ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک گل چند روز طول میکشد؟ | راه های ترک اعتیاد به گل بدون درد

ترک گل چند روز طول میکشد؟ این روزها مصرف موادی چون شیشه و تریاک جای خود را به گل داده اند. گل ماده اعتیادآوری است که خیلی از جوانان را درگیر کرده است. متاسفانه برخی ها هنوز تصور می کنند گل عوارضی ندارد درحالیکه چنین نیست.  برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.  

تماس با مشاور

گل چیست؟

گل ماده‌ی مخدری است که از بخش‌های مختلف شاهدانه تهیه می‌شود. به نوعی گل همان ماریجوانا می‌باشد. این ماده دارای 24 درصد ماده‌ی تترا هیدرو کانابینول و موادی می‌باشد که سبب شده خواص اعتیادآوری زیادی داشته باشد. آنچه در مورد بیشتر مواد مخدر رایج است این که تمام آنها وابستگی جسمانی و روانی زیادی به بار می‌آورند اما بهتر است بدانید که این نوع وابستگی‌های روانی و جسمانی در ماده‌ مخدر گل چند برابر است. بعد از استفاده از ماده‌ی گل یک حالت نشاط و سرخوشی بودن سراغ انسان می‌آید و فرد رفتارهای ناخوشایند و غیر متعارفی همچون خنده‌های بی‌مورد از خود نشان می‌دهد علاوه بر این واقعیت سنجی او هم دچار مشکل می‌شود. معمولا افراد بعد از مصرف گل تمایلاتشان به خواب چند برابر می‌شود و در زمان خماری هم بی‌خواب می‌گردند. بالا رفتن ضربان قلب، بی‌قراری، توهم، خشکی دهان و لب، تاثیر روی سیستم مغزی که در نهایت باعث حس از دست دادن تعادل می‌گردد بخش کوچکی از عوارض این ماده روی جسم انسان است. گل قسمت‌های مربوط به آرامش مغز را از بین برده و حتی فرد با یک بار استفاده هم به آن اعتیاد پیدا می‌کند. هنگامی که کسی گل را مصرف نکند دچار نشانه‌هایی چون عدم کنترل اضطراب، بی‌قراری، نگرانی وحشت‌زدگی و تپش قلب شدید می‌گردد. بهتر است بدانید که ماده‌ی مخدر گل بر روی گروه‌های خونی O مثبت و A مثبت تاثیر توهم زایی بیشتری برجام می‌گذارد.

1-ترک گل چند روز طول میکشد؟ |نحوه مصرف گل

نحوه‌ی استفاده از گل به این شکل است که آن را معمولا در کاغذ پیچانده و به صورت سیگار می‌کشند. به همین علت به آن سیگاری هم گفته می‌شود و در موقع سوختن دود زیادی آزاد می‌شود .هر چند بعضی افراد آن را به صورت تنباکو در قلیان هم می‌کشند. پیامدهای کشیدن مواد مخدر گل بسیار ناخوشایند است البته برخی‌ها با آن شیرینی درست می‌کنند و به فروش می‌رسانند. این شیرینی‌ها که به بمب خنده هم معروف هستند می‌توانند حالت سرخوشی و اعتماد به نفس کاذبی در افراد ایجاد کنند. این شیرینی‌ها متاسفانه همه جا تولید می‌شوند و در شهر خاصی نیستند.

2-عوارض مصرف گل

ماده مخدر گل عوارض زیادی دارد و باعث نشانه‌هایی همچون کاهش اشتهاف کم شدن وزن، پرخاشگری و عصبانیت، تحریک‌پذیری زیاد، بی‌قراری، مشکلات خواب و بیداری، کابوس‌های شبانه و حرص و ولع مصرف می‌گردد. نشانه‌های اعتیاد به گل در بلند مدت شامل اختلات یادگیری، نوسانات در خلق و خو، کم شدن حافظه، کاهش میل جنسی و...هستند. بهتر است بدانید که گل عوارض زیادی بر مغز انسان هم می‌گذارد و سبب اختلالات یادگیری، کمبود توجه، ضف در حل مسئله، ضعف در بیان کلامی، استدلال ریاضی و اختلال در حافظه فعال هم می‌شود.
ترک گل چند روز طول می کشد؟  

