ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نحوه برخورد با همکار ناسازگار | 7 راهکار برای تعامل بهتر

نحوه برخورد با همکار ناسازگار را بیاموزید. همکاران ناسازگار زندگی را سخت می کنند و حتی ممکن است باعث شوند احساس ارزشمندی خود را زیر سوال ببرید. متأسفانه، احتمال از بین رفتن آنها تقریباً صفر است. اگر فرد به طور کلی آزاردهنده است و ارتباط مستقیمی با کار شما ندارد، ممکن است بتوانید او را نادیده بگیرید. اما اگر آنها به طور مستقیم شما را آزار می دهند و مجبور هستید روزانه با آنها کار کنید، وقت آن است که دست به کار شوید. برای دریافت مشاوره شغلی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

همکار ناسازگار

هر کس داستانی در مورد یک همکار ناسازگار دارد.همیشه کسی هست که هرگز به موقع حاضر نمی شود، خودکار مورد علاقه شما را قرض می گیرد و هرگز آن را پس نمی دهد، یا مرتباً با شما بی ادبی می کند.در دوزهای کم، این رفتار قابل تحمل است. همه اشتباه می کنند یا روز بدی دارند. اما اگر روزانه اتفاق بیفتد، رفتار آنها به یک الگو تبدیل می شود. اما با گذشت زمان، این نوع همکار ناسازگار می تواند رضایت شغلی شما را کاهش دهد و بر رفاه کلی شما تأثیر بگذارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه برخورد با همکار کلیک کنید.
همکاران ناسازگار می توانند کارمندان را به ترک شرکت خود سوق دهند.پس چگونه می توانید با همکاران ناسازگار برخورد کنید؟ اول به یاد داشته باشید که مدیریت این روابط یک بخش حیاتی از سیاست اداری است. طغیان های ناامید کننده و رفتار خشمگین فقط به شغل شما آسیب می رساند و به یک محل کار سمی کمک می کند. برای اینکه شغل خود را در مسیر درست نگه دارید و کمی آرامش در کار پیدا کنید از این چندنکته برای نحوه برخورد با یک همکار ناسازگار استفاده کنید. قبل از اینکه متوجه شوید در راه حفظ یک محیط کاری سالم و هماهنگ خواهید بود.

اهمیت ارتباط درست با همکار ناسازگار

در هر زمینه‌ای از زندگی، احتمالاً با کسی ملاقات خواهید کرد که حضور در کنار او برایتان چالش برانگیز است. محل کار نیز از این قاعده مستثنی نیست. تفاوت این است که در حالی که ممکن است بتوانید کسی را در سوپرمارکت نادیده بگیرید، انجام این کار در محل کار می تواند روی شغل شما تأثیر بگذارد.انتقام گرفتن از یک همکار ناسازگار ممکن است در حال حاضر رضایت بخش به نظر برسد. با این حال، ارزش دوبار فکر کردن را دارد. یک اظهار نظر منفعلانه تهاجمی می تواند به خصومت تمام عیار تبدیل شود. این فقط می تواند زندگی را پر استرس تر از قبل کند. همچنین درمورد نشانه های رفتار سمی بخوانید.
این نوع درگیری همچنین می تواند رابطه شما با سایر همکارانتان را خراب کند. آنها احتمالاً متوجه نخواهند شد که شما صرفاً با حمله از خود دفاع می کنید. در عوض، شما می توانید به عنوان یک فرد ناسازگار دیگر در دفتر دیده شوید.اگر تلافی کنید، می توانید به عادی سازی رفتار سمی در محل کار نیز کمک کنید. این می تواند در نهایت هر فرهنگ مثبتی را که در حال حاضر وجود دارد، از بین ببرد. اگر هدف شما بهبود کیفیت زندگی باشد، این یک نتیجه ایده آل نیست.برخورد با یک همکار ناسازگار یک موضوع حساس است. شما حق داشتن یک محیط کاری مسالمت آمیز را دارید و حق دارید که از طرف خود صحبت کنید. با این حال، محل کار نحوه صحبت و تعامل با افراد را سخت تر می کند.

