ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی

درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی امری رایج بین زنان تازه مادر است. بدن شما برای بهبودی بعد از زایمان طبیعی به زمان نیاز دارد و داشتن نزدیکی زود هنگام می تواند خطر ابتلا به درد و عفونت را افزایش دهد. هنگامی که بعد از مشورت با پزشک اجازه داده شد، می توانید با خیال راحت سکس داشته باشید. اما عاقلانه است که به پیام های بدن خود گوش دهید. رابطه جنسی باید لذت بخش باشد نه دردناک. امتحان کردن موقعیت های مختلف و افزودن روان کننده به روال رابطه مفید خواهد بود، اما گاهی اوقات مداخله مهم تری لازم است. برای دریافت اطلاعات کافی در این زمینه می توانید با مشاوره جنسی تلفنی تماس بگیرید.

تماس با مشاور

 

زایمان و رابطه جنسی

دنیای شما بعد از بچه دار شدن به شدت تغییر می کند. بازگشت احساس برانگیختگی و تمایل به رابطه جنسی هم برای شما و هم برای شریک زندگی شما مدتی طول می کشد. چه با وجود کمبود خواب، فراز و نشیب های هورمونی، بهبودی دردناک، افسردگی پس از زایمان و چه با مشکل در برقراری ارتباط با شریک زندگی یا همه موارد فوق روبرو باشید، تلاش برای عجله در شکل دادن رابطه صمیمانه جنسی بعد از زایمان می تواند بیش از ارزشمندی، یک مشکل به نظر برسد.
مهم است که به مرور به این بخش از زندگی بازگردید و به خود یاداوری کنید که چه انتظاری از این وضعیت دارید. تغییرات هورمونی و ناراحتی های مربوط به زایمان هر دو می توانند بر تجربه جنسی شما بعد از زایمان تأثیر بگذارند. اگر از رابطه جنسی بعد از زایمان لذت نمی برید، مطمئناً تنها نیستید، اما از شنیدن راه حل هایی که می تواند وضعیت را بهبود بخشد، خوشحال خواهید شد.

1.چه زمانی می توان بعد از زایمان رابطه جنسی داشت؟

صرف نظر از اینکه نوزاد خود را به روش طبیعی و واژینال به دنیا آورده اید یا از طریق سزارین، اکثر پزشکان پیشنهاد می کنند که چهار تا شش هفته بعد از زایمان برای از سرگیری رابطه جنسی منتظر بمانید. این خط زمانی به بدن شما فرصتی برای بهبودی می دهد و خطر عوارض را به حداقل می رساند. در این بازه زمانی پیشنهادی، خونریزی پس از زایمان متوقف می‌شود و زخم ها بهبود می‌یابند. همچنین بعد از زایمان زمان می برد تا دهانه رحم شما بسته شود. قبل از اقدام به رابطه جنسی، باید با پزشک خود مشورت کنید که معمولا شامل یک معاینه فیزیکی نیز می شود.
از سرگیری رابطه جنسی قبل از اینکه پزشک به شما اجازه دهد خطر ابتلا به درد و عفونت را افزایش می دهد. همه این تغییرات با هم اغلب باعث کاهش حس می شود و باعث می شود رابطه جنسی کمتر لذت بخش باشد. اما لازم نیست نگران باشید. اگر درد و ناراحتی را تجربه می کنید، خبر خوب این است که این وضعیت موقتی است. با گذشت زمان و عادی شدن سطح هورمون ها و برخی تمرینات فردی مانند تقویت کف لگن(تمرینات کگل) همه چیز تقریباً به حالت عادی برمی گردد.

