ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک اعتیاد با یوگا | کنترل نفس و تغییر جهت تمرکز با یوگا

ترک اعتیاد با یوگا می تواند به شما در کنترل هوس مصرف مواد مخدر کمک کند. ممکن است شما نیز مانند بسیاری از افراد مصرف کننده مواد مخدر دنبال راه حلی برای ترک اعتیاد خود هستید و قصد داشته باشید به کمک حرکات و تمرینات یوگا اقدام به ترک کنید. این مقاله روش استفاده از یوگا برای ترک اعتیاد را توضیح می دهد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

اعتیاد چیست؟

راه های بسیاری برای ترک مواد مخدر یا نوشیدنی های اعتیاد آور وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید و یوگا یکی از شیوه های کمکی در این مسیر است. لازم است برای شروع ترک به این وسیله نسبت به آن اگاهی پیدا کنید. اعتیاد به مواد مخدر یا نوشیدنی های اعتیاد آور نوعی اجبار روانی به مصرف مواد است و رفتاری است که شخص به دلایل روحی یا مصرف مواد شیمایی دچار ضعف در کنترل تکرار عمل و دوری از آن می شود. اعتیاد یک بیماری است و به دلیل تاثیر مخربی که مواد بر روی سیستم عصبی مرکزی می گذارد بیماری فرض می شود و با اختلالی که در مدیریت و کنترل سیستم رفتار و پاداش آن ایجاد می کند باعث تکرار آن رفتار می شود.

تفاوت اعتیاد و عادت

اعتیاد و عادت شاید در ظاهر شبیه به هم به نظر برسند زیرا در هر دو حالت فرد به صورت خودکار و مداوم اقدام به کاری می کند که از انجام آن لذت می برد اما تفاوت های بارزی میان عادت و اعتیاد وجود دارد. از جمله موارد زیر:

 • ادامه دار بودن: این از ویژگی های هر انسانی است که به انجام یک فعالیت یا مصرف یک ماده خاص عادت می کند اما به این وسیله به خود یا دیگران صدمه ای وارد نمی کند و هر زمان اراده کند ولو با کمی سختی می تواند مصرف ماده یا ادامه فعالیت را ترک کند. در اعتیاد مصرف مواد اعتیاد آور یا انجام رفتار خاص با علم به عوارض و پیامدهای منفی آن ادامه پیدا می کند و آسیب های مستقیم و غیر مستقیم وارد می آورد.
 • اجبار روانی: اعتیاد با مشکلات روانی و جسمی همراه است و فرد معتاد اراده خود را از دست می دهد و علیرغم میل و آگاهی به پیامدهای منفی مواد همچنان به مصرف آن ماده ادامه می دهد. درحالی که در عادت مسئله انتخاب و آگاهی است و شخص می تواند هر زمان اراده کند عادت خود را ترک کرده یا جایگزین کند.

عوامل اعتیاد

دلایل و انگیزه هایی که باعث می شود یک فرد به سمت اعتیاد کشیده شود در افراد مختلف متفاوت است اما به طور کلی می تواند شامل موارد زیر شود.

 • عوامل فردی: نتایج مطالعات در این زمینه نشان می دهد که عوامل فردی مانند ژنتیک و شخصیت فردی نقش مهمی در گرایش فرد به اعتیاد دارد و می تواند احتمال آن را افزایش دهد. افراد درون گرا، منزوی و اشخاصی که اعتماد به نفس ندارند زمینه بیشتری برای رفتن به سمت اعتیاد را دارا هستند.
 • عوامل اجتماعی: برخی از افراد نیز تحت تاثیر عوامل اجتماعی و حوادث ناگوار ممکن است به اعتیاد دچار شوند. مشکلات اقتصادی یا فرهنگی، شرایط محیط زندگی، استرس، فشار همسالان و همنشین بد و در دسترس بودن مواد از عوامل اجتماعی هستند که تاثیر زیادی بر گرایش فرد به سمت اعتیاد دارند.

انواع اعتیاد

اعتیاد با توجه به ماهیت آن به دو دسته جسمی و رفتاری قابل تقسیم است به این معنا که در زمان ترک آن می بایست هم زمان با عوارض جسمی و روانی آن مقابله کرد که جزییات آن به شرح ذیل می باشد.

1-اعتیاد جسمی

در اعتیاد جسمی که وابسته به مواد مصرفی مانند تریاک، شیشه، هروئین و...می تواند عوارض متفاوتی داشته باشد، در زمان ترک یکباره آن ماده نشانه های خماری را بروز می دهد. اعتیاد به مواد مخدر با سازگار شدن بدن با مواد همراه است و مصرف کننده برای رسیدن به حالت سرخوشی دائما مواد مصرفی را افزایش می دهد که در زمان ترک باعث بروز علائم زیر می شود.