عوارض بلند مدت مصرف گل

گل علاوه بر عوارض کوتاه مدت پیامدهای بلند مدت زیادی دارد که برخی از آنها شامل:
  • تشدید نشانه‌های جنون: تاثیر گل بر سیستم اعصاب مرکزی انسان به صورت مستقیم است بنابراین لازم است بیماران دارای اختلالات عصبی از مصرف آن جدا پرهیز نمایند چرا که استفاده از گل باعث شدت گرفتن نشانه‌های بیماری مخصوصا در کسانی که دارای اختلال دو قطبی هستند می‌باشد.
  • افسردگی: یکی دیگر از عوارض مصرف گل افسردگی است و درمان آن نیازمند روان درمانی در کنار هر نوع درمان‌های دیگر می‌باشد .ماده‌ی مخدر گل می‌تواند حواس مصرف کننده را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. استفاده از گل احتمال دارد با توجه به مواردی مانند قوی بودن محرک مصرفی، نحوه‌ی مصرف و سابقه‌ی استفاده‌ی آن در گذشته فرق داشته باشد که بالا رفتن قدرت حواس سبب می‌شود که رنگ‌ها روشن‌تر و صداها بلندتر به چشم بیایند و عدم درک زمان را برای استفاده کننده ایجاد می‌کند.

ترک گل چند روز طول میکشد؟ |روش تشخیص اعتیاد به گل

این روزها روش‌های متفاوتی برای سنجش اعتیاد به گل وجود دارند مانند تست ادرار، خون، مو و کیت‌های تشخیصی اما رایج‌ترین روش آزمایش تی اچ  توسط ادرار فرد است که با آن می‌توان ارزیابی کرد که آیا او گل مصرف کرده است یا خیر. مشخص شدن اعتیاد فرد به میزان و مدت زمان مصرف او هم تا حدودی وابسته است. اگر مصرف بلند مدت نباشد و فرد هر از چند گاهی از گل استفاده کرده باشد بعد از 2 هفته تست ادرار منفی می‌شود ولی کسانی که چندین سال است که درگیر ماده‌ی مخدر گل شده‌اند و آن را همیشه مصرف می‌کنند بعد از قطع استفاده احتمال دارد نتیجه‌ی تست بین 1 تا 3 ماه مثبت گردد. همچنین درمورد تست اعتیاد بخوانید.  

ترک گل

ماده‌ی مخدر گل از آنجا که مستقیما روی مغز انسان‌ها تاثیراتش را می‌گذارد و وابستگی‌های روانی و ذهنی شدیدی در افراد ایجاد می‌کند بنابراین برای ترک آن نیاز به متخصصان و روانپزشکان است چرا که ترک هیچ نوع ماده‌ی مخدری تا کنون بدون مشاور ترک اعتیاد موفقیت‌آمیز نبوده است. روند درمان اعتیاد به گل در مورد کسانی که آن را همیشه مصرف می‌کنند بسیار پیچیده و بلند مدت است و حتما نیاز دارد که طبق برنامه‌ای که متخصص برای آنها در نظر می‌گیرد پیش بروند تا راحت بتوانند آن را کنار بگذارند. همچنین درمورد علل گرایش به ماری جوانا بخوانید.

1-ترک گل چند روز طول میکشد؟ |روش سم زدایی گل

مزدای یکی از مراحل اساسی درمان اعتیاد می‌باشد که معمولا بعد از فرایند درمان صورت می‌گیرد. یک نکته‌ی مهم در روش سم‌زدایی سریع گل آگاه کردن فرد از کارهایی است که تاثیر آن را کم یا خنثی می‌کند. به همین دلیل گاهی رژیم‌های غذایی خاصی پیشنهاد می‌شود که همه‌ی آنها به سم زدایی بدن کمک می‌کنند. یکی از روش‌های سم‌زدایی سریع و یکی دیگر فوق سریع هستند. با توجه به وضعیت بیمار متخصص تصمیم می‌گیرد که کدام روش بهتر است صورت بگیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سم زدایی سریع گل از بدن کلیک کنید. هر کدام از این روش‌ها معایب و مزایا ای خاص خود را دارند. مهمترین تفاوت که این 2 نوع سم زدایی دارند به تعداد روزهای بستری در بیمارستان مربوط است. اگر میزان مصرف بیماری زیاد باشد غالبا از روش سم‌زدایی فوق سریع استفاده می‌شود. در این وضعیت با توجه به شرایط جسمانی فرد ابتدا چند روزی او را در بیمارستان بستری می‌کنند و تحت نظر متخصص قرار می‌گیرد که قبل از آن سم زدایی سریع صورت گرفته است.