2.آمادگی زنان بعد از زایمان برای نزدیکی

تقریباً بلافاصله پس از زایمان، واژن شروع به التیام خود از ضربه ناشی از زایمان طبیعی می‌کند. بدن زنان بسیار الاستیک و فوق‌العاده انعطاف‌پذیر است که سرعت بهبودی آن را واقعاً قابل توجه می‌کند. مخصوصاً زمانی که پارگی درجه سوم و چهارم رخ می‌دهد. در نتیجه توصیه برای به تعویق انداختن سکس بعد از زایمان برای مدت طولانی بیشتر مربوط به زمانی است که رابطه جنسی پر خطر است، به خصوص اگر خانمی بخیه های پرینه داشته باشد.
اگر در حین زایمان واژینال، اپیزیوتومی را پاره کرده باشند یا اپیزیوتومی انجام داده باشید، برای صمیمی شدن جنسی باید منتظر بمانید تا آن ناحیه به طور کامل بهبود یابد و اگر سزارین شده‌اید، همان توصیه شش هفته‌ای پس از زایمان وجود دارد؛ اما برای محافظت از جای زخم شفا خود از پوزیشن های جنسی مانند بالای شریک قرار گرفتن یا پوزیشن میسیونری خودداری کنید. در صورت عدم اطمینان از پوزیشن جنسی همیشه با پزشک مشورت کنید.
اگر هنوز روزها یا هفته‌ها تا قرار ملاقات شش هفته‌ای پس از زایمان شما با پزشک باقی مانده است، با آن ها تماس بگیرید. زودتر مراجعه کنید تا به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که آیا بدن شما بازیابی شده و برای رابطه جنسی آماده است یا خیر. خط زمانی نزدیکی بعد از زایمان می‌تواند به شرایط فرد و روش زایمان نیز بستگی داشته باشد. اگر سزارین شده اید، بازگشت به رابطه جنسی منوط به بهبودی پس از جراحی است. در این شرایط، گرفتن مجوز از پزشک بسیار مهم است.

3.عدم تمایل به نزدیکی بعد از زایمان

چرا ممکن است نخواهید بعد از زایمان رابطه جنسی داشته باشید؟ افراد به طور طبیعی تمایل جنسی یکسانی ندارند. بنابراین حتی اگر پزشک به فرد اجازه داشتن رابطه جنسی را داده باشد، فرد از بدو تولد نوزاد و مراقبت از او احساس خستگی ذهنی و جسمی داشته و ممکن است تمایلی به نزدیکی نداشته باشد. کل تجربیات و زندگی پس از تولد کودک می تواند بسیار طاقت فرسا باشد. افزودن دغدغه های رابطه جنسی به این ترکیب خسته کننده در هنگام تطبیق با مادر شدن به جای ایجاد حس لذت بخش، احساس فرسودگی و بی میلی جنسی به وجود می آورد. اگر تجربه زایمان سخت یا حتی آسیب‌زا بوده باشد اوضاع به مراتب دشوارتر می شود.
ترس از درد نزدیکی بعد از زایمان حتی قبل از تجربه آن غیر معمول نیست که می تواند باعث شود بسیاری از زنان از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنند. زنان اغلب از نظر ظاهری پس از زایمان به خودشان سخت می گیرند. نقد درونی و خود انتقادی تشدید می‌شود و می‌تواند بر احساس جذابیت تأثیر بگذارد که منجر به احساس بیش از حد سختگیرانه یا غیرجذاب برای برقراری صمیمیت زناشویی شود.
این جنبه می تواند برای یک زن بسیار شرم آور باشد و به جای ابراز احساسات یا دلسوزی به خود از رابطه جنسی اجتناب کند. یکی دیگر از دلایل رایج عدم تمایل به رابطه جنسی پس از بارداری و زایمان، احتمال باردار شدن مجدد است. در این صورت، با پزشک خود در مورد انواع روش های پیشگیری از بارداری صحبت کنید تا بتوانید از باردار نشدن در حین مقاربت احساس امنیت کنید.  
درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی

درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی

بارداری و زایمان باعث ایجاد تغییرات عمده در بدن شما می شود، بنابراین طبیعی است که رابطه جنسی مانند قبل از زایمان نباشد و پس از زایمان احساس متفاوتی داشته باشید. اگرچه ممکن است لزوماً دردناک نباشد، اما به هر صورت متفاوت است و در برخی از افراد حتی درد هم می تواند داشته باشد. بافت‌ها و ماهیچه‌های واژن شما کشیده شده‌اند و تغییرات هورمونی به‌ویژه اگر در حال شیردهی هستید، جریان خون را تغییر داده است. دریافت اطلاعات کامل از پزشک برای از سرگیری رابطه جنسی بعد از زایمان لزوماً به این معنی نیست که همه چیز طبق برنامه پیش خواهد رفت.
اگر این اولین تجربه در رابطه بعد از زایمان است، تعجب نکنید اگر از نظر جسمی و احساسی نسبت به قبل از زایمان تفاوت هایی را احساس کنید. از جمله احساس درد. این وضعیت اصلا غیرعادی نیست. چرا که بر اساس مطالعات، بیشتر زنانی که تا ۱۲ ماه بعد، رابطه جنسی را از سر می‌گیرند، در طول اولین رابطه جنسی واژینال خود بعد از زایمان، درد را تجربه می‌کنند. چیزی در حدود 43 درصد در شش ماهگی و 28 درصد در 12 ماه پس از زایمان.