2-ترک اعتیاد با یوگا |اعتیاد رفتاری

اعتیار رفتاری به الگوهای رفتاری گفته می شود که سیکلی مشابه اعتیاد جسمی دارند. فرد معتاد از انجام یک رفتار احساس لذت می کند و برای بهود تجارب زندگی خود، رفع و کنترل استرس و اضطراب از آن بهره می گیرد. از مشخصات بارز این نوع اعتیاد همانند اعتیاد جسمی این است که شخص روابط خود را قربانی اعتیاد می کند و تحقیقات نشان می دهد که این اعتیاد نیز در فعالیت های مغزی اختلال ایجاد می کند.

ترک اعتیاد با یوگا

یوگا

یوگا از قدیمی ترین سنت های هندوها و بودایی است که به منظور آرامش روح و جسم به کار می رفته است. ورزش یوگا زوایای مختلفی دارد و از تمرینات آن در جهت رسیدن به آرامش، تولید انرژی و تقویت ذهن و جسم استفاده می شود. یوگا نقش بزرگی در برنامه درمان سوءمصرف مواد و همچنین دوره بهبود اعتیاد دارد و به منظور کاهش علائم بیماری و پیشگیری از بازگشت اعتیاد مورد و ارائه یک خروجی مناسب استفاده قرار می گیرد و مزایای بالقوه ای در ترک دارد که عبارتند از:

 • تسکین درد و کاهش فشار روانی
 • افزایش توان مقابله و قدرت فیزیکی
 • بالا بردن خودآگاهی
 • بهبود عادات غذایی و تحرکات بدنی
 • بهبود الگوی خواب
 • افزایش سطح انرژی
 • کاهش خستگی وضعف عمومی
 • بهبود خلق و خو
 • افزایش عزت و اعتماد به نفس

ویژگی های یوگا

 • از ویژگی های یوگا این است که به تجهیزات گران قیمت و محل خاصی نیاز ندارد و روشی باستانی است که ذهن و بدن را از نظر هماهنگی به هم نزدیک می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه یوگا و استرس کلیک کنید.
 • کلاس های یوگا به طور تقریبی بین 45 تا 90 دقیقه است و در این کلاس ها تمرکز در رسیدن به وضعیت های خاص یوگا با توجه همزمان به نحوه صحیح نفس کشیدن و تنفس کنترل شده است.
 • با قرار گرفتن در وضعیت خاص انرژی در ستون فقرات و سایر قسمت های بدن به جریان می افتد تا ذهن باز شده و تعادل بین بدن و ذهن ایجاد شود.
 • یوگا مذهب نیست اما اصول معنوی و اخلاقی دارد و تمرینات منظم آن فرد را به طور مرتب در مسیر رشد معنوی قرار می دهد. ممارست در انجام تمرینات آن باعث پیوند بیشتر بدن و روح می شود. همچنین درمورد تکنیک های ارام سازی خود بخوانید.

یوگا و اعتیاد

درمان اعتیاد در هر فردی بسته به شرایط خاص جسمی، روحی، خانوادگی، مواد مصرفی و... متفاوت است و ممکن است درمانی برای یک فرد موثر و برای دیگری نباشد اما به طور کلی ورزش هایی مانند یوگا برای هر اعتیادی خواص و پیامدهای مثبتی دارد که در طول مدت ترک و بعد از آن موثر است. انتخاب یوگا برای درمان اعتیاد بخاطر به دلیل ویژگی های خاص این ورزش است. یوگا از ورزش هایی است که باعث کنترل نفس می شود و باعث استقرار وضعیت بدن و مدیتیشن می شود. با انجام یوگا می توان به کنترل اضطراب و استرس کمک کرد و به لحاظ روانی بسیار موثر است. فرایندی است که بازیابی جسم و روان فرد معتاد کمک می کند.