آیا خودتان یک فرد ناسازگارید؟

لحظاتی را به بررسی احساسات خود اختصاص دهید. چرا این شخص اینقدر شما را اذیت می کند؟ شما باید تشخیص دهید که آیا با یک همکار، تنبل یا بداخلاق و … سر و کار دارید یا خیر. گاهی ما افراد را دوست نداریم، زیرا آنها ما را به یاد کسی از گذشته ما می اندازند یا ویژگی هایی دارند که در خود ما دوست نداریم. نام بردن از این احساسات ممکن است برای پراکنده کردن ناامیدی شما کافی باشد. همچنین ارزش بررسی رفتار خود را دارد. به این فکر کنید که آیا شما بی ادب بوده اید یا ممکن است کاری برای تحریک این وضعیت انجام داده باشید. به یاد داشته باشید، در پایان روز، تنها کسی که می توانید کنترل کنید خودتان هستید. اکنون به جای اینکه منتظر تغییر شخص دیگری باشید، فکر کنید چه کاری می توانید برای بهبود اوضاع انجام دهید؟  
نحوه برخورد با همکار ناسازگار

نحوه برخورد با همکار ناسازگار

یادگیری نحوه برخورد سازنده با یک همکار ناسازگار می تواند به شما کمک کند تا در موقعیت های ناسازگار و در عین حال الهام بخش یک محیط کاری مثبت باشید. این نکات را برای مدیریت تعارض در محل کار در نظر بگیرید.

1-خودارزیابی و درک شرایط

هنگامی که با یک همکار ناسازگار سر و کار دارید، با تجزیه و تحلیل رفتار خود شروع کنید. در نظر بگیرید که آیا به اندازه کافی و همدلانه ارتباط برقرار کرده اید یا خیر. ممکن است از شما خواسته نشود که تغییری ایجاد کنید، اما سعی کنید به طور عینی نقش خود را در تعارض ارزیابی کنید. در صورت امکان، با یک فرد بی طرف (در حالت ایده آل نه یک همکار دیگر) که می تواند وضعیت را به طور عینی ارزیابی کند، مشورت کنید. افزایش خودآگاهی می تواند به شما کمک کند تا رفتارهایی را که دوست دارید در محل کار خود پرورش دهید، نشان دهید.
اغلب بیش از آنچه به چشم می آید وجود دارد. اگر متوجه شدید که همکاری که معمولاً شاد و با انگیزه است اخیراً منفی رفتار کرده است، ممکن است دوران سختی را پشت سر بگذارد. در حالی که نباید سعی کنید بدون رضایت از زندگی خصوصی او جستجو کنید، می توانید در خلوت از او بپرسید که آیا خوب است یا نیاز به حمایت دارد. اگر چنین متوجه موقعیت دشواری در زندگی او شدید حتما یک مشاور را به آن معرفی کنید و در صورت داشتن ظرفیت، گوش شنوایی داشته باشید.

2-نحوه برخورد با همکار ناسازگار | صحبت شفاف و محترمانه

با داشتن یک بحث آزاد در مورد راه های تقویت روابط حرفه ای خود، مستقیماً با همکاران ناسازگار برخورد کنید. به شیوه ای باز و محترمانه، با همکار خود در مورد مشکلاتی که هنگام کار با آنها با آن مواجه می شوید صحبت کنید.با دیدگاه آنها و راه هایی که می توانید به تعاملات خود با آنها برخورد متفاوتی داشته باشید، باز باشید. اگر ارتباط نادرستی بین شما و همکارتان وجود داشته باشد، یک بحث می تواند این مسائل را آشکار کند و به روشن شدن آن کمک کند. برای درک بهتر چگونگی تقویت روابط کاری خود، با همکار خود گفتگو کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار صحیح در محیط کار کلیک کنید.
با شرایط به وضوح و محترمانه مقابله کنید. هنگام رویارویی با یک رئیس یا همکار دشوار، بهتر است به جای اعمال شخص مقابل، بر احساسات خود تمرکز کنید. به‌عنوان مثال، به‌جای گفتن «همیشه وقتی صحبت می‌کنم حرفم را قطع می‌کنی»، سعی کنید بگویید: «وقتی نمی‌توانم افکارم را به اشتراک بگذارم، احساس خوبی ندارم».

