ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پیشگیری از اعتیاد به اینترنت | راهکارهای عملی

در مورد روش‌های پیشگیری از اعتیاد به اینترنت چه می‌دانید؟ امروزه با استفاده روز افزون از فضای مجازی اعتیاد به اینترنت بسیار رایج شده است. به همین خاطر افراد بسیاری به دنبال روش‌هایی برای جلوگیری از اعتیاد به اینترنت هستند تا بتوانند استفاده از فضای مجازی را در خود و بخصوص فرزندان مدیریت کنند. درمان و پیشگیری از این مسئله نیاز به بهره بردن از راهکارهای فردی و جمعی دارد تا بتواند بیشترین اثربخشی را داشته باشد. اگر شما نیز در میزان مصرف اینترنت با چالش‌هایی مواجه شده‌اید، در ادامه این مقاله به ارائه راهکارهای مختلفی برای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما سودمند باشد. برای آگاهی از ترک اعتیاد کلیک کنید.

خوشحال می شویم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را برای دیدن ویدیوهای بیشتر دنبال کنید.

 

تماس با مشاور

 

اعتیاد به اینترنت به چه معناست

اعتیاد به اینترنت یکی از انواع اعتیاد رفتاری است که فرد به اینترنت وابستگی شدیدی دارد و با استفاده از آن و وسایلی که می‌توان از اینترنت بهره برد به کاهش تنش‌ها و مقابله با استرس‌های روزمره خود کمک می‌کند. اعتیاد به اینترنت تنها به میزان ساعاتی که فرد در اینترنت سپری می‌کند محدود نمی‌شود و در کنار آن زمان‌هایی که فرد در اینترنت فعالیت‌های غیر ضروری نیز انجام می‌دهد را شامل می‌شود. متاسفانه این نوع اعتیاد افراد بسیاری را درگیر خود کرده است و انواع مختلفی نیز دارد.

اعتیاد به اینترنت یا رایانه، استفاده بیش از حد از هر دوی این ها به شمار می رود. آخرین ویرایش کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-V) آن را به عنوان یک اختلال که نیاز به مطالعه و تحقیق بیشتر دارد معرفی کرده است. نتایجی که در نشریه‌ وب‌سایت مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی به چاپ رسید نشان داد که اعتیاد به اینترنت در بین جوانان، به‌ویژه نوجوانان و کودکان بسیار کوچک بسیار رایج و فراگیر است. به طوری که کودکان چهار ساله را نیز درگیر خود کرده است. این یک آمار نگران کننده است که باید هر چه سریع تر به آن رسیدگی شود. به همین دلیل بهره بردن از راهکارهایی برای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت ضرورت دارد. برای آگاهی از انواع اعتیاد به اینترنت کلیک کنید.

اینفوگرافیک پیشگیری از اعتیاد به اینترنت

اینفوگرافیک پیشگیری از اعتیاد به اینترنت

علل اعتیاد به اینترنت

چه چیزی باعث اعتیاد به اینترنت در افراد می شود؟ برخی از افراد زمانی که احساس غرق شدن در مشکلات، استرس، افسردگی، تنهایی یا اضطراب می کنند از اینترنت برای آرامش و فرار از تنش های روحی استفاده می کنند.

  • مطالعات دانشگاه آیووا نشان می دهد که اعتیاد به اینترنت در بین مردان 20 تا 30 ساله که از افسردگی رنج می برند بسیار رایج است.
  • برخی از افراد مستعد ابتلا به اعتیاد به رایانه یا اینترنت هستند. مانند افرادی که از اضطراب و افسردگی رنج می برند. عدم حمایت شدن از جنبه عاطفی به این معنی است که آن ها برای رفع این نیاز به اینترنت روی می آورند.
  • کسانی هستند که سابقه انواع دیگر اعتیاد مانند اعتیاد به الکل، مواد مخدر، رابطه جنسی و قمار را دارند. حتی استرس و ناراضی بودن می تواند به شدت در ایجاد اعتیاد به رایانه یا اینترنت در این دسته از افراد کمک کننده باشد.
  • افرادی که بیش از حد خجالتی هستند و نمی توانند به راحتی با همسالان خود ارتباط برقرار کنند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اعتیاد به رایانه یا اینترنت هستند.

علائم اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت نشانه هایی دارد که شامل موارد زیر می شود:

_ ضعف در کار یا تحصیل: معمولا کسانی که دائم در فضای مجازی هستند، بیش تر وقت مفید خود را از دست می دهند. آن ها به تدریج به جای صرف وقت بیش تر برای کار یا تحصیل به سرگرمی با فضای مجازی می پردازند.

_ تمایل زیاد به اینترنت: اگر ساعاتی از روز اینترنت قطع باشد یا در مکانی باشند که امکان اتصال به اینترنت نباشد، دچار بی قراری می شوند.

