ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زندگی متاهلی | راه هایی برای موفق بودن در زندگی زناشویی

راه های موفق بودن در زندگی متاهلی کدامند؟ ازدواج سخت است. همه افراد از بازیگران برنده جایزه اسکار که موفق تلقی می شوند گرفته تا آرایشگر محل و کارمند صندوق مرکز خرید با جنبه های مختلف زندگی متاهلی بخصوص در سال های اول مساله دارند و البته به ندرت پاسخ مفیدی برای غلبه بر مشکلات پیدا می کنند. پیشنهادات معمولا در حد کلیشه هایی مانند هرگز با عصبانیت به رختخواب نروید و همیشه حقیقت را بگویید باقی می ماند و فراتر از آن نمی رود. چرا که حل و فصل مشکلات بنیادین زندگی متاهلی نیاز به مداخله جدی و حرفه ای زوج درمانی دارد. برای دریافت مشاوره زناشویی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


زندگی متاهلی

سال اول ازدواج برای خوشبختی در طول زندگی و آینده شما بسیار مهم است. درمانگران سال اول زندگی متاهلی را «سال سیمانی مرطوب» می ‌نامند زیرا این زمانی است که هر دو عضو یک ازدواج نمی دانند چگونه بدون گیر افتادن به رشد خود به عنوان شریک زندگی ادامه بدهند. عادات بدی که در سال های بعد نیز آن ها را به دام می اندازد. سال اول زندگی متاهلی زمان حیاتی برای ایجاد الگوها و روش های خوب برای با هم بودن و ماندن است که باید تا پایان زندگی زناشویی شما ادامه یابد. افراد وقتی وارد زندگی متاهلی می شوند به سختی می دانند چگونه از خود در رابطه مشترک مراقبت کنند چه رسد به یک شخص دیگر. آن ها معمولا سردرگم هستند که چگونه از همان ابتدا می توانند یک ازدواج موفق و شاد و زندگی متاهلی رضایت بخشی را ایجاد کنند یا چگونه می‌توانند سال اول را شادتر از روزی که عقد کردند به اتمام برسانند.  

کلیدهای یک زندگی متاهلی موفق

وقتی در هیجان عروسی گرفتار شده اید، تصور اینکه ممکن است شما و همسر پس از این با خوشحالی زندگی نکنید بسیار تصور سختی است. اما به هر حال به اشتراک گذاشتن زندگی فردی با شخص دیگر می تواند یک چالش عظیم باشد؛ به خصوص اگر تجربه زیادی در رابطه نداشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روزهای اول زندگی مشترک کلیک کنید. زندگی متاهلی مستلزم کار مداوم، تعهد و عشق است اما برای اینکه واقعاً شاد و موفق باشند به احترام نیز نیاز دارند. با تمام این ها باز هم زندگی متاهلی صرفا مبتنی بر عشق و احترام پیش نمی رود. هر دو همسر باید وظایف محوله خود را طبق توافق بین خود به درستی انجام دهند. در زیر چند کلید مهم وجود دارد که باید هر روز روی آن ها کار کنید تا زندگی متاهلی با آسانی بیشتری سپری شود.
زندگی متاهلی

1-برقراری ارتباط و سپاسگزاری از حضور همسر

صحبت کردن با همسر یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ سلامت و موفقیت زندگی مشترک است. در مورد آنچه فکر و احساس می کنید صادق باشید. اما در هنگام برقراری ارتباط مهربان و محترم باقی بمانید. بخشی از ارتباط خوب این است که شنونده خوبی باشید و وقت بگذارید تا بفهمید همسر از شما چه می‌خواهد و چه نیازی دارد. راه های ارتباطی را با صحبت های مکرر باز نگه دارید نه فقط در مورد مواردی مانند صورت حساب ها و بچه ها. افکار و احساسات خود را به طور واضح و شفاف در میان بگذارید. قدر یکدیگر، رابطه ای که شکل داده اید و خانواده و زندگی مشترک خود را بدانید. وقتی همسر شام می‌پزد، به بچه‌ها در انجام تکالیف کمک می‌کند یا خریدهای مواد غذایی را انجام می‌دهد قدردانی کنید. کمک زیادی می کند که هر شب چند دقیقه وقت بگذارید و حداقل چیزی را که آن روز از آن نفع برده اید بروز داده و به یکدیگر بگویید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه صمیمیت بین زوجین کلیک کنید.

