ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم | 16 نکته برای تعطیلات آخر هفته ایده آل


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


این که چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم سوال عده زیادی است. برای بعضی از افراد آخر هفته ها و روزهای دلگیر و کسل کننده‌ای باشد. آنها ممکن است برنامه هایی به جز لم دادن روی مبل و تماشای تلویزیون یا سرگرم شدن با موبایل و فضای مجازی نداشته باشند. چرا که فکر میکنند فقط باید برای روزهای کاری خود برنامه‌ریزی کنند و آخر هفته نیازی به این کار ندارند. اما بهتر است بدانید که چگونگی گذراندن آخر هفته ها تاثیر زیادی بر روزهای دیگر دارد. در مقاله امروز به این موضوع پرداخته می شود که چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


اهمیت آخر هفته ها و اوقات فراغت

بیشتر دانش آموزان در هر رده سنی معمولا آخر هفته ها را در خانه و به وقت گذراندن در فضای مجازی و اینترنت می پردازند. امر متاسفانه آسیب‌های جدی به دانش اموزان وارد می‌کند و سبب مختل شدن حافظه و اندیشه آنان می شود. پیشنهاد می‌شود برای آخر هفته فرزندان خود برنامه ریزی داشته باشید نیازهای عاطفی و روانی آنها را در اولویت قرار دهید. بهتر است اگر فرزند در حال تحصیل دارید از نمره گرایی پرهیز کنید و آن ها را در آخر هفته ها مجبور به تمرین و تکالیف تعیین شده نکنید چرا که موجب از بین بردن خلاقیت کودکان و زده شدن از درس و تحصیل می شود. معمولا برخی مدارس در دو روز آخر هفته برای دانش آموزان برنامه های فرهنگی هنری اجتماعی و حرفه ای دارند اما اگر مدرسه ای فاقد این امکانات است بهتر از خودتان برای فرزندانتان در آخر هفته اوقات فراغت با نشاطی را ایجاد کنید تا تمام خستگی طول هفته از آنان بیرون رود. همچنین اگر فرزند کنکوری دارید یا خودتان در حال درس خواندن و برنامه ریزی برای کنکور هستید نیاز است که در کنار یک مشاور برای آخر هفته های خود برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید تا هم انرژی شما را در طول هفته بالا ببرد و هم موفقیت تحصیلی بزرگی را برایتان رقم بزند.  

چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم | برنامه ریزی

تفریح و سرگرمی و پرداختن به کارهای مورد علاقه در آخر هفته نقش مهمی در پرورش قوای فکری جسمی اخلاقی و رفتاری انسان ایفا می کند و چنانچه از این اوقات به طور به طور صحیح استفاده شود در پیشگیری از انحرافات و کجروی ها می تواند به طرز چشم گیری مفید باشد. برنامه ریزی برای آخر هفته ها مانند سایر برنامه ریزی هایی که در زمینه های دیگر انجام می‌شود نوعی فرآیند هدفدار است که مواردی را در بر میگیرد:

1-توجه به نیازها

آنچه در یک برنامه ریزی دقیق برای آخر هفته ها مهم است توجه به نیازها می باشد. به عنوان مثال ممکن است فردی که در یک کار پر استرس است و روزانه با ارباب رجوع های زیادی سر و کار دارند نیاز داشته باشد که آخر هفته را در تنهایی و سکوت بگذراند. یا دختر نوجوانی که به اقتضای سنش علاقه‌مند به همراهی با همسالان است، ممکن است بخواهد در یک فعالیت گروهی شرکت کند که این علاقه ناشی از نیاز به تعلق داشتن به گروه است و یک نیاز طبیعی به شمار می رود. لذا در تعطیلات و آخر هفته ها این امر بهتر است در نظر گرفته شود. برای آشنایی با تعطیلات آخر هفته افراد موفق کلیک کنید.

