ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ماده مخدر جیب و تینا | محرک های جدیدی که اثرات زیان باری دارند!

ماده مخدر جیب و تینا از مواد محرک جدید هستند. از انواع جدید مواد مخدر که به تازگی وارد بازار شده است، جیب و تینا است که به منظور بیدار ماندن از آن استفاده می شود که مضرات زیادی دارد و انرژی بدن را به حرکات موزون به صورت کامل تخلیه می کند. جیب و تینا از جدیدترین مواد مخدر محرک است که می تواند عوارض خطرناکی برای جوانان داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.  
 

تماس با مشاور

مواد مخدر محرک چیست؟

مخدرهای محرک، موادی هستند که باعث افزایش فعالیت سیستم عصبی می شوند، انرژی و هوشیاری و توجه و تمرکز را بالا می برند. این مواد در ابتدا سرخوشی را بالا می برند؛ اما به تدریج باعث عوارض بسیار زیادی خواهند شد. اغلب آن ها مانع بازجذب کاتکولامین می شوند. جیب و تینا یک ماده مخدر محرک از نوع مت آمفتامین (مواد مخدر محرک) متبلور بدون رنگ و بو است و از نظر ظاهری شبیه یک تکه یخ یا سنگ نمک کوارتز است. این ماده را اغلب در محافل شبانه به صورت تدخینی و دود کردن استفاده می کنند.
نحوه عملکرد این ماده تحریک سیستم عصبی است و مانند انواع مواد اعتیادآور قبلی از یک نوع ترکیبات ساخته شده اند و همان تاثیرات آمفتامین و کوکائین را روی سیستم عصبی دارند. یعنی با مصرف آن ها فرد، دفعتا احساس افزایش انرژی، سرخوشی، بی خیالی و شادی می کند و برای مدت زیادی بیدار می ماند و نیازی به استراحت احساس نمی کند.  

علائم عمومی مصرف ماده مخدر جیب و تینا

مصرف کنندگان جیب و تینا اغلب نوجوانان و جوانان کم سن و سال هستند که علاقمند به تجربه مواد جدید هستند. مواد مخدر جدید اغلب همان ترکیبات مواد قبلی را دارند که با نام های جدید به بازار عرضه می شوند و در همان طبقات مواد قبلی قرار می گیرند که این نامگذاری های جدید با اهداف تجاری و جلب نظر فروشنده انجام می شود. مصرف مواد مخدر محرک نشانه هایی دارد، که مهمترین آن ها عبارتند از:

 1. سرخوشی: سرخوشی و از خود بیخود شدن از نشانه های بارز مصرف مواد محرک است، که جیب و تینا نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
 2. بیقراری و بی اعصاب: مصرف این مواد به علت تاثیر تحریک آمیزی که روی سیستم عصبی فرد می گذارد و جلوی کارکرد طبیعی مغز را می گیرد؛ با ایجاد اخلال در عملکرد مغز، باعث بی قراری و عصبانیت او می شود.
 3. گشاد شدن مردمک چشم: از دیگر علائم شایع مصرف مواد مخدر تحریک کننده، گشاد شدن مردمک های چشم است.
 4. بی اشتهایی دراز مدت: افرادی که جیب و تینا مصرف می کنند یا از دیگر مواد مخدر محرک استفاده می کنند، به مدت طولانی تمایلی به مصرف مواد غذایی ندارند و سیستم گوارش آنها تحت تاثیر استفاده از مواد محرک دچار اختلال عملکردی می شود.
 5. بی خوابی طولانی مدت: از مشخصه های این مواد، بی خوابی شبانه دراز مدت پس از مصرف آن ها است. به ویژه مصرف جیب و تنینا به منظور بیدار ماندن طولانی مدت اتفاق می افتد که با افت توانایی و انرژی بدن نیز همراه است.
 6. حرف زدن زیاد و پرچانگی: با تغییر و تحریک سیستم عصبی، به دنبال مواد مخدر محرک، افراد مصرف کننده تمایل زیادی به حرف زدن پیدا می کنند و زمان زیادی را به تلکم و مکالمه با اطرافیان می پردازند که از حالت طبیعی خارج است.

عوارض ماده مخدر جیب و تینا

مصرف مواد محرک خطرات و عوارضی را به همراه دارد که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهد شد.

