ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تعطیلات بدون فرزندان فرصتی دوباره برای تنها بودن با یکدیگر

تعطیلات بدون فرزندان می تواند تجربه ای بسیار شیرین و هیجان انگیز باشد، مخصوصا اگر مدت هاست که زندگی روزمره تان را صرف کار و مراقبت از فرزندانتان کرده اید و از همسرتان فاصله گرفته اید مسافرت دو نفره یا تجربه ی چند روز زندگی بدون حضور فرزندان می تواند صمیمیت گذشته را به رابطه ی عاطفی شما و همسرتان برگرداند. در این مقاله کوشش کرده ایم از زوایای مختلف  اهمیت و مزایای سپری کردن تعطیلاتی کوتاه بدون حضور فرزندان و تاثیر آن در بهبود رابطه زناشویی را بررسی کنیم.  

تماس با مشاور


تاثیر تولد فرزندان بر روابط میان زوجین

فرزند یا فرزندان شما زمانی که به دنیا می آیند و پا به زندگی دونفره ی شما و همسرتان می گذارند، شادی مضاعفی برایتان به ارمغان می آورند. حضور یک نوزاد کوچک در زندگیتان که ثمره ی ازدواج شما و همسرتان است ممکن است در ابتدا سخت و خسته کننده باشد اما در نهایت انرژی مضاعفی برای زندگی و آینده ی مشترکی که با هم دارید به شما دو نفر می دهد. تحقیقات نشان داده است تولد یک نوزاد در خانواده موجب استحکام روابط میان پدر و مادر می شود و ثبات بیشتری به زندگی و رضایت زناشویی آن ها می بخشد.

افزایش مسئولیت ها

با تولد کودکتان شما انگیزه و قدرت بیشتری برای ادامه ی زندگی و رسیدن به اهدافتان در خود احساس می کنید. احساس مسئولیت بیشتری دارید، امید به زندگی در شما بالا می رود و می خواهید از هر آن چه که در توان دارید برای مراقبت از فرزندتان و فراهم ساختن یک خانواده برتر و زندگی عالی برای رشد و راحتی او بهره بگیرید.
در اکثر اوقات، افراد به قدری در احساس مسئولیت و عشق مادرانه و پدرانه نسبت به فرزندشان غرق می شوند که گاهی نیازها و خواسته های خود را فراموش می کنند. درست است که حضور یک فرد دیگر در زندگیتان که هر دوی شما نسبت به او احساس مشترکی دارید باعث ثبات یافتن رابطه ی شما و همسرتان می شود اما موضوع همیشه هم به همین سادگی تمام نمی شود و دیده می شود که در بسیاری از خانواده ها، پس از تولد فرزندان رابطه میان زوجین از کیفیت کمتری نسبت به اوایل ازدواج برخوردار بوده و صمیمیت زناشویی به مرور کاهش پیدا می کند.

کاهش ارتباط بین زوجین

با توجه به مشغله های روزمره ای که پس از تولد فرزند برای زوجین ایجاد می شود، آن ها زمان کمتری برای بودن با یکدیگر اختصاص می دهند و فرزندشان تمام اولویت یک یا هردوی آن ها می شود. به علاوه در حضور فرزندان، محدودیت هایی در نوع ارتباط برای زوجین ایجاد می شود که برخی ارزش های اخلاقی و فرهنگی نیز به این موضوعات دامن می زند.
همین عوامل سبب می شود در صورت کاهش ارتباطات میان زوجین، به مرور صمیمیت بین زوجین از بین می رود و پس از مدتی صحبت کردن در مورد فرزندان تنها موضوع مشترک میان آن ها می شود. در صورتی که راهکارهای لازم انجام نشود و زوجین با ناآگاهی این مراحل را پشت سر بگذارند پس از چند سال عمیقا از لحاظ عاطفی از یکدیگر دور می شوند و رابطه ی میان آن ها شور و صمیمیت سابق را نخواهد داشت.  

اهمیت تعطیلات بدون فرزندان در رابطه زناشویی

سپری کردن چند روز در تعطیلات بدون حضور فرزندان، می تواند راهکاری بسیار کاربردی برای زن و شوهرهایی باشد که مدت هاست صمیمیت و ارتباط عاطفی میانشان کمرنگ شده است. در صورتی که شما هم جزو والدینی هستید که بیش از حد درگیر کار و مشاغل روزانه شده اید و رسیدگی به امورات منزل و فرزندانتان زمان و انرژی کافی برای با هم بودن برایتان نگذاشته است می توانید تعطیلات بدون فرزندان را حداقل برای یک بار هم که شده امتحان کنید. مطمئن باشید که تاثیر مثبت آن را در رابطه با همسرتان به زودی خواهید دید. هم چنین برای زوج هایی که دچار طلاق عاطفی شده اند نیز این راهکار به عنوان روشی درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
تعطیلات بدون فرزندان

کمک گرفتن از دیگران

برای این کار می توانید فرزندانتان را برای چند روز به خانه ی پدر و مادرتان بفرستید و به مسافرتی دو نفره و کوتاه بروید یا برای فرزندتان پرستار بگیرید. اگر هیچ کدام از این روش ها را نمی پسندید حداقل می توانید یک نصف روز را با هم و به دور از فضای منزل و فرزندان طی یک گردش کوتاه یا صرف شام سپری کنید. احتمالا اطرافیانتان از تصمیم شما متعجب می شوند و شاید هم شما را سرزنش کنند اما مهم این است که شما این کار را برای بهبود روابط عاطفی با همسرتان و به خاطر آوردن روزهای اول آشنایی و ازدواجتان انجام می دهید.

