ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آموزش های بعد از ازدواج | چگونه آموزش های ضروری را دریافت کنیم؟

آموزش های بعد از ازدواج را جدی بگیرید. زمانی که شما وارد زندگی مشترک می شوید می فهمید ازدواج شروع یک راه تازه  است. راهی که با پستی بلندی های فراوان همراه می شود. بعد از ازدواج مشکلات، اختلاف ها و مسئولیت ها چندین برابر می شوند. در این شرایط هیجان عشق نیز فروکش کرده و واقع بینی جای خوشبینی را می گیرد. اگر دختر و پسر بعد از ازدواج آموزش های لازم در زمینه مقابله با مشکلات و سازگاری با شرایط جدید را نبینند به سرعت دچار اختلاف خواهند شد و حتی ممکن است خیلی زود در زندگی مشترک به بن بست برسند. برای دریافت مشاوره ازدواج کلیک کنید.  

تماس با مشاور


اهمیت و ضرورت آموزش های بعد از ازدواج

تحقیقات نشان داده عدم دریافت آموزش و مشاوره بعد از ازدواج باعث پیامدهای جبران ناپذیری می شود از جمله:

1-خیانت

خیانت یک واژه ترسناک و تکراری در عصر امروز است. خیانت به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود: خیانت عاطفی و خیانت جنسی. خیانت عاطفی زمانی اتفاق می افتد که یک فرد در رابطه زناشویی از نظر احساسی ارضا نشود و به همین دلیل به فرد دیگری پناه ببرد. خیانت جنسی نیز زمانی پیش می آید که مشکلات عدیده جنسی بین زوجین وجود داشته باشد. در این شرایط ممکن است یکی از طرفین از موقعیت سو استفاده کرده و با فرد سومی وارد ارتباط صمیمانه شود.

2-مشکلات روحی

متاسفانه زوجینی که با هم اختلاف دارند یا رابطه سردی را تجربه می کنند بیشتر از دیگران دچار مشکلات روحی می شوند. رایج ترین بیماری میان زوجین مشکل دار اختلالات افسردگی و اختلالات اضطرابی می باشد. حتی در برخی از موارد این زوجین دچار بیماری های روان تنی می شوند. بیماری های روان تنی دسته ای از بیماری ها ستند که دلیل جسمی ندارند. این بیماری ها معمولا بر اثر فشار مضاعف روانی ایجاد می شوند.

3-طلاق

تصمیم برای طلاق زمانی قطعی می شود که مشکلات بین زوجین ریشه دار شوند. اما جالب است بدانید که واژه طلاق فقط به طلاق قانونی اطلاق نمی شود. یک نوع دیگری از طلاق هم وجود دارد به نام طلاق عاطفی. در این نوع طلاق زن و مرد در کنار یکدیگر زندگی می کنند اما هیچ اهمیتی به وجود دیگری نمی دهند. طلاق عاطفی معمولا مقدمه ای برای خیانت و طلاق قانونی است.  

انواع آموزش های بعد از ازدواج

آموزش های بعد از ازدواج شامل چه مواردی می شود؟
 • آموزش مسائل جنسی و نحوه برخورد با مشکلات جنسی
 • آموزش مهارت های ارتباطی از جمله همدلی و درک متقابل
 • آموزش و ارتقای مهارت های فردی از جمله خودشکوفایی و کنترل خشم
 • آموزش مهارت های حل مسئله و نحوه رویارویی با مشکلات
 • آموزش ارتباط با خانواده همسر و فامیل جدید
 • آموزش نگهداری از عشق و جلوگیری از یکنواخت شدن رابطه
 • آموزش نکات مخصوص به فرزندآوری و آمادگی برای بچه دار شدن
 آموزش های بعد از ازدواج

آموزش های جنسی پس از ازدواج

آمار ها نشان می دهد یکی از دلایل اصلی طلاق در ایران مشکلات و انواع اختلالات جنسی است. معمولا در فرهنگ ایرانی افراد از حرف زدن درباره مسائل جنسی اجتناب می کنند چرا که یک نوع نگرش منفی نسبت به این نوع مسائل وجود دارد. پس از ازدواج اختلاف بر سر مسائل جنسی چندین برابر می شود. زوج های جوان عمدتا با موضوعاتی مانند بی میلی جنسی، ناتوانی جنسی و خیانت جنسی مواجه هستند.
زنان بیشتر از مردان در تله مشکلات جنسی گیر می افتند چرا که نمی توانند تمایلات و نیازای خود را بازگو کنند. بر اساس تحقیقاتی که در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران انجام شد 70 درصد زنان در شرف طلاق اعلام کردند هیچ گونه لذتی از رابطه جنسی خود نمی برند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

اهمیت رابطه جنسی در ازدواج

روانشناسان اعتقاد دارند رابطه جنسی یکی از ارکان مهم در پیوند زناشویی است. کیفیت رابطه جنسی می تواند بر روابط احساسی زوجین نیز تاثیر بگذارد. اگر زوجین نحوه درست رابطه جنسی را بلد نباشند و یا مشکلات جنسی خود را پنهان کنند به زودی دچار مشکلات جدی در ازدواج خواهند شد. متخصصان حوزه سکس تراپی و روانپزشکان می توانند در زمینه مشکلات و اختلالات جنسی به شما کمک کنند.  