2-تفاوت سم زدایی سریع و فوق سریع

انجام سم‌ زدایی و مدت زمان آن مشخص می‌کند که ترک گل چند روز به طول می‌انجامد. سم‌ زدایی تدریجی نیاز به زمان بیشتری دارد در این روش بیهوشی وجود ندارد و بیمار در حالی که کاملا هوشیار است عمل سم‌زدایی صورت می‌گیرد. یکی از نکات مهم این است که عدم خماری یا نشانه‌های درد در این درمان وجود دارد که این ویژگی در دفع سریع یا سم زدایی سریع وجود ندارد. از دیگر مزایای سم زدایی تدریجی این است که شخص متوجه نشانه‌های بیماری نمی‌شود و فکر می‌کند که مواد مخدر به او وارد شده است. همین امر سبب آرامش خاطرش می‌شود. به نوعی او در زمان هوشیاری مشکلی پیدا نمی‌کند و به راحتی می‌تواند از بعضی از نشانه‌های ترک مانند خمیازه، بی‌خوابی بعد از ترک، آبریزش بینی، بیرون روی یا بی‌قراری رها شود.  
مدت زمان ترک ماری جوانا

ترک گل چند روز طول می‌کشد؟

یکی از سوالاتی که معمولا افراد از متخصص اعتیاد می‌پرسند این است که برای این که ماده‌ی مخدر گل را کنار بگذارند چقدر زمان می‌برد. در رابطه با این سوال بهتر است بدانید که مدت زمان ترک بستگی به عوامل مختلفی همچون وضعیت جسمانی و روانی فرد دارد. ترک جسمی این ماده معمولا 7 تا 10 روز به طول می‌انجامد اما بعد از بهبودی از نظر فیزیکی لازم است بیمار از نظر روحی و ذهنی هم درمان شود که مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. این درمان روانی و ذهنی اهمیت زیادی دارد و لازمست حتما از یک روانشناس کمک بگیرد چرا که در صورت وضعیت نامناسب روحی روانی احتمال بازگشت دوباره به سمت مواد وجود دارد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. بعد از ترک گل ابتدا بهتر است به بدنتان این فرصت را بدهید تا خودش را بازیابی نماید. مغز انسان هم باید خود را بازیابی کرده و به روند نرمال تولید انتقال دهنده‌های عصبی برگردد که این فرایند هم به درمان نیاز دارد.

1-تاثیر شرایط جسمی و روانی در ترک گل

موارد همچون ویژگی‌های شخصیتی فرد و شرایط روحی و روانی او در ترک گل تاثیرگذار هستند. به نوعی رویکرد بیمار به ترک گل یکی از موارد هم در مدت زمان مورد نیاز جهت بهبودی است. این که در حین استفاده یا بعد از ترک گل شرایط روحی او چگونه باشد می‌تواند سبب تسهیل و تسریع و حتی مانعی برای فرایند درمان او باشد. از طرف دیگر وضعیت خانوادگی هم اهمیت زیادی دارند از این لحاظ که آیا در این وضعیت می‌توانند فرد را از لحاظ روحی تشویق کنند یا اینکه مدام او را تحت فشار و سرزنش قرار دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نقش خانواده در ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید. همین عوامل می‌تواند تغییرات زمان ایجاد کند. مطمئنا هر چند که شرایط روحی فرد و اعتماد به نفس او بیشتر باشد روند درمانش هم بهتر پیش می‌رود. میزان مقاومت بدن فرد هم از دیگر مواردی است که در رابطه با ترک گل رابطه‌ی مستقیمی دارد هر چه بدن یک1 فردی قوی ‌تر باشد مقابله‌ی او بهتر و مدت زمان کمتری برای ترک نیاز دارد. همه‌ی این موارد باز هم به میزان وابستگی، زمان مصرف و تعداد دفعات مصرف او بستگی دارد.

2-روش های ترک گل در خانه

برخی از افراد ممکن است که ترجیح دهند در خانه ترک اعتیاد را انجام دهند و یکی از سوالات رایج آنها این است که آیا این کار در منزل به تنهایی امکان‌پذیر است. در پاسخ به سوال بهتر است بدانید که این کار نیاز به اراده و عزم قوی دارد. ترک گل در خانه اگر به صورت غیر حرفه‌ای و استاندارد انجام نشود می‌تواند آسیب‌های جسمانی و روانی زیادی برای افراد ایجاد کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد به ماری جوانا در خانه کلیک کنید. از سوی دیگر حین ترک معمولا مشکلات روانی و ذهنی افراد را درگیر می‌کند که نیاز است حتما  یک مشاور و متخصص در کنارشان باشد تا بتواند این دوران را به آرامی پشت سر بگذارند. مدت زمان ترک به انگیزه و شرایط بستگی دارد اینکه چقدر فرد بتواند به توصیه‌های مهمی همچون پرهیز از لوازم مصرف یا دوستان و مکان‌هایی که او را وسوسه می‌کند عمل کند.