_ تمایل به دوری از اطرافیان: کسی که اعتیاد به اینترنت دارد فضای مجازی را به دورهمی و جمع های دوستانه و خانوادگی ترجیح می دهد. برای آگاهی از  اعتیاد به اینترنت کلیک کنید.

پیامدهای اعتیاد به اینترنت

اینترنت و فضای مجازی هرچند اسباب پیشرفت انسان ها را فراهم کرده است اما استفاده بیش از حد از آن عوارضی دارد که موارد زیر را در بر می گیرد:

_ کاهش روابط عاطفی و ارتباط با اطرافیان

_ مشکلات روانی چون اضطراب، افسردگی و...

_ مشکلات جسمانی مانند ضعیف شدن بینایی و...

_ کاهش عملکرد شغلی و تحصیلی

_ کاهش روابط انسانی و اجتماعی

_ تغییر عقاید و باورها

برای آگاهی از اعتیاد به شبکه های اجتماعی کلیک کنید.

پیشگیری از اعتیاد به اینترنت | راهکارهایی برای والدین

اگر نگران اعتیاد فرزندان خود هستید، ما در ادامه به راهکارهایی اشاره کرده‌ایم که می‌توانند در پیشگیری از اعتیاد به اینترنت به والدین کمک کنند.

1- افزایش تفریحات خانوادگی: تفریح‌های دسته جمعی و خانوادگی‌ را افزایش دهید. البته فراموش نکنید که در این مورد سلیقه فرزند را در نظر بگیرید. گاهی اوقات تفریحات مورد علاقه والدین می‌توانند برای فرزندان ملال آور باشند.

2-وضع قوانین برای استفاده از اینترنت: قوانینی برای استفاده از ساعات اینترنت از کودکی برای آن‌ها وضع کنید. البته حواستان باشد قوانین بیش از حد سختگیرانه نباشد، انعطاف پذیری داشته باشد و متناسب با سن کودک باشد. از قوانین خودتان تخطی نکنید و در مورد آن‌ها با فرزندتان مذاکره کنید.

3- ایجاد سرگرمی‌هایی متفرقه: سرگرمی‌های فردی مجزایی برای فرزندان تعریف کنید. واضح است که مهم استعداد و سلیقه کودک است. کودکانی که سرگرمی‌ها و استعدادهای پرورش یافته‌ای در دنیای واقعی دارند، اوقات کمتری در دنیای مجازی می‌پردازند و کمتر به این نوع اعتیاد رفتاری مبتلا می‌شوند. برای آگاهی درباره اعتیادهای رفتاری کلیک کنید.

4- بهبود روابط خانوادگی: هرچقدر دنیای واقعی جذاب تر باشد، فرزندان کمتر نیاز به پناه بردن به دنیای مجازی خواهد داشت. اگر مشکلاتی با کار، همسر یا خانواده‌های خود دارید سعی کنید با استفاده از کمک‌های حرفه‌ای مشکلات را حل کنید تا محیط منزل آشفته و پر تشویش نباشد.

پیشگیری از اعتیاد به اینترنت | راهکارهای فردی

اگر می‌خواهید بر میزان استفاده از اینترنت خود کنترل بیشتری داشته باشید و از اعتیاد به اینترنت پیشگیری کنید از نکات زیر استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از راهکارهای فردی می‌تواند در درمان اعتیاد به اینترنت نقش موثری داشته باشد. برای شناخت بیشتر درباره درمان اعتیاد به اینترنت کلیک کنید.

1- ابتدا و انتهای روز خود را با چیزی غیر از اینترنت بگذرانید

سعی کنید برای شروع صبح‌ برنامه‌ای غیر از اینترنت داشته باشید. برای مثال ورزش کنید، صبحانه برای خانواده آماده کنید، موسیقی آرامش بخش یا مفرح گوش کنید. هرکاری جز استفاده از شبکه‌های مجازی در آغاز صبح می‌تواند وابستگی شما را به شروع روز با اینترنت کم کند.

قبل از به خواب رفتن شبکه‌های مجازی را کنار بگذارید. می‌توانید قبل از خوابیدن کتاب بخوانید، لیوانی شیر گرم بنوشید، تمرین‌های تنفسی یا ریلکسیشن انجام دهید. گذشته از این استفاده از گوشی هوشمند در اوقات پایانی شب باعث برهم خوردن نظم خواب و بروز اختلالات خواب نیز خواهد شد.

برای اطلاع بیشتر درباره اختلالات خواب کلیک کنید.

2- میزان ضرورت فعالیت های مجازی خود را بررسی کنید

تعداد پیام‌های حیاتی در شبکه‌های مجازی و ایمیل‌ها را بشمارید. بعد از مدتی متوجه می‌شوید با چند ساعت کنار گذاشتن گوشی هوشمند چیزی را از دست نمی‌دهید.

3- برای خود محدودیت هایی وضع کنید

برای این که بتوانید استفاده از اینترنت را در خود کنترل کنید و در راستای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت قدم بردارید لازم است که محدودیت‌هایی را برای خود وضع کنید.