فرصتی برای با هم بودن

به خاطر داشته باشید که اگر شما و همسرتان رابطه عاطفی خوبی با هم داشته باشید این مسئله در سلامت روان فرزندتان تاثیر بسیار مثبتی برجای می گذارد. بنابراین شاید لازم باشد به رابطه عاطفی با همسرتان بیش از پیش اهمیت دهید و به جای مراقبت بیش از حد از فرزندانتان بهتر است گاهی هم اولویت زمان و انرژیتان را به خودتان و رابطه عاطفی و صمیمیتی که با همسرتان دارید اختصاص دهید.
منظور از رفتن به تعطیلات بدون فرزندان، حتما یک مسافرت طولانی به جایی دور نیست. اگر شرایط آن را ندارید می توانید از یک شام دونفره یا رفتن به کافه و سینما به صورت دونفره برای این منظور بهره بگیرید. آن چه که اهمیت دارد فراهم کردن فرصتی برای گذراندن وقت با یکدیگر بدون پرداختن به مسائل مربوط به فرزندان و سایر امور زندگی است. چه این اتفاق در یک نصف روز و در خانه خودتان صورت بگیرد چه در سفری چند روزه به منطقه ای ساحلی با مسافتی دور از شهرتان برای آرامش ذهن مفید خواهد بود.  

مزایای رفتن به تعطیلات بدون فرزندان

احتمالا شما نیز به عنوان پدر و مادر پس از تولد فرزندتان ترجیح داده اید که همیشه و در هر زمان فرزندتان کنار شما باشد و شاید حتی فکر کردن به تعطیلات بدون فرزندان برایتان چندان جالب و خوشایند نباشد. اما دلایلی وجود دارد که نشان می دهد هر پدر و مادری از جمله خود شما نیاز دارد بدون دغدغه ی فکری و مسائل مراقبت از فرزندان، زمانی را به خودش اختصاص دهد. برای آگاهی بیشتر در این رابطه از مشاوره خانواده تلفنی کمک بخواهید.
اگر فردی هستید که پس از تولد فرزندتان تمام انرژی و وقت شما صرف فرزندانتان شده و نیازها و خواسته های شخصی تان را در گذر زمان فراموش کرده اید لازم است مدتی درنگ کنید و به پیامدهای کاری که انجام می دهید فکر کنید. در زیر به برخی دلایل و مزایای رفتن به تعطیلات بدون فرزندان اشاره شده است:

1-تقویت ارتباط عاطفی با همسر

دور شدن از مشغله های فکری روزمره و ایجاد یک فرصت برای بودن کنار همدیگر، باعث می شود رابطه ی عاطفی شما و همسرتان تقویت شود. اکثر پدر و مادرها عادت کرده اند تنها در مورد مشکلات روزمره و مسائل مربوط به فرزندانشان صحبت کنند و اگر از آن ها خواسته شود تنها یک روز را به خودشان اختصاص دهند و در مورد مسائلی به غیر از فرزندان صحبت کنند اغلب آن ها موضوعی برای گفتگو با یکدیگر پیدا نمی کنند. برای داشتن یک رابطه زناشویی مناسب، گاهی فراموش کردن فرزندان لازم است.
می دانید که بالاخره یک روزی فرزندان شما را ترک می کنند و دقیقا مانند روزهای اول ازدواجتان شما و همسرتان فقط همدیگر را دارید. رفتن به یک تعطیلات کوتاه بدون فرزندان به والدین کمک می کند تا رابطه ی عاطفی که با هم دارند را مورد بازبینی قرار داده و آن را تقویت کنند.

2-تعطیلات بدون فرزندان | کشف علاقه مندی ها

اگر زندگی شما به قدری پرمشغله شده است که مجبور شده اید علایقتان را در اولویت های آخر زندگیتان قرار دهید و از خواسته ها، علایق و نیازهای روانی خودتان چشم پوشی کنید رفتن به تعطیلات بدون فرزندان باعث می شود علایق و خواسته های شخصی خودتان را بار دیگر به خاطر بیاورید. ممکن است علاقه به انجام یک نوع تفریح خاص داشته باشید، بخواهید کافه بروید و در آرامش به یاد روزهای اول ازدواج با همسرتان گفتگو کنید. البته این کار برای ارتقاء سلامت روان ضروری است.
شاید بخواهید به کنسرتی شاد بروید و یک شب را در یک جنگل سپری کنید و داشتن فرزند کوچک باعث شده بوده که از انجام این کارها چشم پوشی کنید. در این صورت می توانید سفری تفریحی و کوتاه ترتیب ببینید تا به تک تک این خواسته ها جامه ی عمل بپوشانید و انرژی مثبت مضاعفی دریافت کنید.