ترک اعتیاد با یوگا

انجام تمرینات یوگا با توجه به ویژگی های خاص آن در کنترل نفس، ایجاد آرامش و رفع استرس می تواند مزیت های زیادی به همراه داشته باشد از جمله:

1-عدم محدودیت زمان و مکان و کاهش علائم ترک

برای انجام تمرینات یوگا به زمان یا مکان خاصی نیاز ندارید. این فعالیت را در هر مکانی، منزل، طبیعت، حیاط، سالن یا هرجایی می توانید انجام دهید. فقط ممکن است کسی نتواند آن را به تنهایی انجام دهد که می تواند در تمرینات جمعی و در جلسات همراه دیگران این کار را انجام شود. ورزش یوگا محدود به زمان خاصی نیست و می توانید در هر ساعت از شبانه روز انجام دهید. در زمان ترک مواد مراحل اولیه درمان خیلی سخت است و مصرف کنندگان در این زمان احساسات ناخوشایند دارند و دردهای جسمی و روانی را تجربه می کنند. انجام حرکات یوگا در این مراحل فشار روانی و جسمی و علائم ترک را کاهش می دهد و از فعالیت های موثر در این زمینه است.

2-درک لذت طبیعی و سازگاری با احساسات ناخوشایند

روی آوردن به مواد مخدر برای بسیاری از افراد برای دسترسی به حس لذت و سرخوشی اتفاق می افتد که حرکتی مقطعی است و عوارض ناگواری دارد در حالی که انجام حرکات یوگا باعث لذت و سرخوشی طبیعی شده و به آرامش اعصاب کمک می کند بنابراین در زمان ترک نیز می تواند با ایجاد این حس به شخص بیمار کمک کند. قرار گرفتن در فرایند ترک مواد مخدر یک دوره بسیار سخت از زندگی است که فشارهای روانی دارد و باعث آشفتگی های عاطفی فرد معتاد می شود. احساس تنهایی، درماندگی، استرس و... می توانند در فرایند بهبود تاثیر منفی بگذارند. روی آوردن به ورزش یوگا در چنین موقعیتی به فرد اجازه تجربه احساسات منفی را نمی دهد و به او کمک می کند خود را با شرایط سخت تطبیق بدهد. یوگا ورزشی موفق در درمان است زیرا به فرد می آموزد چطور آرامش درونی خود را به دست آورد و احساساتش را مدیریت کند.

3-ترک اعتیاد با یوگا |کنترل نفس و تغییر جهت تمرکز

یوگا ورزشی ساده نیست. بلکه ابعاد معنوی داشته و باعث می شود فرد بتواند تمرکز بالایی پیدا کند و نفس خود را در مقابل وسوسه بازگش به مواد کنترل کند. معمولا بعد از ترک اعتیاد مواد، فرد به دلیل تحمل عوراض ترک و تنش های عصبی بارها دچار وسوسه بازگشت به مواد می شود و از عوارض ترک ابتلا به عدم تمرکز، پریشانی و وسوسه است که به کمک تمرینات یوگا قابل کنترل است. گرایش به سمت مواد مخدر اغلب برای فرار از مسائل تلخ زندگی است و مصرف کنندگان به همین دلیل دنبال مصرف مواد مخدر می روند اما این روش مناسبی برای مقابله با سختی های زندگی نیست.

مصرف مواد فقط می تواند برای یک مدت کوتاه و موقتی باعث گریز شما از نگرانی ها باشد اما یوگا به ذهن شما آرامش می دهد و به شما کمک می کند بر چیزهایی که در لحظه بر روی شما تاثیر می گذارد تمرکز کنید و باعث تمرکز احساسات و افکار شما در وضعیت فعلی است. زمانی که بتوانید در زمان حال باقی بمانید و متمرکز باشید قدرت تمرکز بر چیزهای مهم را به دست می آورید. می توانید آنچه مربوط به گذشته است را رها کنید و به این پذیرش برسید که چیزهای غیرقابل تغییر را رها کنید. بنابراین با یوگا و جهت دهی تمرکز خود می توانید استرس و اضطراب را نسبت به گذشته از بین ببرید و بر زندگی حال و حل مسائل آن تمرکز کنید.

نکات مهم در انجام یوگا برای ترک اعتیاد

نکات مهم در انجام یوگا

یوگا در فرایند بهبودی اعتیاد تاثیرگذار است و نوعی ورزش است که جسم و روان انسان را با دنیای اطراف هماهنگ می کند اما در صورت بهره مندی از آن در ترک اعتیاد باید موارد زیر را در نظر داشته باشید.

