ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خودارضایی زنان و دختران | معایب، فواید و علل خودارضایی دختر


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خودارضایی در زنان و دختران پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

عمل خودارضایی با تحریک جنسی عضو تناسلی همراه بوده که فرد سعی در تجربه ارگاسم و لذت جنسی دارد. از آنجا که امکان بررسی این رفتار در جامعه وجود ندارد نمی‌توان آمار دقیقی از آن به دست آورد. آنچه که مهم است توجه به پیامدهای مثبت و منفی این رفتار است. در ادامه مقاله به بررسی خودارضایی در زنان و دختران و هم چنین معایب، فواید و علل خودارضایی خواهیم پرداخت پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. مشاوره جنسی می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

خودارضایی دختران و زنان

در خودارضایی، زن با تحریک جنسی عضو تناسلی خود، سعی در تجربه ارگاسم و لذت جنسی دارد. به علت حساسیت‌های فرهنگی بررسی کردن شیوع خودارضایی در افراد و به خصوص زنان کار دشواری به نظر می‌رسد. بسیاری از بانوان علی‌رغم انجام دادن آن، در موردش صحبت نمی‌کنند. اما آمارهای متفاوتی که در جوامع مختلف به دست می آید بین 40 تا 80 درصد متغیر است. برای شناخت بیشتر در زمینه ترک خود ارضایی کلیک کنید.

در سنین مختلف این امر شیوع متفاوتی دارد. ولی از همین آمارهای پراکنده کاملا واضح است قشر زیادی از زنان خودارضایی انجام می‌دهند. بخش کثیری از افراد به دلیل خصوصی بودن آن، احساس گناه تحمیل شده، قبح عمومی احتمالی در جامعه، دستورات دینی و سایر مسائل مبادرت به پنهان کردن آن می‌کنند. برای آگاهی بیش تر در زمینه خودارضایی کلیک کنید.

اینفوگرافیک خودارضایی دختران و زنان

اینفوگرافیک خودارضایی زنان و دختران


دلایل خودارضایی زنان

خودارضایی معمولا در شرایطی صورت می‌گیرد که فرد دسترسی به رابطه جنسی ندارد. این مسئله به خصوص در دوران نوجوانی و بلوغ که میل جنسی به تازگی بیدار می شود و فرد تمایل به کشف تجربه ها و لذت های جدید دارد بیش تر دیده می شود. برای شناخت بیش تر در زمینه علت خودارضایی در سنین مختلف کلیک کنید.

اگر شما رابطه جنسی دارید و باز هم به خودارضایی ادامه می‌دهید مادامی که به رابطه جنسی مشترک آسیب نمی رساند جای نگرانی نخواهد داشت اما چنانچه جایگزین رابطه مشترک شود باید بررسی کنید که علت آن چیست و حتما با شریک تان در این مورد صحبت کنید. صحبت کردن در مورد این گونه مسائل و راهنمایی کردن همسر برای انجام دادن کارهای لذت بخشی که شما دوست دارید می‌تواند راهگشا باشد. اما اگر در این ارتباط مشکل دارید و نمی‌توانید با صحبت کردن مشکل تان را حل کنید، حتما به یک روانشناس و زوج درمانگر جهت دریافت مشاوره جنسی و روابط زناشویی مراجعه کنید. مطالعه مقاله مشاوره خانواده پیشنهاد می شود.

 

مضرات خودارضایی دختران

احتمالا تا به حال در مورد ضررهای بی شمار خودارضایی چیزهایی شنیده اید. برای مثال برخی ادعا می کنند این عمل باعث مشکلاتی نظیر کاهش بینایی و ریزش مو می شود و به طور کل سلامت جسمی را تهدید می کند. این در حالی است که پژوهش ها تاکنون این موارد را تایید نکرده اند و بر این موضوع تاکید دارند که آسیب های خودارضایی بیش از اینکه به جسم مربوط باشند به سطح روان برمی گردند. دلیل آن به فشارهای اجتماعی مبنی بر قبیح شمردن خودارضایی با هدف کاهش ارتکاب آن از سمت افراد می باشد. در واقع خودارضایی تا زمانی که به اعتیاد رفتاری و یا جایگزینی برای فرار از تنش ها و مشکلات نباشد به خودی خود مساله ساز نخواهد بود. در ادامه به مهم ترین عوارض احتمالی روانی خودارضایی در زنان و دختران اشاره کرده ایم.