3-شناخت درباره تیپ های شخصیتی

مدیریت شخصیت های مختلف را یاد بگیرید. گاهی اوقات، اجتناب از تعارض در محل کار به دانستن نحوه مدیریت تیپ های مختلف شخصیت خلاصه می شود. ممکن است یکی از همکاران برای احساس مشارکت به تعامل اجتماعی زیادی نیاز داشته باشد، در حالی که دیگری ممکن است ترجیح دهد زندگی کاری و شخصی خود را جدا نگه دارد.
یادگیری و پذیرش نحوه عملکرد سایر اعضای تیم می تواند به شما و تیمتان برای موفقیت کمک کند. هنگام شروع یک کار جدید، وقت بگذارید و از همکاران خود در مورد ترجیحات ارتباطی آنها سؤال کنید. با شناخت بیشتر آنها در سطح شخصی، شکاف بین خود و یک همکار ناسازگار را پر کنید. گذراندن وقت با یک همکار برای درک آنها فراتر از محل کار می تواند به تقویت اعتماد و آشنایی و تقویت روابط کاری شما کمک کند.فضایی امن برای شناختن آنها از نقش خود در شرکت ایجاد کنید. شباهت ها و تفاوت های یکدیگر را کشف کنید تا ارتباط بهتری ایجاد کنید.

4-نحوه برخورد با همکار ناسازگار | عدم شایعه پراکنی و حفظ تمرکز بر کار

از پرداختن به شایعات اداری خودداری کنید. شایعه پراکنی نشانه فرهنگ کاری سمی است. هنگامی که همکاران به طور روزانه درگیر شایعات هستند، می تواند ناامنی کارکنان را تشدید کند و به عزت نفس همکاران شما آسیب برساند.شایعات در محل کار می تواند به شما و همکارانتان آسیب برساند و به شهرت شما در شرکت آسیب برساند. همچنین اعتماد بین شما و همکارانتان را کاهش می دهد و ممکن است باعث کاهش روحیه در محل کار شود یا به یک محیط کاری سمی منجر شود. امتناع از شرکت در شایعات اداری می تواند به بهبود روابط کاری شما کمک کند زیرا همکاران شما می دانند که شما فردی امن هستید و می توانند به او اعتماد کنند. همچنین درمورد اشتباهات در محیط کار بخوانید.
تمرکز خود را روی کار خود حفظ کنید. انواع مختلفی از همکاران سخت وجود دارد، اما یکی از رایج ترین آنها شخصی است که مدام حواس شما را از انجام کار واقعی منحرف می کند. آنها ممکن است بخواهند در مورد مسائل شخصی بحث کنند، استراحت های مکرر داشته باشند یا از شما لطف زیادی بخواهند. با چنین همکار مستقیم رفتار کنید. سعی کنید بگویید: “متاسفم، اما من کارهای زیادی برای انجام دادن دارم و واقعاً باید تمرکز کنم”.
گسترش روابط مثبت با دیگر همکاران

