ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

شوهر غرغرو و ایرادگیر | همسر غرغرو را چگونه ساکت کنیم؟

حتما برای شما هم پیش آمده که در اطرافیان خود افراد ایرادگیر و غرغرو دیده باشید و مدام مجبور شوید با آن ها جر و بحث کنید و رابطه سمی با آنها بمانید. این افراد انرژی زیادی را از ما می گیرند و دعوا با آن ها به نتیجه نمی رسد. بنابراین مهم است بدانیم که بهترین برخورد با این افراد چیست. در ادامه به روش هایی برای برخورد با شوهر غرغرو و ایرادگیر پرداخته شده است.  
 

تماس با مشاور

                                             
 

چرا همسرتان از شما ایراد می گیرد؟

ابتدا بهتر است به این فکر کنید که چرا همسرتان از شما ایراد می گیرد. ایراد گرفتن هر کسی دلایل خاص خودش را دارد ممکن است مثلا همسر شما در کودکی همیشه مورد انتقاد و سرزنش والدینش قرار گرفته باشد و یا پدر مادر او مدام همدیگر را نقد می کردند. گاهی دلیل به خشمی از جانب همسرتان بر می گردد. به عنوان مثال امکان دارد که همسر شما سر موضوعی  عصبانی شده باشد یا با غرغر کردن و ایراد گرفتن های الکی می‌خواهد آن را غیر مستقیم ابراز کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تحقیر شدن در کودکی کلیک کنید.
افسردگی و ناراحتی های روحی و روانی همسر شما هم می تواند عامل دیگری برای ایراد گیری های او باشد. اگر همسرتان مشکلات کاری و یا شخصی با خانواده خودش دارد و نتوانسته آن ها را حل کند با شکایت های بیش از حد ابراز می کند. باید قبل از هر چیز بدانید مسئله همسر شما چیست؟ آیا ایراد گیری های او به نارضایتی از زندگی با شما برمی‌گردد و مشکلات روحی و ذهنی خودش که ارتباط مستقیمی با شما ندارد. در این زمینه بهتر است با همسر خود صحبت کنید.  

اینفوگرافیک شوهر غرغرو و ایرادگیر

اینفوگرافیک شوهر غرغرو و ایرادگیر

بهترین رفتار در مقابل شهر غرغرو و ایرادگیر

برخی از تکنیک هایی که بهتر است در مقابل فرد غرغرو و ایرادگیر داشته باشید شامل موارد زیر می شود:

1-شوهر غرغرو و ایرادگیر | گوش دادن و تکان دادن سر

موضوعات پر تنش و سخت مانع از آن می شود که اکثر ما توجه کامل به گوینده نشان دهیم. از آنجا که اغلب اوقات در حال مرور ذهنی حرف های بعدی خودتان هستید، توجه ناقصی نشان می دهید. اغلب اوقات به حرف‌های دیگری گوش می‌دهید عمدتا به ارزیابی سخنان گوینده می پردازید و درباره این که آیا حرف‌های زده شده درست است یا خیر، خوب است یا بد، آیا با آن موافقید یا مخالف، قضاوت می کنید و به قیاس نظر خود با دیگری می پردازید.به یاد داشته باشید مخاطب شما نیازمند تایید شدن است. 
رفتار ما بیش از آن که جذاب و گیرا باشد عکس العمل و واکنشی است. حرف دیگران را به سادگی با اظهار نظر یا طرح سوال قطع می کنید. وقتی این چنین گوش می دهید خود را به جای دیگری مرکز و کانون توجه قرار می دهید. گوش دادن خوب موقت همسرتان را تشویق می کند که رهبر و پیشگام باشد و به طور خودجوش تمام حرف‌ها را بدون ملاحظه شما باز گوید. بدون اینکه لزوماً موافقت کنید و مخالفت کنید سرزنش کنید یا دفاع کنید سراغ اقدام دیگری بروید. هدف شما درک کردن است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت گوش دادن کلیک کنید.