آموزش های فردی پس از ازدواج

ازدواج یک تحول بزرگ در زندگی فردی انسان است. پیوند زناشویی می تواند عملکرد های فردی در برخی زمینه ها را محدود کرده و در برخی زمینه ها باعث رشد و ارتقای شما شود. پس از ازدواج زن و مرد هر دو نیاز دارند که زمانی را به صورت فردی به علاقه های خود اختصاص دهند مثلا با دوستان خود تفریح کنند یا به فعالیت های مورد علاقه خود بپردازند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روابط زناشویی مدرن کلیک کنید.
متاسفانه در اکثر روابط فضای فردی وجود ندارد و همین امر باعث می شود زن و مرد آنقدر به هم نزدیک شوند که از هم دلزده شوند. آموزش های فردی پس از ازدواج به شما این امکان را می دهد که در عین همراهی با همدیگر استقلال و اعتماد به نفس خود را حفظ نمایید.
علاوه بر این مسئله ای که وجود دارد این است که انسان ها زمانی به شخصیت واقعی خود دست پیدا می کنند که در یک رابطه صمیمانه قرار داشته باشند. مثلا ممکن است شما پیش از ازدواج هیچ وقت احساس حسادت شدید را تجربه نکرده باشید اما پس از ازدواج مدام دچار احساس حسادت شوید. یا مثلا در خصوص مردانی که پس از ازدواج زیاد عصبانی می شوند، یادگیری مهارت کنترل خشم بسیار مهم است. برای دریافت این گونه آموزش ها می توانید تحقیق کنید، مطالعه کنید و یا با یک روانشناس صحبت نمایید.  

آموزش مهارت های ارتباطی پس از ازدواج

انسان ها ذاتا موجوداتی اجتماعی هستند این بعنی برای بقا و لذت بردن از زندگی به ارتباط با دیگران نیاز دارند. پیوند زناشویی صمیمانه ترین پیوندی است که دو غریبه با هم برقرار می کنند. در این پیوند دو انسان با دو دنیای کاملا متفاوت به هم می رسند و قرار است یک جهان مشترک را ایجاد کنند. برای ساخت یک جهان مشترک پس از ازدواج به مهارت های ارتباطی نیاز دارید.
مهارت های ارتباطی دسته ای از مهارت های زندگی هستند که برای ساخت و پرورش یک رابطه موفق به کار گرفته می شوند. مهارت های ارتباطی به چه مهارت هایی اطلاق می شود؟ مهارت گوش دادن فعال، مهارت درک متقابل، احترام، مهارت درک نشانه های غیر کلامی، تحمل نظرات مخالف و خودابرازگری.  

آموزش حفاظت از عشق

در زندگی مشترک دو نوع عشق وجود دارد: اولین نوع عشق، عشق رمانتیک است. عشق رمانتیک در ابتدای یک رابطه اتفاق می افتد. زمانی که دو نفر درگیر عشق رمانتیک می شوند هیجانات پرحرارت و وصف ناپذیری را تجربه می کنند. معمولا در مرحله اولیه عشق، فرد چیزی به جز معشوق خود را نمی بیند و خوشبینی کاذبی نسبت به رابطه پیدا می کند. عشق رمانتیک یکی از بهترین احساسات دنیاست اما متاسفانه ماندگار نیست.
دومین نوع از عشق، عشق واقع بینانه است. عشق واقع بینانه زمانی اتفاق می افتد که شما بتوانید طرف مقابل را با در نظر گرفتن تمام کاستی ها و ضعف هایش دوست داشته باشید. عشق واقع بینانه در طی زمان پیش می آید و معمولا حاصل یک عادت عاشقانه به دیگر است.

کمرنگ شدن عشق

بین عشق رمانتیک و عشق واقع بینانه وقفه ای وجود دارد. در این مرحله انتقالی تمام زوج ها دچار مشکل می شوند. در این بین ممکن است شما دچار بدبینی نسبت به طرف مقابل شوید یا حتی احساس کنید دیگر همسرتان را دوست ندارید. از خودتان می پرسید عشق پرشوری که در رابطه ما بود کجا رفت؟
زوج هایی که آموزش های لازم در زمینه ازدواج را دریافته کره اند می دانند که این صرفا یک مرحله انتقالی است اما زوج هایی که چیزی درباره انواع عشق نمی دانند فکر می کنند عشق میان آنان فروکش کرده و رابطه آن ها پایان یافته است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دلایل سرد شدن نسبت به زندگی کلیک کنید.  