1-عدم از بین رفتن خماری فیزیکی

صرف نظر از نوع ماده ای که مصرف کرده و به آن اعتیاد دارید باید در نظر بگیرید که یوگا خماری فیزیکی شما را کاملا از بین نمی برد. یوگا کمک می کند که در زمان سم زدایی تنش کمتری تجربه کنید و ممکن است سردرد یا بدن درد شما کاهش پیدا کند. اما یوگا معزه نمی کند و فکر نکنید که ترک بدون درد را به کمک یوگا تجربه خواهید کرد و این موضوع با تجربه سایر افراد معتادی که یوگا را انجام داده اند مطابقت ندارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سم زدایی برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

2-عدم استفاده از یوگا در ترک اعتیاد معمولی و تاثیر سطحی ان

با توجه به این که یوگا برای انجام نیاز به جلسات مکرر و مربی داشته و نیازمند مکانی آرام و شرایط آرام بخش است خدمتی ارزان در زمان سم زدایی به شمار نمی رود و برخی کلینیک های ترک اعتیاد آن را به عنوان خدمات لوکس ارائه می دهند. زمانی که شما در حال ترک مواد مخدر هستید و با عوراضی مانند بی خوابی شبانه، بدن درد، حالات عصبی دست و پنجه نرم می کنید یوگا کردن کار ساده ای نیست و حتی اگر موفق به انجام آن بشوید نیز نمی توانید انتظار تاثیر فوری داشته باشید. ضمن این که یادگیری تمرینات یوگا و انجام آن نیز پروسه ای زمان بر است. تجربه معتادانی که از یوگا استفاده کرده اند می گوید که این ورزش را در هفته دوم سم زدایی اغاز کنید و در مدت طولانی ادامه دهید.

چند راهکار دیگر برای ترک اعتیاد

بهترین راه برای رهایی از اعتیاد شامل یک رویکرد جامع است که جنبه های فیزیکی، روانی و اجتماعی مشکل را مورد توجه قرار می دهد. به دنبال کمک حرفه ای باشید. شامل مشاوره با متخصصان مراقبت های بهداشتی، درمانگران یا متخصصان اعتیاد می شود که می توانند یک برنامه درمانی شخصی متناسب با نیازهای فردی ارائه دهند. درمان های رفتاری، مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT)، مصاحبه انگیزشی و گروه درمانی می توانند به افراد کمک کنند تا الگوهای تفکر و رفتار مرتبط با اعتیاد را شناسایی و تغییر دهند.

تغییر سبک زندگی

درگیر شدن در فعالیت‌های سالم مانند ورزش، مدیتیشن و سرگرمی‌ها می‌تواند به افراد کمک کند تا عادت‌های جدید و مثبت و مکانیسم‌های مقابله‌ای را ایجاد کنند. خارج شدن از انزوای خودساخته و احاطه کردن خود با دوستان و اعضای خانواده حامی و درک کننده می تواند بهبود را تسهیل کند و حمایت عاطفی ضروری را ارائه دهد. پیوستن به گروه‌های حمایتی یا شرکت در جلسات حمایت از همتایان، مانند الکلی‌های گمنام (AA) یا معتادان گمنام (NA) می‌تواند حس اجتماعی و تشویق را برای افراد ایجاد کند که کمک بزرگی در مسیر بهبودی و ترک اعتیاد به شمار می رود. حفظ حمایت مداوم و مراقبت های بعدی، حتی پس از درمان اولیه، می تواند به طور قابل توجهی به بهبودی طولانی مدت کمک کند.

شناسایی و اجتناب از محرک ها، مانند افراد، مکان ها یا موقعیت هایی که ممکن است منجر به مصرف مواد شود نیز می تواند به جلوگیری از عود کمک کند و بخشی از برنامه تغییر سبک زندگی و ارتباطی محسوب می شود.

سخن آخر درمورد ترک اعتیاد با یوگا

ترک اعتیاد به مواد مخدر چه جسمی یا روحی می تواند بسیار سخت بوده و پروسه زمان بری است که بیش از سم زدایی اولیه است و نباید فکر کنید با سم زدایی همه چیز تمام است زیرا به تجربه در می یابید که فشارها و وسوسه های بعد از ترک می تواند آزار دهنده باشد و مقاومت شما را بشکند. بنابراین توصیه می شود از تمرینات یوگا کمک بگیرید تا از لحاظ روحی توانایی مقابله با وسوسه بازگشت را داشته باشید. غلبه بر اعتیاد یک فرآیند پیچیده است که نیازمند تعهد، صبر و اغلب راهنمایی های حرفه ای است. ممکن است قبل از دستیابی به بهبودی پایدار شامل تلاش‌ها و شکست‌های متعدد باشد. سفر هر فرد به سمت بهبودی متفاوت بوده و جستجوی مشاوره حرفه ای برای ایجاد یک برنامه شخصی که نیازهای منحصر به فرد آن ها را برطرف می کند، بسیار مهم است. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*