2-وقت گذاشتن برای خودتان و برنامه ریزی برای زمان شخصی

با مسئولیت های کاری و خانوادگی می توان به راحتی عوامل عاشقانه موثر در زندگی متاهلی را از دست داد. برای قرارهای خاص یا برای بیرون رفتن یا فقط در خانه ماندن حتی برنامه ریزی کنید. اگر بچه دارید در حالی که استراحت می کنید صحبت کنید و از همراهی یکدیگر لذت ببرید. آن ها را به یک قرار بازی بفرستید. همانطور که رابطه شما پیشرفت می کند متوجه خواهید شد که تعهدات بیشتر و بیشتری به وجود می آید که شما را از داشتن زمان تنهایی باز می دارد. با این حال باید هر هفته زمانی را به تنهایی دونفره بگذرانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه صمیمیت زناشویی کلیک کنید. از دست دادن خود و فراموش کردن‌ نیازهای اساسی یا حتی پیش پا افتاده شخصی در زندگی متاهلی به دلیل فراوانی مشغله های خانواده و رسیدگی به نیازهای اعضای آن آسان است. در کنار تمام این ها باید مراقبت از خود را نیز بیاموزید. فراموش نکنید که شما برای رسیدگی به نیازهای اعضای خانواده و پرورش جنبه های مختلف رابطه‌ مشترک ابتدا باید توان و نیروی خود را افزایش بدهید. بنابراین تربیت و قدرت دهی به خود را فراموش نکنید. برای تنظیم مجدد زمان شخصی وقت بگذارید. زمان تنهایی و خلوت شخصی به اندازه زمان دو نفره اهمیت دارد. همه برای تجدید نیزو، تفکر و لذت بردن از علایق شخصی به زمان مخصوص خود نیاز دارند. این زمان اغلب در زندگی متاهلی تحت تاثیر دغدغه ها و فشارهای رفع نیاز خانواده از دست می رود به خصوص اگر بچه داشته باشید. اما بهتر است تلاش کنید با دوستان بیرون بروید. در کلاس های مورد علاقه شرکت کنید یا کارهای داوطلبانه انجام دهید. در اینصورت وقتی با همسر دوباره کنار هم باشید قدر همدیگر را بیشتر می دانید. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

3-بد نبودن مخالفت و تبدیل خانه به مکانی امن

به هرحال شما در زندگی متاهلی در مورد همه چیز به توافق نخواهید رسید. زندگی متاهلی و زندگی مادام العمر کنار یک فرد تفاوت های بین دو نفر را بیش از پیش پررنگ می کند. اما مهم است که در هنگام اختلاف نظر منصفانه و محترمانه رفتار کنید. به دیدگاه همسر علی رغم موافق نبودن گوش دهید. سعی کنید عصبانی نشوید و اجازه ندهید بیش از حد از او ناامید شوید. در صورت نیاز دور شوید و به آرامش برسید. سپس زمانی که هر دو در شرایط بهتری قرار گرفتید دوباره مشکل را مطرح کنید. بر سر مشکلات و اختلافات زناشویی سازش و توافق کنید تا هر دو کمی از مواضع خود عقب نشینی کرده باشید. فضایی ایجاد کنید که شما دو نفر واقعاً بخواهید زمانی را در آن به خوشی کنار هم بگذرانید. خانه قرار نیست مانند یک دفتر یا هتلی باشد که شما دو نفر در حال عبور از آن هستید و گاهی گذر شما برای استراحت به آن می افتد. بلکه چه در حین خرید وسایل مورد نیاز خانه و چه هنگام‌ چیدمان آن ها واقعاً از ایجاد یک خانه شاد و دنج استقبال کنید. جایی که در آن یک زوج بتوانند از بقیه دنیا دور شوند و به یکدیگر نزدیک شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خوشحال بودن با شریک زندگی کلیک کنید.
زندگی زناشویی موفق

4-ایجاد اعتماد و اموختن بخشش

دکتر جان گاتمن درمانگر و محقق ازدواج دریافته است که انتقاد، تحقیر، حالت تدافعی داشتن و سنگ اندازی تهدیدی جدی برای ازدواج هستند. هر چه زن و شوهر بیشتر درگیر این فعالیت های مخرب باشند احتمال طلاق بیشتر می شود. دهه‌ها تحقیق و کاردرمانی با زوج‌ها نشان داده است که همسرانی که با شادی و آرامش در کنار هم می‌مانند آن هایی هستند که می‌دانند چگونه بدون دشمنی بجنگند و مسئولیت اعمال خود را بپذیرند. آن ها همچنین به احتمال زیاد به خواسته های یکدیگر برای جبران خلا به وجود آمده پس از دعوا و ترمیم رابطه سریع پاسخ می دهند. هرکسی اشتباه می کند. همسران نیز ممکن است احساسات یکدیگر را جریحه دار کرده یا کاری انجام دهند که دیگری را ناراحت کند و حتی ممکن است شما را دچار احساس خشم کند. اما مهم است که با احساسات خود کنار بیایید. آن ها را رها کنید و به رابطه ادامه دهید. به یاداوری گذشته ادامه ندهید. به یاد داشته باشید که به همسر، خانواده و زندگی مشترک خود متعهد بمانید. از لحاظ عاطفی و روزمره از یکدیگر حمایت کنید. شما، همسر و زندگی متاهلی شما طبیعتا با گذشت زمان رشد کرده و تغییر خواهد کرد اما این ایده ها می تواند به موفقیت ازدواج شما در طول سال ها کمک کند.