3-کمک گرفتن از روانشناس

روانشناسان معمولا با استفاده از راهکارهایی به افراد کمک می‌کنند تا اعتیاد را کنار بگذارند :
  • درمان انگیزه افزایی: این روش درمانی اولین گام برای ترک مواد می‌باشد اگر قصدتان برای ترک گل جدی است اما هنوز کاملا مطمئن نیستید این روش می‌تواند بسیار مناسب باشد. این روش انگیزه‌ی استفاده از گل و اهداف ترک آن را برایتان مشخص می‌کند.
  • درمان شناختی: این روش به افراد کمک می‌کند تا افکار و باورهای ناراحت کننده یا ناخواسته را شناسایی کرده و مهارت‌های لازم برای کنترل آنها را یاد بگیرند. مثلا اگر هنگام استرس یا نگرانی مجبور هستید که گل مصرف کنید درمان شناختی رفتاری به شما یاد می‌دهد که نشانه‌های استرس را تشخیص داده و روش‌های مناسب‌تری را جایگزین آن کنید.
  • مدیریت مشروط: در این روش برای عدم استفاده از گل به شما تقویت یا پاداش ارائه می‌شود مثلا فرد یاد می‌گیرد برای 3 بار استفاده نکردن از گل به خودش پاداشی مانند رفتن به یک رستوران یا بلیط سینما را بدهد.

4-ترک گل چند روز طول میکشد؟ |نکات مهم در ترک گل

برای ترک گل شما نیاز به یک برنامه‌ی تعیین شده توسط روانشناسان و متخصصان با توجه به وضعیتتان دارید. با این حال در ترک گل نگرش و رفتار انسان هم بسیار تاثیرگذار است. آگاهی از این نکات می‌تواند شما را برای رسیدن به ترک کمک کند:
  • مقابله با وسوسه‌های جسمی و ذهنی: هر موقع که وسوسه‌ی استفاده‌ی دوباره از گل به سراغتان می‌آید خود را به انجام کارهایی مثل رفتن به جمع دوستان یا خانواده انجام کارهای مورد علاقه مانند ورزش یا مدیتیشن یا بازی یا هر تفریح دیگری سرگرم کنید تا به تدریج بتوانید با وسوسه‌هایی که درگیرتان می‌کند بهتر مقابله کرده و به زندگی نرمال خود برگردید.
  • دور کردن لوازم جانبی مصرف گل: لوازم مورد استفاده در مصرف گل موادی همچون کاغذ یا فندک یا هر چیز دیگری را از جلوی دیدتان خارج کنید. همچنین دور ریختن این وسایل برای همیش سبب بالا رفتن اعتماد به نفس و آمادگی شما برای کنار گذاشتن دائم این مواد می‌شود و روند درمان را موفق‌تر می‌نماید.
  • پیدا کردن جایگزین برای احساسات خوشایند حاصل از مصرف گل: بیشترین علت استفاده‌ی مجدد از گل دلایل ذهنی و روانی هستند. برای مبارزه با وسوسه‌ها و لغزش‌های استفاده‌ی دوباره به منظور به دست آوردن حالت سرخوشی نیاز است فعالیت‌هایی را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید که سبب ترشح هورمون‌های نشاط آور می‌شود.
  • نشانه های ثانویه و اولیه ترک گل: نشانه‌های ثانویه یعنی اینکه شما در مسیر ترک اعتیاد موفق هستید و نباید آن مسیر را رها کنید. معمولا نشانه‌های ثانویه در ترک اعتیاد به گل شامل مواردی همچون تعریق زیاد و تب و لرز و سردرد و درد معده و سستی هستند. بعد از هر ترک هر نوع ماده‌ی اعتیاد‌آوری مانند گل نیاز دارید به بدنتان فرصت بازیابی دهید.
 

سخن آخر درمورد ترک گل چند روز طول میکشد؟

بعضی از افرادی که تصمیم به ترک گل می‌گیرند ترجیح می‌دهند که این روش به سریع‌ترین شکل ممکن و یا در منزل انجام شود بدون هیچ‌گونه پیامدی. اما حقیقت چیز دیگری است. اگر کسی بخواهد با روش‌های غیر اصولی هر نوع ماده‌ی مخدری از جمله گل را کنار بگذارد قطعا نتیجه‌ی دلخواهش را نمی‌گیرد چرا که صدمات مغزی و روانی و جسمانی زیادی به سراغش می‌آید. متخصصن ترک اعتیاد در کل فرایند درمان این هشدارها را می‌دهند. ترک هر نوع ماده‌ی مخدری نیاز به استانداردها و اصول مهمی دارد که با توجه به شرایط جسمی هر فردی متفاوت است. اگر شما هم درگیر اعتیاد به گل هستید و می‌خواهید آن را کنار بگذارید توصیه می‌شود که نظر کارشناسان این حوزه را جویا شوید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*