دلایل درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی

شیردهی اغلب تخمک گذاری و بازگشت قاعدگی را به تاخیر می اندازد و منجر به کاهش سطح استروژن می شود. وضعیت کم استروژن به این معنی است که زنان خشکی واژن در رابطه را تجربه می‌کنند و کمتر روان‌کننده طبیعی برای روانکاری و لذت جنسی تولید می‌کنند که خود باعث درد نزدیکی بعد از زایمان می شود. به همین دلیل است که استفاده از روان کننده های رایج برای زنان بعد از زایمان که رابطه جنسی را از سر می گیرند با هدف کاهش درد ضروری است. به‌علاوه، ممکن است زنان بافت زخم واژینال ناشی از زایمان داشته باشند که این هم مزید بر علت درد حین دخول خواهد  بود. همچنین به این نکته اشاره می شود که زنان به دلیل زایمان یا مراقبت از نوزاد، درد لگن یا کمردرد داشته باشند.
درد به هر عنوان و به هر دلیلی می تواند یک بازدارنده اضافی برای نزدیکی باشد. درد حین نزدیکی بعد از زایمان مشکلی است که اغلب نادیده گرفته می شود. اگر بیش از حد انتظار، احساس ناراحتی می کنید، یک قرار ملاقات با فیزیوتراپ کف لگن داشته باشید. آن ها می توانند مسائل مربوط به بافت اسکار و تنش عضلانی را برطرف کنند، توصیه هایی برای روان کننده ارائه دهند و ایده هایی برای موقعیت هایی پیشنهاد دهند که حین نزدیکی احساس راحتی بیشتری داشته باشند.  
نکاتی برای کاهش درد نزدیکی بعد از زایمان

نکاتی برای کاهش درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی

هنگامی که بدن شما رو به بهبودی رفت و احساس کردید که از نظر عاطفی آماده هستید تا صمیمیت جنسی را به زندگی خود بازگردانید، مواردی وجود دارد که می توانید سعی کنید با رعایت آن ها، تجربه خود را مثبت تر و رضایت بخش تر کنید.

1.درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی | تسهیل رابطه جنسی

ترکیبی از ضربه زایمان و نوسانات هورمونی در بسیاری از زنان حتی در دوران شیردهی می تواند باعث حساسیت واژن و حتی خشکی واژن در رابطه قابل توجه شود. برای کاهش درد هنگام داشتن نزدیکی در اولین بار پس از بچه دار شدن، اولین توصیه این است که عجله نکنید. در عوض، آهسته و راحت وارد ماجرا شوید. قبل از رابطه جنسی بدن خود را آماده کنید. رابطه فیزیکی داشتن با همسر مسابقه ای نیست که قرار باشد در آن برای اولین بار برنده شوید. شروع با ماساژ ملایم پرینه مانند کاری که برای آماده شدن برای زایمان انجام دادید با استفاده از روان‌کننده‌های بدون مواد شیمیایی، ترجیحاً دارای pH متعادل و بدون پارابن بسیار مفید خواهد بود. روانکاری مناسب با استفاده از محصولی با pH متعادل می‌تواند به تجربه بسیار راحت‌تر کمک کند و حتی در کاهش التهاب پس از رابطه جنسی موثر واقع شود.

2.درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی | صبر بیشتر

دوره بعد از زایمان، زمان مهمی برای نشان دادن دلسوزی و جایگزینی افکار منفی با عشق به خود و مهربانی است. توجه کنید که بدن شما بعد از بچه دار شدن تغییر می کند، اما شما هنوز هم از درون و بیرون خواستنی و مهم و زیبا هستید. بنابراین با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید و راحت باشید. هنگامی صحبت با همسر تان بسیار مهم است که به خود اجازه دهید در مورد ترس های خود آسیب پذیر و صادق باشید و به او بگویید که چگونه می تواند از شما حمایت کند. در بیان نیازهای خود به شریک زندگی تردید نکنید. گفتنی است، سعی کنید این مکالمه را زمانی انجام دهید که هر دوی شما در حال استراحت بوده اید (حداقل تا حدودی استراحت) و آماده گوش دادن به یکدیگر هستید.

3.درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی | تعیین زمان درست

برای کمک به کاهش فشار روحی و جسمی برای برقراری سکس در مورد جدول زمانی مناسب برای طرفین فکر کنید. تصمیم بگیرید چه زمانی برای شما مناسب است و آن را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید. جایی برای شنیدن احساسات آن‌ها و به اشتراک گذاشتن احساسات خود باز کنید تا بتوانید یک زمان مناسب اختصاص دهید. در این زمان مناسب احساس امنیت خواهید کرد و با احساس فیزیکی و ذهنی شما هماهنگ خواهد بود.