5-زندگی متاهلی |ادامه دادن به ماجراجویی

افت انرژی و از بین رفتن تب و تاب اولیه بعد از آغاز زندگی مشترک کاملا طبیعی است. بعد از تمام هیجانات عروسی، طبیعی است که در خلق و خوی خود احساس کاهش انرژی داشته باشید؛ اما چگونه می توانید هیجان های اولیه را در ازدواج حفظ کنید؟ به ماجراجویی با همسر ادامه دهید. هلن فیشر انسان شناس و متخصص روابط موفق این مساله را به بهترین وجه بیان کرده است. تحقیقات او نشان می دهد که تازگی ریسک کردن یا تلاش برای چیزهای جدید می تواند باعث ترشح دوپامین در مغز شود. تجربه تازگی فقط در مورد تنوع در اتاق خواب نیست اگرچه این زاویه شروع خوبی خواهد بود. شما می‌توانید همین تأثیر را از نمونه ‌برداری از نوع جدیدی از غذاها یا با هم سوار شدن بر ترن هوایی در یک پارک تفریحی دریافت کنید. با هم به مراحل یادگیری، رشد کردن و امتحان چیزهای جدید ادامه دهید.

6-واقع بینی و احترام گذاری

قرار نیست هر روز از زندگی مشترک عالی و یا حتی خوب باشد و این باید امری عادی تلقی شود. در مورد نواقص و نقاط منتهی به رنج و ناراحتی صحبت کنید. خود را به خاطر روز نه چندان خوشایند سرزنش نکنید. ازدواج یک دوی ماراتن است نه دوی سرعت. برخی از روزها مانند مسیر با مانع است که باید به همراهی همسر به بالای کوه و از میان گودال های بی شمار رد شوید. وسواس زیاده به خرج دادن در مورد اینکه آیا یک ازدواج خوب و قوی دارید یا اینکه آیا همه چیز را درست انجام می دهید راه های عالی برای آماده کردن خود برای شکست است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. اگر می‌خواهید ازدواج سالمی داشته باشید باید کاری کنید که همسر شما احساس کند با شما برابر است و هر زمان که تصمیمی می‌گیرید احساسات او را در نظر بگیرید. اگر با همسر طوری رفتار می‌کنید که گویی نظر و عقاید او واقعاً مهم نیست یا اینکه همیشه حرف آخر را می ‌زنید مطمئناً در ازدواج خود دچار عدم تعادل خواهید شد. اطمینان حاصل کنید که به نظرات همسر همان جدیتی را می‌ دهید که به خود می‌دهید. برای گوش دادن به صحبت‌های همسر وقت بگذارید و به او احساس مهم بودن بدهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه محبت به همسر کلیک کنید.

7-زندگی متاهلی |حفظ ارتباط قوی

اگر می‌خواهید زندگی متاهلی بادوامی داشته باشید ارتباط گرفتن و حفظ ارتباط مناسب عنصر کلیدی خواهد بود. شما و شریک زندگی باید بتوانید با مهربانی در مورد افکار خود با یکدیگر صحبت کنید. به خصوص در مورد مسائلی دو نفره در مورد آن ها توافق کنید یا با هم به انجام برسانید. انجام روزانه این کار به تقویت ارتباط و حفظ اعتماد بین شرکا کمک می کند تا ازدواج شما سالم و قوی بماند. هرگز در هنگام عصبانیت چیزهایی را به عمد به قصد صدمه زدن به شریک زندگی خود نگویید. فراموش کردن کلمات بیرحمانه معمولا برای همسران سخت است و این دست جملات و احساسات متعاقب آن به رابطه و زندگی متاهلی شما آسیب دائمی وارد می کند. اگر در نهایت چیزی را می گویید که قصد و نیت قلبی بدی برای ادای آن ندارید بهتر است عذرخواهی کنید. هنگام مشاجره، موضوع اصلی را گم نکنید و به همسر بابت حواشی حمله نکنید. برای برقراری ارتباط قوی باید از افکار منفی و مثبت و حالات شریک زندگی خود حتی قبل از شروع مکالمه آگاه باشید. بهتر است تمرین‌ کنید تا بتوانید زبان و حالت بدن همسر را بخوانید تا تشخیص دهید آیا چیزی اشتباه است یا خیر و با بیان آن احساس راحتی کنید.  

سخن آخر درمورد زندگی متاهلی

ازدواج شما هیچ شباهتی به ازدواج دیگران ندارد. چیزی که برای شخص دیگری کار می کند ممکن است برای شما کارساز نباشد. به توصیه های افرادی که عزیزند و به آن ها اعتماد دارید توجه کنید و سپس مسیر خود را بسازید. خوشبختانه شما همیشه مسئول خود و زندگی شخصی خود هستید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*