک رابطه همیشه خوب و همیشه بد نیست؛ به این نحوه ی نگاه کردن فرآیند دیدن می‌گویند یعنی بازه ی زمانی را مد نظر قرار دهید نه همین اتفاقات ناراحت کننده ی اخیر را. این سبک نگاه کردن باعث می‌شود رابطه ی خود را بهتر ارزیابی کنید و برای درست کردنش اقدامات بهتری انجام دهید.

5. به یکدیگر فرصت بدهید برای بهتر شدن رابطه صحبت کنید

جهت شناخت خودتان اقدام کنید تا بدانید چه چیزی علت عصبانیت و بد پیش رفتن رابطه شده است. در این رابطه در ابتدا با کنترل عصبانیت خود می توانید رابطه خراب شده را درست کنید.

6. چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم | مسئولیت پذیری

هر فردی مسئول رفتار و مسئول بخشی از خراب شدن رابطه است. در خیلی از موارد رابطه ها یک طرفه خراب نمی‌شوند بلکه کنش و واکنش شماست که رابطه را خراب می‌کند پس مسئولیت آن بخش که خودتان خرابش کردید را بپذیرید. برای کسب اطلاع بیشتر از مسئولیت پذیری کلیک کنید.

7. گوش دهید

بدون قضاوت و بدون سو برداشت فقط به حرف های فرد مقابل گوش دهید، خودتان را جای او بگذارید تا بتوانید او و احساسش را درک کنید. اینگونه یک گام در جهت بهتر شدن رابطه برداشتید. برای کسب اطلاع در زمینه مهارت گوش دادن کلیک کنید.

8. پذیرش بی قید و شرط

قرار نیست شما یک نفر را مطابق با آنچه می‌خواهید تغییر دهید و به شما یقین می‌دهیم، تغییر دادن افراد در روابط شدنی نیست. از این فکر بیرون بیایید که درستش می‌کنم. تغییر افراد بسیار دشوار است اگر حتی خودشان تصمیم به تغییــر رفتار بگیرند این فرایند طولانی مدت است. پس در صورتی برای یک رابطه تلاش کنید که فرد مقابل را بدون قید و شرط قبول دارید.
این موضوع بدان معنی نیست که خب اگر با من بدرفتار است، اگر همیشه عصبانی است، اگر بددهن است و اگر… همه را بپذیرم؛ خیر این موضع یعنی اگر این رفتارها قابل کنترل و مدیریت کردن نیست و حالتان با این فرد خوب نیست شما قادر به تغییرش نیستید و به تنهایی نمی‌توانید یک رابطه را درست کنید.

9. چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم | باورها و خاطرات و الگوها

هیچ رابطه ای با مرور شکست ها و تلخی ها رو به بهبودی نخواهد رفت و هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود. اگر شما و طرف مقابلتان با همان باورها و الگوهای رفتاری ادامه دهید برای ایجاد تغییر و بهبود رابطه عاطفی باید در باورها و شناخت و الگوهای ذهنی تغییر ایجاد کنید تا رابطه درست شود.

10. از خودتان غافل نشوید

سعی کنید یک الگوی مراقبتی و بهزیستی برای خود داشته باشید و خود را مقید کنید هر اتفاقی هم که افتاد پایبند برنامه ی خود باشید. ورزش کنید، غذای دلخواهتان را درست کنید، موسیقی مورد علاقه خود را پخش کنید. با این روش ها آرام تر می‌شوید و در انتخاب روش برخوردتان بهتر عمل خواهید کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رسیدن به آرامش کلیک کنید.

چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم

چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم | آیا هر رابطه ای را باید درست کرد؟

از دست دادن روابط برای انسان درد عمیق روحی و روانی به بار می‌آورد و فرد از لحاظ هیجانی بهم می‌ریزد. چه یک رابطه خوب و مطلوب ارزیابی شود چه بد و ناکارآمد باز هم از دست دادن و شکست عشقی برای هر فردی دردناک است، پس قبل از اینکه درصدد درست کردن روابطتان باشید باید کمی صبر کنید. رابطه مفهوم مشخصی است که دو نفر در آن سهیم هستند. شما یک طرفه نمی‌توانید یک رابطه را بسازید پس لطفا از اصرار برای درست کردن رابطه بپرهیزید.