2-چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم | اولویت ها

آنچه برای برنامه ریزی برای آخر هفته ها آن چه اهمیت دارد اولویتها است. این امر شامل بزرگسال و کودک یا هر رده سنی دیگری می شود. مثلاً اگر فرزند شما از لحاظ درسی به کمک نیاز دارد بهتر است که چند تا از آخر هفته ها را به درس خواندن اختصاص دهد و وقت کمتری را صرف بازی و یا تماشای تلویزیون کند. در هر صورت بهتر است به این نکته توجه کنید که حتماً فعالیت‌های مناسب و مفرحی را برای آخر هفته ها هرچند کوتاه برنامه ریزی کنید تا بهداشت روان افراد حفظ شود.

3-چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم | مشارکت و همفکری

آخر هفته ها بهتر است به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که در آن از نظرات افراد هم استفاده شود. مخصوصا اگر قصد سفری کوتاه یا شرکت در کلاس هایی را دارید بهتر است نظرات دیگران را هم جویا شوید. ممکن است شما بخواهید برای آخر هفته های فرزندتان او را در کلاس های هنری و ورزشی ثبت نام کنید. در این زمینه نیاز دارید که بدانید آیا این کار مورد علاقه او است یا خیر. همچنین برای اوقات فراغت کودکان در آخر هفته ها توصیه می‌شود از امکانات موجود استفاده بهینه را به عمل آورید. این امر به این معناست که هنگام گذراندن اوقات فراغت از جاه طلبی های نابجا دست بردارید و امکانات موجود را در نظر بگیرید.

4-پیش بینی اتفاقات احتمالی

هنگامی که می خواهید برای هرگونه تعطیلات خود برنامه ریزی کنید باید اتفاقات احتمالی را پیش بینی کنید. ممکن است شما بخواهید برای آخر هفته خود به کوه نوردی یا طبیعت بروید اما بیمار می شوید یا وضعیت آب و هوایی نامساعد می شود. بنابراین بهتر است برنامه خود را عوض کنید و آن روز را به کار لذت بخش دیگری اختصاص دهید.
چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم

چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم

اینکه شما از آخر هفته خود چگونه استفاده کنید و به چه کارهایی بپردازید اهمیت زیادی برای انرژی طول هفته شما و افزایش بازدهی و کیفیت کاری شما دارد. همچنین سلامت روان و جسم شما در گرو آخرهفته های نشاط بخش و مفرح است. پیشنهاداتی که در زیر ارائه می شود می تواند تا حد زیادی در این زمینه به شما کمک کند.

1-چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم | همراهی با خانواده

هنگامی که آخر هفته ها را در کنار خانواده و دوستانتان سپری می کنید حال بهتری خواهید داشت. این ایده بسیار عالی مخصوص برای افرادی است که در طول هفته فرصت زیادی برای دیدن خانواده و دوستانشان ندارند. این را بدانید که بهترین زمان ها در کنار دوستان سپری می شود. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که هنگام ملاقات با دوستانتان یا تماس با آنها تنبلی می کنید و یا فراموش می کنید بدانید که بهترین لحظات زندگی را از دست می دهید. وقت گذراندن در کنار خانواده و کسانی که دوستشان دارید باعث ترشح هورمون های شادی آور در شما می شود که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. بنابراین بهتر است که برنامه دقیق و مشخصی برای ملاقات با خانواده و یا دوستانتان بگذارید تا با یک دور همی عالی و شاد تمام خستگی طول هفته از شما بیرون برود و هفته پرنشاطی را آغاز کنید.

2-چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم | ورزش

ورزش علاوه بر اینکه تاثیر زیادی بر کنترل فشار روانی در نوجوانی و استرس دارد و سلامتی جسمانی را تضمین می کند نقش بسزایی در افزایش انرژی و ایجاد روحیه نشاط آور دارد. انجام تمرینات ساده ورزشی می تواند سبب پاکسازی ذهن شما و پرورش ایده های نو و تازه و آغاز یک هفته انگیزه بخش باشد. گاهی بهتر است به جای تماشای مسابقات ورزشی در تلویزیون خودتان یک ورزش ساده انجام دهید. نیازی نیست حتماً ورزش های سنگینی انجام دهید بلکه یک پیاده روی در یک پارک هم می تواند کافی باشد. چرا که بعضی از ورزش های سنگین بدن را خسته تر و کوفته تر می کند مخصوصا برای کسانی که تاکنون ورزشی انجام نداده اند. بهتر است با توجه به شرایط فیزیکی و آمادگی جسمانی فعالیت مناسبی را انجام دهید که سبب تقویت سلامتی و احساس نشاط در شما شود. برای آشنایی با اصول ورزش در خانه کلیک کنید.