1- بروز مشکلات جنسی در آینده 

تجربه خودارضایی به خودی خود امر آسیب زایی نیست و در جریان رشد جنسی و به خصوص دوران بلوغ بسیاری از افراد آن را امتحان می کنند. اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که این عمل را همیشه در یک وضعیت خاص و در دفعات زیاد انجام می‌دهید، موضوع نگران کننده می‌شود چرا که اگر بعدا در شرایط دیگری قرار بگیرید، نمی‌توانید برانگیخته شده و به ارگاسم برسید. در واقع بسیاری از افرادی که اعتیاد به خودارضایی دارند در رابطه جنسی با همسر خود دچار مشکلاتی می شوند که لذت جنسی واقعی را سلب می کند. البته این مسئله به معنای فاجعه نیست بلکه با دریافت مشاوره جنسی می‌توانید عادت را تغییر داده و مسئله را حل کنید. یکی دیگر از مشکلات اعتیاد به خودارضایی، بروز زودانزالی در مردان است. برای کسب اطلاعات در مورد درمان زودانزالی کلیک کنید.

2- نگرانی بابت حفظ پرده بکارت 

حفظ بکارت در برخی جوامع برای بخشی از اقشار اهمیت دارد و آنچه به عنوان آسیب به بکارت خوانده می شود می تواند اسباب نگرانی زنان را فراهم کند. آگاهی از چگونگی بکارت و شناخت پیدا کردن از کارکرد آن می تواند به کسب آرامش زنان کمک کند و خودارضایی را به عملی ناراحت کننده بدل نکند. همایند شدن نگرانی با عمل جنسی می تواند باعث شود که در این زمینه شرطی شوید و در ارتباط جنسی با وجود آزادی عمل همواره سطحی از تنش و ناراحتی بی دلیل را تجربه کنید. 

3- بروز مشکلات روان شناختی

عمل خودارضایی در بسیاری از فرهنگ هایی که با جنبه های دینی همراه است امری نکوهیده شمرده می شود. همین مسئله باعث می شود بسیاری از افراد پس از انجام این عمل دچار احساس گناه شوند. تجربه مکرر احساس گناه اضطراب زیادی را به روان انسان تحمیل کرده و می تواند در بلند مدت منجر به اختلالات روانشناختی خاصی نظیر افسردگی و اضطراب فراگیر شود. در این شرایط کمک گرفتن از یک روانشناس به شما کمک می کند تا بتوانید عادت خودارضایی را یا کنار بگذارید و آسیب های ناشی از آن را درمان نمایید یا به شکلی کنترل شده به آن بپردازید. برای آگاهی بیش تر در زمینه جبران آسیب خود ارضایی کلیک کنید.

4- اعتیاد به خودارضایی 

امروزه متخصصان بر این باورند که علاوه بر مواد مخدر و اعتیاد به الکل برخی رفتارهای تولید کننده لذت نیز می توانند منجر به حالت های اعتیادی شوند و باید در مورد آن ها آگاهی بخشی بیش تری صورت بگیرد. اعتیاد به خودارضایی یکی از این موارد است که جدیدا مورد توجه متخصصان قرار گرفته است. افرادی که دچار این مشکل هستند معمولا مشغولیت ذهنی زیادی در مورد خودارضایی دارند به گونه ای که این عمل تبدیل به نوعی وسواس می شود؛ به صورتی که فرد مدام وسواس انجام خودارضایی را دارد. پیشنهاد می کنیم در این زمینه مقاله مشاوره وسواس را مطالعه کنید.
برخی برای رهایی از تنش های روزمره دائما به این کار پناه می آورند و در صورت انجام ندادن آن احساس فشار و اجبار خاصی را تجربه می کنند که می تواند جنبه های مختلف زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار داده و مختل نماید. در این شرایط روانشناسان با به کارگیری روش های درمانی مختلف به شما کمک می کنند تا این رفتار را کنار بگذارید و آن را ترک نمایید. 
اعتیاد به خودارضایی باعث اختلال در زندگی زناشویی و رابطه جنسی و در بسیاری موارد منجر به طلاق می شود چرا که رابطه جنسی در زندگی زناشویی و رابطه عاطفی بین زوجین اهمیت فراوانی دارد.
مطالعه مقاله مشاوره طلاق پیشنهاد می شود.