2-توجه به شوهر غرغرو و ایرادگیر

وقتی شما به همسرتان توجه می کنید یعنی با جان و دل به حرف هایش گوش می دهید و به او می فهماند که کاملاً به بی توجه دارید. هر گونه فعالیتی را که موجب حواس پرتی می شود کنار بگذارید. وضعیت تان را با وضعیت همسرتان هماهنگ کنید. اگر همسرتان نشسته است بنشینید اگر ایستاده است بایستید. به طرف او برگردید و هر وقت که ممکن بود با او تماس چشمی برقرار کنید. گاهی اوقات می توانید همسرتان را به حالتی حمایتگرانه لمس کنید. با ارسال این علامت که در دسترس هستید حالت پذیرا دارید و علاقه مند می باشید به وی احترام و منزلت می دهید.
همسر غرور کسی است که حرف زیادی برای گفتن با شما دارد و بیش از همه به توجه شما نیاز دارد. بنابراین در حین گوش دادن به او فکر کنید نگاه کنید و ردگیری کنید. پیام های کلامی و غیرکلامی او را دریافت کنید. این کار مبنا و پایه تفسیر و تعبیر و درک وی در همان لحظه است. این کار را از طریق نگاه کردن و گوش دادن به حرف های همسرتان انجام دهید. رفتارها و ارتباطات غیرکلامی را به دقت زیر نظر بگیرید، حرکات بدن و چهره همسرتان و نیز تحویل قدرت بدنی و تنفس او را مد نظر قرار دهید. 
اگر با دقت نگاه کنید می‌توانید به پیام‌های غیرکلامی مثل حرکات ریز چهره دست از عضلات و نیز تنفس نزدیکی و دوری و فضای بین هر دو نفر هم بیشتر توجه کنید. همچنین به بافت اینکه کجا هستید هم توجه داشته باشید. به صداها گوش کنید. به طنین و لحن صحبت و نیز سرعت و زیر و بمی صدا گوش دهید. به بلندی و پایین بودن صدا و سطح تنش گوش دهید. مقاله رفتار با همسر را بخوانید.
شوهر غرغرو

3-ردگیری احساسات و افکار همسرتان

تمام آن چه را که همسرتان می گوید اعم از افکار احساسات و عقاید و اقدامات و غیره را ردگیری کنید. تمامی قسمت ها به درک شما از همسرتان کمک می‌کند. توجه کنید که چیزی از قلم نیفتد مثلاً ممکن است همسرتان عقایدش را مطرح کند ولی احساسات و خواسته هایش را به زبان نیاورد. ارتباط با همسر غرغرو همین است که در ابتدا بتوانید به خواسته‌ها و نیازها و پیام‌های غیرکلامی و توجه نشان دهید و بدانید که دقیقاً از شما چه خواسته ای دارد. به ناهماهنگی پیام های کلامی و غیرکلامی توجه کنید. به عنوان مثال همسرتان ممکن است بگوید علاقه‌مند به اجرای کاری است ولی نگاه و چهره او خلاف آن را برساند.

4-اعتبار بخشیدن به تجربه همسرتان

اعتباربخشی پیام‌های دیگری پاسخ است زبانی و عملی که شخص را آگاه می کند که همراه او هستید. او است که رهبری می‌کند و شما پیرو و دنباله رو هستید. وقتی به آنچه همسرتان می گوید علاقه نشان می‌دهید و احترام می‌گذارید به تجربه همسرتان منزلت و اعتبار می بخشید حتی اگر کاملا موافق نباشید. 
اعتباربخشی می‌تواند شامل تکان دادن سر تا تایید کلامی یا بیان یک عبارت تفسیری مختصر باشد که نشان می‌دهد شما به چیزی فکر می کنید که همسرتان در حال تجربه آن است اما به صراحت آن را به زبان نیاورده است.
به نظر می رسد که مهم باشه، میتونم بفهمم که واقعاً نگران و دلواپس هستی، حس می کنم واقعا نمی خوای بری. این ها نمونه هایی از اعتبار بخشی است. اعتبار بخشی به احساسات و خواسته های بیان نشده موجب کاهش تنش و ایراد گیری همسر از شما می شود و اطلاعات بسیار مهمی را وارد گفت‌وگو می‌کند. اگر همسرتان به قسمت‌هایی از آن اشاره نکرد می‌توانید با ردگیری گوش دادن و نگاه کردن تفسیر خودتان را بگویید مثل این که ناراحتی؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت مهارت گوش دادن کلیک کنید.

