ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

شیره چند روز در بدن می ماند | راه های تشخیص اعتیاد به شیره تریاک

شیره چند روز در بدن می ماند ؟ تریاک یک داروی افسرده کننده است، به این معنی که پیام های ارسالی بین مغز و بدن شما را کند می کند. خشخاش که تریاک از آن به دست می‌آید یکی از اولین گیاهانی است که استفاده دارویی از آن ثبت شده است. شواهدی مبنی بر کشت تریاک توسط مردم سومری به 3400 سال قبل از میلاد برمی‌گردد، اگرچه برخی از محققان معتقدند که استفاده از تریاک پیش از فرهنگ سومری است. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

تریاک چیست؟

تریاک یک صمغ چسبنده قهوه ای تیره با بوی قوی است که از غلاف خشخاش استخراج می شود. همچنین می توان آن را به صورت مایع یا پودر ساخت. تریاک را می توان دود کرد، به صورت خام یا به صورت قرص مصرف کرد یا به صورت تنتور برای نوشیدن درست کرد. تریاک را می توان به هروئین تبدیل کرد و پیش نیاز تولید هروئین است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تست هروئین کلیک کنید. غلاف خشخاش ماده شیری رنگی به نام لاتکس را در خود جای می دهد که حاوی تعدادی مواد شیمیایی از جمله مورفین و کدئین است. لاتکس از غلاف های تریاک استخراج می شود و برای ایجاد تریاک خشک می شود. به طور معمول، با جوشاندن و خشک کردن مجدد بیشتر تصفیه می شود.

شیره چند روز در بدن می ماند |عوارض مصرف تریاک

تریاک می تواند باعث کند شدن تنفس فرد شود که به طور بالقوه تا حد بیهوشی و مرگ با دوزهای زیاد انجام می شود. عوارض دیگر عبارتند از حالت تهوع، گیجی و یبوست. استفاده از دارو ممکن است باعث خشکی دهان و همچنین غشاهای مخاطی بینی شود.مصرف با سایر موادی که سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهند، مانند الکل، آنتی هیستامین ها، باربیتورات ها، بنزودیازپین ها یا بیهوش کننده های عمومی، خطر ابتلا به افسردگی تنفسی تهدید کننده زندگی را افزایش می دهد. مصرف طولانی مدت می تواند منجر به تحمل دارو شود، به این معنی که فرد باید مقدار بیشتری از دارو را مصرف کند تا اثرات سرخوشی مشابهی داشته باشد. همچنین می تواند منجر به وابستگی فیزیکی و اعتیاد شود. اگر مصرف طولانی مدت کاهش یابد یا متوقف شود، علائم ترک ممکن است رخ دهد.  

شیره تریاک

شیره تریاک یکی ازمشتقات تریاک است که از قدیم برای اهداف درمانی از آن استفاده می شده و اعتیادزایی بالایی دارد. اما امروزه در کشور ما ایران به راحتی در دسترس قرار می گیرد. شیره تریاک از لحاظ طبع در طب سنتی گرم محسوب می شود و مصرف آن می تواند تپش قلب را بالا ببرد، فشار خون بالا را در پی داشته و باعث گیچی شود. به طور کلی عوارض شیره تریاک بسیار بیشتر از خود تریاک است. پس از مصرف تریاک حدود نیم ساعت لازم است تا این ماده تاثیر خود را بر بدن نشان دهد. از مهمترین حالات و تاثیرهای شیره تریاک بر بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 • احساس آرامش و راحتی ذهن
 • سرخوشی و شادی زیاد
 • از بین رفتن دردهای قبل از مصرف
 • تمایل شدید به رابطه جنسی
 • مهربانی و عطوفت بدون سابقه
 • مثبت نگری شدید

شیره تریاک چطور ساخته می شود؟

برای تهیه شیره تریاک از تریاک سوخته شده یا از خود تریاک استفاده می نمایند. در بهترین حالت سوخته تریاک و خود آن را به نسبت 3 به یک با یکدیگر ترکیب نموده و می جوشانند. باید در نظر داشت برای ترکیب بهتر آن را در آب جوش حل می کنند که در ابتدا بوی بسیار نا متبوعی به وجود خواهد آمد آما پس از اتمام مراحل آن بوی بد از بین خواهد رفت. پس از جوشاندن ، محلول را به غلظت مناسب می رسانند و سپس آن را از صافی عبور می دهند تا مواد جامد از آن جدا شود و آن را در محیطی سرد می گذارند تا قوام نسبتا خوبی به دست آورد. این ماده تقریبا رنگ تیره ای دارد و به رنگ چرم براق است.  
ماندگاری شیره تریاک در بدن

علائم اعتیاد به شیره تریاک

مصرف شیره تریاک نیز همچون دیگر مواد مخدر علائم نشانه هایی در فرد ایجاد می کند که می توان از روی این نشانه ها پی به مصرف مواد برد. آبریزیش چشم و بینی یکی از اولین علائم مصرف شیره تریاک است ، ساهال و استفراغ از علائم گوارشی مصرف آن است. همچنین درد و اسپاسم های عضلانی به همراه خواهد داشت. مردمک چشم در این افراد منقبض می شود و تب و لرز شدید خواهند داشت. در برخی دیگر موجب افت فشار خون نیز می شود . از علائم روانی آن یم تان به افسردگی و ترک روابط اجتماعی و تمایل به گوشه گیری را نام برد. همچنن فرد دچار پرخاشگری های ناگهانی و بدون دلیل می شود و تحریک پذیری او بالا می رود. و در بسیاری موارد به دنبال فرصتی دوباره برای مصرف آن است.