3-کمی با خودتان وقت بگذرانید

نیازی نیست که تمام آخر هفته ها را به یک شکل و در مهمانی فقط باشید چراکه انجام کارهای مورد علاقه در آخر هفته می تواند در عین حال که می تواند لذت بخش باشد ممکن است برای شما خسته کننده و تکراری به نظر برسد. انجام دادن این برنامه ها می تواند برخی ها را دچار خستگی های روحی و روانی کند. توصیه می شود زمان هایی را فقط برای خودتان اختصاص دهید و اگر دوست داشتید می توانید کتاب بخوانید به موسیقی مورد علاقه گوش دهید به گیاهان و گلها رسیدگی کنید چای یا قهوه بنوشید یوگا تمرین کنید یا فقط روی مبل دراز بکشید. گاهی اوقات در سکوت بودن به انسان احساس آرامش خاصی می دهد. پس اگر به دلیل مشغله های کاری و فکری که در طول هفته دارید نمی توانید لحظاتی با خودتان تنها باشید آخر هفته ها را به این کار اختصاص دهید.

4-منابع ایجاد شور و اشتیاق را پیدا کنید

سعی کنید آنچه را که می‌تواند در شما شور و هیجان ایجاد کند پیدا کنید. دنبال کردن چیزهایی که برای شما هیجان دارد و احساس لذت ایجاد می کند انجام دادن آنها در آخر هفته می تواند برایتان جذاب باشد. این اشتیاق می تواند گاهی یادگیری هر چیزی باشد یا سرودن شعر نقاشی کردن نواختن پیانو آشپزی کردن یا پرورش یک ایده قدیمی برای خودتان. خیلی از افراد موفق آخر هفته های خود را دنبال توانایی ها و نقاط مثبتشان بودند تا توانستند آنها را گسترش دهند.

5-چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم | سرگرمی جدید

اگر یک سرگرمی جدید برای آخر هفته ها داشته باشید میتوانید روز با نشاط و لذت بخشی را برای خودتان رقم بزنید. شرکت کردن در کلاس های جدید یا رفتن به محیط های سرباز و پیدا کردن دوستان جدید می تواند به آخر هفته ای جذاب تبدیل شود. همین عوامل دلیلی می‌شود تا در طول هفته منتظر تعطیلات آخر هفته و پرداختن به سرگرمی های جداب و جدیدتان باشید و سبب رهایی شما از روزمرگی های کسل کننده و تکراری می شود.
گردش رفتن

6-چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم | گردش

آخر هفته یعنی تعطیلی کار. اگر مدت زیادی است که فشار کاری شما بالا رفته و احساس می کنید دیگر نشاط و طراوت روزهای گذشته را ندارید، ممکن است دچار فرسودگی ناشی از کار شوید. بنابراین بهتر است آن را جدی بگیرید و برای آخر هفته های خود مرخصی بگیرید تا روزهای بیشتری بتوانید در تعطیلات و کنار خانواده تان باشید. با این کار شما تمام تنش های فکری و ذهنی را از خودتان دور کرده‌اید.

7-از اینترنت و دنیای مجازی دور باشید

متاسفانه امروز خیلی از افراد برای آخر هفته های خود تنها برنامه ریزی که دارند گشت و گذار در فضای مجازی و اینترنت است. هرچند امروزه اینترنت جزئی از فضای زندگی انسان ها شده است و فراز زمان های زیادی را برای آن اختصاص می دهند اما گشتن در فضای مجازی تفریح حساب نمی شود. چرا که فضای مجازی گاهی با ایجاد محتوای منفی در ذهن انسان، فقط خستگی ها و استرس های او را چند برابر می کند. اگر عادت کردید که آخر هفته ها زمان های زیادی با موبایل خود باشید بهتر است به مرور زمان آن را به کمترین حد ممکن برسانید و برنامه های دیگری برای آخر هفته های خود بچینید که احساس آزادی و لذت بیشتری به شما بدهد. برای آشنایید با روش های گذراندن تعطیلات بدون استرس کاری کلیک کنید.