4.تعیین یک رویکرد مرحله‌ای

صمیمیت چیزی فراتر از رابطه جنسی است. به همین دلیل است که توصیه می شود یک رویکرد یک مرحله در یک زمان یا مرحله به مرحله را با همفکری شریک خود بررسی کنید. پیشنهاد این است که با کمی در آغوش گرفتن شروع کنید و سپس به لمس ملایم و در نهایت پیش نوازی و بعد به مرحله رابطه جنسی بروید. اوضاع را آهسته پیش ببرید. علاوه بر اتخاذ رویکرد مرحله‌ای، بر اهمیت به اشتراک گذاشتن این موضوع با شریک زندگی‌تان تأکید کنید که ممکن است درد را تجربه کنید و باید ملایم باشد و آن را آهسته انجام دهد. مطرح کردن این موضوع با همسر به معنای رد کردن آن‌ها نیست، بلکه درباره احساسی است که شما از نظر روحی و جسمی دارید و انتظار می رود او با شرایط روحی و جسمی شما هماهنگ شده و خود را وفق بدهد. اگر هنگام نزدیکی درد دارید و اگر نیاز به مکث دارید، حتما اعلام کنید.

5.درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی | امتحان روش های جدید

راه هایی برای ایجاد احساس راحتی در خود پیدا کنید. رابطه جنسی بعد از بارداری و زایمان می تواند بسیار متفاوت از قبل از این رویداد مهم زندگی باشد. موقعیت هایی که قبلا احساس خوبی ایجاد می کردند، اکنون ممکن است دردناک باشند. برای کمک به رفع این مشکل، راه های جدیدی برای داشتن رابطه جنسی کشف کنید. وقتی موقعیت هایی پیدا کردید که احساس خوبی ایجاد کردند، آن را با شریک زندگی خود در میان بگذارید.
گرفتن ماساژ یکی از راه هایی است که به راحتی بیشتر رابطه کمک می کند. اگر قبل از رابطه جنسی دچار تنش یا اضطراب می شوید، توصیه این است از شریک زندگی خود یک ماساژ آرام بخش بخواهید که می تواند به شما در کسب آرامش بیشتر و رفع تنش های عضلانی و ذهنی کمک کند. به جای مقاربت مستقیم، ابتدا روش های دیگر تحریک و لذت را امتحان کنید. از جمله تحریک دستی متقابل و رابطه دهانی.

6.درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی | مشاوره

به دنبال زوج درمانی یا درمان فردی باشید. اگرچه ممکن است به نظر برسد که زمانی برای برنامه‌ریزی جهت دریافت کمک حرفه‌ای وجود ندارد اما بهتر است سعی کنید این فرصت را ایجاد کنید. چرا که فقط چند جلسه گذراندن با یک درمانگر می‌تواند به هدایت و مدیریت بهتر این فضای اغلب ناراحت‌کننده با همسر منجر شده یا به شما در پردازش دقیق تر احساسات و عواطف کمک کند.  

7.درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی | سخن آخر

پدر و مادر شدن یک نقطه عطف مهم است. همچنین یک تعدیل بزرگ در زندگی طرفین است زیرا باید حضور یک فرد جدید را بپذیرید و یاد می‌گیرید از یک نوزاد تازه متولد شده مراقبت کنید. اغلب نیازهای او را بر نیازهای خود ترجیح می‌دهید، در حالی که هنوز در دوران نقاهت از بارداری و زایمان هستید و خود نیاز به مراقبت دارید. یافتن راه هایی برای برقراری ارتباط با شریک زندگی، هم از نظر احساسی و هم از نظر فیزیکی ممکن است در طول دوره بعد از زایمان مدتی طول بکشد.
هنگامی که پزشک شما را برای داشتن رابطه جنسی تشویق کرد، همچنان تصمیم با شماست که چه زمانی رابطه داشته باشید و یا چه زمانی احساس آمادگی بکنید. اگر این آمادگی کمی طول بکشد هم اشکالی ندارد. احساسات خود را با شریک زندگی خود در میان بگذارید و از او بخواهید که همین کار را انجام دهد. از این زمان برای برقراری رابطه عاطفی استفاده کنید، سپس راه های جدیدی برای برقراری ارتباط فیزیکی پیدا می کنید. می توانید در این مورد با مشاوره روانشناسی نیز مشورت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*