سعی کنید زمان بدهید هم به خودتان هم طرف مقابل. شاید نتیجه ی این فرصت دادن این باشد که ادامه ندادن خیلی بهتر است تا اینکه باز هم همه چیز بهم بریزد و از امروز شرایط تلخ تر باشد. اگر تصمیم شما یا فرد مقابل پایان دادن رابطه عاشقانه بود، اصرار نکنید و توجیه نکنید و اگر لازم بود از یک مشاور درخواست کمک کنید. توصیه ی دیگر این است اگر همیشه در رابطه ناراحت هستید، سعی کنید ریشه ی این ناراحتی را پیدا کنید. خیلی از مواقع ترک یک رابطه مخرب، بهتر و سازنده تر از ماندن و عذاب کشیدن است. برای کسب اطلاع از روابط ناسالم کلیک کنید.

درست کردن رابطه خراب

اگر فرد مقابل شرط گذاشت برای درست کردن رابطه بپذیرم؟

در موقعیت ها و زمان هایی که سطح هیجان شما بالا است مطمئنا به دلیل ناتوانی در کنترل هیجانات قدرت تفکر منطقی شما کمتر می‌ شود و ممکن است شرط هایی را قبول کنید که از پس آن ها برنیایید و باز هم باعث شکست رابطه شوید. قبل از قبول کردن شرایط سعی کنید از یک مشاور کمک بگیرید، به خودتان زمان بدهید و شرایط را مدیریت کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره فردی کلیک کنید.

مداخله در بحران و کمک به کسی که رابطه اش خراب شده

خیلی وقت ها در اطراف ما دوستان و اعضای خانواده دچار مشکلاتی در روابطشان می‌شوند و ممکن است از شما کمک بخواهند. با نیت خیر و کمک کردن باعث آسیب و جریحه دار شدن احساس فرد نشوید.

همدلی کنید: وقتی فردی در رابطه ای شکست می‌خورد به حرف هایش گوش دهید. دلسوزی نکنید ولی با بکارگیری مهارت همـدلی، همراه او باشید.

خودتان را جای او بگذارید: شکست خوردن و ناکامی سخت است. به جای سرزنش فرد و تحقیر لطفا خودتان را جای او بگذارید و با حس ناکامی و حال بد او همدردی کنید.

درمان نکنید: تا یک نفر از مشکلش صحبت می‌کند و دردل می‌کند، لازم نیست یک راهکار و توصیه بدهید. اصلا شاید فقط نیاز دارد صحبت کند و به دنبال راه حل نیست. اگر خواستید راه حل بدهید بهترین راه حل این است که بگویید وضعیت و حال بد او بخاطر از دست دادن رابطه طبیعی است. او یک انسان است نه ربات. پس به جای توصیه قوی باش و مقاومت کن و شکست نخور و غصه نخور، به او توصیه کنید با یک روانشناس خوب و درمانگر در حیطه روابط مشورت کند.

ترمیم کردن رابطه

سخن آخر

از دست دادن روابط شرایط سختی را برای افراد به وجود می آورد. هر انسانی با روابطی که دارد تعریف می‌شود. روابط برای افراد بسیار ارزشمند است و درست کردن رابطه یک انتخاب درست می‌تواند باشد. برای درست کردن روابط توصیه ها و راهکارهایی داده شد. چالش در روابط ریشه های عمیق شخصیتی دارد، خیلی از موانع روانشناختی وجود دارد که مدام در رابطه ها شکست می‌خورید برای ارزیابی ریشه ها توصیه می‌شود از درمانگر کمک بگیرید. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*