5-شوهر غرغرو و ایرادگیر | آگاه بودن از نیت خود

اگر نیتی که پشت اعتبار بخشی است، تغییر دادن تجربه همسرتان یا تغییر احساس وی به قبول نظر شماست. به جای او صحبت می‌کنید و حرفی دهانش می گذارید. این کار درک واقعی را به دنبال ندارد و یا یک ارتباط موفق را با شکست مواجه می‌کند. اعتبار بخشی از طریق پذیرفتن حق همسرتان برای بیان آنچه در آن لحظه تجربه می‌کند رشته‌های ارتباط را برقرار می کند. با همسرتان همراه شوید تا این که با متوقف کردن حاشیه رفتن و یا عکس العمل نشان دادن خلاف او حرکت کنید.

6-دعوت به دادن اطلاعات بیشتر

برای استفاده از مهارت گوش دادن حرفی بزنید یا کاری بکنید که همسرتان را برانگیزد تا به صورت خودجوش هر چه می خواهد بگوید. مثال های زیر نمونه هایی از دعوت کردن از همسرتان برای حرف زدن است: درباره موضوع بیشتر برایم بگو، در مورد این مسئله بیشتر حرف بزن، چیز دیگری هم هست که بخوای بگی، دلم می خواد هرچی رو که فکر می کنی باید بدونم برام بگی.
بعد از اینکه همسرتان حرف هایش روز و مکث کرد می‌توانید دعوت کنید. معمولاً افراد برای این که شنونده را محک بزنند که گوش داده یا خیر و آیا شرایط برای ادامه مهیاست یا خیر مکث می کنند. در این حین از پرسش پند و اندرزها و سوال کردن برای هدایت بپرهیزید، فقط دعوت کنید. 
مطالعه مقاله صحبت با همسر می تواند مفید باشد.

7-فهم صحیح صحبت های یکدیگر

مهارت خلاصه کردن به شما کمک می‌کند که مطمئن شوید همسر غرغرو و ایرادگیر خود را درک کرده‌اید. شما با این کار به جای این که به همسرتان بگویید می فهمم که چه می گویی که کمی خود بینانه به نظر می رسد و ممکن است غیر واقعی و نادرست باشد مفهوم پیام ها را با او در میان می گذارید. 
نشان دهید که دقیقا حرف های او را درک می کنید. عدم انجام این کار می‌تواند باعث سوء تفاهم شود. گاهی حرفی می زنید و طرف مقابلتان خودش جزئیاتی را به آن اضافه می‌کند و مفهوم و مقصود غیر از منظور و مقصود شما به آن می‌دهد. شما هم ممکن است این کار را بکنید.
آنچه را به عنوان نظر همسرتان شنیده اید با بیان خود دقیقا تکرار کنید. از همسرتان بخواهید خلاصه ای را که ارائه می کنید تایید یا تصریح کند. چنانچه خلاصه هایتان را با جملاتی مقدماتی که نشان دهنده هدف شما از خلاصه سازی است شروع کنید بسیار راه گشا خواهد بود. مثلاً این طور شروع کنید "برای اینکه مطمئن شوم حرف را درست فهمیده ام مایلم به جمله ای اشاره کنم که چند لحظه پیش گفتید" یا عبارات " تو گفتی که در مورد فلان مورد احساس گناه می‌کنی آیا همینطوره" سخن خود را آغاز کنید. اگر خلاصه دقیق باشد همسرتان جواب مثبت می دهد و اگر درست نباشد از همسرتان بخواهید آن را روشن کند و خلاصه را با عبارت کاملاً شفاف شده دوباره بیان کنید.

8-همدلی کردن شوهر غرغرو و ایرادگیر

سعی کنید تا حد امکان همدردی و همدلی تان را به بهترین شیوه نشان دهید. افراد می‌توانند همدلی مصنوعی و واقعی را به راحتی از یکدیگر تشخیص دهند. بسیار مهم است که تا حد امکان از بیان جملات طعنه دار و نیش و کنایه به همسر غرغرو و ایرادگیر خودداری کنید زیرا با این کار فقط باعث می شود که آتش خشم او بیشتر شود. به همسر خود نشان دهید که احساسات ناراحتی و غم و یا حسادت او را کاملاً می فهمید اگر خودتان هم جای او بودید شاید این گونه برخورد می کردید. شما با این کار از دید او وقایع نگاه می کنید.