3-تعطیلات بدون فرزندان | گفتگو با همسر

اغلب زن و شوهر هایی که به صورت سنتی ازدواج کرده اند و پس از ازدواج نیز خیلی زود بچه دار شده اند، به قدری درگیر مسائل روزمره و پس از آن مراقبت از فرزندان خود می شوند که هم چنان پس از گذشت سال ها کنار هم زندگی کردن، هنوز هم شناخت کافی از علایق و خواسته های یکدیگر ندارند.
سفری دونفره بدون فرزندان می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. به علاوه این فرصت عالی را برای شما فراهم می کند تا در مورد موضوعاتی به غیر از هزینه های زندگی و مسائل معمول روزمره و فرزندان گفتگو کنید. به وسیله صحبت با همسر می توانید نسبت به علایق فردی که با او زندگی می کنید شناخت بیشتری کسب کنید و پی به موضوعاتی در مورد او ببرید که تا به حال هیچ چیزی از آن نمی دانستید.

3-سلامت روانی فرزندان

رفتن به تعطیلات بدون فرزندان، نه تنها برای روابط میان زوجین بلکه برای فرزندان آن ها نیز مفید و موثر واقع می شود. بر خلاف آن چه که تصور می کنید رفتن شما به تعطیلات بدون همراه بردن فرزندانتان می تواند به سلامت روانی فرزندتان کمک کند. از آن جا که رفتن به تعطیلات بدون فرزندان به تقویت رابطه ی عاطفی و بهبود میزان صمیمیت میان شما و همسرتان می انجامد، کمک می کند تا از احساس خستگی مزمن و روزمرگی نیز دور شوید و حس و حال بهتری پیدا کنید. تمام این عوامل در کنار هم سبب می شود که شما شیوه ی رفتاری آرام تر و منطقی تری با یکدیگر و با فرزندانتان در پیش بگیرید و این امر به بهبود کیفیت روابط و افزایش سلامت روان خودتان و مخصوصا فرزندانتان منجر می شود.

4-پرورش حس استقلال و اتکا به نفس فرزندان

زمانی که شما فرزندتان را به مدت یک یا چند روز تنها می گذارید، او به صورت خودکار می داند که این به معنای آن است که باید حداقل به مدتی کوتاه توانایی مراقبت از خودش را به تنهایی داشته باشد. تنها گذاشتن فرزندتان ( البته اگر در سنین کودکی و خردسالی نباشد) باعث می شود که حس استقلال و اعتماد به نفس در او بالا برود. او به آرامی یاد می گیرد که زمانی که پدر و مادرش همراه او نیستند باید بتواند از عهده ی مراقبت از خودش بربیاید و حداقل به مدت کوتاه کارهایش را خودش انجام داده و نیازهای روزمره ی خود را برطرف نماید.
تعطیلات بدون فرزندان

5-کاهش وابستگی های روانی و عاطفی

رفتن پدر و مادر به تعطیلات بدون همراه بردن فرزندان، وابستگی های روانی و عاطفی بیش از حدی که والدین و فرزندان به یکدیگر دارند را کاهش می دهد. این راهکار برای فرزندانی که در سنین بالاتری هستند و وابستگی روانی شدید به والدین خود دارند نیز بسیار موثر واقع می شود. فرزندان شما تمام عمر نمی توانند کنار شما زندگی کنند و بالاخره یک روزی می آید که باید خانه ی شما را ترک کنند. وابستگی های روانی اگر بیش از حد باشند هم برای فرزند و هم برای والدین می تواند بسیار آسیب زا باشند. رفتن به تعطیلات بدون فرزندان کمک می کند تا اگر وابستگی روانی به یکدیگر دارید به مرور برطرف شود. برای آگاهی بیشتر درباره آسیب های والدین وابسته کلیک کنید.  

تعطیلات بدون فرزندان | سخن آخر

بر خلاف آن چه که عموم تصور می کنند رفتن به تعطیلات بدون همراه بردن فرزندان، نه تنها رفتاری خودخواهانه نیست بلکه در اکثر اوقات برای سلامت روان فرزندان شما نیز از جهات مختلفی که گفته شد موثر واقع می شود. هم چنین برای بهبود روابط عاطفی میان زوجینی که در مرز طلاق عاطفی قرار دارند یا نسبت به یکدیگر سرد و بی تفاوت شده اند به عنوان راهکاری بسیار موثر و کارآمد توصیه می شود.
البته باید در نظر داشت که این کار جنبه ی دائمی و همیشگی پیدا نکند و تنها در برخی مواقع ان هم به صورت کوتاه مدت از ان استفاده شود. چرا که دائما رفتن به تعطیلات بدون فرزندان و تنها گذشتن مداوم آن ها، اگر از حد تعادل خارج شود و بیش از حد صورت گیرد به سلامت روانی کودکان آسیب های جدی وارد می سازد. برای آگاهی از حد و حدود این مسئله می توانید از مشاوره روانشناسی کمک بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*