اختلاف در سال های اول ازدواج

بر اساس یافته های مرکز آمار ایران بیش از نیمی از ازدواج ها در 5 سال اول به انواع طلاق می انجامند. دلیل این امر چیست؟ سال های اول ازدواج اوج اختلاف زوجین و کشمکش های بین فردی است. زن و مرد هنوز نمی دانند که در زندگی مشترک چه می خواهند و باید چگونه رفتار کنند. در این سال ها مشکلات کوچک به مسائل بزرگ تبدیل خواهد شد. متاسفانه خانواده ها نیز از روی دلسوزی به این اختلافات دامن می زنند و گزینه طلاق را پیش روی فرزند خود قرار می دهند. این در حالی است که بسیاری از مشکلات در سال های نخست زندگی مشترک قابل حل هستند.

آموزش های بعد از ازدواج در سال های اولیه

آموزش های بعد از ازدواج در هر مرحله ای قابل فراگیری است اما پیشنهاد روانشناسان این است که آموزش های پس از ازدواج در سال های اولیه انجام شود. در سال های اولیه دختر و پسر شور ازدواج و عشق رمانتیک را احساس می کنند به همین دلیل تلاش کردن برای ارتقای کیفیت رابطه راحت تر است. در این سال ها زن و مرد هنوز از هم ناامید نشده اند و انگیزه کافی برای رفع اختلافات را دارند. علاوه بر این اگر آموزش های مخصوص ازدواج بلافاصله پس از ازدواج صورت گیرد از ابتدا مشکلات کمتری در رابطه زناشویی پدید می آید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغییر رفتار پس از ازدواج کلیک کنید.  
آموزش های بعد از ازدواج

نحوه دریافت آموزش های ضروری پس از ازدواج

به طور کلی از سه طریق می توانید آموزش های پس از ازدواج را دریافت کنید:

1-مراجعه به روانشناس

شما برای دریافت مشاوره پس از ازدواج می توانید به روانشناس، روانکاو، روانپزشک و مشاوره خانواده مراجعه کنید. همچنین برای صرفه جویی در وقت و هزینه می توانید از مشاوره های اینترنتی و تلفنی بهره بگیرید. از صحبت کردن با مشاور یا روانشناس نهراسید. به یاد داشته باشید که اتاق مشاوره فضای امن شماست. جایی که می توانید از عمیق ترین، ناگفتنی ترین و حتی ممنوعه ترین احساسات خود صحبت کنید. در تبصره کاری روانشناسان اصلی وجود دارد به نام اصل رازداری. بر اساس اصل رازداری تمام گفته های شما مانند یک راز پیش مشاور باقی می ماند.
شما می توانید هم به صورت فردی و هم به صورت دو نفره در جلسات روان درمانی شرکت کنید. مزیت این روش این است که مشاور بر اساس مشکلات و نیازهای خاص شما و همسرتان به ارائه راه حل می پردازد.

2-شرکت در کلاس های آموزشی

امروزه بیشتر زوج های جوان می دانند که برای موفقیت در هر نوع رابطه ای باید آموزش ببیند. بر اساس نیاز این گونه مخاطبان کلاس ها و دوره هایی مربوط به آموزش های پس از ازدواج تهیه شده است. شما می توانید با یک سرچ ساده در اینترنت یا سرچ یک هشتگ در اینستاگرام به این گونه آموزش ها دست پیدا کنید. نکته ای که باید مدنظر داشته باشید این است که پیش از ثبت نام در این نوع کلاس ها سواد و تخصص مدرس کلاس را بسنجید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بهبود روابط عاطفی کلیک کنید.
همچنین از افرادی که در این دوره ها شرکت کرده اند درباره کیفیت  آموزش سوال بپرسید. یکی از مشکلات این گونه آموزش های گروهی این است که مطالب برای تمام افراد تهیه می شود و نه فقط برای شما و همسرتان.

3-جست و جو در اینترنت

اگر می خواهید دانش خود را در یک زمینه خاص بالا ببرید و زمان کافی را نیز در اختیار دارید، استفاده از اینترنت بهترین و ارزانترین راه حل برای شماست. خوشبختانه در عصر حاضر با فراگیر شدن اینترنت و شبکه های اجتماعی تمام افراد به گنجینه ای بزرگ از اطلاعات مفید دسترسی دارند. شما با مطالعه مقاله های روانشناسی و دیدن کلیپ های آموزشی می توانید دانش خود را درباهر مسائل پس از ازدواج بالا ببرید و نحوه برخورد با مشکلات پس از ازدواج را بیاموزید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مراقبت از روابط عاطفی کلیک کنید.

4-مطالعه کتب روانشناسی

یکی دیگر از روش های فراگیری آموزش های پس از ازدواج مطالعه کتب مرتبط در این زمینه است. در ادامه چندین کتب معروف در زمینه اقدامات پس از ازدواج به شما معرفی خواهد شد: اگر در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.
 • آموزش و مشاوره پ از ازدواج از دکتر فروزان الفتی و زهرا باجلان
 • جسارت هایی در باب عشق از آلن دوباتن
 • مردان مریخی و زنان ونوسی از جان گری
 • ازدواج بدون شکست از ویلیام گلسر
 • مراقب ازدواج خود باشید از لسلی پاروت
 • محکم در آغوشم بگیر از سو جانسون
 • هنر عشق ورزیدن از اریک فروم
 • پنج زبان عشق از گری چپمن

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*