شیره چند روز در بدن می ماند |پیامدهای ناشی از تدخین

 • از دست دادن رطوبت و زیبایی پوست و مو همچنین تیره شدن رنگ چهره و لب ها
 • ابتلا به بیماری های ریوی از جمله عفونت دستگاه تنفسی و ریوی و همچین تنگی نفس و افسردگی تنفسی
 • کاهش وزن و لاغری شدید و علائم گوارشی از جمله یبوست، تهوع و ...
 • بی خوابی شبانه و خواب آلودگی در طول روز و چرت زدن های گاه و بیگاه
 • از دست دادن میل جنسی و به هم ریختن سیکل قاعدگی در زنان
 • تضعیف سیستم ایمنی بدن و ابتلا به بیماری های فصلی ز جمله سرماخوردگی و انفولانزا
 • از دست دادن روحیه ، از دست دادن انگیزه نسبت به کارهایی که قبلا دوست داشت، کاهش احساس مسئولیت
 • از دست دادن شغل، بیکاری، افت تحصیلی و اهمیت ندادن به کار و تحصیل

پیامدهای خوردن شیره تریاک

خوردن شیره تریاک به نسبت دیگر روش های مصرف آن می تواند آسیب های بیشتری را به فرد متحمل کند. در بیشتر موارد فرد پس از 7 ساعت می تواند علائم را در خود مشاهده نماید و پس از 3 روز این علائم به بالاترین حد خود می رسند. هنگامی که فرد شیره تریاک را می خورد تمام عوارض تدخین راتجربه خواهد کرد اما علاوه بر آن برخی از عوارض دیگر نیز اضافه می شود.
 • برخی از مهمترین پیامدهای خوردن شیره تریاک عبارتند از:
 • مسدود شدن رگ های قلب و افزایش خطر ابتلا به سکته قلبی
 • امکان مسمومیت بر اثر سرب داخل شیره تریاک
 • احساس تنگی نفس و خفگی و گاهی امکان تشنج فرد
 • عدم ترشح انسولین و امکان ابتلا به دیابت
 

شیره چند روز در بدن می ماند؟

داروهای مشتق شده از تریاک مانند مورفین نیمه عمر کوتاهی دارند و نیمی از آن در 1.5 تا 7 ساعت متابولیزه می شود. بیشتر یک دوز منفرد در عرض 72 ساعت از طریق ادرار دفع می‌شود. با این حال، دفع دوزهای متعدد یا سنگین‌تر ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا از سیستم شما پاک شود. به طور کلی شیره تریاک پس از 12 روز از بدن کاملا خارج می شود همچنین در آزمایش های مختلف می توان آن به مدت محدود تشخیص داد.
 • ادرار:تریاک معمولاً تا سه روز پس از مصرف در آزمایش ادرار ظاهر می شود. این شامل نمونه برداری و آزمایش آن به عنوان یک آزمایش ایمنی چند برابر آنزیم است. اگر تریاک یا متابولیت های آن در نمونه وجود داشته باشد، یک خط رنگی روی نوار تست ظاهر می شود.نتایج مثبت در آزمایش ادرار نیز اغلب با آزمایش دوم مانند کروماتوگرافی مایع یا کروماتوگرافی گازی طیف سنجی جرمی تأیید می شود. همچنین درمورد تست اعتیاد به روش خانگی بخوانید.
 • خون:تریاک ممکن است در آزمایش خون برای مدت کوتاهی قابل تشخیص باشد. چنین آزمایش‌هایی تهاجمی‌تر و گران‌تر هستند، بنابراین کمتر از آزمایش‌های ادرار استفاده می‌شوند.

برخی دیگر از راه های تشخیص تریاک

 • بزاق: تریاک را می توان به طور معمول حدود سه روز پس از مصرف در بزاق تشخیص داد که مشابه خون و ادرار است. آزمایش بزاق در حال رایج تر شدن است زیرا انجام این آزمایشات آسان تر است. آنها همچنین کمتر مستعد دستکاری هستند زیرا نمونه ها مستقیماً توسط سرپرست آزمون جمع آوری می شوند.در طول آزمایش بزاق، از یک چوب جمع آوری با یک پد جاذب در یک طرف برای سواب زدن داخل گونه استفاده می شود. بزاق جمع آوری شد و سپس برای تشخیص وجود انواع مواد مخدر آزمایش شد.
 • مو:تریاک و داروهای مشتق از تریاک را می توان تا 90 روز پس از مصرف در آزمایشات فولیکول مو تشخیص داد. آزمایش مو معمولاً برای ارزیابی استفاده قبلی استفاده می شود.