9-مهارت آرام بودن در برابر همسر غرغرو

سخت است که بتوانید در مقابل همسر غرغرو و ایرادگیر خود، آرام باشید و چیزی نگویید اما این هم یک مهارت مهمی است که باید تمرین کنید. چرا که با این کار شما به هیچ نتیجه ای نمی رسید و مشکل تان هم حل نخواهد شد. فردی که غرور و ایراد گیرد به اند می خواهد در یک رابطه لج شما را در بیارد و جر و بحث زیادی به راه اندازد اگر شما هم با او همراه شوید تا از این بدتر خواهد شد. اما با خلع سلاح و کنار کشیدن خود از این جریان بهتر می‌توانید مسئله را حل کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه لجبازی در زندگی زناشویی کلیک کنید.
شوهر غرغرو

10-تعیین حد و مرز در مقابل شوهر غرغرو و ایرادگیر

شنیدن مکرر شکایت ها و غرغر های فرد دیگر قطعاً برای هر کسی طاقت فرساست. کاری که باید انجام دهید این است که به او بفهمانید درکش می کنید و می دانید اوضاع رو به راه نیست. اما نشان دهید که ایراد گرفتن و غر زدن مدام چیزی را حل نمی کند. باید به دنبال راه بهتری باشد. وقتی غرغر های فرد را میشنوید سعی کنید آرامش و موضع مثبت خود را حفظ کنید. 
فرد وقتی ببیند که نمی‌تواند با این رفتارهای شما را تحت فشار قرار دهد و صبر شما بالاست خودش کوتاه می آید. هرچند قرار نیست شما مدام در مصاحبت افرادی باشید که از شما ایراد میگیرند. اگر این فرد هم همسر شماست. باید بداند زمانی می تواند از مصاحبت با شما لذت ببرد که حرف‌هایش محتوای مثبت داشته باشد. نه دائما ایراد گرفتن و یا ناسپاسی.

11-مخالفت درست

بسیار مهم است که هنگامی که با افراد غرور و ایرادگیر صحبت می‌کنید. متوجه میشوید که حرف‌های آنان و شکایت هایشان بیهوده و هیچ ربطی به شما ندارد. یا مقصر خودشان هستند. مهارت انتقاد کردن را آموخته باشید. ابتدا باید با درک و همدلی نشان دهید و بفهمند که کاملا متوجه ناراحتی روحی و روانی وی هستید. دوست دارید شرایطش بهتر شود. سپس از او پرسید که آیا نظر شما را می خواهد بداند یا نه. شما با این کار کنجکاوی او را تقویت کرده اید.
وقتی همسرتان گفت بله. آن موقع می توانید نظر خود را بسیار مفید و مختصر به او بیان کنید اما سعی نکنید هر طور شده او را قانع کنید. شما با این کار می توانید بدون دامن زدن اختلافات و مشاجرات بیشتر، حرفتان را راحت بزنید. مهارت انتقاد و نه گفتن بسیار مهم است. اگر مستقیماً با تن صدای بلند با فرد صحبت کنید، جر و بحث بیشتر خواهد شد.

12-عوض کردن موضوع

بهتر است در مقابل همسرغرغرو و ایرادگیر خود بحث را عوض کنید. در موضوع نمانید و پافشاری نداشته باشید تا حرف و ایده خود را به او ثابت کنید. توصیه می‌شود در این مواقع از زیرکی و خلاقیت خود کمک بگیرید. سعی کنید بحث را به جایی ببرید که برای او خوشایند باشد. این کار باعث می شود که افراد غرور از کار خود دست بردارند. برای تغییر دیدگاه آنها بهتر است که موضوع بحث را تا حد امکان عوض کنید. یا از آن شرایط بیرون بیاورید. افراد غرغرو معمولاً افراد منفی بافی هستند. که فکر می کنند با کش و قوس دادن به موضوع می توانند آن را حل کنند. این کار فایده ای نداره و بدتر هم خواهد شد. بنابراین سعی کنید با تغییر رفتار و دیدگاه، هم ذهن خودتان و هم او را منحرف کنید. به سمت موضوع دیگری ببرید.  

سخن آخر درباره شوهر غرغرو و ایرادگیر

افراد غرغرو و ایرادگیر انرژی زیادی از ما می گیرند و تحمل کردن آنها کار راحتی نیست. مخصوصا اگر این افراد یکی از اعضای خانواده ما و یا همسرمان باشد. دلایل ایراد گرفتن و غرغرو بودن افراد منحصر به فرد است و به راحتی قابل حل نیست. چرا که بهتر است افراد ابتدا از عمق و ریشه موضوع باخبر نیستند. اگر شما هم یکی از اعضای خانواده و یا همسرتان این ویژگی را دارند می توانید با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*