- اینترنت را با خود همه جا نبرید. برای مثال هنگام غذا خوردن حواستان را متمرکز بر چیزی که می‌خورید نگه دارید. یا هنگام صحبت با اطرافیان گوشی را از خود دور کنید. قبل از به اشتراک گذاشتن هر چیز جالب صبر کنید و فکر کنید. ببینید آیا واقعا لازم است که آن‌ها را به اشتراک بگذارید؟

- نوتیفیکشن‌های غیر ضروری را خاموش کنید.

- هنگام گذراندن وقت با دیگران یا هنگام فعالیت‌های مورد علاقه گوشی خود را در حالت سکوت قرار دهید.

- وقتی در حال انجام یک کار هستید ، فقط همان را انجام دهید.

- ساعات مشخصی را از روز برای کارهای شخصی تعیین کنید. برای مثال چک کردن ایمیل‌ها یا پیام‌های مهم را محدود به ساعات خاصی بکنید تا در طول زمان احساس مداوم نیاز به چک کردن گوشی از بین برود.

- در صورتی که از وای فای استفاده می‌کنید برای زمان‌هایی که خارج از منزل یا محل کار هستید بسته اینترنتی تهیه نکنید تا بتوانید به پیشگیری از اعتیاد به اینترنت در خود کمک کنید.

درمان اعتیاد به اینترنت

ممکن است با وجود تمام تلاش‌ها نتوانید مشکل خود را به تنهایی حل کنید. در واقع درمان وابستگی شدید به اینترنت به عنوان یکی از اعتیادهای رفتاری نیازمند دریافت خدمات حرفه‌ای است. در این شرایط باید به یک روانشناس مراجعه کنید. او به شما کمک خواهد کرد تا ریشه‌های مشکل خود را بشناسید و با حل و فصل آن‌ها به طور زیربنایی، به درمان اعتیاد به اینترنت بپردازید. اعتیاد به فضای مجازی نوعی اعتیاد رفتاری محسوب می شود. لازم است درمانگر در روند درمان به طور مؤثرتری با وسوسه‌های استفاده از اینترنت مقابله کند. درمان‌هایی نظیر درمان شناختی-رفتاری که توسط روان شناسان مورد استفاده قرار می‌گیرد از موثرترین روش‌ها در درمان اعتیاد به اینترنت به شمار می‌رود.

اعتیاد به اینترنت | کلام آخر 

اعتیاد به اینترنت باعث می‌شود که فرد دائما به طور وسواسی به فکر استفاده از اینترنت باشد و هنگام دور شدن از فضای مجازی احساسات ناخوشایندی نظیر پریشانی و اضطراب را تجربه کند. افرادی که دچار اعتیاد به اینترنت هستند معمولا با غرق شدن در فضای مجازی تلاش می‌کنند که از مشکلات زندگی روزمره خود فرار کنند. به همین دلیل است که دور شدن از اینترنت آن‌ها را دستخوش هیجانات منفی می‌کند.

ترک اعتیاد به اینترنت همیشه آسان نیست و ممکن است با استفاده از راهکارهای عمومی مطرح شده در مطلب فوق نتوانید این رفتار را اصلاح کنید. اما جای نگرانی نیست چرا که مراجعه به مشاوره روانشناسی به شما کمک می‌کند تا بتوانید ریشه اعتیاد به اینترنت را در خود پیدا کنید و به حل و فصل آن بپردازید. درمانگر در جلسات مشاوره ترک اعتیاد با ارائه راهکارهای عملی مناسب برای مقابله با وسوسه به شما کمک خواهد کرد تا از بازگشت مشکل نیز پیشگیری کنید. برای شناخت بیشتر درباره مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

اینترنت و فضای مجازی آسیب های زیادی را بر افراد در هر رده سنی وارد می کند. استفاده زیاد از فضای مجازی به معنی سبک زندگی نادرست و برنامه ریزی غلط می باشد. بنابراین مزاجعه به روانشناس حائز اهمیت است. روان شناسان و متخصصان ما در حامی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. برای آگاهی از درمان اعتیاد کلیک کنید.

سوالات متداول

اعتیاد به اینترنت با چه عوارض و پیامدهایی همراه است؟

اعتیاد به اینترنت تاثیرات منفی خود را بر جنبه‌های مختلف زندگی از جمله خانوادگی، روابط بین فردی، تحصیلی و شغلی می‌گذارد. در کنار این مسئله شما بعد از مدتی دچار مشکلات جسمی مانند چاقی، مشکلات کمر و چشم می‌شوید. در کنار آن از لحاظ روانی نیز ارتباط خود را با دنیای اطراف از دست داده و به مرور افسرده می‌شوید به همین دلیل همواره متخصصان به پیشگیری و درمان اعتیاد به اینترنت تاکید دارند.

برای اطلاع بیشتر درباره عوارض و پیامدهای اعتیاد به اینترنت کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*