 1. تشنج: یکی از عوارض مصرف این مواد تشنج ناگهانی مصرف کننده مواد محرک است. که در اثر سوء مصرف مواد، تاثیرات نامطلوب آن  از جمله تشنج ناگهانی اتفاق می افتد.
 2. پرخاشگری: استفاده از مواد مخدری که حاوی مواد شیمیایی خطرناکی است و می تواند سیستم عصبی فرد را مورد تهاجم قرار دهد، باعث کج خلقی و پرخاشگری مصرف کننده ی آن می شود. به ویژه زمان مصرف این مواد، بی خوابی طولانی مدت تحریک پذری فرد و پرخاشگری را شامل می شود.
 3. افسردگی: از دیگر عوارض استفاده از مواد مخدر، افسردگی است. این مواد با تاثیر نامطلوب بر رشته های عصبی و نورون های مغز روی خلق و خوی فرد تاثیرات بدی گذاشته و باعث کاهش هورمون های متعادل کننده ی خلق و خو می شوند.
 4. نارسایی کلیه و کبد: مواد شیمیایی مصرفی در خون رسوب کرده و به مرور باعث نارسایی و کاهش عملکرد مفید کلیه و کبد می شود.
 5. خشونت: افراد مصرف کننده ی مواد محرک، به دلیل آسیب سیستم اعصاب و تحریک پذیری و بی قراری به خشونت دست می زنند و درواقع کنترل و مهار اعصاب آن ها دست خودشان نیست.
 6. افزایش فشارخون: بالا رفتن سطح اضطراب و احساس بیقراری در بدن این افراد، باعث افزایش فشارخون و بالا رفتن ضربان قلب آنها می شود.

 ماده مخدر جیب و تینا

هم خانواده های ماده مخدر جیب و تینا

اغلب مواد مخدری که تا کنون وارد بازار شده است، مانند جیب و تینا دارای ترکیبات مورفین، آمفتامین و کوکائین است که یک عملکرد نسبتا یکسانی روی سیستم عصبی می گذارد و در تمام آن ها حالات سرخوشی، فراغت از غم و دغدغه و از خود بیخود شدن مشهود است. از دیگر مواد مخدر هم طبقه با جیب و تینا موارد زیر است:

1-بی تی

ای ماده مخدر از نوع مواد مخدر صنعتی و شیمایی است که جامعه هدف آن اغلب نوجوانان و جوانان هستند و بیشتر این سنین به دنبال تجربه و مصرف مواد مخدر بی تی هستند. بی تی معمولا به صورت آدامس و به صورت قاچاق و به عنوان خوشبو کننده دهان وارد فروشگاه ها شده و مورد استفاده دانش آموزان و جوانان قرار می گیرد و اثرات تخریبی زیادی بر روی مغز و سیستم عصبی دارد.
ترکیبات بی تی شامل 60 درصد آهک، 20 درصد ناس، 10 درصد خاک و  ده درصد نیز از مواد خوشبوکننده است که در گذشته و سال های جنگ جهانی به منظور عقیم کردن زنان و مردان در هندوستان استفاده می شده است. این ماده به دلیل وجود مواد خطرناکی چون آهک عامل سرطان ریه هستند و به دلیل جویدن به عنوان آدامس باعث از بین رفتن لثه ها می شود.

2-ماده مخدر تسبیح

این ماده مخدر همان آمفتامین است که کاربرد آن ساخت انواع دیگر مواد مخدر از قبیل شیشه است. از جمله خطرات و عوارض مصرف تسبیح سکته مغزی و نابینایی و از بین رفتن حس بویایی است. از نظر ظاهری شبیه به دانه های گرد و رشته هایی از جنس آمفتامین است. درواقع تسبیح یک ترکیب از آمفتامنی و آیس است که با چندین اسید خطرناک ترکیب می شود.

3-ماده مخدر جیب و تینا | ریتالین

ریتالین ماده محرکی از خانواده آمفتامین است که به قرص شب امتحان معروف است. مصرف آن باعث ترشح دوپامین و باعث سرخوشی می شود. با مصرف آن فرد خستگی و نیاز به استراحت را درک نمی کند. درواقع مصرف آن موجب کاهش خواب آلودگی و بالارفتن تمرکز می شود. مصرف ریتالین بدون دستور پزشک فرد را مستعد اعتیاد به محرک های خطرناک می کند. از عوارض ریتالین می توان بی خوابی، سردرد، تهوع، اختلالات گوارشی و آسیب های قلبی و عروقی را برشمرد.

4-مخدر کروکودیل

این مخدر نیز از موادی است که به تازگی وارد شده و از ترکیب قرص کدئین با بنزین، ید، اسید کلریدریک و فسفر قرمز تولید می شود. مصرف مخدر کروکودیل باعث تغییر رنگ پوست به رنگ سبز می شود و به مرور گوشت بدن به صورت کامل می پوسد.