علائم اعتیاد به خودارضایی

_باعث ناراحتی و پریشانی در زندگی می شود.
_برای رهایی از استرس به دفعات اقدام به خودارضایی می کنید. برای کسب اطلاعات در مورد درمان استرس کلیک کنید.
_خودارضایی را به رابطه جنسی با همسر ترجیح می دهید.
_به دفعات زیاد به خود آسیب زده و دچار عفونت شده اید.
_برای یافتن مکان خلوت بی قرار می شوید.
_دائما احساس نیاز به خودارضایی دارید.
_به تدریج کیفیت رابطه زنانشویی کاهش می یابد و فضای سرد بر رابطه حاکم می شود که ثمره ی آن شکست عشقی است.
_انزوا و دوری از دیگران را به ماندن در جمع ترجیح می دهد.

برای مقابله با مضرات خودارضایی در زنان چه باید کرد؟

اگر در انجام خودارضایی احساس فشار می‌کنید و برای تان تبدیل به یک نوع اعتیاد رفتاری شده است و از اینکه قابل کنترل نیست اذیت تان می کند، حتما از مشاوره روانشناسی استفاده کنید. این مسئله که خودارضایی تبدیل به یک نوع اعتیاد شود و به شکل وسواس گونه‌ای شما را مشغول خود کند، می‌تواند مسئله مهمی باشد که نیاز به بررسی بیش تری دارد. کژکاری‌های جنسی و نداشتن میل جنسی از جمله مسائلی است که احتمال دارد در پی اعتیاد به خودارضایی در آینده شما را درگیر خود کند. برای شناخت بیش تر در زمینه اختلالات کژکاری جنسی کلیک کنید.

دلایل خودارضایی زنان 

فواید خودارضایی در زنان

برخی افراد معتقدند که خود ارضایی نه تنها ضرری ندارد بلکه می تواند فوایدی نیز داشته باشد. بیایید این موضوع را از جوانب مختلف بررسی نماییم تا به صحت و سقم ادعاهایی که در این زمینه وجود دارد بیشتر پی ببریم. ما در ادامه چند فایده خود ارضایی که توسط عموم یا بعضی کارشناسان مطرح می شود را مورد بررسی قرار داده ایم.

1-  خودارضایی در زنان و پی بردن به علائق جنسی

افراد با انجام خودارضایی می توانند علاقه مندی های جنسی و نقاط تحریک پذیر خود را بیش تر کشف کنند و در رابطه جنسی خود با همسر در آینده نیز موفق عمل نمایند. اما مسئله مهم این جاست که رابطه جنسی موفق و سالم در بستر یک ارتباط اتفاق می افتد. ارتباطی که طرفین نیازهای یکدیگر را در مورد توجه قرار می دهند و علاوه بر تلاش برای کسب لذت شخصی می کوشند شریک عاطفی خود را نیز به لذت برسانند. اگرچه آنچه شما در جریان این ارتباط در مورد خود کشف می کنید با آنچه از طریق خودارضایی به دست می آورید بسیار متفاوت است اما می تواند راه جایگزین امنی برای رفع تنش جنسی باشد.
خودارضایی چه به صورت کلیتورال (تمرکز بر کلیتوریس) باشد و چه به صورت نفوذی در کشف نحوه ارضا شدن کمک کننده خواهد بود.

2- رسیدن به ارگاسم

برخی افراد بر این باورند که خودارضایی تجربه ارگاسم در زنان را افزایش می دهد. در همین راستا متخصصان سکس تراپی بر این باورند که رسیدن به ارگاسم برای زنان مسئله پیچیده ایست که تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد. زنان معمولا برای کسب این تجربه به داشتن روحیه مناسب وابسته هستند. هم چنین اینکه رابطه جنسی شان در چه شرایطی صورت می گیرد و از نظر عاطفی چه وضعیتی دارند همگی بر این مسئله تاثیر می گذارند. برای مثال افراد افسرده ممکن است در میل جنسی، برانگیختگی و در نهایت ارگاسم با اختلال رو به رو شوند و نتوانند سکس لذت بخشی را به طور کل تجربه کنند.