8-برای چند وعده آشپزی کنید

آخر هفته ها بهترین زمان برای یک آشپزی سالم و پخت چند وعده غذا برای روز های دیگر هفته است. شما می توانید در این زمینه خلاقیت ایجاد کنید و با غذاهای مانده در یخچال های غذایی جدیدی تهیه کنید. همچنین اگر دوست داشته باشید می توانید برای ایجاد تنوع بیشتر چند نوع دسر بیسکویت یا شیرینی درست کنید و یا حتی غذای جدیدی را یاد بگیرید. این ایده مناسب مخصوصاً برای کسانی است که از ماندن در خانه کلافه شده‌اند و یا در آخر هفته ها بنا به دلایلی نمی‌توانند از منزل خود خارج شوند. همچنین مطالعه مقاله تعطیلات بدون فرزند پیشنهاد می شود.

9-نظافت را فراموش نکنید

آخر هفته ها بهترین زمان برای نظافت منزل اتاق خواب سرویس بهداشتی شستن و اتو کردن لباس ها و ملافه ها میباشد. شما می توانید با یک تیر دو نشان بزنید در عین حال که کارهای نظافتی را با سایر اعضای خانواده انجام می دهید به موسیقی مورد علاقه تان هم گوش دهید. بعد از انجام این کارها می توانید دوش بگیرید تا با انرژی بیشتری برای هفته جدید آماده شوید. همچنین مطالعه مقاله بی نظمی و شلختگی همسر پیشنهاد می شود.

10-کارهای داوطلبانه انجام دهید

اگر برای شما فرصتی جهت انجام کار داوطلبانه در اطرافتان وجود دارد بهتر است آن را حداقل برای چند بار در آخر هفته ها قبول کنید و انجام دهید. کارهای نا مرتبط با کار اصلی شما سبب تخلیه موقتی ذهن و فکر از برنامه‌ریزی‌های پیچیده کاری و دغدغه‌های آن و آماده سازی برای بهبود آنها می شود. حتی ممکن است شما در این گونه حرکت های داوطلبانه با افراد جدیدی آشنا شوید و برای شما بهترین دوستان شوند.

11-از انجام امور روزمره پرهیز کنید

امکان دارد بعضی از وظایف شما در روزهای آخر کار هفتگی باقی بماند و بخواهید آنها را در آخرین هفته و کمترین زمان به پایان برسانید. این را بدانید که اگر کارها و وظایفتان را همیشه به آخر هفته ها موکول کنید دچار خستگی و تنبلی در کل طول هفته می شوید. بنابراین برای درمان تنبلی پیشنهاد می‌شود امور روزمره خود را به آخر هفته نیندازید و در عوض برای آخر هفته های خود برنامه های تازه و جدیدی بچینید.

12-چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم | برنامه درست

برنامه ریزی برای انجام دادن کارهای تان در طول هفته مناسب و مفید است و شما را سریعتر به اهدافتان می رساند اما به شرط آنکه روزهای آخر هفته و تعطیلات خود را از تقویم کار های تعیین شده تان حذف نمایید. آغاز هفته شنبه است. دلیلی ندارد اگر روز پنجشنبه میخواهید برای هفته بعدتان برنامه‌ریزی و هدفگذاری کنید جمعه را هم در آن قرار دهید. سعی کنید حتی اگر مدیر قسمتی هم هستید برای آخر هفته ها تعریف جدیدی داشته باشید و افراد زیر دست خود را مجبور به انجام کار در آخر هفته نکنید. انجام دادن کارها در آخر هفته باعث پایین آمدن کیفیت کار در طول هفته می شود پس این اصل را مد نظر داشته باشید.