5-ماده مخدر جیب و تینا | کراک

از جمله مواد تحریک کننده ی سیستم عصبی است که باعث بالا بردن خلق شده و سرخوشی ایجاد می کند. مکانیسم اثر آن مانند کوکائین و با همان تاثیرات است. کراک از نظر ظاهری جامد مانند و قالب پذیر است که به شکل های مختلف کوچک و بزرگ قابل تهیه است. مانند تراشه های کوچک یا تکه های سنگ که رنگ آن کرم و قهوه ای است. برای آشنایی با مواد مخدر دست ساز کلیک کنید.  

چگونگی وابستگی به جیب و تینا به عنوان مواد اعتیاد آور

وابستگی به این مواد و سایر مواد حاوی آمفتامین به صورت آهسته و در طول زمان اتفاق می افتد.

 • اولین مرحله ی آن،تجربه ی مادر مخدر از سر کنجکاوی و تاثیر دوستان و اطرافیان است.
 • در مرحله دو  به صورت تفننی این کار انجام می شود و با توجه به احساس لذت و شادی که از تجربه تفننی ایجاد می شود، بنابراین تمایل به تکرار این تجربه ی لذت بخش شکل گرفته و افزایش می یابد.
 • در مرحله ی سوم به دنبال دریافت همان حالات سرخوشی قبل، فرد به سوء مصرف ماده مخدر روی می آورد و به دنبال آن تاثیرات نامطلوبی روی سطح زندگی فرد می گذارد.
 • و در آخر فرد به مواد وابسته می شود و به این دلیل که بدن به مواد عادت کرده و وارد مرحله تحمل شده، فرد به ناچار میزان مصرف مواد را افزایش می دهد و اگر بخواهد مصرف خود را کاهش دهد یا قطع کند دچار مشکلات ترک اعتیاد به مواد مخدر می شود.

ترک جیب و تینا

جیب و تینا نیز مانند سایر مواد مخدر محرک اعتیاد آور هستند و ترک آن ها نیاز به زمان و تلاش بسیاری دارد. از جمله راهکارهای ترک این مواد عبارتند از:

1-روش دارویی

از درمان های دارویی برای ترک مواد مخدر محرک استفاده از سم زدایی است. در این روش از داروی نالترکسون استفاده می شود که برای کاهش مقادیر مورد مصرف مواد محرک کاربرد دارد که در مدت درمان به این روش فرد دچار حالت های تنش و افسردگی می شود. روش های غیردارویی مورد استفاده برای ترک مواد مخدر محرک استفاده از درمان شناختی رفتاری و گروه درمانی است.

2-درمان شناختی رفتاری ترک اعتیاد

در درمان شناختی رفتاری از CBT به شکل وسیعی برای ترک اعتیاد استفاده می شود. در این روش به افرادی که در حال ترک مواد مخدر هستند و با مشکلات ذهنی بسیاری دست و پنجه نرم می کنند کمک می شود تا بتوانند به درک ارتباط بین افکار، احساسات و رفتار خود دست پیدا کنند و آگاه شوند که تاثیری که افکار و رفتارشان بر هم می گذارد، چطور به فرایند بهبود آن ها کمک می کند. به بیمار کمک می شود افکار منفی که باعث روی آوردن به اعتیاد شده شناخته شود و به شیوه درستی نسبت به آن ها بازخورد داده شود.

ماده مخدر جیب و تینا

3-گروه درمانی

گروه درمانی از روش های درمانی است که توسط روان شناسان در کلینیک روان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و حداقل افراد شرکت کننده در این گروه ها دو یا سه نفر هستند. در گروه، افراد پویاتر و با انگیزه ی بیشتری برای درمان خود اقدام می کنند و قرار گرفتن در جمعی که باعث می شود افراد احساس تنهایی نکنند و بدانند مشکل آن ها مشکل مشترک افراد زیادی است باعث می شود نسبت به بر طرف کردن مشکل خود تلاش بیشتری از خود نشان دهند. مزایای گروه درمانی