از آنجایی که در خود ارضایی زمان و شرایط انجام عمل جنسی تنها به خود زن بستگی دارد، ارگاسم بیش تری را تجربه می کند. اما این مسئله بیش از آنکه به عمل خودارضایی مربوط باشد به شرایط زمانی، روانی و موقعیتی که لذت جنسی در آن اتفاق افتاده نیز بستگی خواهد داشت. زنانی که می توانند به درستی در مورد خواسته های جنسی خود با همسر صحبت کنند و رابطه عاطفی مناسبی با او دارند برای تجربه ارگاسم به خودارضایی وابسته نمی شوند.

3- کاهش تنش جنسی

این مسئله غیر قابل انکار است که خودارضایی برای افرادی که امکان برقراری رابطه جنسی از راه درست را ندارند باعث کاهش تنش می شود. کاهش تنش برای اکثر افراد امری موقتی است و می تواند فرد را به تکرار این عمل به صورت افراطی وابسته کند. در نتیجه شاهد این هستیم که برخی دختران به نوعی درگیر نوعی اعتیاد با عمل خودارضایی می شوند که در بلندمدت اضطراب ها و احساسات منفی بیشتری را برای آن‌ها به همراه دارد. به همین دلیل با وجود این که از نظر متخصصین انجام خودارضایی امری طبیعی در فرایند رشد جنسی محسوب می شود، هرگز به عنوان یک عادت و جایگزین برای رفع نیازهای جنسی نه برای مردان و نه برای زنان توصیه نمی شود. برای آگاهی بیش تر در زمینه خودارضایی در مردان کلیک کنید.

روش های ترک خودارضایی زنان

_سرگرم کردن خود و پر کردن اوقات فراغت با روش های موثر
_پرهیز از تنهایی
_تخلیه انرژی با ورزش مداوم
_اصلاح رژیم غذایی
_پرهیز از پوشیدن لباس های تنگ و برهنه خوابیدن
_از بین بردن احساس گناه در خود و پذیرش خودارضایی به عنوان یک رفتار جنسی طبیعی

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

با توجه به افزایش فشارهای روانی و استرس های روزمره ، امروزه بسیاری از افراد نیاز دارند از خدمات روانشناسی استفاده کنند. کنترل و مدیریت غرایز جنسی و برطرف کردن آن از راه های سالم از مهم ترین دلایلی است که نشان می دهد افراد به کمک متخصصان نیاز دارند. اما با توجه به به مشکلاتی هم چون خجالت کشیدن، کمبود وقت و یا مسائل اقتصادی ممکن است برخی از افراد چشم بر روی این نیاز خود ببندند و از دریافت مشاوره پشیمان شوند . مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با گردآوری کادری مجرب و متخصص این امکان را مهیا کرده تا به صورت تلفنی با متخصصان تماس بگیرید.

در مشاوره تلفنی هزینه کم تری پرداخت می شود و مسائلی هم چون رفت و آمد و معطلی نیز حذف می شود. در مشاوره تلفنی کیفیت جلسات مشاوره به هیچ عنوان پایین نمی آید و می توانید کل فرایند درمان را به صورت تلفنی پیش ببرید. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه حل مسائل و مشکلات یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

- در اثر خود ارضایی پرده بکارت ممکن است پاره شود؟

بله. در صورتی که خودارضایی از طریق تحریک واژینال صورت بگیرد امکان پارگی پرده بکارت وجود خواهد داشت.  

- مهم‌ترین آسیب هنگام خودارضایی در زنان چیست؟

همان طور که گفته شد مهم ترین آسیب خودارضایی به پیامدهای روانی آن بستگی دارد. اعتیاد به خودارضایی، دچار شدن به اضطراب مزمن و افسردگی در صورت وجود حس گناه از جمله مهم ترین آسیب های خودارضایی در زنان هستند. 

_آیا خودارضایی در زنان امری غیر طبیعی است؟

به لحاظ فرهنگی شروع رابطه جنسی از سمت زن پذیرفته شده نیست و همین امر باعث می شود تجربه لذت در زنان با احساس گناه و شرم همراه باشد خودارضایی یکی از روش های رسیدن زن به شناخت بدن خودش است. این شناخت می تواند بدون شرم ناشی از برچسب های اجتماعی انجام بگیرد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*