13-با دیگران همراه باشید

انسان موجودی اجتماعی است و دوست دارد ساعاتی را در کنار دیگران بگذراند چرا که سبب بروز احساسات خوب و مثبت می شود. اگر شما هم به دلیل مشغله های کاری در طول هفته فرصت سر زدن به آشنایانتان را ندارید آخر هفته برای این کار مناسب است. برای مثال می توانید با خانواده یا دوستان خود به خارج از شهر بروید یا عضو گروه های کوهنوردی و باشگاه های ورزشی شهید و هر هفته با یکی از این گروه ها به طبیعت بروید. برای آشنایی با فواید طبیعت گردی کلیک کنید. حس خوشحالی و موفقیت دسته جمعی باعث آغاز یک هفته پر انرژی برای شما می شود. کارهای همچون فعالیت‌های فرهنگی باغبانی نجاری بازی های کامپیوتری ورزش و آشپزی را برای آخر هفته ها جدی بگیرید. این نکته مخصوصاً برای کسانی مفید است که در تمام طول هفته درگیر و مشغول کارهستند.

14-چگونه آخر هفته خوبی داشته باشیم | خود ارزیابی

انسان های موفق معمولا آخر هفته ها را به بررسی و ارزیابی کارهایی که در طول هفته انجام داده‌اند می‌پردازند. این مسئله افزون بر دستیابی بهتر به تجارب نهایتاً بازتاب و بروز عملکرد بهتری در موقعیت های مشابه را ایجاد می کند. ضمن اینکه افراد را در هفته‌های آینده به مرور از عملکرد شان راضی ساخته و به هدف می رساند. برای آشنایی با اهمیت خودارزیابی کلیک کنید.

15-مراقبه کنید

آموزش مراقبه و روشهای آرمیدگی شامل آموزش روش هایی است که شخص عمیقاً ماهیچه هایش را آرام می‌کند افکار خود را متمرکز و سرعت فکرکردن را کند می نماید. لذا بهتر است آخر هفته ها به جای درگیر کردن فکر و ذهن تان به گذشته ها و امور روزمره به مدیتیشن و آرامش ذهن بگذرانید. باور کنید که بهترین راه برای رهایی ذهنتان از افکار شلوغ آرام کردن است. از این رو یک جای مناسب و آرام با نور ملایم در خانه یا هر جای دیگری پیدا کنید و آرامش را در درون خود بجویید.

16-انرژی های از دست رفته را بازیابید

ذکر این نکته لازم است که بدانید شما در جهانی پر از رقابت زندگی می کنید پس بهتر است به جای تخلیه تمام انرژی باقیمانده که آخر هفته ها دارید به بازیابی آن بپردازید تا بلکه بتوانید در این دنیای رقابتی سهمی هم داشته باشید. افراد موفق ارزش زمان را می دانند و برای اوقات فراغت خود هم برنامه ریزی دارند. لذا بهتر است آخر هفته ها به جای انجام کارهای تکراری و روزانه یا خوابیدن برای ساعت های طولانی، با رعایت مواردی که در در این مقاله گفته شد خود را برای یک هفته تازه آماده کنید تا به موفقیت هایی که انتظار دارید دست بیابید.  

سخن آخر

حتما شما هم تا کنون افرادی را دیده اید که آخر هفته های خود را به بطالت می گذرانند و یا به نوعی جمعه های دلگیر ای را تجربه می کنند. این امر به این دلیل است که آنها برای آخر هفته خود هیچ گونه برنامه‌ریزی ندارند و منتظرند که دیگران برایشان کاری کنند. نداشتن برنامه ریزی برنامه های مفرح برای آخر هفته بهداشت روانی را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد د و سبب خستگی و احساسات منفی در انسان می شود. بنابر این آخر هفته های خود را جدی بگیرید و دنبال برنامه‌ریزی برای آن باشید. این کار می تواند برای هر کسی منحصر به فرد و متناسب با شرایط اش باشد. اگر شما هم احساس می کنید آخر هفته ها دچار دلگیری و ناامیدی می شوید و نمی دانید که در این روز ها چگونه حالتان را خوب کنید توصیه می‌شود از یک درمانگر باتجربه کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*