5-گسترش روابط مثبت با دیگران

مدیریت رابطه با یک همکار ناسازگار می تواند زمان بر و پیچیده باشد. برای جلوگیری از غرق شدن، بر ایجاد و حفظ روابط مثبت با سایر همکاران تمرکز کنید. زمان بیشتری را با همکارانی که محیط کاری مثبت و سازنده دارند بگذرانید. روی ایجاد یک تیم حمایتی در اطراف شما سرمایه گذاری کنید که به مشارکت شما احترام بگذارد و قدردانی کند. بر اساس تحقیقات  افرادی که به طور فعال روی روابط در محل کار سرمایه گذاری می کنند، در حرفه خود رضایت بیشتری دارند و حس هدفمندی بیشتری را پرورش می دهند.
تعجب خواهید کرد که چقدر انگیزه و انرژی مثبت و مثبت اندیشی می تواند از اتحاد با سایر همکاران رشد گرا به دست آید. انرژی خود را بر ایجاد روابط با دیگران در شرکت متمرکز کنید که ارتباط سالم، احترام، کار گروهی و گوش دادن فعال را در اولویت قرار می دهند. وقتی با این همکاران هستید، تمام تلاش خود را بکنید تا از شایعات اداری اجتناب کنید. در حالی که مهم است که گاهی اوقات بیرون بیایید، اغلب شکایت کردن بر روحیه شما تأثیر منفی می گذارد.

6-نحوه برخورد با همکار ناسازگار | صحبت با رئیس

تفاوت های شخصیتی وجود دارد و سپس رفتار غیرقابل قبولی وجود دارد. وقتی رفتارها مشکل ساز هستند مانع پیشرفت تیم می شوند. اگر دامنه موضوع فراتر از منفی گرایی های گاه به گاه است، باید به مدیر خود اطلاع دهید.موضوع را با یک مدیر مطرح کنید. یک جلسه انفرادی با سرپرست خود برنامه ریزی کنید و از زمان برای بحث مودبانه در مورد موضوع استفاده کنید. اگر رفتار یکی از همکاران باعث ناراحتی شما می شود و هر کاری که از دستتان بر می آید برای ایجاد آشتی با این وضعیت انجام داده اید، شکایت رسمی خود را به سرپرست خود در نظر بگیرید. چنانچه همه چیز شکست خورد، با بخش منابع انسانی خود صحبت کنید. اگر یک همکار باعث می شود احساس ناامنی کنید، این موارد را تا جایی که می توانید ثبت کنید و با یک متخصص منابع انسانی صحبت کنید.

7-محدود کردن تعامل

برخورد با همکاران ناسازگار می تواند زندگی حرفه ای و شخصی شما را مختل کند. از رفاه ذهنی خود محافظت کنید و تعاملات خود را با همکاران ناسازگار برای گذراندن روز کاری خود محدود کنید.از سایر همکارانی که می توانند وارد عمل شوند و در صورت نیاز کمک کنند، کمک بگیرید. اگر شما و یک همکار ناسازگار به طور منظم با هم کار می کنید، جلسات سریع و موثری را برنامه ریزی کنید که فقط بر روی کار یا پروژه فعلی تمرکز دارند. محدود کردن زمان خود به جلسات کوتاه با آنها می تواند به جلوگیری از تعارض و در عین حال سازنده بودن بحث کمک کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
ارتباطات خود را در محل کار حرفه ای نگه دارید. حتی اگر ممکن است در سطح شخصی با سایر همکارانتان صمیمی باشید، سعی کنید از صحبت کردن در مورد کسی که پشت سر آنهاست خودداری کنید. در عوض، مستقیماً با همکار ناسازگار خود ارتباط برقرار کنید. لحن غیر تهاجمی داشته باشید، تماس چشمی مستقیم برقرار کنید و از زبان بدن مناسب استفاده کنید. حواستان به محیط اطرافتان باشد و قبل از صحبت کردن فکر کنید.همچنین کمک می کند که در مورد نگرانی های خود دقیق باشید. 

سخن آخر درمورد نحوه برخورد با همکار ناسازگار

روابط حرفه ای شما با همکارانتان می تواند به محیط کاری شما کمک کند یا مانع از آن شود. یک محیط کاری مسموم و روابط دشوار در محل کار می تواند روحیه کل تیم شما را کاهش دهد. همه شایسته کار در یک محیط سالم و سازنده هستند. راه هایی برای رسیدگی به همکاران ناسازگار پیدا کنید تا محیط کار را برای همه بهتر کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*