عوامل موثر بر زمان تشخیص

جدول زمانی تشخیص مواد مخدر تخمینی است و ممکن است بسته به تعدادی از عوامل مختلف متفاوت باشد. برخی از عواملی که ممکن است بر زمان تشخیص تأثیر بگذارند عبارتند از:
 • سن: افراد مسن تر تمایل به متابولیسم آهسته تریاک دارند. در نتیجه، ممکن است در آزمایش دارو برای مدت زمان طولانی تری نشان داده شود.
 • مقدار مصرف: زمانی که تریاک در دوزهای بالاتر مصرف شود مدت زمان بیشتری طول می کشد تا از بدن دفع شود.
 • شرایط پزشکی: نارسایی های کبدی یا کلیوی نیز می تواند بر مدت زمان دفع تریاک از بدن تأثیر بگذارد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. سایر داروها: داروهایی که با آنزیم های تجزیه کننده تریاک تداخل دارند، می توانند در متابولیسم و سرعت دفع اختلال ایجاد کنند.
 شیره تریاک چند روز در بدن می ماند

ترک اعتیاد به تریاک

تریاک متابولیزه می شود و سپس از طریق ادرار دفع می شود. در بیشتر موارد، یک دوز واحد از تریاک حدود 72 ساعت پس از مصرف حذف می شود.در حالی که برخی از مردم بر این باورند که نوشیدن آب یا ورزش متابولیسم را تسریع می کند، بعید است که این موارد بر سرعت پاک شدن و ترک تریاک از سیستم شما تأثیر بگذارد. مهم است بدانید که مصرف مقادیر زیاد آب می تواند منجر به یک بیماری پزشکی به نام هیپوناترمی شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، سطح سدیم در خون می تواند بسیار کم شود، که می تواند منجر به حالت تهوع، سردرد، گیجی و خستگی شود.

علائم ترک شیره تریاک

مصرف طولانی مدت تریاک می تواند باعث وابستگی و خطر اعتیاد شود. هنگامی که شخصی مصرف تریاک را متوقف می کند، ممکن است علائم ترک را تجربه کند. علائم ترک ممکن است شامل درد عضلانی، بی خوابی، تعریق، گرفتگی معده، حالت تهوع، استفراغ و اسهال باشد. هنگامی که مصرف تریاک را متوقف کردید، تمرین خودمراقبتی ممکن است به عملکرد موثر متابولیسم شما کمک کند. این شامل هیدراته ماندن، درگیر شدن در فعالیت بدنی و مصرف یک تغذیه سالم است. این علائم می تواند چند ساعت پس از آخرین دوز شروع شود. علائم جسمی حاد معمولاً در عرض یک هفته برطرف می شوند، در حالی که علائم روانی ممکن است چند هفته طول بکشد. شدت علائم ترک نیز بسته به مدت و دفعات مصرف تریاک قبل از ترک می تواند متفاوت باشد. قطعا ترک می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، علائم ترک مواد افیونی معمولاً تهدید کننده زندگی نیستند.  در برخی موارد، عوارض ناشی از شرایط پزشکی قبلی یا عوارض سلامتی در نتیجه مصرف مواد تزریقی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. خطر مصرف بیش از حد برای افرادی که پس از یک دوره پرهیز به مصرف مواد افیونی بازگشته اند، افزایش می یابد. فردی که در خانه یا بدون نظارت پزشکی سم زدایی می کند، ممکن است در نتیجه اسهال و استفراغ درمان نشده دچار کم آبی و نارسایی قلبی شود.

شیره چند روز در بدن می ماند |دارو درمانی

در برخی موارد، ممکن است افراد در حین سم زدایی نیاز به نظارت پزشکی داشته باشند. درمان های کمک دارویی که برای ترک های مرتبط با مواد افیونی در دسترس هستند شامل متادون و بوپرنورفین است. بوپرنورفین و متادون ممکن است برای کاهش علائم ترک مواد افیونی و کمک به کنترل هوس استفاده شوند. 13 بوپرنورفین می تواند برای کمک به کاهش مصرف مواد افیونی استفاده شود. متادون و بوپرنورفین، و همچنین سوباکسون - ترکیبی از بوپرنورفین و نالوکسان - ممکن است برای کمک به کنترل اشتها، پرهیز از سایر مواد افیونی غیرقانونی یا تجویزی و کاهش خطر مصرف بیش از حد، در طولانی مدت تجویز شوند. سایر داروهای کمکی نیز ممکن است برای تسکین علائم ترک استفاده شوند، مانند کلونیدین برای اضطراب یا لوپرامید برای اسهال. پس از سم زدایی و ترک، سایر درمان های اعتیاد نیز می توانند به بهبود طولانی مدت کمک کنند. علاوه بر درمان‌های مبتنی بر دارو برای اعتیاد، گزینه‌های درمانی شامل درمان شناختی رفتاری، مدیریت احتمالی، خانواده درمانی و گروه‌های حمایتی 12 مرحله‌ای است. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*