 • جلسات گروه درمانی جلساتی حمایتگر است که بیماران را در تمام مراحل ترک یاری می کند و کمک می کند افراد مسائل و مشکلات فردی خود را راحت بیان کنند و به پاسخ سوالات خود برسند و مهارت های سازش با مشکلات را بیاموزند.
 • گروه درمانی ممکن است مبتنی بر آموزش باشد یا درمان که هر دو روش برای ترک اعتیاد افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند و رفتارهای ناهنجارانه از خود نشان می دهند موثر و کارآمد است.
 • وابستگی به مواد مخدر هم جسمی اتفاق می افتد و هم روحی. درنتیجه گروه درمانی به خوبی به کاهش وابستگی روحی فرد کمک می کند. بهترین کمکی که به فرد معتاد می توان کرد کاهش وابستگی روحی او به مواد محرک اعتیاد آور است.
 • با شروع فرایند ترک اعتیاد، بیمار به لحاظ ذهنی آماده تغییر بزرگی در زندگی می شود، بنابراین زمان مواجه با مرحله ی خماری با انگیزه ی بالاتری این مرحله ی سخت را پشت سر می گذارد.

شناسایی زمینه های اعتیاد نوجوان با هدف پیشگیری

گرایش نوجوانان به اعتیاد می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله زمینه های شخصی و خانوادگی باشد. در اینجا برخی از عوامل کلیدی که می تواند در آسیب پذیری نوجوانان در برابر اعتیاد نقش داشته باشد آورده شده است:

1. ژنتیک: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ژنتیک در استعداد ابتلا به اعتیاد نقش دارد. برخی از تغییرات ژنتیکی می توانند احتمال بروز رفتارهای اعتیادآور را افزایش دهند. نوجوانان با سابقه خانوادگی اعتیاد ممکن است استعداد ژنتیکی بالاتری برای سوء مصرف مواد داشته باشند.

2. سابقه خانوادگی: بزرگ شدن در یک محیط خانوادگی که اعتیاد در آن وجود دارد می تواند تأثیر قابل توجهی بر خطر ابتلای نوجوان به اعتیاد داشته باشد. فرزندان والدینی که مشکلات سوء مصرف مواد دارند بیشتر احتمال دارد مواد مخدر یا الکل را آزمایش کنند و خودشان به اعتیاد مبتلا شوند.

3. تروما و تجربیات نامطلوب دوران کودکی (ACEs): نوجوانانی که تروما یا تجربیات نامطلوب دوران کودکی را تجربه کرده اند، مانند سوء استفاده، غفلت، یا شاهد خشونت، در معرض خطر بیشتری برای روی آوردن به مواد اعتیاد آور به عنوان مکانیزم مقابله با درد عاطفی هستند. یا پریشانی

4. نفوذ همسالان: در دوران نوجوانی، همسالان نقش تعیین کننده ای در شکل دادن به رفتارها و نگرش ها دارند. اگر دایره اجتماعی یک نوجوان شامل افرادی باشد که درگیر سوء مصرف مواد هستند، ممکن است احتمال بیشتری برای آزمایش مواد مخدر یا الکل داشته باشند و اعتیاد پیدا کنند.

5. شرایط سلامت روان: نوجوانان مبتلا به بیماری های روانی زمینه ای، مانند افسردگی، اضطراب، یا اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD)، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اعتیاد هستند. سوء مصرف مواد گاهی اوقات می تواند نوعی خوددرمانی برای کاهش علائم یا فرار از ناراحتی عاطفی باشد.

6. عدم همراهی و همدلی والدین: نوجوانانی که فاقد مشارکت، نظارت و حمایت والدین هستند، نسبت به رفتارهای پرخطر از جمله سوء مصرف مواد آسیب پذیرتر هستند. مشارکت والدین و محیط خانواده حمایتی می تواند به عنوان عوامل محافظتی در برابر اعتیاد عمل کند.

7. عوامل اجتماعی-اقتصادی: عوامل اجتماعی-اقتصادی مانند فقر، دسترسی محدود به آموزش یا مراقبت های بهداشتی، و مشکلات جامعه مانند جرم و جنایت یا در دسترس بودن مواد مخدر، می توانند در خطر اعتیاد نوجوانان نقش داشته باشند.

ماده مخدر جیب و تینا | پیشنهاد پایانی

از آن جا که اعتیاد به مواد مخدر محرک به لحاظ تغییری که در ساختار و عملکرد مغز و سیستم عصبی ایجاد می شود و همچنین وابستگی شدیدی که در این نوع از اعتیاد وجود دارد،  از بدترین انواع اعتیاد است که ترک آن مستلزم حمایت خانواده، استفاده از روش های درمانی و غیردرمانی تواما است. بنابراین سعی کنید در کمک کردن به فرد معتاد او را مجاب به استفاده ی همزمان از هر دو روش درمانی و استفاده از مشاوره روانشناسی کرده و در مسیر ترک او را حمایت و پشتیبانی کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*